ח"כ ליצמן במליאה צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

ריאיון החג

ליצמן ל’המודיע’: בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ

‘המודיע’ מפרסם שיחת חג עם ח”כ יעקב ליצמן, בשיחה הוא מדבר על המציאות הפוליטית שנוצרה אחרי המהפך השלטוני: המאבקים, האתגרים, הישיבה באופוזיציה, ההתנכלויות לציבור החרדי’ הקשר עם הליכוד – והצפי לעתיד םם “זה לגמרי לא פשוט, אבל אף פעם לא מייאש. אחרי הכל, יש לנו את מה שאין למפלגות במגזר הכללי – גדולי ישראל שהם עטרה לראשנו” םם ויש תפקיד מרכזי לנציגות החרדית: לשמור על קדשי ישראל

מבחינתו האישית, ניתן לרגע לחשוב שסדר יומו לא השתנה. הוא אמנם כבר לא שר, אין לשכה ואין צוות עוזרים גדול וכל מה שנלווה לתפקיד השררה – אבל “המטרה והשליחות נותרו כפי שהיו”, אומר ח”כ יעקב ליצמן, בפתח שיחתו לגליון החג של עיתון ‘המודיע’: “והמטרה והשליחות ברורות לי ולכל עמיתיי חברי הנציגות החרדית בכנסת: לשמור על קדשי ישראל. על השבת, על יחוד העם, על לומדי התורה ועל זכויות הציבור החרדי”.

זה הא”ב של נציג אגודאי. זה הראש והראשית של כל נציג של ‘יהדות התורה’. זה קו מנחה בש”ס. ובמובן זה, גם אני אישית, כמו עמיתיי וחבריי – איש איש מהם בדרכו ובסגנונו וכפי יכולתו, דבר לא השתנה בין בעת היותו חלק מהקואליציה ובין כאשר אנחנו מצויים באופוזיציה. ומעניין, מוסיף ליצמן – גם בקרב הציבור זה נראה כך. הפניות אל החכי”ם החרדיים, נותרו כשהיו. אנשים יודעים שאנחנו כתובת, שיש אצלנו מענה לפניות הציבור.

הכאב הגדול ביותר שלנו על המהפך שנעשה כאן, בתרמית ברורה ובוטה, הוא על הפגיעה בקדשי ישראל. על דברים שבדי עמל הושגו והוסדרו, ועתה מגיעים עוייני דת מובהקים, ומנסים ומבקשים להרוס את הכל. ואם לא די לנו בעוייני הדת המוצהרים, הרי שנתווספו עליהם כמה שעוד עוטים על עצמם חזות דתית, ויוצקים שמן למדורת העויינות והפגיעה בקדשי ישראל.

חשוב לו להבהיר: אסור להכליל, חלילה, את הציבור הדתי לאומי כולו. בנט וכהנא, אינם חזות הכל של הציבור הדתי לאומי. להיפך, להערכתי וגם הסקרים מורים על כך, רבי מאד בציבור הזה, ובראשם רבני הציונות הדתית, מתנגדים למהלכים שהללו יוזמים ומתכננים, כשם שהם מתנגדים נחרצות לממשלה הזו שהם הקימו והכתירו. בסך הכל, יש היום במדינת ישראל ממשלה שהעומד בראשה אינו נהנה מאמון ציבורי, ושהיא בעצם נגד רצונו של הציבור.

כך או כל, לדידנו – הראש והראשית נשארו: לעשות הכל למען ביסוס וחיזוק שמירת השבת ומניעת חילולה; לשמור על יחודו של עם ישראל; להרחיק מן השחץ ומן הכיעור – וכמובן, לשמור על לומדי התורה, בני הישיבות הקדושות, כדי שכל מי שחפץ ליישב באהלה של תורה, כל מי שתורתו אומנותו – יכול לעשות זאת באין מפריע.

“משמים רצו שכך תיראה שליחותנו בתקופה הזו – אנו מאמינים באמונה שלימה שאין אדם נוקף אצבעו מלמטה אלא אם כן הכריזו עליו מלמעלה, ולאור זאת אנו מכלכלים צעדינו”, מסכם יעקב ליצמן מונולוג פתיחה לשיחתנו – ומכאן ואילך עברנו לשורה של שאלות, עליהם השיב לבקשתנו.

הרב ליצמן, עברנו שנה קשה, גם במאורעות קשים, אך גם הפוליטיקה לא האירה לנו פנים. החרדים אינם בממשלה כידוע, האם חשבת שנגיע לכך?

