מ'יד ושם': נתניהו במסר לארה"ב – "הסכם עם איראן לא יחייב אותנו"

"הסכם הגרעין עם איראן שאפשר לה להתקדם לפיתוח ארסנל של פצצות אטום, שוב על השולחן. הסכמים כאלה במשטרים כאלה שווים כקליפת השום".
נתניהו ביד ושם // צילום: פלאש 90
נתניהו ביד ושם // צילום: פלאש 90

הערב, יום הזכרון לשואה ולגבורה – בטקס פתיחת היום ב"יד ושם" נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו בדבריו אמר: "לאורך כל שנת הקורונה, מדי יום ביומו, חשבתי עליכם, שורדי השואה. אני יודע שהשהייה בבית, הריחוק מבני המשפחה, הבידודים, הסגרים – אלה היו קשים מאוד. הם היו קשים לכולנו, אבל אצל רבים מכם התעוררו זיכרונות מכאיבים מהבדידות האיומה בילדותכם".

נתניהו הוסיף: כשהבאנו את מיליוני החיסונים לארץ, החלטנו לחסן קודם כל את האוכלוסייה המבוגרת – שכוללת כמובן אתכם, ניצולי שואה. אנחנו דואבים את מותם של 900 ניצולי השואה שלא שרדו את המחלה הזאת, לחלק לא הצלחנו להגיע עם החיסונים בזמן, אבל בגדול החיסונים הצליחו. התחסנתם בשיעורי-שיא. אבל היו מי שגם החיסונים הציפו אותם בחששות ובחרדות, שמקורם בזוועות שעברו".

נתניהו הוסיף וסיפר: "התרגשתי עמוקות מסיפורה של בֶּלָה פְרוֹינְד מירושלים, בת להורים שעברו את השואה. אביה של בֶּלָה נמלט כנער מפולין לסיביר, ולחם בשורות 'הצבא האדום' נגד הנאצים. אִמה נשלחה לאושוויץ-בירקנאו, ובהמשך לברגן-בלזן. בבירקנאו היא ניצבה לפני מלאך המוות, מֶנְגֶלֶה, שְבִּיצָע בה ניסויים רפואיים מחרידים. למרות הכל הַאֵם והאב שרדו, והקימו משפחה בישראל.

לפני חודשיים, בֶּלָה ראתה בשוק מחנה יהודה בירושלים ניידת מד״א שהגיעה לחסן את העוברים והשבים. גל של אימה הציף אותה. המחשבה על דקירת המזרק החזירה אותה אל הטראומה המשפחתית – אל אִמָה חסרת-האונים, שהשטן שולח את ידו לגופה השברירי.

אבל במחנה יהודה, בֶּלָה נתקלה לא במלאך המוות, אלא במלאך מסוג אחר. הפרמדיק פָאדִי דְקֶדֶק ממזרח ירושלים ראה את הלבטים המייסרים שלה, הקשיב לסיפורה, ואמר לה: "בֶּלָה, אל תחששי. לא יקרה לך כלום. אני בעצמי אחסן אותך". למרות הטראומה שהייתה טבועה בה, בלה התחסנה בהצלחה – בזכות פָאדִי. רְאוּ מה יש כאן: משקעי השואה, אישה ממשפחה חרדית, פרמדיק ערבי-ישראלי ויציאה מהקורונה לחיים של תקווה".

"הסיפור של בֶּלָה וּפָאדִי הוא סמל לתקווה החדשה באזורנו – תקווה שמשתקפת בהסכמי-השלום ההיסטוריים שהשגנו בשנה האחרונה עם מדינות ערב. תקווה שמתבטאת בשינוי עצום שמתחולל בעולם הערבי ביחס לישראל, וגם ביחס לשואה. בעצם הרגעים הללו מתקיים במוזיאון בדובאי אירוע-זיכרון לקורבנות השואה. מי היה מאמין. אלה סממנים של שינוי מבורך ביחסים ההדדיים בין יהודים וערבים – מחוץ לישראל, וגם בתוך המדינה".

בהמשך נאומו שיגר מסר לארה"ב, ואמר: "אבל מכובדיי, בשעה שאנו נעים קדימה – יש דברים שעלולים להחזיר אותנו אחורה. הסכם הגרעין עם איראן, שאיפשר לה בהכשר בינלאומי להתקדם לפיתוח ארסנל של פצצות אטום, הסכם זה שוב עולה על השולחן. אלא שההיסטוריה לימדה אותנו שהסכמים כאלה, עם משטרים קיצוניים כאלה, שווים כקליפת השום. גם לידידינו הטובים ביותר, אני אומר: שלא תהיה שום טעות. הסכם עם איראן שיסלול את דרכה לנשק גרעיני – נשק שמאיים עלינו בהשמדה – הסכם כזה לא יחייב אותנו, כהוא זה. יש רק דבר אחד שיחייב אותנו: למנוע ממי שחותר להשמידנו לבצע את זממו".


