חבר בכת לב טהור מחוץ לנמל התעופה בגואטמלה(ארגון עמודים)

"סובלים מרדיפה"

מאות חרדים המתגוררים בגואטמלה עושים את דרכם לאיראן

בישראל ובארה”ב מרכזים מאמצים בניסיון למנוע את הגירתם של חברי כת “לב טהור” מגואטמלה לאיראן, לאחר שעשרות משפחות תועדו בשדה התעופה של גואטמלה, בדרכן לגבול איראן כורדיסטן. המשפחות הישראליות ביקשו משרי החוץ והמשפטים לשגר מכתבים בהולים לעמיתיהם בגואטמלה, כדי שיסגרו את גבולות המדינה: “הגעתם עלולה לגרום למגה אירוע מדיני וביטחוני”

אזרחים ישראלים, חברי כת “לב טהור”, עלולים להגיע לאיראן – ומשפחותיהם פנו בדחיפות למשרד החוץ, מחשש שהאיראנים יחטפו אותם וישתמשו בהם כקלף מיקוח. מהלך מקביל מתנהל בקרב משפחות שלהן אזרחות אמריקנית מול הסייט-דיפרטמנט. קרוביהם של אנשי הכת טוענים כי חבריה, ובהם ילדים ותינוקות בעלי דרכונים ישראליים, מנסים לברוח מגואטמלה לגבול איראן-כורדיסטן. כך דווח באתר ‘YNET’.

המשפחות הישראליות ביקשו משרי החוץ והמשפטים לשגר מכתבים בהולים לעמיתיהם בגואטמלה, כדי שיסגרו את גבולות המדינה וימנעו בריחה המונית של חברי הכת. “הגעתם לגבול איראן-כורדיסטן עלולה לגרום למגה אירוע מדיני וביטחוני”, הם טוענים. “עסקת שליט תראה כמו משחק ילדים ליד זה”.

ר’, שבתו נמצאת בכת, לא ישן בלילות. בריאיון ל-ynet הוא מספר כי כבר שבוע שהקשר עם ביתו נותק לחלוטין: “אני דואג מאוד לחייהם של ביתי ונכדיי. מרגע לרגע מצב הסיכון שלהם מחמיר. איראן מסוכנת לחייהם הרבה יותר מהמקום שהם נמצאים בו כרגע”. לדבריו, “גם עכשיו יש בעיה מאוד רצינית. כשהנכדים שלי התקשרו, הם התלוננו על כאבי בטן ומיחושים שונים. ביתי מספרת לי סיפורים שונים ומשונים, אבל אני באמת לא יודע מה קורה במחנה בגואטמלה. היא אמרה שהם מקבלים לחם, גרעיני דלעת ופירות. הם לא אוכלים בשר, עופות ודגים. היא סיפרה גם שהם מקבלים כדורים של ויטמינים. ואמרנו לה בשום אופן לא לקחת אותם, אבל אני לא יודע אם היא מקשיבה לנו. היא משוכנעת שהדרך שלה נכונה ושזה יביא את המשיח”.

“לב טהור” הינה כת יהודית דתית-קיצונית שחבריה חיים באזור סנטה רוזה שבגואטמלה. הכת החלה לפעול לפני כ-20 שנה בארץ, עברה לקנדה, משם לארה”ב, למקסיקו ומזה שבע שנים שחבריה מתבודדים באזור שנמצא כשעתיים נסיעה מגואטמלה סיטי. הרב צבי גלוק, מנכ”ל ארגון “עמודים” החרדי, שהוקם בארה”ב ופועל גם בישראל – מעורב בסיוע למשפחות, וטוען כי הכת מונה כ-280 חברים בעלי זהות ישראלית, אמריקנית או קנדית. חלקם הגדול אף בעלי אזרחות כפולה.

“רובם אזרחים ישראלים, כך שאני מצפה מממשלת ישראל שתעשה כל שביכולתה ותמצא את הדרך לפעול ולעזור לאנשים הללו”, מדגיש הרב גלוק, המסייע לאנשים שעברו התעללויות ומתמודדים עם התמכרויות ובעיות נפשיות. הרב גלוק מציין כי בשלוש שנים האחרונות, התינוקות שנולדו שם אינם רשומים ואינם מתועדים במכוון, “כדי שאם תיערך פשיטה על המקום, לא יוכלו לקחת את הילדים כי אין תיעוד לגביהם. בנוסף, כשמשפחה חדשה מצטרפת לכת – לוקחים להם את כל הדרכונים”.