בבואנו לבחון את התהפוכה הפוליטית שהתרגשה עלינו בשנה שחלפה, עלינו לזכור את כל התקופה שקדמה. מעל שלוש שנים של משברים פוליטיים אדירים, בחירות חוזרות ונשנות, חקירות מתוקשרות ומגמתיות, מערכת הסתה תקשורתית מאורגנת נגד הימין והחרדים, שכללו הפגנות בוטות ושבירת כל הכללים שהכרנו בדיון הציבורי, ובתוך כל אלה התפרצות משבר קורונה מתמשך, בדמות תחלואה גוברת ונגיף מסוכן שמשתולל ומשנה את כל מציאות חיינו, כאן ובכל העולם.

תזכורת זו חשובה כדי להבין שמולנו עמדו כוחות הרס בלתי נשלטים, שמטרתן היתה ונותרה אחת: הרחקת נתניהו מהשלטון ודחיקת החרדים מעמדות ההשפעה. הקמת ממשלה מעין זו, הכוללת חיבור של כל שונאי נתניהו, עויני הדת ושוטמי המסורת, היא סיום רע ומר של כל התקופה הקשה שעברנו – היהדות החרדית – ושגם בחלומות הגרועים שלנו, לא שיערנו שזה יוביל לאן שהגיעו הדברים.

ליצמן ל'המודיע': בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ
גפני ומקלב עם ח”כ ליצמן צילום: יונתן סינדל \ פלאש 90

יהיו שיאמרו זו היא הפוליטיקה, שתמיד היתה צינית ומוטת אינטרסים. מה התחדש כאן?

זו לא פוליטיקה. וגם בפוליטיקה ידענו והכרנו גבולות וקווים אדומים. אנו עדים לאיבוד כל הערכים, האידיאולוגיות, ההבטחות וההצהרות לבוחרים. קבוצת ימינה ותקווה חדשה, בראשות בנט-שקד, סער-אלקין, שחברה לליברמן-לפיד ולשמאל-ערבים, דרסו בדרכם כל חלקה טובה, בכל תחום וענין. החל מקריסת מחנה הימין, שכזכור רוב אזרחי ישראל שייכים למחנה זה, המשיך בהפקרות אידיאולוגית לאומית, מה שהתנגדו אליו כל השנים כולל במערכות הבחירות האחרונות, ועל כולם פגיעה קשה ונוראית בכל הקדוש והיקר לנו.


לא היה כדבר הזה מעולם, כל הגבולות נפרצו, כשבראש המערכות במדינה יושבים עוקרי הדת, בראשם ליברמן שהופקד על כלכלת המדינה ופועל ברודנות ובנקמה פרועה נגדנו ונגד החלשים, הכוונות וההצהרות לפגיעה בשבת קודש, בפרהסיה הציבורית, בזכויות הציבור החרדי, ילדי ישראל והאמהות העובדות, עולם התורה והישיבות, הרס המשפחה היהודית, פגיעה בכשרות, בגיור ובכל מה ששמרנו במשך הדורות להגנה על מסורת ישראל והציביון היהודי מתוך אחריות יהודית – הכל נפרץ ונהרס בתוך חודשיים וחצי.

נוסף על כל זאת, ראינו מה עוללו לנו בתקציב שאושר. זהו תקציב מרושע, פוגעני, חסר חמלה וחסר בשורה. מלא וגדוש בעוולות נגד המשפחות החרדיות, נגד החלשים ונגד כל היגיון וצדק.

ליצמן ל'המודיע': בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ
יעקב ליצמן // צילום: פלאש 90

אתה נוהג רבות להשתמש במונח ׳ממשלה רפורמית׳, האמנם?

זו היא ממשלה של רפורמים שעושה את הדבר הנורא ביותר לעם ישראל. חשוב שהציבור יבין לאיזה שפל הידרדרנו לצערנו. לאורך כל השנים והדורות שמרנו לבל יתנו כאן לרפורמים ולקונסרבטיבים כל דריסת רגל והכרה. אנו רואים את הסכנה האיומה נוכח האסון הרוחני שהמיטו כתות מזוייפות אלו על יהדות העולם בהתבוללות קשה ובטשטוש כל יסודות ההלכה, הכשרות והדת.

