גדול הדור הרב קניבסקי באמירת תהילים

"סבא לא בכה"

תיאור חי מרגעי פטירת הרבנית קניבסקי ע”ה | מאת אחד הנכדים

לרגל היארציייט של הרבנית קניבסקי ע”ה, טור בגליון בדרכו אמונה סוכות – תיאור חי מרגעי פטירת הרבנית קניבסקי מאת א’ הנכדים ששהה בבית ברגעי ההחייאה על הרבנית

לרגל יום היארצייט לפטירת הרבנית בת שבע אסתר ע”ה, אשת חבר ליבדל”ח מרן שר התורה הגר”ח קניבסקי שליט”א ובתו של מרן פוסק הדור הגרי”ש אלישיב זצוק”ל שחל כהיום הזה, יומן תיאור חי מהרגעים הקשים של פטירתה בשבת חול המועד סוכות – נכתב ע”י אחד הנכדים.

☆☆☆

הייתי בחור, ובד”כ התפללתי מנחה גדולה בשבת בלדרמן, ומשום מה באותה שבת התעכבתי בבית ואמרתי לאחי הקטן אחרי זמן מנחה בלדרמן בא נלך לסבתא, יצאנו לדרך ואז ראינו את א.צ. מחפש ושואל היכן יש עזרה ראשונה, שאלתי מה קרה, סבתא התעלפה?, לא התרגשתי זה קורה… הראינו לו היכן נמצא כונן עזרה ראשונה ברחוב ברסלב, שהשיב שבעיקרון זה לא המשמרת שלו אך בשביל הרבנית בכ”ז יבוא.

כבר בדרך שמענו את יללות האמבולנסים! עלינו למעלה… ואנחנו רואים את סבא עומד בפתח חדר השינה ופניו מתוחות, לידו עומד בנו הגרי”ש, לאחר כמה דקות אחי הציע לדודי הגרי”ש שיציע לסבא לחכות בסוכה עד שיוכרע איך יפול דבר, ואכן כך היה וסבא שב לתלמודו בסוכה, אחי רץ לד”ר הרב משולם הרט ולחץ אותו לבוא ברכב מיד, בינתיים סבא למד בסוכה והתאספו רבים מבני המשפחה, אשת רי”ש אמרה לי בדמעות תקרא לאמא שלך אתה לא מבין מה שקורה כאן, (שהיה הדבר בפתאומיות מוחלטת ולא צפוי כלל) רצתי הביתה אמרתי לאמא וגם לאבא, אמא אמרה תהילים בביתה, המצב היה שאף אחד לא האמין שיכול לקרות משהו.

לאחמ”כ חזרתי עוד פעם הביתה, ואז כבר התאספו אנשים בלדרמן לומר תהילים כל אותה העת, ואז אמא באה, וסבא לומד בסוכה והבית מלא בבנים והבנות נכדים ונכדות כולם יושבים ואומרים תהילים וסבא ממשיך ללמוד בסוכה, ד”ר הרט נכנס לסוכה יחד עם רופא ואומרים לסבא, המצב קשה אך אנו עושים כל מאמץ, סבא מהרהר קמעה וממשיך ללמוד!!!, הבית מפוצץ נכדים בסוכה ונכדות בסלון, אמא ודודה חנה בלובי, לפתע נכנס ד”ר הרט אני עמדתי בצמוד לסבא, ד”ר הרט מתכופף לסבא ואומר לו, אפשר לומר ברוך דיין האמת…! סבא מהרהר קמעה סוגר את הגמ’ ואני פרצתי בבכי, כולם שאלו אותי מה קרה, אמרתי…

ד”ר הרט אומר לסבא שיש כמה שאלות הלכתיות, סבא קם לחדר שינה, לא הייתי שם אבל השאלות שהיו מה מותר ומה אסור וכו’ [בימי השבעה סיפר לי ד”ר הרט שהציע לסבא שליט”א שישתה משהו וסירב עד לבירור הענין, כמו”כ הגיעו למקום אנשי החברא קדישא ושוחחו עם סבא על הדינים בכגון זה, כמו”כ דנו במהלך השבת האם מותר להספיד בחג, וכן זכורני שבחדר שינה ישבו הרבה נשים ובכו מאד, ואבא שליט”א הורה לכולם להפסיק מפני קדושת השבת, בינתיים ד”ר הרט הרגיע וכו’].

כשהתחילו סעודה שלישית כבר כל הבנים היו בבית נשאלו שאלות שונות שאינני זוכר, (כנראה על אונן בשבת) כשהגיע עת זימון היה שאלה מי יזמן והאם מותר או אסור, סבא אמר שיביאו איזה ספר שאינני זוכר, ונדמה לי שבסוף סבא זימן, כשפתח סבא ואמר רבותי נברך, אחד הבנים כמעט ופרץ בבכי מר, סבא שתק והביט בו כאומר שבת היום.

זכור לי שסבא עבר בסלון וראה את ביתו דודה חנה (הרבנית שטינמן ע”ה) ושאל אותה מה שלום חמיה (מרן הרב שטינמן), וכן דיברו עם סבא מתי לעשות את הלוויה האם במוצ”ש או למחרת כי אז יהיו יותר אנשים וסבא אמר בלילה.

במוצ”ש התחילו לבוא עוד ועוד נכדים ונכדות, בסלון ישבו הבנות שותקות בעיצבון לפתע נכנסה הרבנית יוספה ברזם נעמדה בפתח טמנה את ראשה בתוך ידיה ופרצה בבכי, מיד אחריה פרצו כולם בבכי מר.

הדברים שאני זוכר שהתפעלתי מאד:

א. שסבא למד כל הזמן.

ב. שסבא לא בכה בשבת וראו אצלו הרבה שתיקות של התאפקות של בכי, (במוצ”ש מיד בכה).

יה”ר שנזכה ללכת בדרכיה הגדולות, ויהיו הדברים לעילוי נשמתה הטהורה.

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

4 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
משיב כהלכה
26 ימים לפני

מרטיט

נתן
26 ימים לפני

מלאך אלוקים

ישראל
26 ימים לפני

לא יאומן כמה זמן עבר מפטירת הרבנית אם כול חי

ישראל
26 ימים לפני

לא יאומן כמה זמן עבר ובאיזה מהירות מפטירת הרבנית אם כול חי

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו:

“יש לנו אלטרנטיבות” – ברע”מ תוקפים את איילת שקד