תכננו לצאת בקבוצות של 70
כתוצאה מהפעילות האמריקנית והחשש ממעצרים נוספים, החלה הכת בהכנות למעבר לצפון מזרח עירק, לאזור הכורדי (מחוז אירביל), הגובל עם איראן. לפי אמונתם מדובר ב”בבל המקראית”, ולאזור ההוא יגיע תחילה המשיח. צוות ראשון יצא כבר למקום על מנת לרכוש קרקעות ולהתחיל להכין את המתחם. אחרים נמצאים בתהליך של יציאה בקבוצות שונות אל מחוץ למדינה, הן דרך שדה התעופה הבינלאומי (שם עוכבו לפני מספר ימים על ידי הרשויות) – והן בדרך יבשתית, דרך מקסיקו ואל-סלבדור.

משפחות ישראליות שיקיריהן נמצאות בכת, מתריעות מפני הסכנה במעבר של מאות ישראלים לאזור מוכה באנשי דעאש, צמוד לגבול האיראני. אלו פנו למשרד החוץ הישראלי, וזה פנה – באמצעות השגריר הישראלי בגואטמלה, מתי כהן – לתובעת הכללית במדינה, קונסואלה פורס, על מנת שתפעל בשלב הראשון למניעת יציאתם ולקידום תהליכים משפטיים נגד ראשי הכת, בעקבות עדויות שניתנו בגואטמלה על ידי מספר קורבנות קנדים וישראלים.

לפי מסמכים שנחשפו בשנת 2019 בבית משפט פדרלי בארה”ב, חברי כת “לב טהור” הגישו בקשה בעברית, אנגלית וערבית למקלט מדיני באיראן בנובמבר 2018, והביעו נאמנות למנהיג הרוחני העליון של איראן. הכת ביקשה מקלט מדיני, הגנה וחופש דת עבור כל חבריה ברפובליקה האסלאמית, מפני “השלטונות הציוניים השולטים על ארץ הקודש”. במכתב הם הציגו את עצמם כ”יהודים הנאמנים לה’ ולתורת אמת, נושאי דגל המלחמה בציונות ובשלטונם על ארץ הקודש ועל העם היהודי” – וטענו כי הם נרדפים על רקע אמונתם. בתשובה, מציין הרב גלוק, הם קיבלו מכתב בערבית שמזמין אותם לאיראן.

לפני יומיים קבלתי תמונות משדה התעופה בגואטמלה, שבהן ראיתי קבוצת אנשים מלב טהור, בלבוש האופייני להם – מכוסים מכף רגל ועד ראש – בשדה”, מספר הרב גלוק. “הבנתי מאחד מחברי הכת שאני מכיר, שהם ניסו לצאת בקבוצות של 70 איש בכל פעם. פניתי לשלטונות הישראליים, בגלל שמשפחה עם חמישה ילדים, שהם אזרחים ישראלים שנולדו בישראל, גם נכחו שם. השלטונות בישראל אמרו שהם מודעים לזה ומטפלים בזה. הם ציינו שהם לא יכולים לתת פרטים ומידע, אבל הדגישו שהם עושים כל שביכולתם בכדי למנוע מהם להגיע לאיראן”.

מה קרה עם המשפחות בשדה התעופה? “מהמידע העדכני ביותר שקיבלתי אתמול (יום ב’), שלטונות גואטמלה עצרו אותם מלטוס והחזירו אותם למתחם. בינתיים אני בקשר הדוק עם משפחה אחת שיש לי את כל פרטיה, ונפגשתי איתם”.

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

5 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
משה
7 ימים לפני

הזויים.
בדבר אחד הם צודקים, באמת מחוז אירביל, זה אזור שבו נחתם התלמוד בבלי, ושם חיו האמוראים….

PRODUCTION
6 ימים לפני

מזעזע!!!!!!!!הם זקוקים לרחמי שמיים!!!!!!!!!!!!!

אברהם
עונה ל  PRODUCTION
3 ימים לפני

הם זקוקים יותר לשכל מאשר רחמי שמיים

ישיבשער
3 ימים לפני

איזה סוג אנשים זה?

שבלולים
1 יום לפני

אולי הם צודקים?

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו:

“יש לנו אלטרנטיבות” – ברע”מ תוקפים את איילת שקד