תפקידנו היה לאורך השנים למנוע מהם חדירה לישראל, שכן כאן הן מיעוט קטן וצעקני, שלו היו רצים בבחירות לא היו מגיעים למנדט אחד, אך לבושתנו ולחרפתנו, כתות הרסניות אלו עלו לגדולה. הם מקבלים הכרה והשפעה, הם מנהלים לנו את החיים בכנסת ובמוסדות השלטון, בתפקידי מפתח מובילים, ובראשם נציגם הרשמי ח״כ קריב בתפקידו כיו״ר ועדת חוקה, שזה אסון ממש. כל מפלגות קואליציית ההונאה מחבקים אותם ונותנים לרפורמים גיבוי מוחלט, תקציבי עתק וכניסה מלאה לכל מוסדות הדת והרבנות.

זה מזעזע לחשוב על כך, אך זו המציאות המרה שאנו מתמודדים עמה מאז הקמת ממשלת הזדון של בנט-שקד, כהנא, קריב, סער, אלקין שהם בעיניי רפורמים לכל דבר וענין, ואיתם כמובן לפיד, ליברמן ומיכאלי, חבורת עוקרי הדת ורודפי היהדות, שכיום הם השולטים בהחלטות המדינה, בתקציביה וקובעי המדיניות.

ליצמן ל'המודיע': בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ
גפני דרעי וליצמן // צילום: פלאש 90

נשאלת השאלה המוכרת, האם לא טעינו כשחברנו לנתניהו לאורך כל הדרך, ובכך סיכנו את שלטון הימין לטובת כל הפגעים שמינית כאן כעת?

כל מי שמכיר את הפרטים לעומק יודע שאין ולא היתה לנו כל אופציה אמיתית אחרת. אנחנו הרי לא יכולים לשבת עם לפיד שהוכיח כמה הרס זרע נגדנו, והוא הרי היה סגור בדיל סגור וקבוע עם ליברמן, במטרה משותפת להעיף את נתניהו. גם עם העבודה לא יוכלנו לשבת עם ההצהרות והכוונות לחילולי השבת של היו״ר ח״כ מיכאלי וח״כ קריב הרפורמי, כך שלא היתה דרך אחרת בשום זמן. נוסף לכל אלה יש לזכור שחברנו לנתניהו כמייצג את הציבור המסורתי וכאדם שעמד ברוב ההתחייבות אלינו בתחומי דת ומדינה, לעומת לפיד וליברמן שכל הוייתם ומהותם הוא הרס כל מה שאנו מייצגים ומאמינים. וצריך לומר את האמת בנוסף לכל זאת, שאף אחד לא רצה אותנו בצד השני.

ליצמן ל'המודיע': בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ
השר ליצמן וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו | צילום: יונתן סינדל / פלאש90

מה בכל זאת יש לתקן או לעשות חשבון נפש בסיומה של תקופה זו?

ללא ספק שאיננו חפים מטעויות וזה טבעו של עולם. אנחנו נדע לבחון עצמנו ולבדוק מה לשנות ולתקן. אך כבר כיום ברור שאך לו היה בידינו אפילו מנדט אחד נוסף, לנו או לש״ס, מצבנו היה אחרת לגמרי ולטובה. האחריות הינה איפה על אלה שלא הגיעו להצביע כהוראות רבותינו, ולצערי מדובר בלא מעט, שיכולים היו למנוע את הקמת ממשלת הזדון הזו על כל פגעיה וגזרותיה. התרענו והזהרנו, הסברנו וזעקנו בכל דרך, שרק הגדלת הנציגות החרדית תמנע הקמת ממשלת שמאל קיצונית של לפיד-ליברמן אך האדישות וגם חשבונות זרים שהיו כאלה שעשו לעצמם דין, ובכך נגרם מה שקרה והתוצאה הרסנית ביותר, לצערנו.

נחזור למשבר הקורונה שהוזכר, יש תחושה שזה מאבד שליטה וחזרנו אחורה בנושא הזה.

אנו רואים בחוש, כמה לממשלה הזו אין סייעתא דשמיא. פשוט אין לה הצלחה בשום דבר. הכל הולך להם הפוך. אמנם הם מחזיקים בשלטון אותו הם גנבו בנוכלות וברמאות, אך בשטח חוץ משנאה אין משהו שמאחד אותם. הקורונה זו דוגמא איך לוקחים מדינה שהיה מובילה בעולם לטובה, והורסים הכל בתוך חודשיים עם מעל 10 אלף מאומתים ליום. ממשלת נתניהו התמודדה עם המשבר כשכל הנושא לוט בערפל. כל העולם השתהה נוכח הנגיף הזה ולא ידעו לאן זה יוביל אותנו, למרות טעויות שהיו בדרך, הצלחנו בחסדי שמים להיות ראשונים בחיסונים ודיכוי התחלואה. מגיע בנט וחבורתו, התמהמהו בצעדים, גמגמו במסרים ולא מצליחים להדביק את הנגיף על הווריאנטים המתפרצים. כך גם בתחומים אחרים, במאבק בטרור, ביחסי החוץ והפגישה עם ביידן בארה״ב, ועוד.

