מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו (צילום: אבי אוחיון\לע"ם)

פומפאו: “עסקת ה-F-35 הייתה קריטית להסכם השלום”

מזכיר המדינה לשעבר אומר: “הייתה סדרה של פעולות שאפשרו להסכמים להתקדם ולהיחתם בסופו של דבר, כולל הנקודה שאתה הצגת. גם הפגיעה בסולימאני קשורה קשר עמוק להסכמי אברהם. היא הוכיחה לכל העולם שארה”ב נחושה במלחמתה נגד איראן. גם ההחלטה לספק לסעודים עזרה גדולה במערכות ההגנה האווירית שלה

מזכיר המדינה, מייק פומפאו, התראיין לעיתון ידיעות אחרונות, בריאיון מותח מזכיר המדינה לשעבר ביקורת על ממשל ביידן ועל התגובה שלו לסבב הלחימה בעזה: “אנחנו, בממשל הקודם, היינו עושים זאת אחרת. היינו מבהירים מיד את התמיכה הבלתי מסויגת שלנו בישראל”. כמזכיר המדינה של טראמפ פומפאו היה שם, מאחורי הקלעים, במגעים לקראת החתימה על הסכמי אברהם, שהביאו לשלום היסטורי בין ישראל לאמירויות. נחום ברנע חשף בקיץ שעבר ב”ידיעות אחרונות” כיצד נכללה בהסכם, מאחורי גבה של מערכת הביטחון, עסקת ענק למכירת מטוסי F-35 חמקנים מארצות הברית לאמירויות. ראש הממשלה ומקורביו בתקשורת הכחישו את הפרסום נמרצות, אולם די מהר התברר שהוא היה מדויק לחלוטין.

האם אתה חושב שאפשר היה לשכנע את מנהיגי האמירויות לחתום על ההסכם עם ישראל אלמלא הובטחה להם עסקת מכירת ה-F-35?


“הייתה סדרה של פעולות שאפשרו להסכמים להתקדם ולהיחתם בסופו של דבר, כולל הנקודה שאתה הצגת. גם הפגיעה בסולימאני קשורה קשר עמוק להסכמי אברהם. היא הוכיחה לכל העולם שארה”ב נחושה במלחמתה נגד איראן. גם ההחלטה לספק לסעודים עזרה גדולה במערכות ההגנה האווירית שלהם; ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים; ההחלטה שלי להכריז שלא כל ההתנחלויות אינן חוקיות – כל אלה הביאו מנהיגים ברחבי העולם להגיע למסקנה שהאנשים האלה, אנחנו, ממשל טראמפ, הם אנשים רציניים ונחושים. וזה, אני חושב, העניק למנהיגים ברחבי העולם את הביטחון ללכת קדימה. אין ספק שמוחמד בן-זאיד (נסיך הכתר של אבו-דאבי, ובפועל, מנהיג האמירויות ‑ ר”ב), שקיבל החלטה נועזת להפליא, ידע שיש לו את מרחב ההגנה הנדרש”.


פומפאו הוסיף: “אבל אותם מנהיגים היו זקוקים גם להבטחה בדרכים נוספות כדי שיידעו שאנחנו מעריכים אותם כשותפים לדרך ולהגנה על השלום”, המשיך פומפאו, “ההסכמה למכירת ה-F-35 הייתה קריטית לכך, כי היא הוכיחה שיש לנו אמון בהם כשותפים לביטחון. מעבר לטכנולוגיה של המטוס, מעבר ליכולות שהוא מקנה לאמירויות, הרי עצם המכירה אומרת שהישראלים והאמריקאים מאמינים שהאמירויות יכולות להיות שותפות בתפיסת הביטחון שלהן. וזה מאוד-מאוד חשוב”.

הנצפים ביותר
צילום: עיתון הדרך

הגר”ש כהן: מי שישתף פעולה עם הממשלה לא יראה ברכה

IMG-20210615-WA0010

אשת מקצוע בישרה לכלה: החתן נהרג בתאונה קשה

20210613_220243

צפו: תמונות, סרטונים, נאומים ולחיצות ידיים

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

סיכום היממה שחלפה בקצרה • מבזקים

שקד תעלה את חוק האזרחות, באופוזיציה יתנגדו

בשורה לתיירים: ‘פרימרק’ פתחה סניף בפראג

הקשיים של בנט: אביר קארה מסרב להתפטר, מתקשה במינוי מקורבים

התפתחות משמעותית בחקירת הרצח בלוד

הגאון רבי יעקב רבינוביץ-תאומים זצ”ל, ר”מ בישיבת ‘קול תורה’ בירושלים