ממשלת רל"ב | צילום: פלאש 90 // עיבוד ח.נ.

בתום הדיון שהחל אמש:

חוק יסוד הממשלה עבר בקריאה שלישית, האופוזיציה נטשה את המליאה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק יסוד הממשלה שנועד להבטיח את הרוטציה בין יו”ר ימינה נפתלי בנט ליו”ר יש עתיד יאיר לפיד ולהסדיר את יחסי הכוחות בקואליציה. על פי התיקון, שהדיון בעניינו נמשך 15 שעות במליאה, במקרה שבו לא יעבור תקציב המדינה, ייכנס לפיד אוטומטית לתפקיד ראש הממשלה. עוד קובע התיקון כי מנגנון הפריטטיות בוועדות השרים והשוויון בהן לא יהיה תלוי במספר חברי הכנסת בכל מפלגה.

בתום דיון שנמשך יותר מ-17 שעות ברציפות, הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה שניה ושלישית את חוק ממשלת החילופים, שמעגן את ההבנות הפריטטיות בין ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד. מאחר ומדובר בתיקון לחוק יסוד הממשלה, הקואליציה נדרשה לגיוס מלא של 61 ח”כים והוא אושר ברוב של 61 תומכים מול 2 מתנגדים. רוב חברי האופוזיציה נעדרו מההצבעה לאחר שנטשו במהלך הדיון.

החוק מרחיב את חוק ממשלת החילופים שנחקק בשנה שעברה עם הקמת ממשלת נתניהו-גנץ ומבצע בו מספר שינויים כמו מנגנון ההצבעה הפריטטי, שחל על הצבעות בממשלה, שיוחל כעת גם על וועדות השרים השונות. בנוסף החוק מאפשר למנות שני סגני שרים במשרד ראש הממשלה. החוק גם קובע הגנות להסדר הרוטציה וקובע כי אם הכנסת תתפזר לפני תום כהונתה בתמיכת ח”כים שמזוהים עם ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי יהפוך לראש הממשלה באופן מיידי לתקופת המעבר.

חוק החילופים היה אמור לעלות להצבעה כבר לפני כשבועיים אך בשל היעדרותו של ח”כ ולדימיר בליאק מיש עתיד שחלה בקורונה לא היו 61 אצבעות, וההצבעה נדחתה. בהצבעה היום השתתף ח”כ צביקה האוזר (תקווה חדשה), שהיה מאושפז אתמול בבית החולים הדסה ושוחרר היום בצהריים.  

במהלך ההצבעות האופוזיציה נטשה את האולם במחאה על כך שלטענתם הקואליציה חרגה ממכסת ההצבעות השמיות כפי שסוכם בוועדת הכנסת. באופוזיציה זעמו וטענו שהקואליציה עשתה הצבעה שמית אחת יותר ממה שהוסכם. בהמשך יו”ר הכנסת מיקי לוי טען במליאה שבסמכות יו”ר הכנסת להוסיף הצבעות שמיות ושהוא אכן הוסיף הצבעה שמית לקואליציה, אך הוסיף עוד אחת גם לאופוזיציה, אך הח”כים כבר נטשו את המליאה ולא חזרו.

י”ר ועדת חוקה ח”כ גלעד קריב הציג את ההצעה וציין כי ” בהצעת החוק הממשלתית שאושרה בקריאה ראשונה, הממשלה ביקשה גם להוסיף הוראה המונעת מראש הממשלה, ומראש הממשלה לכהן כחבר ממשלה, או לרבות לא רק כראש ממשלה, אלא גם כשר בכל ממשלה אחרת שתוקם באותה הכנסת. אחרי שהוועדה שמעה את עמדתי בעניין, יחד עם עמדות חברי כנסת נוספים שהביעו התנגדות עקרונית לסעיף המוצע, הסכימה הממשלה שלא לקדם תיקון זה, ולהסתפק במגבלה הקיימת כיום, ולפיה ראש הממשלה, וראש הממשלה החלופי מנועים רק מלעמוד בראש ממשלה המוצעת במסגרת אי-אמון קונסטרוקטיבי”.

ח”כ משה גפני תקף את ההצעה. “ראש הממשלה החלופי, לא מאמין לראש הממשלה שמכהן באותו זמן, וכן להיפך. ולכן, מביאים עכשיו חוק לאישור מליאת הכנסת שייתן ביטחון שאחד לא גונב את השני. בכל אופן, זו ממשלה של גנבים, אז צריך שיהיה ביטחון, הרי גנבו את האנשים, גנבו את המצביעים, אז צריך שיהיה ביטחון שאחד לא יגנוב את השני”.

