הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי • צפו בגלריה

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, הדליק נר ראשון של חנוכה עם המשפחות השכולות בכותל המערבי

הערב (א) התקיימה הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי על יד הרב הגאון הרב דוד לאו, הרב הראשי לישראל, הרב הגאון הרב שמואל רבינוביץ רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, ראש עיריית ירושלים מר משה ליאון, עו”ד מר עודד פלוס מנכ”ל משרד הדתות ובמעמד השר לביטחון פנים השר גלעד ארדן, משפחות שכולות וקהל רב.

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים בירך את המשתתפים ואמר כי “לאורך שנות ההיסטוריה הוכיחו בני העם היהודי שוב ושוב כי כוחו והשפעתו של עם אינן קשורות לא לכוחו הצבאי או הכלכלי, אלא לאור שהוא נושא בליבו. טבעו של האור שגם המועט שבו מצליח להאיר אפלה גדולה, בעוד שגם החושך הגדול ביותר אין בכוחו לכבות את האור. ואכן – אותו האור, המבקש לגרש את החושך, יקד בליבותיהם של עמנו בכל הדורות. חג החנוכה, חג מלחמת האור בחושך, הוא הזמן של כולנו להיזכר בכוחו של אור קטן לגרש הרבה מן החושך, ולהדליק את האור הזה בנפשנו.”

הרב הראשי בירך את הקהל שהגיע ואמר כי: ההדלקה היא “נר איש וביתו”. ע”י הדלקה ציבורית לא יוצאים ידי חובת הדלקה, ולמרות זאת תיקנו חכמים להדליק בבתי כנסיות. על אחת כמה וכמה ליד שריד בית מקדשנו בבית הכנסת הגדול של העם היהודי ברחבת הכותל המערבי. דוקא כאן מרגישים בבית, זה הבית של כל העם היהודי ובו נדליק את נרות החנוכה. מחזק את מפעלותיהם של המכבים החשמונאים שמסרו נפשם על קידוש שם שמים. שנלחמו על קדושת השבת, התורה היהודית ומצוותיה וננסה להמשיך בדרכם כדי לראות במהרה שהאור הגדול ברחבה כאן יאיר אל הקודש.”

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר להדליק נר יחד עם שגריר ארה”ב בישראל דיוויד פרידמן. לפני ההדלקה כתב ברשתות החברתיות כי “שמעון החשמונאי הבהיר לאנטיוכוס: ‘לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, – הושיבונו נחלת אבותינו’. ארץ ישראל לעם ישראל – לנצח נצחים. חג חנוכה שמח לכולכם!”. בהמשך הערב יערוך אירוע מיוחד בלשכת ראש הממשלה.

השר לביטחון פנים השתתף בהדלקה ואמר כי “נצחון המכבים הוא לא רק ניצחון פיזי. זה היה ניצחון רוחני שאיפשר לשקם את המקדש. איפשר ליהודים לחזור ולפקוד כאן את הכותל ולממש את האמונה שלנו. תודה רבה לשוטרי משטרת ישראל ששומרים כאן על הבטחון של מיליוני המבקרים בכותל המערבי מדי שנה. בזכותם יש לנו כאן בטחון לממש את הזכות ההיסטורית שלנו על ארץ ישראל, על המקומות הקדושים והכותל המערבי.”

ראש עיריית ירושלים בירך ואמר “חג החנוכה הוא הזדמנות מיוחדת לראות את האור המיוחד שבעמנו, כמו בימים ההם, בתקופת המכבים – גם בזמן הזה, מעטים יכולים לבצע שינוי גדול, אם הם רק אוזרים את האומץ ואת הרצון לפעול ולשנות. עומדות פה היום משפחות ששילמו את המחיר היקר מכל למען המדינה. אין זמן מתאים מחנוכה לומר להם: תודה! הסיטואציה הביטחונית כאן בארץ לא פשוטה, ויש לא מעט משפחות ששילמו מחיר כבד ומקריבים יום יום קורבן אישי. לצערנו, זהו חלק ממחיר ההישרדות שהעם היהודי משלם זה אלפי שנים הן בגלויות, והן כאן לאחר תקומת ישראל. יש כאן איתנו משפחות גיבורות, משפחות שהן המכבים של דורנו, משפחות שמתמודדות יום יום עם שכול, עם אובדן של אב או אם במשפחה, וממשיכות הלאה, נאבקות להאחז בחיים, מחזיקות את הנר שלהן בכל הכוח ומגרשים איתו את החושך”.

מנכ”ל משרד הדתות בירך על העשייה מבורכת ואמר שכאשר אנו מתפללים ומברכים “על הניסים” זה בבחינת ניסים הקורים ביום יום. אנו חיים בתקופה ניסית גם אם איננו חשים זאת, המציאות שלנו היום במדינת ישראל הינה בבחינת נס.”

עוזי, אב שכול חיזק את הקהל בדברים ואמר כי בנו יוסי קרמן נפל בקרב בירושלים ונתן את כל כולו להגן על אזרחים חפים מפשע. אני קורא להם המכבים של היום, כל החללים שיש לנו. הם המכבים החדשים שכל פעם באים במקומם וזה הגדולה של עם ישראל על החום ואהבה שמעניקים לנו.
במהלך ימי חג החנוכה מתקיים מדי ערב אירוע רב משתתפים של הדלקת נרות חנוכה במעמד רבנים ואישי ציבור.בשעה 17:45 ראש הממשלה ידליק נר ראשון של חנוכה יחד עם שגריר ארה”ב בישראל דוד פרידמן ברחבת הכותל המערבי.

הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי • צפו בגלריה
קרדיט. צילום אריה לייב אברמס
הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי • צפו בגלריה
קרדיט. צילום אריה לייב אברמס
הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי • צפו בגלריה
קרדיט. צילום אריה לייב אברמס
הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי • צפו בגלריה
קרדיט: הקרן למורשת הכותל המערבי.
הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי • צפו בגלריה
הדלקת נר ראשון של חנוכה בכותל המערבי • צפו בגלריה
קרדיט. צילום אריה לייב אברמס
הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

המתיחות בקואליציה עולה: שקד נגד לפיד ורע”מ נגד כולם

נשיא מועצת חכמי התורה בקבר רחל בתפילה לרפואת בנו

עצרת התעוררות לרגל יום השנה השלישי של רבי שלמה קורח זצ”ל

יורש העצר האמירתי הזמין את בנט לביקור רשמי ראשון

תקיפת בן גביר; מיקי לוי: “אני מגנה בתוקף את האלימות”

דאגה בסלבודקה: בחורים טיילו בצפון וחלו ב’עכברת’

הגאונים נפגשו: הגר”ש מחפוד עלה למעונו של הגר”מ ברנדסדורפר

תיעוד: שמחת החתונה לנכד ראש ישיבות באר יהודה

מהומה בביה”ח: עודה תקף את בן גביר בפתח חדר המחבל

צה”ל חסם אתרים סמוך לרצועת עזה מחשש לירי

חיים ישראל – הלב יודע

מתנת הממשלה לאבו מאזן: יוסדר מעמדם החוקי של אלפי פלסטינים