ציור של מנהיגי צפון קוריאה לשעבר קים איל-סונג וקים ג'ונג-איל /// צילום: משה שי/FLASH90

משטר אימתני

הבכיר שברח מצפון קוריאה חושף בראיון את סודות ההנהגה בדיקטטורה

קים קוק-סונג החליט לדבר לראשונה על התפקיד הבכיר בצמרת המשטר האימתני כשהבין כי כבר אין לו מה להפסיד • בריאיון נדיר של איש מודיעין לשעבר שפעל בשירות הדיקטטורה הוא מספק הצצה מיוחדת לעשייה מתחת לפני השטח: מעסקאות חומרים מסוכנים ועד מכירת נשק בלתי חוקית – המדינה הענייה והמבודדת שמוכנה להתעצם כלכלית בכל דרך אפשרית

עברו 30 שנה עד שקולונל קים קוק-סונג התברג בקרב הדרגים הבכירים בסוכנויות הריגול עושות דבריו של מנהיג צפון קוריאה, קים ג’ונג-און. “הן העיניים, האוזניים והמוח של המנהיג העליון”, הוא חשף בריאיון מיוחד לרשת BBC ותורגם בN12 – בפעם הראשונה שבה גורם בכיר לשעבר בשירות פיונגיאנג מדבר.

קוק-סונג היה משרת קומוניסטי נאמן – שמר את סודות ההנהגה, שלח מתנקשים להרוג מתנגדי משטר ובנה מפעל לייצור חומרים מסוכנים שיסייע בגיוס כספים “מהפכניים” כלשונו. אולם כפי שהוא סיפר, אפילו דרגה ונאמנות לא מספקות ביטחון ברחובות צפון קוריאה. ב-2014 הוא נאלץ לנוס על נפשו ומאז הוא מתגורר בבירת דרום קוריאה, סיאול, ועובד בשירות המודיעין הדרום-קוריאני.

הקולונל לשעבר תיאר את ההנהגה בצפון קוריאה כמי שנואשת להרוויח כסף בכל דרך אפשרית – החל מעסקות חומרים מסוכנים ועד מכירת נשק במזרח התיכון ובאפריקה. הוא סיפר על האסטרטגיה שמאחורי ההחלטות המתקבלות בפיונגיאנג: התקפות של המשטר על דרום קוריאה, וטען כי רשתות הריגול וגורמי הסייבר של המדינה החשאית יכולים להגיע לרחבי העולם.

“הטרור בצפון קוריאה – כלי פוליטי שנועד להגן על כבוד המנהיג”
שנותיו האחרונות של קוק-סונג ביחידת המודיעין של צפון קוריאה היו הימים הראשונים בקריירה המוקדמת של ג’ונג און. התובנה שנפלה עליו כבר אז: ג’ונג און הוא אדם צעיר ולהוט שרואה עצמו כלוחם.

בשנת 2009, כשאביו השליט סבל משבץ וכבר היה לו ברור כי יירש אותו, המנהיג הנוכחי בצפון קוריאה הנחה לשרשרת הפיקוד להקים “כוח משימות טרור”. המטרה? לחסל פקיד צפון-קוריאני לשעבר שערק לדרום. “זה היה מעשה שנועד לספק את אביו”, אמר קוק-סונג. “אני בעצמי הייתי אמון על התוכנית”.

ניסיון החיסול השתבש. שני בכירים בצבא צפון קוריאה עדיין מרצים מאסר בסיאול בגין המזימה, והמדינות היריבות מתווכחות עד היום מי עומדת מאחורי כך. “בצפון קוריאה הטרור הוא כלי פוליטי המגן על כבודם הגבוה ביותר של קים ג’ונג-איל וקים ג’ונג-און”, הוסיף הבכיר לשעבר.

אירועים אלימים נוספים לא בוששו לבוא. ב-2010 ספינה של חיל הים הדרום-קוריאני טבעה לאחר שנפגעה מטורפדו, מה שהוביל למותם של עשרות חיילים. עוד באותה שנה פגעו עשרות פגזי ארטילריה ששוגרו מהצפון באי שבשליטה דרום-קוריאנית.

קוק-סונג טוען כי לא היה מעורב באופן ישיר בפעילויות המדוברות, אולם שום דבר לא יוצא לפועל בלי פקודות מלמעלה. “בצפון קוריאה חייבים את אישורו הישיר של המנהיג העליון גם כשבונים כביש”, הוא אמר.

צפון קוריאה אומנם נחשבת מדינה ענייה ומבודדת בעולם, אולם לא כדאי לזלזל בכוחה בכל הקשור למלחמה ברשת. קים סונג-און סיפר כי ג’ונג-איל, אביו של המנהיג הנוכחי, הורה להכשיר כבר בשנות ה-80 כוח אדם שיתמחה ביכולות טכנולוגיות גבוהות: “אוניברסיטה מקומית בחרה סטודנטים מבריקים והסמיכה אותם לתחום תחת הוראה מיוחדת”.

“ידעתי שלא אוכל לחיות שם יותר”

זמן לא רב אחרי עלייתו לשלטון ב-2011 החליט ג’ונג-און לטהר את סביבתו ולנטרל את כל מי שנתפס כאיום. כך קרה עם דודו, צ’אנג סונג-טק, שהוצא להורג כי סומן על ידי ג’ונג-און בתור מי שיכול להיות המנהיג “דה-פקטו” של צפון קוריאה.

“זו הייתה מכה מזעזעת, הרגשתי מייד סכנה לחיי וידעתי שלא אוכל לחיות יותר שם”, אמר הבכיר לשעבר – והחל לתכנן את הבריחה עם משפחתו לדרום. כשנשאל מדוע החליט להיחשף דווקא עכשיו, הוא הסביר: “זו החובה היחידה שאני יכול לעשות. מעכשיו אפעל יותר כדי לשחרר את אחיי בצפון מאחיזת הדיקטטורה – וכדי שיוכלו לזכות בחופש אמיתי”.

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו:

“יש לנו אלטרנטיבות” – ברע”מ תוקפים את איילת שקד