עוד הוסיף: "בזמן השואה לא היו לנו – לא הכוח להגן על עצמנו, וגם לא הזכות הריבונית להגן על עצמנו. היינו חסרי זכויות, חסרי מדינה, חסרי מגן. היום יש לנו מדינה, יש לנו כוח מגן, ויש לנו הזכות הטבעית והמלאה כמדינתו הריבונית של העם היהודי להגן על עצמנו מפני אויבינו".

נתניהו עבר לתקוף את בין הדין הבינלאומי בהאג ואמר: "זוהי גם תשובתנו הנחרצת להחלטה השערורייתית של בית-הדין הבינלאומי בהאג. בית-דין זה מבקש לחקור את ישראל בטענה ההזויה שחיילינו ומפקדינו, שאין מוסריים מהם, ביצעו כביכול 'פשעי מלחמה', בשעה שהם נלחמים בארגוני טרור אכזריים שמבצעים יום-יום פשעי מלחמה. חיילי צה"ל נאבקים בשליחיה של איראן זורעת-המוות, ודווקא אותנו מגנים. איזה אבסורד. אֵיזוֹ צביעות.

בית-הדין בהאג הוקם בהשראת בית-הדין בנירנברג, ששפט פושעי מלחמה נאצים אחרי מלחמת העולם השנייה. אבל מנירנברג להאג קרה היפוך מוחלט: גוף שהוקם כדי להגן על זכויות-האדם, הפך לגוף שְבפועל מֵגֵן על מי שרומס את זכויות-האדם. אבל לא רק התנהלות בית-הדין עברה היפוך – גם אנחנו עברנו היפוך: היפוך מחולשה תהומית בגלות – לעוצמה כבירה במולדת. היפוך מאבק-אדם שנפוץ לכל רוח – לעם חזק וגאה שנטוע בארצו. היפוך מתהומות-האופל באושוויץ – לְפִּסְגות-הַאוֹר בירושלים. בניגוד לעבר, היום אין אף גורם בעולם שימנע מאיתנו את הזכות ואת הכוח להגן על עצמנו מפני איום קיומי".

בסיום דבריו אמר נתניהו: "אזרחי ישראל, את כוחות-החיים שטבועים בעמנו ראינו אתמול, רעייתי ואני, במפגש מרטיט-לב שקיימנו עם מדליקי משואות הערב – הָלִינָה פְרִידְמָן, שָׂרָה פִישְמָן, מַנְיָה בִּיגוֹנוֹב, זְהָבַה גְאַלְאֶל, יוֹסִי חֵן, רוֹזָה בְּלוֹך וּשְמוּאֵל נָעָר. לכל אחד ואחת משורדי השואה סיפור, בלתי יאמן, סיפור מופלא, נורא ונשגב גם יחד. רעייתי שרה אמרה להם אתמול: 'כולכם משמשים פֶּה לששת המיליונים, אחינו ואחיותינו שלא זכו להינצל כמוכם'. המבוגר בין השורדים שנמצא איתנו כאן הערב הוא שמואל בן ה-97, שגדל בסלוניקי ונשלח לאושוויץ. הוא שרד שנה במחנה מבלי להבין את שפת הקלגסים שהיכו אותו באכזריות, פעם אחר פעם. שמואל השתתף במלחמות ישראל לאורך עשרות שנים.

אתמול הוא אמר לנו: 'אני פה בישראל, ואני מאושר'. סיפרתי לו שבחודשים האחרונים שוחחתי פעמים רבות עם עוד יוצא סלוניקי – אלברט בורלא. הוא אמר לי מבטאים "בורלא". אלברט בורלא, ראש חברת 'פייזר' שסיפקה את החיסונים לישראל ולעולם כולו. גם הוריו של אלברט היו ניצולי שואה –אוּדִים מוצלים מן האש ששרפה את קהילת יהודי סלוניקי המפוארת. והנה כעבור 80 שנה הגורל מפגיש למשימת-הצלה את ראש הממשלה של מדינת ישראל שקמה מן האפר, ואת ראש חברת 'פייזר' שממציאה מזור למגפת הקורונה שמאיימת על האנושות כולה".

