הלילה בחצות יפוג המנדט של נתניהו: מה יעשה הנשיא?

גורם בכיר בבית הנשיא אמר לעיתון "ישראל היום" כי "לא יתקיים סבב התייעצויות נוסף. מי שירצה יוכל להעביר את עמדתו. הנשיא יקבל את תמונת המצב על בסיס כל מה שיראה לנגד עיניו - שיחות עם נציגי סיעות שיבקשו ממנו פגישה, הערכות פוליטיות וכל תמונת המצב שלו"
בנט וריבלין // צילום: פלאש 90
בנט וריבלין // צילום: פלאש 90

המנדט של ראש הממשלה בנימין נתניהו יפוג הלילה בחצות, והנשיא ראובן ריבלין צפוי להעביר את המנדט ליאיר לפיד או בחזרה לכנסת.

גורם בכיר בבית הנשיא אמר לעיתון "ישראל היום" כי "לא יתקיים סבב התייעצויות נוסף. מי שירצה יוכל להעביר את עמדתו. הנשיא יקבל את תמונת המצב על בסיס כל מה שיראה לנגד עיניו – שיחות עם נציגי סיעות שיבקשו ממנו פגישה, הערכות פוליטיות וכל תמונת המצב שלו".

בהתאם לכך, גם החשדנות בתוך הגושים מגיעה לנקודת רתיחה. יאיר לפיד דורש את העברת המנדט לידיו כדי למנוע מצב שבו נפתלי בנט יקבל אותו וינסה להרכיב ממשלה דווקא עם נתניהו והימין. מנגד, בנט טוען כי חתר לסגירת המו"מ בגוש השינוי כדי למנוע את הוויכוח הזה, אך נראה כי לא היה מסרב שהכוח יהיה בידיו.

אחד התרחישים האפשריים שנידונו אתמול היה שגוש הימין ימליץ לנשיא להעביר את המנדט לבנט. במצב כזה בנט יזכה ל־59 ממליצים המורכבים מהליכוד, מימינה, מהציונות הדתית ומהחרדים, שיעמדו מול 45 הממליצים של לפיד (יש עתיד, כחול לבן, העבודה ומרצ), וגם אם סער יבקש מהנשיא לשנות את המלצתו – גוש השינוי יגיע ל־51 מנדטים בלבד. מה שעומד בבסיס הרעיון הזה הוא לאפשר לבנט לנסות להרכיב ממשלת ימין כפי שהבטיח שיעשה.

בשיחות שנערכו עם בית הנשיא הובהר כי תוכנית כזו אינה באה בחשבון, וכאמור הנשיא לא צפוי להעביר את המנדט לבנט – שכן מבחינתו של הנשיא, ניסיון של בנט להקים ממשלה עם הליכוד היא בבחינת "עוד מאותו הדבר" שהתרחש בחודש האחרון. בבית הנשיא עוקבים אחר ההתפתחויות הפוליטיות ושמעו גם אתמול את בנט אומר לנתניהו כי הגם שהוא עם נתניהו – אין להם ממשלה.


כך או כך, אחרי פקיעת המנדט הלילה בחצות יש לנשיא שלושה ימים להחליט כיצד יפעל – ריבלין יכול להעביר את המנדט ללפיד, אך אם יתרשם שגם ללפיד אין סיכוי להקים ממשלה, הוא צפוי להעביר את המנדט לכנסת.

כפי שפורסם שלשום ב"ישראל היום", בסביבתו של לפיד רוצים מאוד לקבל את המנדט לידיהם מתוך חשש שבנט "יברח" לעבר גוש הימין. במענה לשאלת כתב "ישראל היום" אם יוותר על המנדט לטובת בנט, השיב לפיד: "לא. את המנדט אני אקבל, יש לנו 45 ממליצים, אולי יהיו יותר. אנחנו צריכים לקבל את המנדט, אנחנו המפלגה השנייה בגודלה. המנדט צריך להיות אצל יש עתיד".Ad  Unmute

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "אנחנו לא נעסוק באפשרויות של המנדט הבא עד תום המנדט הזה".

0 0 vote
דרג כתבה זו

מקודם

הזדמנות של פעם אחת בשנה, מנצלים את עת הרצון ונכללים בתפילות גדולי הדור

מקודם

הוראת הגר"ח קנייבסקי על האסון במירון

מקודם

התעניינות שיא בהגרלת יד לאחים על ס"ת של גדולי ישראל

מקודם

מפתיע: גדולי ישראל כתבו אות בספר התורה המיוחד של יד לאחים שיוגרל השבוע!

הנצפים ביותר
1 תגובה
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
מרלי
6 ימים לפני

מי שמכיר את רבלין לפיד יקבל

כתבות נוספות

פגיעה ישירה בבית בשער הנגב; אין נפגעים, נזק כבד למקום • צפו בתיעוד:

היום! מעמד היסטורי בהשתתפות שישים גדולי וצדיקי הדור • אתם חייבים שהילד שלכם יהיה שם!!!

צפו: ערבים רגמו אוטובוס באבנים ברמלה

מסביר פיקוד העורף בראיון: ככה תשמרו על עצמכם

"הפנים שלו האירו" הדקות האחרונות של יוסף גרינבוים

צפו: תושב הצפון נכנס בטעות לכפר ערבי וחולץ

מעמד היסטורי: בערב ר"ח כל גדולי וצדיקי הדור יאמרו את תפילת השל"ה ויפעלו ישועות לנחת מהילדים

המיוחד

הגר"ש גלאי רעד מבכי: "כך תיפסק מידת הדין"

במעמד נורא הוד שהתקיים תחת הכאב העצום בו שרויה האומה היהודית בכל רחבי העולם, נשאו רבנים דברי התעוררות • "אף אחד לא יודע חשבונות שמים, על מה שארע ביום הזה של ל"ג בעומר, יום של שמחה שבו פסקו תלמידי רבי עקיבא למות" [מקודם]