מה יקרה אחרי הקורונה, הכל על הכלכלה – כתבה ראשונה בסדרה

הנתונים קשים מאוד, יקח עוד הרבה שנים עד שחלקינו נחזור לשיגרה שהיינו בה, אם בכלל. פסימיות רבה, עם מקום לאופטימיות.

מה יקרה אחרי הקורונה, הכל על הכלכלה – כתבה ראשונה בסדרה

הנתונים קשים מאוד, יקח עוד הרבה שנים עד שחלקינו נחזור לשיגרה שהיינו בה, אם בכלל. פסימיות רבה, עם מקום לאופטימיות.
20200426_015733.jpg

כשיש היום למעלה ממיליון מובטלים

כולם מדברים על ההקלות, על איזה חנויות כן יפתחו או לא יפתחו. אבל אף אחד לא מדבר על אותם מאות אלפים שיאבדו את מקום עבודתם. אלפי עסקים שנאלצו לסגור את עצמם בתקופת הקורונה, כי לא יכלו לפתוח ולא נכללו בהגדרות של חיוני, יתקשו לחזור לפעילות לאחר תקופה ממושכת של אי הכנסות, וייאלצו להתמודד עם הוצאות ענק של שכירות, ותשלום לספקים על סחורה שבחנות שלא היו לה קונים.

מקודם

“הכלה ממררת בבכי”: בעקבות פטירת הרב פפויפר נדחתה חתונת הבת

מקודם

הצצה לטרגדיה הנוראית של משפחת בן שטרית: היתומים הקטנים שואלים ”אמא איפא את?’

מקודם

למה לעבוד קשה בשביל כסף?

מקודם

אחרי 8 שנים בכולל, וודאי יש לך כבר תעודת יורה יורה, לא?

אם הם לא יקבלו תמיכה רצינית מהמדינה, כגון הלוואות ענק, או פיצויים בסכומים מסויימים, הם יתקשו מאוד לחזור לשיגרה. ותיהיה לזה השפעה אדירה על המשק, כי למאות אלפי עובדים לא יהיה לאן לחזור. העצמאיים יתקשו לקבל את כל העובדים חזרה, הם יבררו את העובדים בפינצטה, כך שהמצב יהיה חמור מאוד.

האופטימיות היחידה, שנכון לעכשיו יש שמועות שהמדינה הקימה קרן של 6 מיליארד ש”ח כתמיכה לכלל העצמאיים כדי שיוכלו לחזור לשיגרה כרגיל, נכון לעכשיו זה לא כ”כ ברור, והלוואי שכך יהיה. בכל אופן יהיו כמה מאות אלפים, שימשיכו לחתום אבטלה.

הרב יהושע ויסמן מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה פסימי בשיחה איתנו וטוען: “הראשונים שיחזרו לעבודה מיידית, כאילו לא קרה כלום אלו: מי אם לא חברות הדרושים לעבודה, והיועצים הכלכליים שלהם יהיה עומס עבודה”. כנ”ל יחזרו מיידית לשיגרה גם חברות ההייטק, אתרי האינטרנט וחנויות מקוונות, השליחים, וחנויות האוכל. שאר החנויות יחזרו לשיגרה לאט לאט, לפי הביקוש שלהם, למשל הביגוד, הריהוט והכלי בית וכן הלאה.

המובטלים, והעובדים

מי שמאוד יתקשה לחזור לשיגרה, הם בעצם חברות התיירות, שחלקם ככה”נ יפשטו רגל, יסגרו ולא יתאוששו. העולם סגור, אין תיירות, אין נופש, ואין טיולים. יקח עוד מלא שנים עד שחברות התיירות – מי שיצליח לשרוד את הקורונה – עד שיצליחו לחזור לשיגרה. וכן עוד חברות שמתעסקות עם ייבוא וייצוא של דברים לא חיוניים.


מה שיקרה זה שיהיה גל פיטורים ענק של מאות אלפים שמחתימת חל”ת יהפכו למובטלים. ואז דורשי העבודה ישימו קרטריונים גבוהים מאוד למי שירצה לעבוד אצלהם, דרישות כגון תארים, ודרישות עבודה גבוהה מאוד. הרב יהושע ויסמן מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה אומר לנו, שמדובר בערך ב 200 אלף מובטלים בשור העבודה.

בכלכליסט פורסם לפני תקופה דו”ח של שירות התעסוקה: “למשק הישראלי ייקח שנים רבות לחזור למצב התעסוקה הקודם”
מנהל יחידת המחקר והמדיניות בשירות התעסוקה, גל זהר, אומר כי לפי בדיקה שביצע השירות, כ-20% מהמוצאים לחל”ת לא יחזרו למקום העבודה ממנו הועזבו, וכי דווקא החלשים יהיו אלה שיפלטו; הוא ממליץ על תוכנית חירום לאומית להשבת העובדים למקום עבודתם, ומציע לשקול סיוע למעסיקים במימון שכר כדי למנוע הוצאת עובדים נוספים לחל”ת

שכר מינימום

השכר מינימום לא ירד, כי לאנשים לא יהיה שווה לעבוד בפחות ממינימום, כי יוכלו להצטרף לאבטלה, שגם שם יקבלו מינימום. אבל הוא לא יעלה, כי בכל מחיר יהיה מאות אלפי מובטלים שגם ככה ישמחו לעבוד בכל עבודה שבשכר מינימום.

משרד האוצר – אגף השכר והסכמי עבודה פרסמו את שכר המינימום – עדכון השכר הבסיסי, סכום שכר המינימום אשר העובד היה זכאי לו לפי חוק שכר מינימום, אלמלא הוראת השעה וגובה שכר המינימום” המעודכנים ליום 1 באפריל 2020:
“הסכום הבסיסי” לחודש, המעודכן ליום 1 באפריל 2020 הוא: 4,953.30 ₪ במקום 4’816.20 ₪
לחודש.
הסכום הבסיסי לשעה – 27.22 ₪
הסכום הבסיסי היומי לגבי עובד המועסק שבוע עבודה בן ששה ימים – 198.13 ₪
הסכום הבסיסי היומי לגבי עובד המועסק שבוע עבודה בן חמישה ימים – 228.16 ש”ח.

אז האם יש מקום לאופטימיות? כן יש מקום והרבה, אבל כל עוד לא ברורים הנתונים של משרדי הממשלה על חזרה כללית לשיגרה, ועזרה כלכלית למשק, לא באמת נדע. ועוד בכתבה מחר…

0 0 vote
דרג כתבה זו

והשתייה כדת: היין היחיד שאושר על ידי גדולי ישראל לסעודת פורים

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il