איך אומרים חורף בקליפ?!

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ביום שלישי פעם בשבועיים, כאן במדור המוזיקה, ולגלות איך מעבירים אלינו מסרים בקליפים מוזיקאליים.
אתם מוזמנים להצטרף אלינו ביום שלישי פעם בשבועיים, כאן במדור המוזיקה, ולגלות איך מעבירים אלינו מסרים בקליפים מוזיקאליים.

מכירים את האנשים שמתעקשים לטעון שלכל סגנון מוזיקה יש צבע שמאפיין אותו?!

זאת אומרת, האם מוזיקה שחורה נקראת כך רק בגלל ששחורים באמריקה ניגנו אותה? ואם אדם לבן ילחין מוזיקה שחורה, היא לא תהייה שחורה?!  האם זה שההורים שלי הגיעו ממרוקו ואני מנגן קלאסית, זה הופך את המוזיקה שלי לאדומה יותר או סגולה יותר? ושמא דווקא לבורדו?!

יותר מזה. אם הלחנתי שיר בחורף כשהיה אפס מעלות בחוץ ואני הייתי מצונן – זה אומר שאנשים יזהו את השיר כחורפי גם אם הוא מדבר על קרני שמש חמימות, גלים של טורקיז וחול זהוב?!

עד שיהיה לנו תשובות לכל השאלות הללו, קבלו בינתיים את מיטב הקליפים שמביאים לנו אל המסך את החורף, עם הסערות, עם עננים וגשם, ועם כל מה שיש לחורף הטוב להעניק לנו.

איך אפשר שלא לפתוח עם אודי דווידי שבקליפ "מביטה בחלון", לוקח את החורף והגשם אל המקום המסמל את הגלות ואת עם ישראל שעוברים דרך בית לחם, שם מחכה להם אמא רחל בכדי לאסוף את דמעותיהם. ובקליפ הוא גולה בין הרחובות, הוא לא מוצא את מקומו, הוא במצב של הליכה. גם כאשר הוא מתיישב לא נח לו.

ואז קורה הגרוע מכל, השמיים מתקדרים עננים, והוא חשוף, ברחוב, אין לו מחסה, הגשם מציק לו…

עד לרגע בו הוא מבין שהגשם הזה הוא בעצם הדמעות שהן הן יקרבו את קץ הגלות, הן יביאו את הגאולה.

אודי דווידי – מביטה בחלון

והנה הגענו אל השיא של שימוש בגשם ובחורף כחלק מתהליך ומסר של קליפ:

חיים שלמה מייעאס, בשירו 'טינקלקייט' – לוקח את החורף והגשם כמשל ללילה, לחושך ולקשיים, של הנפש כמובן. השיר הוא באידיש, ואני ממליץ לכל מי שלא שולט ביידיש שילך מהר וילמד יידיש רק בשביל השיר הזה, זה שווה את זה, בהחלט. הפנים התמימות של הילד, קשיי היום יום של האבא, הזמר שמעביר את המסר, שמבטיח שיבואו ימים יפים יותר בהם נצחק על עצמנו כשניזכר בקשיים שהיו לנו בימי חורפינו.

הייתי יכול לפתוח כאן אלף מילה על הקליפ הזה בקל, אבל אני חושב שכל מילה נוספת מיותרת.


חיים שלמה מאייעס – טינקלקייט

והחורף כמובן, מביא אתו גם שלג. טוב נו, לא תמיד, וגם לא בכל מקום, אבל החורף הנוכחי לפחות הביא את זה ובגדול. וגם אם נתעלם הפעם מהקליפ המדהים של 'שמילי אונגר' על חנוכה, עם הביצוע המגניב של הילדים הרוקדים בשלג. את זה נביא בחנוכה. בכל אופן, על מרדכי שפירא אנחנו לא יכולים לוותר, ובקליפ שלו: 'אחד למיליון' – בתרגום מאנגלית.

לפחות עליו אפשר לומר שאצלו השלג הזה הוא ממש אמיתי. נו באמת, נראה אותו שורד את השלג הירושלמי שמגיע יחד עם גשם מצליף, רוחות חזקות, הא כן, וגם הפסקות חשמל. אז קבלו אותו, ובענק!

מרדכי שפירא – אחד למיליון

תחשבו שנייה שלג. מה זה אומר לכם? לי בכל אופן זה אומר יוני Z שעשה את זה בצורה הכי מקצועית שיכול להיות.

אבוד בשלג. מה יכול להיות יותר מפחיד מזה?! לא רק שאתה אבוד, אתה גם יודע שהשעות שלך ספורות. הגוף שלך הולך וקופא ורק מלחשוב על זה נהייה לי צמרמורת ברגליים. ולשם בדיוק לקח אותנו יוניZ בקליפ שלו: 'מה נעשה'?!

והתשובה לכך היא כמובן: "כי אליך עינינו":

יוני Z – מה נעשה

ונקנח עם קליפ של יוצר וזמר צעיר שאמנם לא מדבר על החורף, אך הוא בהחלט צולם איפה שהוא בקו החיכוך שבין החורף לאביב. תראו את שלוליות הבוץ בשדות שעדיין לא התייבשו.

קבלו את מאיר חג'בי שמתעקש לקפוץ בביצות בשירו: 'מה לך נפשי':

מאיר חג'בי – מה לך נפשי

אבל מה? איך נוכל לסיים בלי מילה על הקליפ החדש של נמואל הרוש שזה עתה יצא מן התנור?! אז אתם מוזמנים לחפש כאן באתר את הקליפ החדש, יחד עם ניתוח מעמיק ומקצועי, וליהנות כמובן.

עד כאן טעימה קצרה מחורף בקליפים, או יותר נכון מקליפים בחורף.

אתם מוזמנים לשוב ולהצטרף אלינו בעוד שבועיים בדיוק, כאן, במדור המוזיקה!

3.3 3 votes
דרג כתבה זו

1 תגובה
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
אפרת :)
3 חודשים לפני

כתבה יפה מאד!!
סקירה ממש מעניינת

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il

המיוחד
חדש באתר
חדש במוזיקה
עדכוני קורונה

מפת התפשטות הקורונה Online

לחץ כאן

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il