המכתב הכריע

תיעוד: מאחורי הקלעים של אישור מכשיר ה’מקווה ריין’

המכתב של הפרופסור שהיווה את מכת המחץ והכריע את הוויכוח. צפו בבדיקת מכשיר המקווה ריין על ידי הראב”ד הגר”מ שטרנבוך. נראה לצידו הגאון רבי אברהם בער ליטמנוביץ, שהופיע עם חצי זקנו הנותר לאחר שנתקף באלימות על ידי הסיקריקים בעקבות היתרו למכשיר המקווה ריין • צפו

כפי שפורסם ב’המחדש‘ בשבוע שעבר, לאחר פולמוס שנמשך בחודשים האחרונים על כשרותו של מכשיר ה’מקווה ריין’ המטהר ומנקה את מי המקוה בשיטה ייחודית, כתבו חברי בד”ץ העדה החרדית מכתב מיוחד בו הם מכשירים לכתחילה את מכשיר ה’מקווה ריין’ לשימוש במקוואות, ואף יעניקו את ההכשר המהודר של העדה החרדית על המכשיר.

כעת נחשף מה שעמד מאחורי הקלעים לפני פרסום המכתב, במהלך הבירורים על כשרותו של המכשיר.

הפולמוס שנסוב בעיקר אם נעשה שינוי ביסודי תרכובת המים על ידי המכשיר באופן המשנה את המים ומגדיר אותם כ’בריה חדשה’ ולא כ’מי גשמים’, הוכרע לאחר קבלת חוות דעתם של מדענים ומומחים כי לא נעשה כל שינוי במי המקווה.

מי שהיווה למעשה את ‘מכת המחץ’ של הבירור, הוא פרופסור דורון אורבך, פרופסור במחלקה לכימיה באוניברסיטת בר אילן, ומנהל קבוצת מחקר שעוסקת בין השאר בנושאי חיטוי מים, שכמקצוען בתחום כתב חוות דעת מקצועית על תהליך טיהור המים הנעשה על ידי השימוש במכשיר המקווה ריין.  

בחוות דעתו מתאר הפרופסור את תהליך טיהור וניקוי המים על ידי מכשיר המקווה ריין על ידי ייצור חמצן פעיל בזרם אויר המוכנס למי המקוה ומתפזר במים, ומומס בחלקו ומשתחרר ברובו כזרם היוצא.

לאחר אריכות דברים בתיאור הנעשה במי המקווה, בסיום מכתבו מסכם פרופסור אורבך כי גם אם אכן נוצרים במים מולקולות חדשות שאין להם תכונת טהרה, הרי מדובר בכמות זניחה מאוד, כך שבהנחה שמי המקווה לא מוחלפים במשך שנה, מדובר בכמות אפסית של 2 חלקי עשר אלף אחוז! כך שאין לזה שום משמעות הלכתית לפסול את המקווה.

יצויין כי בתקופה האחרונה ניהלו היסקריקים מלחמת חורמה נגד השימוש במכשיר על ידי אמצעים שונים, כאשר אף לא בחלו לתקוף את הגאון הנודע ר’ אברהם בער ליטמנוביץ שאישר את השימוש במקווה ב’מקווה זופניק’ המיתולוגי של העדה החרדית, וגזזו חצי מזקנו. בהמשך אף חסמו הסיקריקים את הכניסה למקווה זופניק בעקבות השימוש במכשיר המקווה ריין.

כאמור, חברי בד”ץ העדה החרדית בראשות זקן הפוסקים הראב”ד הגר”מ שטרנבוך כתבו כי “אחרי העיון בצדדי ההלכה והבנת מציאות הדברים גם מפי מומחים, אין הביד”צ הח”מ רואים שום פקפוק וחשש במכשיר זה”, וזאת לאחר ליבון המציאות מפי מומחים ידועי שם שחיוו את דעתם המקצועית כי אין שום אפשרות לשינוי מהותי במי המקווה על ידי המכשיר.

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו:

“יש לנו אלטרנטיבות” – ברע”מ תוקפים את איילת שקד