Hassan Jedi/Flash90

"שלף מהמגירה"

החקלאים זועמים על ליברמן מאיימים בשביתה

לאחר שנודע כי הממשלה מתכוונת להפחית ואף לבטל את המכס שמונע ייבוא של פירות, ירקות וביצים, ובמקומו להעביר מענקי תמיכה ישירים לחקלאים, החקלאים זועמים וטוענים כי הרפורמה תוכננה על ידי פקידי האוצר ונשלפה מהמגירה בלי לשמוע אותם

שרי האוצר והחקלאות הודיעו היום (רביעי) כי בכוונת הממשלה לבטל לחלוטין את המכסים על ייבוא של פירות וירקות רבים, ביניהם: אננס, אבוקדו, שסק, שום, תאנים ומוצרים נוספים; ולהפחית את המכס על מוצרים אחרים כמו ענבים, אבטיח, תפוזים אפרסקים, דובדבנים ועוד. בתמורה יקבלו החקלאים סיוע ישיר: סך התמיכה הישירה יגיע ל-420 מיליון שקלים בשנה ויתחלק לפי חישוב של 100 שקלים לדונם קרקע מעובדת.

בתנועת הקיבוץ הדתי מתנגדים לרפורמה.

אמיתי פורת, מזכ”ל הקיבוץ הדתי, אמר כי “לתפיסת התנועה, הרפורמה תביא לנטישה של חקלאים, להימנעות צעירים מלעסוק בחקלאות וכתוצאה מכך ליותר ויותר נקודות בהם לא תעבור עוד המחרשה זאת בניגוד לאתוס הציוני עליו גדלנו”

“בנוסף ההסתמכות על יבוא של תוצרת חקלאית מנוגד לכל היגיון בתפיסת בטחון המזון של ישראל. נדמה שיש מי ששכח את המחסור החמור בביצים בימי הקורונה הראשונים. אם חס וחלילה תכפה עלינו מלחמה ונמלי האוויר והים יסגרו, נמצא עצמנו ללא “תעודת ביטוח” של מינימום ייצור חקלאי כחול לבן”, מזהיר פורת.
לדבריו, “ההצעות שעולות ברפורמה לא מחזקות את החקלאות הישראלית אלא מובילות אותה בדרך המלך מלחדול ולהתקיים. אנו תקווה שחברי הממשלה שהציונות חשובה להם, שרואים בהתיישבות החקלאית ערך, שרואים בחקלאות הישראלית חלק מעוצמתה של ישראל יתנגדו בכל תוקף לרפורמה ויובילו לשיח רציני ומעמיק עם החקלאים”.

ראשי ההנהגה החקלאית וראשי המועצות האזוריות כינסו מסיבת עיתונאים בעקבות הצגת הרפורמה ושם נטען כי הרפורמה נשלפה מהמגירה של משרד האוצר ללא דיונים מקדימים איתם וללא מחשבה אמיתית ועמוקה. ראשי המועצות האזוריות הכריזו על שביתת אזהרה כבר ביום ראשון הקרוב ויו”ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי איים: “לא תהיה עסקת חבילה במשק”.

במסיבת העיתונאים השתתפו שי חג’ג’, יו”ר מרכז השלטון האזורי, דובי אמיתי, יו”ר התאחדות האיכרים ונשיאות המגזר העסקי, עמית יפרח, יו”ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ”ל תנועת המושבים, אבו וילן, מזכ”ל התאחדות חקלאי ישראל, יחד עם ראשי המועצות האזוריות. ראשי המועצות האזוריות נתנו גב מלא להנהגה החקלאית והכריזו על שביתת אזהרה, לאחר שהצביעו פה אחד לשבות באסיפה הכללית של מרכז השלטון האזורי המייצג את 54 המועצות האזוריות מכל הארץ, מהגולן ועד חבל אילות. כמו כן, יו”ר נשיאות המגזר העסקי הכריז כי לא תהיה עסקת חבילה במשק “אם החליטו ללכת על החקלאות ועל המגזר העסקי על הראש”.

יו”ר נשיאות המגזר העסקי והתאחדות האיכרים, דובי אמיתי: “אני מודיע לכם חגיגית כמי שעומד בראשות נשיאות המגזר העסקי – לא תהיה עסקת חבילה במשק אם החליטו ללכת לחקלאות ולמגזר העסקי על הראש, ולא ניתן להם להכניס את זה לחוק ההסדרים. אני קורא לשר האוצר ליברמן – אל תיתן לאגף התקציבים להוליך אותך שולל. 100 שקל לדונם זו איננה תמיכה ישירה, זו יריקה בפרצוף לחקלאים שאומרת להם תסגרו את המשק מה שיוביל לצמצום הגידולים ולנטישת קרקעות – הרס מפעל החקלאות והציונות היושבת על גבולות המדינה”. 


מגדלי הביצים הביעו חשש שביטול מכסי המגן יחסל את הענף הישראלי באופן מוחלט. “מאות מגדלי עופות וביצים בגבול הצפון יאבדו את פרנסתם”, טוענים החקלאים ומסבירים שישתלם יותר ליבואנים להביא ביצים מאוקראינה

הנצפים ביותר
הראשון לציון רבי יצחק יוסף  צילום: דוד כהן/פלאש90

איים על הראשון לציון הגר”י יוסף ונעצר

דרעי בישיבת הסיעה השבוע צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

מנדלבליט בדרך ל’דיל מקל’ עם דרעי

אדם רוכב על אופניו צילום: יוסי זמיר/פלאש90

בדרך להביא את הרך הנולד מבית החולים האבא נפצע קשה

7 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

גורם ישראלי בכיר: פעולת טרור של איראן נגדינו

סיכומו של שישי: החדשות בקצרה

פרשת עקב עם הרב ישראל דרעי

בת 8 במצב בינוני לאחר שנפגעה מרכב בנתיבות

שריפה ליד קבר רבי מאיר בעל הנס בטבריה

המאוול השבועי עם הפייטן ר’ יחזקאל מזרחי | מקאם חוזאם • צפו

נקבע מותה של בת ה-4 שטבעה בבריכה בתחילת השבוע

הארונות מאסון המטוס יובאו לקבורה לפני שבת

נתניהו התחסן ותקף את שרת החינוך

מה גרם לזוג הזה לאגור כמויות אדירות של אשפה?

בזכות מנהרה נדירה: כפר מבודד הפך ליעד תיירותי שוקק

ח”כ ארבל קורא לבחון את התנהלות מפלגת העבודה