קשיים משפטיים בחלוקת חיסונים למדינות

על פי החוק, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכסי מדינה. גנץ ואשכנזי זעמו: לא התקיים דיון מקצועי בנושא
המרכז הלוגיסטי לאכסון החיסונים // צילום: פלאש 90
המרכז הלוגיסטי לאכסון החיסונים // צילום: פלאש 90

גורמים משפטיים בוחנים כעת את תוכנית חלוקת החיסונים למדינות העולם, ואת תהליכי קבלת ההחלטות בנושא, בין היתר בעקבות פניות של עורכי דין, עמותות וגופים למשרדים הרלוונטיים.

על פי חוק נכסי מדינה, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכס שכזה – חיסונים נחשבים לכאלה – ולפי המידע שפורסם בכאן חדשות, לא התקבל אישור שכזה מגורם רלוונטי במשרד החוץ. בסביבת שר הביטחון בני גנץ סבורים שרק לאחר קיום דיון מקצועי בנושא, והצגת הצדקה מדינית או ביטחונית, ניתן להעביר את אותם חיסונים – בדומה להליך שנעשה, למשל, בנוגע להעברת החיסונים לרשות הפלסטינית.

תהליך דומה, אומרים בסביבת גנץ, לא התקיים בהעברת החיסונים למדינות. גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי זועמים על כך, וסבורים שהתנהלות דומה של ראש הממשלה בנימין נתניהו הייתה גם בפרשת מטוסי ה-F-35 והסכמי השלום.

מדינות נוספות יקבלו אלפי חיסונים מישראל


לא פחות מ-19 מדינות צפויות לקבל חיסונים מישראל, כך אמרו הערב לכאן חדשות גורמים המעורים בנושא. רשימת המדינות ארוכה למדי, וכוללת בין היתר את קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.

נתניהו הגיב הערב לחשיפה ואמר כי "ישראל קיבלה תמורה עוד לפני שהחיסונים הועברו. כל מה שאנחנו נותנים לגורמים אחרים זה לא בא על חשבון אזרח ישראלי. מדובר במספרים סמליים שאנחנו נותנים אותם למדינות השונות. אני מקבל את ההחלטה ואני חושב שההחלטה מושכלת".

עד עתה לא ברור באיזה פורום התקבלה ההחלטה להעביר את החיסונים הללו ואיך נקבעה רשימת המדינות, שהועברה על ידי המטה לביטחון לאומי לאחר שראש הממשלה נתניהו החליט על המהלך.

גבי אשכנזי ובני גנץ, שרי החוץ והביטחון והמשפטים, עורבו בסוגיה רק בשלב מאוחר מאוד – במקרה של אשכנזי רק כשהמטוס של ממשלת הונדורס היה בדרכו לישראל, ובמקרה של גנץ רק לאחר הפרסום אצלנו בכאן חדשות. במשרד הבריאות עד עתה לא השיבו לשאלות בנושא – האם היו מעורבים באישור המהלך, ומדוע למשל, לא מחסנים מחלימים במנות המדוברות.

5 2 votes
דרג כתבה זו

מקודם

"עד שבאו לעולם, עכשיו הם צריכים לעשות 'קריעה' על אבא"

מקודם

למה לעבוד קשה בשביל כסף?

מקודם

"אבא, תחזור!" מראות קשים בבית האבלים של משפחת יעקובזון

מקודם

אחרי 40 שנות ערירות: הרב יעקב וייצמן השיב נשמתו לבוראה

הנצפים ביותר
2 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
אבי
1 חודש לפני

מתי דרעי שולח ת'תלושים?

אנני
1 חודש לפני

לא יעזור לכם להתחנף תמיד ישנאו אותנו.
ואם מדינת ישראל כ"כ עשירה למה אתם עושקים אותנו??

כתבות נוספות

שפע ליועמ"ש הכנסת: "להכניס בסדר יום הכנסת הקמת ועדה מסדרת"

צפו בעימות דרמטי על החיסון: "צריך פסיכיאטרים"

הצעת חוק: מזרק מציל חיים יוצב בכל מסעדה

דיווח: סער וסמוטריץ' נפגשו בימים האחרונים

פרוש: נתניהו הבהיר כי לא הוסרו ההגבלות על ל"ג בעומר

צפו: הרב ניר בן ארצי קובע כי נתניהו לא ימשיך זמן רב