שר החוץ יאיר לפיד בישיבת סיעה//פלאש 90

"ממשלה נחמדה"

לפיד: אין לי חרטות גדולות, מצטער על גודל הממשלה

שר החוץ, יאיר לפיד אומר בראיון מקיף שנערך עימו כי הוא לא מתחרט על הדרך בה קמה הממשלה ומספר השרים “מצטער על זה”. על החוק הנורווגי שהיה נגדו בתקופת נתניהו: “יש הבדל, בקואליציית נתניהו הנורווגי היה פינוק”

בראיון מקיף שערך נדב אייל ב’ידיעות אחרונות’ עם שר החוץ, יאיר לפיד אמר האחרון כי הוא לא מתחרט על האופן שקמה ההמשלה ומספר השרים הגדול אלא הוא רק “מצטער על זה” .

בראיון הוא אומר: “אין לי איזה חרטות גדולות על השנה הזאת. מה שעשיתי היה מהמקום הנכון והייתי הגון עם עצמי ועם סביבתי. מה שלא הצלחתי להגיע אליו הוא ממשלה של 18 שרים. אני חושב שזה מה שטוב למדינה. בסוף גמרנו עם ממשלה מנופחת, שבהקשר הזה לא מכבדת את האזרחים. על זה אני מתחרט”.
 
על החוק הנורווגי הבזבזני, לעומת זאת, לפיד לא ממש מתחרט או מצטער: “למרות העובדה שהיה כעס על הנושא של החוק הנורווגי, אני לא מצטער. כי זה הכניס לכנסת ישראל סדרה של חברי כנסת צעירים מהפריפריה. יש טניה מזרסקי מכרמיאל ויסמין פרידמן מבאר שבע וסימון דוידסון מנתניה וענבר בזק ממשגב, נירה שפק מכפר עזה. זה אנשי פריפריה שלא היו מגיעים לכנסת בשום צורה אחרת. על זה אני פחות מצטער. על גודל הממשלה אני בהחלט מצטער”.

כנשאל “הרי בתקופת הממשלה הקודמת היית מאוד תקיף נגד החוק הנורווגי. אמרת שזה עבר ‘באישון לילה כמו גנבים’. דיברת בהקשר החוק הזה על קואליציית נתניהו ואמרת, “אתם לא רואים אנשים – אתם רואים כספומטים”, מה השתנה.

לפיד ניסה להסביר כי “לנורווגי היה אפקט בלתי צפוי שהוא חיובי בעיניי. תראה, יש גם הבדל בין הקואליציה הקודמת שהייתה קואליציה יחסית גדולה והנורווגי היה פינוק. הקואליציה הזאת היא קואליציה של 61 והוא הכרח. שוב, אני לא בטוח שהוא הכרח שמצדיק, אבל הוא הכרח”.

בהמשך הראיון מספר לפיד שלעיתים רה”מ בנט רוכן אליו במליאת הכנסת, ואומר לו מתחת למסכה שזו “ממשלה ממש נחמדה”. לפיד משתמש במילים יותר גדולות, כהרגלו; הוא טוען לשינוי דורי. “הפוליטיקה של ה’אנחנו’ מבוססת על עובדות. אני חושב שהמערכות הפוליטיות בעולם, לא רק בישראל, מתחילות לראות את מות העובדות בתור הבעיה המרכזית לניהול מדינות. הפוליטיקה של ה’אנחנו’ עוסקת בפשרה. היא אומרת, זה לא יהיה מאה אחוז כמו שאני רוצה, זה לא יהיה מאה אחוז כמו שאתה רוצה… כל הדברים האלה הם חילופי העידן, וזה גדול מכל אחד מאיתנו”.

נדב אייל שואל את לפיד: “מילים מעניינות, אבל יותר ממה שהן מתארות את המציאות הנוכחית בפוליטיקה, הן מנסות לייצר אותה. עבור רבים ועבור תומכי נתניהו בפרט הממשלה היא סיוט, עיוות יוצא דופן, תוצר של גניבת מנדטים בידי ימינה ובנט מחיקו של גוש הימין; ממשלה מנותקת, שחיה בזכות שילומים שפיזרה לכל עבר, עם ראש ממשלה של שישה מנדטים”.

לפיד חותך מיד בתגובה: “לא. בחרו בו לראשות הממשלה 61 מנדטים. יש חוק. נפתלי בנט הוא ראש ממשלה עם 61 מנדטים. לא עם שישה. אני עומד מאחוריו. כל הטענה של השישה מנדטים היא טענה מופרכת בשיטה הפוליטית שלנו”. “זה תקדימי” מציין אייל. “בסדר. אז זה תקדימי” אומר לפיד.

הנצפים ביותר
פינוי הסוכה הלילה//צילום: שמחה כהן,המחדש

מהומה לילית ב’בית ישראל’: סוכת המריבה פונתה בכוח

Screenshot_20210919-062944_Twitter

לאחר חילופי אש: שני המחבלים האחרונים נתפסו בג’נין

IMG-20210917-WA0056

בניינים בבני ברק מפונים עקב חשש קריסה

6 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

ללא יד ורגליים: סיפורו הנדיר ומעורר ההשראה של החתן

זמני מעמד ברכת הכהנים בכותל המערבי: הכניסה ללא תו ירוק

איבדתם שליטה בהוצאות בעקבות הקורונה? עזריאל מנס – מנהל פיתוח במסילה בשיחה מאירת עיניים

אין חזרה לבתי ספר אחרי סוכות ללא בדיקה שלילית

הצצה אל תוככי ‘סיעור מוחות’ – בית הספר הותיק שמצמיח את הבוגרות המבוקשות ביותר בתחומי העיצוב, המדיה והפרסום

כל מה שרציתם לדעת על ניתוח בריאטרי

הוארך מעצר המחבלים: גילויים חדשים בפרשה

יום נוסף של עלייה בחולים קשה

שמחת בית השואבה בירושלים לפני יובל שנים

עופות ופליימוביל: הכולל שלא שכח גם הילדים

התלוננה על הסוכה ואיבדה את הבית הפרטי שלה

ממצא מפתיע בשומרון: מטבעות וכלי חרס מתקופת בית המקדש השני