מה מחפשים אלפי יהודים מכל רחבי העולם בעיירה קטנה בהונגריה?

השם ר’ ישעיה ב”ר משה הפך כבר מזמן לשם שכמעט כל יהודי חרדי מכיר, אבל לא רבים יודעים, מה מניע אלפי יהודים מידי שנה, לעזוב את ביתם בתחילת חודש אייר ולצאת לעיירה קטנה בהונגריה בשם ‘בודרוג-קרעסטיר’. (מקודם)

האמת שהסיפור שלנו מתחיל הרבה אחורה, העיירה הקטנה בהונגריה, משכה אליה אלפי יהודים מידי שנה, עוד לפני למעלה ממאה שנה, בעת שישב בעירייה הצדיק רבי ישעילה. הצדיק שמסר את נפשו על הכנסת אורחים. גדולי וצדיקי הדור, העידו עליו שהגיע למדרגת הכנסת אורחים בבחינת אברהם אבינו של דורו.

שלמותו בהכנסת אורחים, העניקה לצדיק את כוח הברכה, כוח מבהיל שעוד בחיי חיותו נודע בקרב צדיקי הדור, כמי שזוכה שברכתו מתקיימת. בכל ימות השנה, ובפרט בימים המסוגלים, היו אלפים מכל רחבי הונגריה, נוהרים לקבל את ברכתו, רבים מגדולי אותו הדור היו שולחים את אלו שביקשו מהם ברכה לפרנסה לצדיק ר’ ישעיה באמרם ש’מפתח הפרנסה נמצא אצל ר’ ישעיה’ .

כך תזכירו את שמכם על הציון ⟩ ⟩


לאחר פטירתו, התפרסם בעולם היהודי, כוח הסגולי של דמות דיוקנו של הצדיק. באופן מפתיע, בבתים רבים של שומרי תורה ומצוות בכל רחבי העולם היהודי, התקבלה הסגולה לתלות את דמות דיוקנו של רבי שעיה ב”ר משה.

לאחר השואה, עלה הכורת על יהדות הונגריה. הניצולים הגיעו לארץ ישראל ולמדינות נוספות וחלק מהם שימרו את המנהג להזכיר את יום ההילולא של הצדיק. במשך שנים רבות, נשלטה הונגריה בידי הקומוניסטים,  מה שמנע כניסת יהודים לציון הקדוש להתפלל ולשפוך שיח.
בשנים האחרונות, התהדקו הקשרים בין מדינת ישראל להונגריה. הטיסות הישירות בקו תל אביב-בודפשט התקיימו בתדירות גבוהה מאוד.

יהודים שזכרו את הסיפורים של הסבים שלהם, על הסגולה הגדולה וכוחו של הצדיק בפרט בענייני פרנסה, החלו להגיע לציון הקדוש בעיירה קרעסטיר. בתחילה היו אלו עשרות בודדות. כל שנה גדל הקהל שהגיע לציון הקדוש ואתו סיפורי הישועות. פלוני סיפר שסגר עסקה גדולה בזכות התפילה, אלמוני סיפר כי ניצל מפני השקעה גרועה בזכות התפילה. אחר סיפר שהצליח לחתן את הילדים בזכות הצדיק וסיפורי ישועות שיכלה הזמן והם לא יכלו.

כך במשך מספר שנים, הפך יום ההילולא של הצדיק רבי ישעיה ב”ר משה, ליום המסוגל והציון הקדוש לאבן שואבת לתפילות של יהודים מכל רחבי העולם. בשנה שעבר בשל מגיפת הקורנה, נמנעה כמעט לחלוטין כניסת יהודים לאזור הציון.

השנה בשל העובדה שהונגריה נתונה תחת מגבלות, הצליחו רק אלפים בודדים להגיע לציון הקדוש. את מסורת הנתינה והצדקה של הצדיק, ממשיכים כיום במפעלות הצדיק ‘ברכת ישעיה’, ואכן השותפים במפעלות הצדיק מעידים על ישועות מעל לדרך הטבע. היום צפוי להתקיים בהוראת גדולי ישראל, מעמד תפילה מיוחד לישועה, לפרנסה ולרפואה, בזכותו של הצדיק רבי ישעיה ב”ר משה זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל.

כך תזכירו את שמכם על הציון ⟩ ⟩

הנצפים ביותר
סגן השר מאיר פרוש // פלאש 90

לאחר שניסו לגזוז את זקנו: אלמונים התיזו חומר חריף בביתו של ח”כ פרוש

בחול המועד: היהודי ביקש לשחוט את האדמו”ר

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

חולה קורונה הפר בידוד – ונתפס

הושענא רבה בחצר חסידות בעלזא בתשמ”ז

בנט באו”ם: “ישראל חייבת להישאר פתוחה, לאיראן תכנית סודית”

ההתפתחות האדירה באחיסמך: בראשות הגרח”א ברוידא – חנוכת בית המדרש ‘חניכי הישיבות’ ושמחת בית השואבה

צפו: שוטר איתר מאומתים, אך לטענתם הם כבר החלימו

שמחת החג של ישיבת ‘משנת שמעון’

פלורידה: המושל אוסר לחייב עטיית מסכות בבתי הספר

טרגדיה: חולת קורונה צעירה מתה ללא מחלות רקע לאחר שנדבקה

בהשתתפות אלפי החסידים: האדמו”ר מגור בהושענות הבוקר

מדוע “הקפות שניות” והאם ניתן לומר תשעים פעם “משיב הרוח”?

עם נרות וחופה: כך הגר”א פילץ היה מתחתן עם התורה

בצל הביקורת: קבינט הקורונה יתכנס ביום ראשון הקרוב