יו"ר ועדת הכספים אלכס קושנירYonatan Sindel/Flash90

בוועדת הכספים

הכנסת אישרה את הארכת הקפאת השכר הממוצע ל-2022

הכנסת אישרה את הארכת הקפאת השכר הממוצע במשק גם בשנה הבאה, לאחר הקפאה של שנתיים בשל משבר הקורונה. המשמעות: תימנע העלאה של מחירי החשמל והארנונה ויוקפא שכר הבכירים במגזר הציבורי, לרבות הח”כים שאישרו את החוק. ההסתדרות: נאבק להעלות את שכר המינימום ל-6,000 שקל

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית במסגרת חוק ההסדרים את הצעת החוק המאריכה את הוראת השעה לעניין הקפאת השכר הממוצע במשק גם בשנת 2022. ההקפאה תחסוך למדינה סכום גבוה של חמישה מיליארד שקלים וכמו כן אמורה להפחית העלאה בינואר הקרוב של מחירי החשמל והארנונה, אם יוחלט על העלאה. כך דווח ב’YNET’.

בעוד שייתכן ששכר המינימום לא יוקפא הפעם, וייקבע במסגרת עסקת החבילה בין המעסיקים להסתדרות, שכר כל הבכירים במגזר הציבורי כמו גם חברי הכנסת יוקפא לשנה נוספת בעקבות ההחלטה. לדרישת הוועדה הוחרגו מקבלי קצבאות ומענקים שונים, שיזכו למרות ההקפאה לעדכון בן 2.45% בקצבתם.

ועדת הכספים בראשות ח”כ אלכס קושניר, אישרה בכך לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שנולדה עם תחילת משבר הקורונה, והאריכה את הוראת השעה לעניין השכר הממוצע במשק גם לשנת 2022, כך שהשכר הממוצע לפי חוק הביטוח הלאומי בשנה זו יישאר זהה לזה שבשנים 2020 ו-2021. זאת במסגרת פרק י’ בחוק ההסדרים.


המוסד לביטוח לאומי מפרסם מידי שנה בחודש ינואר עדכון לשכר הממוצע. החוק מגדיר את אופן חישוב “השכר הממוצע” אשר משמש בסיס לחישובים ולעדכונים שונים. בחוק מוגדרים שני סוגי שכר ממוצע: האחד משמש למטרות שונות כמו עדכון שכר בכירים, עדכון שכר המינימום ועוד; וחישובו מתבסס על ממוצע השכר למשרת שכיר בשלושת החודשים האחרונים שלגביהם היו נתונים בידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ביום שקדם ליום העדכון. סוג השכר השני, משמש לחישוב בסיסי הכנסה לגבייה, בסיס למבחני הכנסה ועוד, והוא כולל גם מרכיב נוסף של פיצוי.


בעקבות הסגרים וההגבלות על עסקים ומקומות עבודה נוכח משבר הקורונה בחודשים מרץ-מאי ובחודשים ספטמבר ואוקטובר 2020, ההשפעות על התעסוקה נמשכו גם בחודשים שלאחר מכן. בחודשים ינואר ופברואר 2021 הוטל סגר שלישי. כתוצאה מהטלת הסגרים ומצמצום פעילות המשק פוטרו והוצאו לחופשה ללא תשלום מאות אלפי עובדים, רובם בעלי שכר נמוך יחסית. עקב כך, בשנת 2020 עלה השכר הממוצע במשק באופן חד, שכן בחישוב השכר הממוצע לא נכללו מאות אלפי עובדים בעלי שכר נמוך יחסית שלא עבדו באותה תקופה. עלייה חדה בשכר הממוצע, אם כי פחות מבשנת 2020, נרשמה גם בשנת 2021.


ככל שהשכר הממוצע היה מתעדכן בינואר 2021, הרי ששיעור העדכון היה גבוה משמעותית מהממוצע בשנים האחרונות. לאור זאת אישרה הכנסת את חוק השכר הממוצע (הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש), התשפ”א-2020, שקבע כי בשנת 2021 השכר הממוצע לפי חוק הביטוח הלאומי יהיה זהה לזה שעודכן לאחרונה בחודש ינואר 2020.


בהצעת החוק שאושרה כעת נקבעה הארכת הוראת השעה גם לשנת 2022, כך שהשכר הממוצע לפי חוק הביטוח הלאומי בשנה זו יישאר זהה לזה שבשנים 2020 ו-2021.


בנוסף הוסכם לדרישת הוועדה כי מקבלי מענקים וקצבאות בגין הגזזת, הפוליו ועירוי דם (נגיף האיידס) – יוחרגו מההקפאה, ויקבלו תוספת של 2.45 אחוזים. בנוסף החליטה הוועדה, בעקבות בקשה של חברי הכנסת ינון אוזלאי ושלמה קרעי, ובתמיכת היו”ר ח”כ אלכס קושניר, לכלול במסגרת ההחרגה והעדכון בן 2.45% גם את התשלום המיוחד בעד ילוד, תגמולים לחסידי אומות העולם, תגמול ילד שהתייתם עקב מעשה אלימות במשפחה, מענק לאסירי ציון, מענק לוותיקי מלחמת העולם השנייה, מענק בר מצווה ליתומים נפגעי תאונות עבודה, והוצאות קבורה לנפגעי פעולות איבה.

מההסתדרות נמסר בתגובה: “השכר הממוצע במשק, כהגדרתו בסעיף 1 לחוק הביטוח הלאומי, הוקפא כבר בשנה האחרונה כדי לייצב את תקציב המדינה ועל מנת למנוע את העיוותים שנוצרו בתקופת משבר הקורונה. הקפאה זו, שחלה על מנגנון העדכון האוטומטי של שכר המינימום, אינה קשורה כלל לשכר המינימום שהושג בהסכמים ועודכן בהוראת שעה ל-5,300 שקל בחודש.
“ההסתדרות, שהייתה שותפה לחיזוק המשק והעובדים לכל אורך המשבר, תמשיך לפעול באחריות גם במסגרת עסקת החבילה, שבה אחת מדרישות ההסתדרות היא העלאת שכר המינימום בהוראת שעה ל-6,000 שקל בחודש”.
יצוין שבאוצר מתנגדים לפי שעה להעלאה בשיעור כזה כבר בקרוב ולכן ההעלאה המוצעת תתפרס כנראה על פני 2-3 שנים.

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו:

“יש לנו אלטרנטיבות” – ברע”מ תוקפים את איילת שקד