"השואה והתקומה היו ברקע שיחותיי עם אלברט. אלברט בורלא הוא יהודי גאה, והוא גם מוביל את אחת מהחברות החשובות בעולם. אמרתי לו כבר בתחילת הדרך שמדינת ישראל תהיה מופת בינלאומי בהתמודדות הבריאותית במלחמת העולם השלישית – המלחמה עם הנגיף העולמי. הוא השתכנע שזה נכון, וכולנו יחד הוכחנו שזה נכון".

נתניהו סיים ואמר: "מה שאמרתי לאלברט בורלא מסלוניקי, אמרתי אתמול לשורד השואה, שמואל מסלוניקי ולכל מדליקי המשואות. הצבעתי על מפת העולם בחדר הקבינט של ממשלת ישראל – מפה שבה ישראל הקטנה נראית ככתם זעיר, כשמסביבה מדינות גדולות לאין שיעור. אמרתי: 'יחד חוללנו פלא שאין כדוגמתו בתולדות האנושות. קמנו לתחייה, לקחנו את גורלנו בידינו, הפכנו את מדינתנו לכוח עולמי ובכמה וכמה תחומים למעצמה עולמית'. ואז הוספתי: 'כל זה אינו מובן מאליו. קיומנו לא מובטח אוטומטית רק אם נצרף לכוח היצירה שמְפַעֵם בנו את כוח ההתנגדות למבקשי נפשנו – רק אז, בעזרת השם, נבטיח לדורות את מפעל התקומה והתשועה'. כדבר הנביא ישעיהו: 'תַחַת הֱיוֹתֵךְ עֲזוּבָה וּשְׂנוּאָה וְאֵין עוֹבֵר, וְשַׂמְתִיךְ לִגְאוֹן עוֹלָם מְשׂוֹשׂ דוֹר וָדוֹר".

3.8 8 votes
דרג כתבה זו

מקודם

האסון בסנהדריה: "בצהריים עוד שיחק עם הילדים בגינה"

מקודם

מה הקשר בין שמחה גרידינגר אריאל שרון והטכניון?>>>>

מקודם

"עד שבאו לעולם, עכשיו הם צריכים לעשות 'קריעה' על אבא"

מקודם

סובלים מכפייתיות? זה שווה לכם הרבה כסף>>>>>

הנצפים ביותר
28 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

נמאס כבר לראות את הנבל הזה שלא כדאי אפי' להזכיר את שמו!
שילך כבר מבלפור ישר לכלא הישראלי!!!

מכלוף
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

הייתי מחליף לך את השם לקוץ בין שושנים

קובי
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

אתה החוחים בין השושנה

החפץ בחיים
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

תתבייש לך "שנאת חינם"

אופטימי
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

אם כל הכבוד לך ביבי הוא הרע במיעוטו אולי לא ממש כשושנה בן החוצים אבל כמעט זה בכל אופן מה שגדולי ישראל אומרים

שם לב לכל דבר
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

חלום טוב חלום שלום

נתן
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

אפשר להבין אותך. נתניהו גורם שוב ושוב לכל שונאיו ורודפיו קנאה שמטריפה אותם, למרות מגרעותיו הוא באמת בכמה וכמה רמות מעל כל הקשקשנים חסרי המעש והצבועים שמנסים לרשת את כסאו. והידיעה הזו מוציאה מהם כמויות של רוע ואכזריות עד כדי גועל.

אשר
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

לתשומת ליבך אתה מדבר כמו נבל .ואתה גם וכפוי טובה .לאיש שהביא את מדינת ישראל להשגים כל כך גדולים
הרי יש לאדם חזקת חפות עד לפסק דין מרשיע מבית משפט אובייקטיבי .

מישהו
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

חוח בין שושנים, אתה,
יותר נכון לומר.
נבל? על מה אתה מדבר?!?
חצוף שכמותך.
למי שהביא חיסון לסבך וסבתך, הציל את חייהם ושחרר מבדידות, ונניח לקח מתנה או שתיים מאיש עסקים כלשהו, לו אתה קורא נבל?
ועוד לפני שהוכחה אשמתו?
תתבייש.

ביבי השליח הכי מוצלח
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

בסדר נגיד שהוא ילך לכלא מה תרוויח מזה שלא יהיה לך חיסונים שלא יהיו הסכמי שלום
הרי הוא כרגע השליח הכי טוב
בסדר שילך לכלא אח"כ אתה תבכה על זה

אוהב את אבא שבשמים!
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

כפוית טובה! תתביישו לכם!
מה לכם? הושפעתם מהתקשרות המלכולכלת של אילו שלעולם לא יאמרו בעזרת ה' בדברי האפרקוסיות שלהם…
ממש מזעזע לחשוב שיש ביננו אנשים מושפעים באכזריות ושנאה…

אלמוני
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

הייתי משנה לך את הכינוי ל חוך בין השושנים….

