עשות ספרים אין קץ: מי היה גאון העולם שגדולי ישראל כינו אותו 'המאור הגדול' ?

בשנת תקנ"ח זרחה השמש בעיר פינשטוב הארי הגדול בא לעולם. ויקרא שמו בישראל אריה לייב בן הרב משה אייבשיץ, שלימים יקרא בשם מהרא"ל צינץ. משפחתו של רבינו משפחה יחסנית שכן הוא נכד של אחיו של אור האורות רבינו יונתן אייבשיץ זיע"א

כבר במעלליו נתנכר הנער אריה לייב ולאחר שהתייתם מאביו גדל בבית דודו משפחת צינץ. שמו של העילוי הצעיר הלך לפניו וכבר בעודו נער גדולי עולם כמו גאון הגאונים ה'ברוך טעם' פנו אליו בשאלות בעומק העיון וההלכה. בגיל צעיר מאוד כבר חיבר חיבורים גדולים והפליא בכוח עיונו העמוק. בין ספריו הראשונים מצוי הספר 'יעלת חן' שעליו הסכים גדול הדור בשעתו רבינו בעל 'הנודע ביהודה', שקילס ושיבח את דברי תורתו של רבינו: ארי נוהם מתוך קופתו קופת הרוכלים מלא בשמים מור עובר, חובר חבר בחבור טהרה, שולף חרב מתערה, בפנים מסבירות להלכה ברורה, מברר ומלבן שמעתתא ותחת לשונו נעימה אמירה", כתב הנודע ביהודה בהסכמתו.

גדולי עולם נוספים בהם המהר"ם בנעט כתבו על רבינו בהסכמתם: "המאור הגדול החריף המופלג… אשר לבו כלב ארי כראי מוצק, יסודתו על אבן פינת יקרת אור יקרות, אמרות טהורות, שבעתיים מזוקקים, כולו מחמדים וממתקים".

רבינו בעל הנתיבות המשפט כתב בפתח תשובתו לרבינו: "ראש המשביר פנים בתורה והלכותיה, ידיד ה' וידיד נפשי, הרב הגאון הגדול המפורסם, נר ישראל, עמוד הימיני, פטיש החזק".

לשותפות בספרי מהרא"ל צינץ לחצו כאן>>>

רבינו כיהן ברבנות בכמה וכמה קהילות הקודש באזור ורשה. גם בעת שכיהן ברבנות הוסיף להוציא לאור עולם חיבורים רבים ולא חת להילחם את מלחמתה של תורה נגד ההשכלה הארורה. רבינו הפך לכתובת ושאלות רבות מכל רחבי העולם היהודי הגיעו לפתחו בשאלות החמורות ביותר, ידע לברר בנפה נקייה תשובות בהירות בהלכה.

מלבד גדולתו בתורת הנגלה, היה רבינו בקי עצום בתורת הנסתר. הגאון בעל "אבני נזר" העיד עליו כי בראש השנה בשעת התקיעות, העביר רבינו במוחו הכביר את כל כתבי האר"י. גם מעשי מופת גדולים התקשרו בשמו של רבינו, שבכוח תורתו הצליח לחולל מופתים ומעשי ניסים.


רבינו זכה בחייו לחבר חיבורים נפלאים בכל חלקי התורה, מעל 30 ספרים והותיר אחריו כתבים רבים. ספריו ודברי תורתו של רבינו היו חשובים לו ביותר.

רבינו זכה להעמיד תלמידים הרבה שהמפורסם שבהם הוא מרן בעל החידושי הרי"ם זכותו יגן עלינו. שעות ספורות לפני שנסתלק רבינו, בעת שארלים ומצוקים אוחזים בארון הקודש, נתאספו כל התלמידים סביב רבינו ושמעו אותו לוחש משפט פלאי: "אין כל הבדל, אם לומדים כאן או לומדים שם" התלמידים הנבוכים נעטפו בשתיקה ולא הבינו את פשר הדברים. לפתע ביקש רבינו  שיבוא לו נסר של עץ ועליו חרט את המילים : "מי שישתדל בהדפסת ספריו, יהיה לו המחבר למליץ".

הצוואה הגדולה, נחרטה על מצבתו של רבינו בבית הקברות היהודי בעיר ורשה. מיני אז התפרסמה ההבטחה בכל רחבי העולם היהודי וגדולי תורה רבים הועידו על ישועות גדולות שהתקיימו בזכות זה.

צאצאיו של רבינו עמלו רבות בהוצאת ספריו לאחר פטירתו. כיום פועל בארץ ישראל מכון מהרא"ל צינץ, שעמל להוציא לאור עולם בכלים נאים כיאה לתורה מפוארת את ספריו ודברי תורתו של רבינו, לתועלת הלומדים הרבים ההוגים בספריו.

אתם יכולים להיות שותפים ולזכות שהגאון הצדיק יהיה מליץ יושר עבורכם

לשותפות בהוצאת ספרי מהרא"ל  צינץ לחצן כאן>>>

3.8 4 votes
דרג כתבה זו

מקודם

משרד התיווך שכובש את ירושלים

מקודם

מדוע עדיף רכישה שתירשם בטאבו לקיום מצוות שמיטה?

מקודם

השיטה הסודית של יזם הנדל"ן החרדי לשרוד את תקופת הקורונה

מקודם

קרבה שנת השבע: קיימו מצוות שמיטה בהידור ע"י רכישת יחידת קרקע שתירשם על שמך בטאבו

הנצפים ביותר
1 תגובה
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
חיים עציוני
1 חודש לפני

איך לא כותבים כלום על "מעייני החכמה"? הספר בה' הידיעה לבבא מציעא!

כתבות נוספות

פגיעה ישירה בבית בשער הנגב; אין נפגעים, נזק כבד למקום • צפו בתיעוד:

היום! מעמד היסטורי בהשתתפות שישים גדולי וצדיקי הדור • אתם חייבים שהילד שלכם יהיה שם!!!

צפו: ערבים רגמו אוטובוס באבנים ברמלה

מסביר פיקוד העורף בראיון: ככה תשמרו על עצמכם

"הפנים שלו האירו" הדקות האחרונות של יוסף גרינבוים

צפו: תושב הצפון נכנס בטעות לכפר ערבי וחולץ

נולדתם בשנים 1950- 1998? כך תוכלו להרוויח עשרות אלפי שקלים מביטוח חיים ובריאות

המיוחד

הגר"ש גלאי רעד מבכי: "כך תיפסק מידת הדין"

במעמד נורא הוד שהתקיים תחת הכאב העצום בו שרויה האומה היהודית בכל רחבי העולם, נשאו רבנים דברי התעוררות • "אף אחד לא יודע חשבונות שמים, על מה שארע ביום הזה של ל"ג בעומר, יום של שמחה שבו פסקו תלמידי רבי עקיבא למות" [מקודם]