בנט הבטיח לשמור על החרדים ונראה שאינו עומד בזה, יכול להיות שידיו כבולות מול שותפיו…?

מדובר באדם ששיקר לכולם כפי שראינו בעליל, אך לא רק לבוחריו. הוא שיקר והיתל בי אישית, לאחר שבטחתי בו ולהתחייבויות שלו שלא יחזור לברית נגד החרדים עם לפיד כפי שעשה בברית האחים הקודם. זו היתה טעות מצידי להאמין לו ולסגור עמו שת״פ פוליטי, ואני מצטער עליה רבות. כיום אין לי ספק שמדובר באדם ציני ללא ערכים וללא אידיאולוגיה, אלא תאוותו לשלטון עברה כל גבול והיגיון.


במציאות לא רק שאינו שומר על החרדים כפי שהבטיח, אלא נותן יד וגיבוי מלא לכל הרפורמות והגזירות שפוגעות בחרדים ובמסורת.

ליצמן ל'המודיע': בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ
ליצמן עם ח”כ גפני

כמי שיושבים באופוזיציה, מה יהדות התורה מתכננת לעשות?

ברור שמטרתנו היא הפלת ממשלת הזדון הזו בכל דרך. זה תפקידנו ואני חושב שאנו נוהגים כאופוזיציה לוחמנית, בוועדות ובמליאה, בהצבעות ובדיונים, יחד עם הליכוד וכל הימין במאמץ משותף. לשמחתנו יהדות התורה פועלת בקו אחיד ומשותף, יחד עם ש״ס במקשה אחת, מול ממשלת הרשע. אני, יחד עם עמיתיי ח״כ הרב משה גפני וח״כ הרב אריה דרעי, פועלים יום יום בידיים שלובות ובשיתוף פעולה קבוע, נגד מגמות ההרס של בנט-לפיד-ליברמן-סער ואנו לא נהסס מלנקוט כל יוזמה נגד קואליציית השיטנה שקמה לנו בניסיון לכלותנו, ח״ו.

אי אפשר שלא להזכיר בסיכום שנה את האסון הקשה שעברנו בל״ג בעומר במירון, לאן זה יוביל אותנו להערכתך?

זוהי טלטלה שמלווה אותנו יום יום. אי אפשר לשכוח את מה שעברנו באסון הנורא הזה, בו שיכלנו 45 מטובי בניה של היהדות החרדית, לשבטיה וגווניה. הלב ממאן להאמין אך האחריות שלנו כנציגי ציבור לשתף פעולה עם מאמצי הבדיקה והחקירה כדי למנוע את האסון הבא, ולהבין מה ניתן וחובה לעשות כדי לתקן את הנדרש במקום לטובת הבאים למקום הקודש, ציון הרשב״י זי״ע. שכן אנו הזהרנו מאסון במקום והתרענו במשך שנים על הסכנה במתחם ההר. דרשנו לתקן, לייעל ולתקצב כראוי את אתר הציון במירון וזעקנו ללא הרף שיש לקחת אחריות מקצועית במקום בו באים מיליונים במשל השנה ובל”ג בעומר בפרט.

נכון שאין לנו הרבה אמונה בוועדות חקירה ממלכתיות, והתנגדנו מסורתית ועקרונית תמיד לועדות ״ממלכתיות״, ללא קשר לאיזה נושא, אך זה לא פותר אותנו מלחקור מה היה שם ומה גרם לאסון הקשה, ואת זה יש לבחון לעומק ובכל חומר. זו מחויבות שלנו למשפחות ההרוגים וזו אחריות שלנו לדאוג שלא יקרו שוב מקרים אלו רח״ל.

ליצמן ל'המודיע': בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ
השר לשעבר ליצמן בישיבה במשרד השיכון עם יועציו

בחזרה לממשלה, מרכיב מרכזי בקואליציה הזו הוא מנסור עבאס ומפלגתו רע״מ. איך היחס שלנו כחרדים כלפיהם?

