שר הדתות מתן כהנא // צילום: אוליבר פיטוסי / פלאש 90

מאשים את סמוטריץ'

כהנא: “אם ממשלה ימנית הייתה אפשרית, היא הייתה קמה”

השר מתן כהנא מאשים את ח”כ סמוטריץ’ בהקמת הממשלה הנוכחית ואומר “אם הוא היה מסכים ללכת לממשלת ימין עם תמיכה מבחוץ של רע”מ, זה מה שהיה קורה”. הוא אף מצהיר: “בממשלה הנוכחית לא יהיה תהליך מדיני עם אבו מאזן. לא ניתן בשום פנים ואופן שתוקם מדינה פלשתינית”

קרוב לארבעה חודשים מאז הקמת הממשלה שר הדתות, מתן כהנא שובר שתיקה ארוכה ומשיב לשאלות רבות בראיון שהעניק למוסף החג של ‘ישראל היום’.

בראיון בהיר השר כי: “לגבי הפלשתינים, אומר זאת בצורה הברורה ביותר – בממשלה הנוכחית לא יהיה תהליך מדיני עם אבו מאזן. לא ניתן בשום פנים ואופן שתוקם מדינה פלשתינית. העמדות הפוליטיות שלנו לא השתנו. כולם מבינים את ההסכמים הקואליציוניים ועומדים בהם”. גם באשר לטענות שקיימת הקפאת בנייה דה-פקטו, הוא קובע נחרצות שאין להן שחר: “אין הקפאה שקטה ולא נעליים. אושרו 2,000 יחידות דיור, ואני מציע לבדוק איפה הן אושרו. תגלו שביותר מקומות מאשר בממשלות קודמות”.

בראיון חושף שר הדתות את נקודת מבטו על הרגעים שלפני ההחלטה על הקמת הממשלה, בין השאר בתיעוד שהופץ שבו התמודד מול צעקות מצד משה מורנו, אחיו של עמנואל מורנו ז”ל. הוא מספר כי רצה עד הרגע האחרון ממשלת ימין ומאשים את יו”ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ’, בסיכול הקמתה ובהתעלמות מרבניו. “סמוטריץ’ הוא האדריכל של הממשלה הזו. אם הוא היה מסכים ללכת לממשלת ימין עם תמיכה מבחוץ של רע”מ, זה מה שהיה קורה. היינו צריכים להחליט אם לעמוד בחלק מההבטחות ולגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות, כי לא תקום ממשלה ימנית כל עוד סמוטריץ’ לא מסכים, או להקים ממשלת אחדות. אם היינו יכולים להקים ממשלה ימנית, היא היתה קמה”.

בראיון נשאל שר הדתות אם הוא מבין מדוע מכנים את ראש הממשלה בנט נוכל, ומשיב כי הוא יודע שיש כעס עליו ועל חבריו. “בנט הוא האדם הכי רחוק מנוכל שאני יכול לדמיין. אי אפשר להתכחש לעובדה שאת חלק מהבטחות הבחירות שלנו אנחנו לא מקיימים. האם אני מרוצה מכך שאנחנו חלק מקבוצה לא מפוארת של פוליטיקאים ששברו את המילה שלהם? מאוד מאוד לא. אנחנו לא כמו אלכס גולדפרב והמיצובישי, רחוק מאוד מכך, וחשוב שהציבור יבין זאת. הציעו לנו בצד השני דברים לא פחות גדולים – וסירבנו. רצינו ממשלת ימין, אבל הפוליטיקה היא אמנות האפשר ורצינו גם למצות את ההזדמנות, לבנות ממשלה שלא מושתתת על ארס, שנאה ודמוניזציה של הצד השני”.

הוא חושף מעט ממה שמצפה בסערה הבאה בתחום הדתות – במהפכה בגיור. “יש היום גישה מחמירה ששולטת, ואני לא יכול לעמוד מהצד. לצערי ברבנות לא חושבים שיש בעיה. אנחנו מתקרבים למצב שבו כל זוג עשירי במדינת ישראל יהיה בין יהודי או יהודייה לגוי או גויה. זו התבוללות נוראית”.

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

4 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
ימין
1 חודש לפני

אם הוא וימינה עושים ח”ו את התכנית שלהם אז הרבה יותר חתונות יהיו, ה’ ישמור, בין יהודי(ה) וגוי(ה). התורה הקדושה אינו השעשוע העצמאית של מתן כהנא וחבירו לשנות ולפרק כפי שבא להם. גירות הוא ענין חמור ולא יכולים ל”גייר” אנשים שלא מקבלים את הבסיס של תורה ומצוות רק בכדי ל”התחתן.” גירות מטעם אלה שעושים צחוק מהתורה ומגדרים נורמלים שמהם בתוקף כבר אלפי שנים הם הם הפותחים את הדלפות של התבוללות. ה’ ישמרינו ועמינו. שר כהנא אנו יודעים שאתם רוצים ל”שנות” את הדת עם הרבנים מטעם שכבר הירסו את הערכים וחיים הדתיים באמריקה. ל”גייר” גוים, שנשארים גויים גמורים – כי אי… להמשך קריאה »

אייל גלבוע מספר 1
1 חודש לפני

מה שמצחיק אותי זה שהוא אשכרה מאמין לעצמו….
כמה פסיכי אפשר להיות????.

בנדה
1 חודש לפני

איזה טיפשי היה המשפט האחרון יש גישה מחמירה ברבנות?? איפה אתה חי הם בעצמם אומרים שהם הולכים על חבל דק! אולי באופן יחסי לרפורמים אין ספק שהם ממש מחמירים! ושיא השיאים של הבערות להגיד משפט “שעוד מעט 1 מעשר יהיה בין לגוי או גיוה” זה רק מראה כמה שאתם רפורמים לא חשוב לכם אם לגיור יש תוקף הלכתי העיקר שיהיה כתוב בת”ז יהודי ככה נעצור את ההתבוללות ?!?! אוי לנו שכך עלה בימינו ‘עבדים משלו בנו’

יגאל
1 חודש לפני

מטומטם כאילו זה סדר עדיפויות אם אין פרגית אז תביא שניצל
זה מראה כמה באמת אין לו אידיאולוגיה ושהכסא המרופד הכי חשוב עדיך בימין ואם לא אז בשמאל. בהמות.

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

תיעוד: שמחת החתונה לנכד ראש ישיבות באר יהודה

מהומה בביה”ח: עודה תקף את בן גביר בפתח חדר המחבל

צה”ל חסם אתרים סמוך לרצועת עזה מחשש לירי

חיים ישראל – הלב יודע

מתנת הממשלה לאבו מאזן: יוסדר מעמדם החוקי של אלפי פלסטינים

יו”ר ועדת הפנים מפעיל סנקציות ומאיים בבחירות

נהג רכב בן 40 נהרג בתאונת דרכים בכביש 1

זכותך לדעת מתי מגיע לך כסף

רעידת אדמה? האזינו לדבריו של האדמו”ר רבי יאשיהו פינטו לפני כשבועיים

השבוע בפינת הכלכלה של המחדש: רק עשיה באמת מקדמת

שרת הפנים שקד נגד יאיר לפיד: הנאום שלו הוא “עוול נוראי”

פרצו לביתו של חלפן כספים ידוע ונתפסו על חם