אחרי שכינה אותו רוצח, ביידן מציע פגישה עם נשיא רוסיה פוטין

מומחים העריכו שריכוז הכוחות הרוסיים בגבול אוקראינה הוא אחת הדרכים של פוטין "לבחון את ביידן", שלאחרונה כינה אותו "רוצח". אתמול, על רקע הדאגה האמריקנית מריכוז הכוחות, שוחח ביידן עם פוטין והציע לו להיפגש. ברוסיה מתייחסים להצעה כהישג גדול של פוטין
פוטין ביידן ארה
ביידן מצמץ ראשון? | צילום: פלאש 90

אחרי הסלמה ביחסים שוחח אתמול ג'ו ביידן עם ולדימיר פוטין, והציע לו לערוך מפגש פסגה במדינה שלישית. בקרמלין הדגישו לאחר מכן ששיחת הטלפון הייתה ביוזמת האמריקנים. גורמים רוסים מתייחסים לשיחה מביידן בתור ניצחון של פוטין – וסימן לכך שוושינגטון "מצמצה ראשונה" וחוששת מריכוז הכוחות הרוסיים בגבול אוקראינה.

על רקע הדיווחים שמתנהלים מגעים לפסגה בפינלנד, גורמים רוסים התגאו בכך שמוסקבה מקבלת סוף-סוף את הכבוד שמגיע לה. "זה צעד חשוב מאוד, מדובר בחדשות בקנה מידה עולמי", אמר קונסטנטין קוסצ'ב, יו"ר ועדת החוץ בבית העליון של הפרלמנט הרוסי.

בשיחת הטלפון בין ביידן לפוטין הדגיש נשיא ארה"ב את התמיכה האמריקנית בממשלה הפרו-מערבית של קייב – וקרא לרוסיה להרגיע את המתיחות. כמו כן, הוא הציע לפוטין להיפגש ולדון על שלל הנושאים שאיתם מתמודדות ארה"ב ורוסיה.

ברוסיה דווח שפוטין שוחח אמש עם נשיא פינלנד, סאולי ניניסטו, שאמר שהשניים דנו בשיחה בין פוטין לביידן ועל "הפגישה המתוכננת של שני המנהיגים". פינלנד אירחה את הפסגה האחרונה בין פוטין לנשיא ארה"ב: ב-2018 נפגש פוטין בפינלנד עם דונלד טראמפ.

מה בדיוק רוצה פוטין בסכסוך באוקראינה?

מלחמה, סיפוח מזרח אוקראינה, דיפלומטיה, הימנעות מסנקציות אמריקניות ומערביות, לחץ על ממשלת קייב, מדיניות של 'כפפות ברזל יצוק'. רשת CNN מפרסמת דיווחים ופרשנויות של מומחים ואנליסטים ומסכמת כי יתכן שפוטין משחק באש.

עובדות של הימים האחרונים: מאות כלי רכב ורק"מים סביב העיר וורוניז', כמאה ק"מ מגבול אוקראינה, כך מגלים צילומי לוויין של MAXAR  ושל CITEAM. הבית הלבן דיבר על ריכוז של יותר כוחות רוסיים מאשר היו בעת סיפוח קרים ב-2014. מקורות בפנטגון הזכירו 4,000 כלי רכב וטנקים בדרום אזור הגבול בין רוסיה לאוקראינה.


בנוסף, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, ערך ביקור פתע וביקורת אצל יחידות צבא רוסיה. השליח הנשיאותי לאזור, דמיטרי קוזק, התבטא שרוסיה תמיד תגן על תושבי מזרח אוקראינה, והזהיר: "אם יפרוץ סכסוך מזויין, זה יהיה תחילת סופה של אוקראינה".

בצד השני הזיז נשיא אוקראינה, וולידימיר זלנסקי, כוחות עילית של צבאו לחבל המריבה דונבאס, ואילו מעבר לים הביע הבית הלבן "דאגה עמוקה מהתוקפנות הרוסית המסלימה", ושתי משחתות נשלחו לשייט בים השחור, קרוב יותר לאירועים.