באופן מעשי תמיד ידענו לשמור על יחס הוגן לכל קבוצות האוכלוסיות והמיעוטים וידענו לשת״פ בנקודות מסויימות. אין לנו ענין במלחמות איתם וגם להם יש זכויות. הנציגות החרדית תמיד הצטיינה בכך – גם בתקופתי במשרד הבריאות, גם עמיתיי הרב גפני בועדת הכספים והרב אריה דרעי במשרד הפנים דאגנו לזכויותיהם האזרחיות, ככל שהדבר היה בידינו.
עם זאת, ראשי הממשלה, בנט-לפיד-סער-ליברמן ואלקין, הבטיחו, חתמו ונשבעו שלא ישבו איתם בשום אופן. הם הפרו הבטחות אלה לבוחריהם בשל צורך פוליטי ורצון לשלוט, זה מוכיח לנו כמה שווים הבטחותיהם בנושאים אחרים. כפי שאמרתי אנו עדים לאיבוד כל הערכים והאידיאולוגיות, מול תאוות הנקמה והשלטון, וזה שונה במהות ממה שקורה אצלנו, הסיעות החרדיות, הנוהגות בדעת תורה, פועלות בהוראות גדולי ישראל שליט״א, שומרים על הערכים שלנו, על ההבטחות שלנו ולנו יש מילה ועקרונות, שלא נפר אותן תמורת כל תפקיד והון שבעולם. הוכחנו זאת.

האם זו לא טעות של נתניהו להישאר כיו״ר האופוזיציה, מה שמחזק את אנשי הקואליציה מולו ואולי זה מונע הפלתם?

מצד שני יש לזכור שרק נתניהו יודע ומסוגל להחזיק את האופוזיציה כמקשה אחת כפי שאנו רואים כיום בכנסת. בל נשכח שיש לו את הסיעה הגדולה ביותר בפער גדול מול כל האחרים. לזכותו יאמר שלא עזב אלא נשאר להיאבק ולהוביל את מחנה הימין באופוזיציה.

מה הסיכוי של הממשלה הזו לשרוד והאם ייתכן שנקים עם גנץ למשל, ממשלה חלופית בכנסת הזו?

איננו יודעים מה יקרה, והמצב הפוליטי הוא לא משהו שניתן לצפותו שכן זה תלוי בשינויים ובתמורות שיכולים להתפתח מדי יום. איני פוסל את גנץ כראש ממשלה אפשרי. כמובן שנצטרך לשאול את גדולי ישראל בכל סיטואציה שתבוא לידינו, אך עקרונית נוכל לתמוך בו כחלופה לממשלה הזו.
בשלב זה אנחנו עושים את שלנו, כאופוזיציה לכל דבר, נגד הממשלה. איננו מקיימים עימם כל שיח לא במישרין ולא בעקיפין. אין לנו אמון בם ולא רואים בהם אנשים בעלי אחריות ערכית ציבורית. עלינו לפעול להפלתם ולהקמת ממשלה אחרת שתראה באור נכון את העקרונות החשובים לנו, לשמור על קדשי ישראל, להגן על לומדי התורה ולדאוג לקדש שם שמים.

הנצפים ביותר
חבר בכת לב טהור מחוץ לנמל התעופה בגואטמלה(ארגון עמודים)

מאות חרדים המתגוררים בגואטמלה עושים את דרכם לאיראן

WhatsApp Image 2021-10-11 at 22.40.03

חודש לפני פטירתו: כך תלמיד הישיבה היה שקוע בלימודו

signal-2021-10-12-170347

חולה מורדם ומונשם חולץ באמצעות מנוף

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

ישראל התנקשה בחבר הפרלמנט לשעבר שישב בכלא הישראלי

חיילים הותקפו על ידי ערבים סמוך לירושלים

מדהים: כך קיבלו את הגר”י יוסף בגבעת אולגה

1,325 מאומתים חדשים אתמול, 385 חולים במצב קשה

בנט על נתניהו: “הערעור שלו על לגיטימיות הממשלה – מסוכן”

המוואל השבועי לפרשת ‘לך לך’

ערב שבת לך לך: עשרות עלו אל הר ברית הבתרים

טיסה לארה”ב, ארוחת שף והופעה מוסיקלית • ההרשמה:

אחראי הנשקייה הוותיק מספר על אוסף כלי הנשק של רבין

מדוע אברהם מסר נפשו להציל את בני לוט?

יוזיל את יוקר המחיה? בנט וברביבאי סיכמו על ‘רפורמת העגלות’

בעקבות פניית ארבל: ליברמן התחייב להשתתף בדיוני קבינט הקורונה