על פי הדיווח של טל שלו ב’וואלה’, ח”כ דוד ביטן היה הראשון לעזוב את האולם, ואחריו יצא גם ח”כ דוד אמסלם. בעת שיצא אמסלם מהמקום, הוא קרא לעבר ח”כ איתן גינזבורג, שניהל את הדיון, יו”ר הכנסת מיקי לוי, ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין אמירות בהן “אתה לא תעשה מה שאתה רוצה”, “אתה לא מתבייש” וכינה אותם “בריונים”.

מיו”ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח”כ גלעד קריב מהעבודה נמסר כי “חוק יסוד הממשלה תוקן באופן אחראי, מידתי וזהיר, מתוך רגישות לפסיקת בג”ץ ומתוך ניסיון ללמוד את הלקחים הנדרשים מכשלונה של הממשלה הקודמת ומחוסר היציבות הפוליטית אליו נקלעה ישראל בעקבות התנהלות נתניהו”. לדברי קריב, “התנהגות חברי האופוזיציה במליאה, והחרמת ההצבעה, מלמדת על אובדן עשתונות. ההפנמה היא שהקואליציה יציבה ומצליחה לקדם את החקיקה שלה – מובילה את חברי האופוזיציה לשבור את כל הכלים ולהתנהג באופן לא ראוי”.

הנצפים ביותר
סגן השר מאיר פרוש // פלאש 90

לאחר שניסו לגזוז את זקנו: אלמונים התיזו חומר חריף בביתו של ח”כ פרוש

בחול המועד: היהודי ביקש לשחוט את האדמו”ר

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם

18 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
יוסי
2 חודשים לפני

בושה וחרפה של מדינה
בוא נראה לאן היא עוד תידרדר ותרמוס את הדמוקרטיה

יודע קצת
2 חודשים לפני

לצערנו אחרי שהם ניצלו את החוק הנורווגי יש להם רוב להעביר מה שהם רוצים. ובניגוד למה שחשבו בהתחלה . הם יחזיקו לפחות 8 שנים.
מה שהם יעשו בזמן הזה . לא רוצה לדמיין….

שמיל
2 חודשים לפני

והכל בגלל סמוטריץ הטיפש

אילה
עונה ל  שמיל
2 חודשים לפני

כן סמוטריץ באמת טיפה הכל בגללו בגלל שלא הסכים לשבת עם הערבים נכון שזה עובר על העקרונות שלו אבל מה עדיף את הממשלה הזאת?? ממשלת חרטה עדיף את נתניהו בשיתוף הערבים למרות שזה נשמע רע! עזבו המשיח בפתח, זה תקופה של פעמי משיח!!!

נתי
עונה ל  שמיל
2 חודשים לפני

נכון וגם ליצמן ודרעי הטיפשים שהתאבדו למען ביבי גם במחיר של הרס היהדות כי הוא חשוב יותר

עמית סגל
2 חודשים לפני

מהמר על קרוב לשנתיים לממשלה הזו

עמית סגל המקורי
עונה ל  עמית סגל
2 חודשים לפני

הייחבר’ה כיוון שיש פה מתחזה בלתי נלאה, שיניתי לשם הנוכחי.

סם באדי
עונה ל  עמית סגל המקורי
2 חודשים לפני

👍👍👍

יגאל
2 חודשים לפני

כמה שהאופוזיציה תהיה יותר לוחמת הקואליציה תחזיק יותר מעמד כמו המשל של הרוח והשמש אם האופוזיציה למשל היתה מצסביעה פה אחד עם הקואליציה על חוק האזרחות מנסור עבאס היה מובך בקהל שלו וזה היה גורם לפילוג צריך לא להתייחס אליהם והם יפלו לבד

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

חולה קורונה הפר בידוד – ונתפס

הושענא רבה בחצר חסידות בעלזא בתשמ”ז

בנט באו”ם: “ישראל חייבת להישאר פתוחה, לאיראן תכנית סודית”

ההתפתחות האדירה באחיסמך: בראשות הגרח”א ברוידא – חנוכת בית המדרש ‘חניכי הישיבות’ ושמחת בית השואבה

צפו: שוטר איתר מאומתים, אך לטענתם הם כבר החלימו

שמחת החג של ישיבת ‘משנת שמעון’

פלורידה: המושל אוסר לחייב עטיית מסכות בבתי הספר

טרגדיה: חולת קורונה צעירה מתה ללא מחלות רקע לאחר שנדבקה

בהשתתפות אלפי החסידים: האדמו”ר מגור בהושענות הבוקר

מדוע “הקפות שניות” והאם ניתן לומר תשעים פעם “משיב הרוח”?

עם נרות וחופה: כך הגר”א פילץ היה מתחתן עם התורה

בצל הביקורת: קבינט הקורונה יתכנס ביום ראשון הקרוב