האנליסטים צופים כמה אפשרויות. האחת, היא שהרוסים עלולים להציף את מזרח אוקראינה ב"מתנדבים" וב"כוחות לשמירת שלום" כדי להשיג שליטה רוסית חזקה יותר, ולמעשה לספח כך את חבל דונבאס. פעולה  כזו תיתקל מיד בסנקציות מערביות, שפוטין אינו מעוניין בהן.

אפשרות נוספת: יש סימנים שפוטין מעוניין ליצור מסדרון יבשתי ארוך וצר שיחבר את אזור דונבאס עם חצי האי קרים, שם יש מחסור במים. אלא שמסדרון כזה יצריך כוחות צבא גדולים שישמרו עליו, וזה יעמיד צבא רוסי של ממש מול יחידות עילית של צבא אוקראינה.

מסקנות המומחים: פוטין מצוי בנושא זה בבעיה קשה, ויתכן שהוא משחק באש. הדילמה שלו היא אם לעשות פחות כדי להימנע מסנקציות או לעשות יותר ולהסתכן בסנקציות ובתגובה אמריקנית. לכן, יתכן שבשלב הנוכחי התכנית של פוטין היא להקים רעש, לאגור כוחות צבא, לרמוז על דרכים דיפלומטיות, להשתמש בכפפות מברזל יצוק. הוא עלול ליזום השתלטות מהירה על שטחים ולפנות לדיפלומטיה מיד אחרי כן. בכך טמונה תמיד סכנת הידרדרות, בעיקר כאשר שני צבאות זועמים ניצבים זה מול זה לאורך גבול מסוכסך.

3.3 4 votes
דרג כתבה זו

מקודם

מרטיט! מרן הגר"ח קנייבסקי בעקבות האסון: "אין אנו יודעים חשבונות שמים"

מקודם

מנהל עמותה? זה הכנס בו תלמד איך לגייס משאבים!

מקודם

הצטרפו לגדולי ישראל לקיום מצוות שמיטה בהידור!

מקודם

תפילת השל"ה המסוגלת לחינוך הבנים

הנצפים ביותר
7 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
טרזן😈
26 ימים לפני

עדיף את טרמפ…

אשר
Reply to  טרזן😈
26 ימים לפני

באלף ידות עולה על ביידן

חסיד
26 ימים לפני

ביידן צריך ללכת לבית אבות.

מוי
Reply to  חסיד
26 ימים לפני

גם פוטין…

ענוותן
Reply to  חסיד
26 ימים לפני

ולקבל חיסון קורונה….

ש.ט
26 ימים לפני

כבוד כבוד כבוד

מוסת מהתקשורת
25 ימים לפני

אין על ביבי

כתבות נוספות

פגיעה ישירה בבית בשער הנגב; אין נפגעים, נזק כבד למקום • צפו בתיעוד:

היום! מעמד היסטורי בהשתתפות שישים גדולי וצדיקי הדור • אתם חייבים שהילד שלכם יהיה שם!!!

צפו: ערבים רגמו אוטובוס באבנים ברמלה

מסביר פיקוד העורף בראיון: ככה תשמרו על עצמכם

"הפנים שלו האירו" הדקות האחרונות של יוסף גרינבוים

צפו: תושב הצפון נכנס בטעות לכפר ערבי וחולץ

ברגע אחד! אתה יכול לזכות באלפי זכויות של תורה, תפילה וחסד!

המיוחד

הגר"ש גלאי רעד מבכי: "כך תיפסק מידת הדין"

במעמד נורא הוד שהתקיים תחת הכאב העצום בו שרויה האומה היהודית בכל רחבי העולם, נשאו רבנים דברי התעוררות • "אף אחד לא יודע חשבונות שמים, על מה שארע ביום הזה של ל"ג בעומר, יום של שמחה שבו פסקו תלמידי רבי עקיבא למות" [מקודם]