יעקב ישראל
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

חבל שלא קראת לעצמך "חוח בין החוחים'

דוד
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

אתה ממש נהנה מהדיסקלייק

המדינה
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

זה בדיוק שנאת חינם שבו דיבר הכתוב . אתה ושכמותך פשוט שונאים את ביבי . לא משנה מה הוא יעשה . תראה אותך. ביבי שהיה שליח של אלוקים להוציא אותנו מהקורונה כשכל העולם בסגרים והנשמות .
אנשים כמוך אפילו עם ביבי היה מצליח להביא תוכנית כלכלית שתחלק לכל אזרח 20 אלף שח בחודש . עדיין ינפנפו בדגלים שחורים ויאמקו לו לך . מוכנים לוותר על הכל העיקר שביבי ילך

מישהי
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

צריך לשלוח אותו לשם בכח…

בניברקי
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

אתה שתול כאן אה..

מנחם
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

חוח בן שושנים נבל שכמוך! כפוי טובה! איך נתנו לך להגיב?? את התסכול שלך מחייך תשמור לעצמך ואל תטנף אותנו ברפש האישי שלך.
תתבייש לך חלאה!

שקרניהו לכלא
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

הלוואי יכניסו אותו בפנים על כל העוול שגרם לעם שלם

שמעון ליברטי
Reply to  שושנה בין החוחים
10 ימים לפני

מספיק אם המילים האלו והשנאת חינם
מתי תבינו שהוא הכי טוב

מכלוף
10 ימים לפני

אווו! עכשיו הוא נראה ישיבשר אמיתי

מאן דהו
10 ימים לפני

לא יעזור כלום, מדבר מאוד יפה, ובגאון, ושם ה' שגור על פיו (ברמה זו או אחרת, עכ"פ בוודאי אינו מחרף ומגדף… ). אין ספק שמלא טעויות ושיבושים, אבל עדיין… יה"ר שיחזור בתשובה שלימה, יחד עם כל עם ישראל!! שנזכה לראות בהתגשמות נבואות כל הנביאים. אכי"ר!

יהודי
10 ימים לפני

אפרופו הנאום. הוא ציין את שורדי השואה. בדיוק הערב אמרתי לאשתי שאני מתקומם נגד שינוי ההגדרה מניצולי שואה ל"שורדי שואה", הסיבה היא פשוטה: שורד הוא פעיל, בבחינת כוחי ועוצם ידי, וניצול הוא סביל בבחינת "והקדוש ברוך הוא מצילנו מידם". תחשבו על זה.

אני אני
10 ימים לפני

אם שושנה כמוך מי צריך אוייבים ^

אין כמו ביבי !
שהשם יהיה בעזרך תמיד ! אמן..

רבקה דרי
10 ימים לפני

ישר כח .ה יתן לך כח ועצמה להדוף את כל האויבים שלך .נתניה יקר ראש הממשלה הכי הכי שהיה בעם ישראל בכל הדורות קידם מהלכים בארץ ובחול באופן עצום והוביל את ישראל קדימה.התמודד עם הקורונה בגאון וקידם אותנו בחול וייצג את ישראל בקונגרס הכמ שהיה אי פעם.לך מחייל אל חייל.כואב לראות את התגובות הקודמות.רוצים את הערבי.לפיד????.

אחת שלומדת כל היום
10 ימים לפני

תתביש לך לא היה יותר טוב ממנו

אלמוני
10 ימים לפני

יש לו כיפה? 🤔

נאמנים למרן הגר"ע יוסף זצוק"ל
10 ימים לפני

וואו איזה נאום!! תגידו לי מי יכול להחליף ראש ממשלה עם סייעתא דשמיא כל כך גדולה כמו של ביבי?! לא חסידה שלו.. אבל ביננו היום אין מישהו יותר טוב! השם יגאל אותנו במהרה בימינו

כתבות נוספות

מסתמן: בנט יתמוך בעמדת לפיד בהצבעה על הוועדה המסדרת

הרשקוביץ: ניתן להעביר מתפקיד עובד מדינה שלא חוסן

אש: "מעריך שלא נראה הדבקות גם אחרי הסרת המסיכות"

צפו: הרב יוסל קרויזר נעצר על ידי יחידת הכלבנים

ביהמ"ש קבע: המנדט שייך ליהדוה"ת ולא לליכוד

שפע ליועמ"ש הכנסת: "להכניס בסדר יום הכנסת הקמת ועדה מסדרת"