ערבות הדדית: רבע מהמובטלים – מתנדבים!

משבר הקורונה העלה את אחוז המתנדבים באמצעות הטלפון והאינטרנט: 63% כיום, לעומת 6% בלבד לפני התפשטות הנגיף בישראל. למרות שאפשרויות התנדבות רבות לא אפשריות כיום עקב הגבלות משרד הבריאות, אחוז המתנדבים מכלל האוכלוסייה נשאר דומה – 20.3%. כל הנתונים

 סקר שערכה “הרשת להתנדבות ישראלית” שמתפרסם מציג נתון מפתיע על עיסוקיהם של אלו שנפלטו למעגל האבטלה בעקבות משבר הקורונה. כ-25% הפכו להיות מתנדבים. לשם השוואה, אחוז המתנדבים באוכלוסייה הכללית הוא נמוך יותר ועומד על 20.3% בלבד.

הסקר, שנערך ע”י מכון “גיאוקרטוגרפיה” עבור “הרשת להתנדבות ישראלית”, בחר את הרגלי ההתנדבות של הישראלים, מה סגנון ההתנדבות המועדף עליהם ומה החסמים שעומדים בפני אלה שמחפשים מקום להתנדב. מהנתונים שנאספו, באמצעות שאלון אינטרנטי, עולה כי 65% מהמובטלים מעוניינים להתנדב, אך נמנעים מסיבות שונות. 35% חוששים להידבק בקורונה, 25% עסוקים בלטפל בילדים שגם כן נמצאים בבית בימים אלה, 14% טרודים מהמצב הכלכלי, 11% אינם יודעים היכן הם יכולים להתנדב ורק 2.7% לא מתנדבים מכיוון שחושבים שזה תפקידה של המדינה לדאוג לצרכי האזרח.

נתון מעניין שכדאי לשים אליו לב הוא שלמרות הגבלות משרד הבריאות והריחוק הפיזי הנדרש בין אנשים, מה שמונע מלהתנדב במקומות כמו בתי חולים – אחוז המתנדבים בישראל לא השתנה ועומד על 20.3%. ב”רשת להתנדבות ישראלית” טוענים כי הדבר מלמד על תחלופה במתנדבים – כך שאנשים רבים שלא התנדבו עד כה, הצטרפו למעגל ההתנדבות בשעת חירום.

עוד מנסים להסביר ב”רשת להתנדבות ישראלית” את העלייה באחוז המתנדבים מקרב המובטלים (25%) – והם מונים שלוש סיבות אפשריות: רצון של אנשים להמשיך להרגיש משמעותי וייצרני, שעות הפנאי המרובות שיש למובטלים וכן התקווה שלהם שבאמצעות אותה התנדבות הם יוכלו ליצור קשרים עסקיים שיחזירו אותם למעגל התעסוקה.

כמו לפני משבר הקורונה, מהסקר עולה כי גם הפעם הדתיים והחרדים מתנדבים יותר מחילונים, וגברים יותר מנשים. 37% מתנדבים בפעילות פנים אל פנים או פיזי (אריזת מזון, חלוקת מזון ותרופות, חקלאות וכדו’), 36% מתנדבים באמצעות הטלפון (למשל שיחות תמיכה באזרחים ותיקים), ו-27% מתנדבים באמצעים דיגיטליים (כמו העברת סדנאות מקוונות). מדובר בנתון מעניין, מכיוון שבמצב שבשגרה רק 6% מתנדבים באמצעות הטלפון או האינטרנט – כך ששגרת הקורונה שינתה את מפת ההתנדבות בישראל.

המחקר נערך במסגרת סקר אינטרנטי ייעודי בקרב 534 גברים ונשים, בגילאי 18 ומעלה, גולשי אינטרנט, המהווים מדגם ארצי ומייצג של אוכלוסייה זו במדינת ישראל מהמגזר היהודי והערבי. במהלך השבוע האחרון של חודש מרץ 2020.

הנצפים ביותר
WhatsApp Image 2021-09-14 at 19.03.38

דרמה בבית ישראל: עימותים בניסיון להרוס סוכה מסוכנת

הרב אלכסנדר שטרנבוך | צילום: קול הלשון

הסתפק אם לומר קדיש על הנפטר עד שהציפור באה להודיע

שר התורה: האם בעל תשובה יכול ללמד כיתה בחיידר?

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

בן 30 נעדר בחוף לא מוכרז בכינרת

ישראָלי’ק בש עם מחרוזת ניגונים סוערים: “ליובאוויטש טאנץ”

“למה השם”: ‘פישל’ מסכם את אסונות תשפ”א בסינגל דומע

המוואל השבועי: טובי הפייטנים לקראת פרשת האזינו

מחריד: ”דבורה בת השלוש מתחננת לראות את אבא שנפטר”

שר הדתות מתן כהנא נפגש עם הגרש”מ עמאר והגר”ד לאו

במיוחד מקוריאה: מאות אלפי בדיקות מהירות נחתו בנתב”ג

דרישה מהנדל: למנוע את מינוי רוזנטל לחבר במועצת הרשות השנייה

מבצע ‘יד ביד’: החל מבצע האשפוזים הביתיים של חיל הרפואה

658 מאושפזים בבתי החולים, מקדם ההדבקה בירידה

במהלך בניית סוכה: חרדי נפצע קשה כשנפל מסולם

בכירי מערכת הבריאות: “זרקא ראש קשה, משליט טרור”