הצצה להסכם: חוק הגיוס לשביעות רצונם של הסיעות החרדיות

ההסכם של 'יהדות התורה' ו'הליכוד' טרם נחתם, אך הדלפה ממנו כבר פורסמה, תיקון הסטטוס קוו, חוק גיוס מתוקן, החלת ריבונות, ושמירה על השבת. • כל הפרטים 

הצצה להסכם: חוק הגיוס לשביעות רצונם של הסיעות החרדיות

ההסכם של 'יהדות התורה' ו'הליכוד' טרם נחתם, אך הדלפה ממנו כבר פורסמה, תיקון הסטטוס קוו, חוק גיוס מתוקן, החלת ריבונות, ושמירה על השבת. • כל הפרטים 
גפני ליצמן אתר הכנסת

בטיוטת ההסכם בין הליכוד ליהדות התורה נקבע כי הסטטוס קוו יישמר, וכי אם חוק הגיוס – שיעדיו ייקבעו בהחלטת ממשלה – ייפסל על ידי בג"ץ, נתניהו וגוש הימין יפעלו "לתיקון הפגיעה". מנגד, התחייבה המפלגה לתמוך בכל עמדה של רה"מ "המתואמת עם ארה"ב" הנוגעת לעניין החלת הריבונות

חוק הגיוס יקודם לשביעות רצונן של הסיעות החרדיות, הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה יישמר "כפי שהיה מקובל זה עשרות שנים בישראל", מעמדו ועצמאותו של החינוך החרדי יישמר, חברי הכנסת של הליכוד יתנגדו לכל חקיקה שיש בה שינוי בסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, ובנות דתיות או חרדיות שעומדות בתנאים לקבלת פטור לא ייתקלו בקשיים – אלה חלק מסעיפי ההסכם הקואליציוני של יהדות התורה עם הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו, הנחשפים היום (רביעי).

בטיוטת ההסכם המלאה שנחשפה באתר 'וואלה' נכתב כי "הממשלה תעשה לכבד את השבת ומועדי ישראל ששמרו על קיומינו כעם", ובנוסף הוסכם כי "אם יהיה שינוי שיפגע בסטטוס קוו יפעלו ראש הממשלה ו'גוש הליכוד' ביחד לתיקון הפגיעה". בנוסף, סוכם בין יהדות התורה לליכוד שתקציב הישיבות יעוגן כולו בתקציב המדינה ולא כפי שהיה עד היום, שחלקו ניתן מהכספים הקואליציוניים.

כמו כן, עם השבעת הממשלה, יחוקק "חוק הגיוס" על פי הצעת משרד הביטחון וצה"ל אך עם שינויים משמעותיים כך שיעדי הגיוס ייקבעו בהחלטת ממשלה ולא בחקיקה, באופן שיהיה ניתן לשנות אותם. לפי ההסכם, במידה והחוק ייפסל על ידי בג"ץ, יפעלו נתניהו וגוש הימין "לתיקון הפגיעה וזאת נוכח ההכרה בחשיבות לימוד התורה, כאשר מדיניות הממשלה תהיה ברוח המדיניות שבמדינת ישראל לא יגבילו את מכסת לומדי התורה". בהסכם, יהדות התורה התחייבה לתמוך בכל עמדה של נתניהו "המתואמת עם ארה"ב, הנוגעת באופן ישיר או עקיף לעניין החלת הריבונות בממשלה ובכנסת".


יהדות התורה צפויה לקבל במסגרת חלוקת התפקידים את משרד הבינוי והשיכון (יעקב ליצמן), כולל רשות מקרקעי ישראל וחברת דירה להשכיר, ראשות ועדת הכספים (משה גפני), שני סגני שרים במשרדי החינוך (מאיר פרוש) והתחבורה (אורי מקלב), ראשות ועדת החוקה (יעקב אשר) וראשות הועדה לפניות הציבור למשך 15 חודשים מתוך כל הקדנציה.

למרות שבסיעת כחול לבן הודיעו כי הם שוקלים מחדש את קידום החוק הנורבגי המדלג, וככל הנראה יקדמו נוסח חדש, בהסכם עם יהדות התורה מופיע קידום החוק המדלג, בתנאי שאם הוא לא יקודם, יפעלו הצדדים להגיע להסכמה עם כחול לבן לחקיקת חוק נורבגי אחר, כשממפלגה עם עד 20 מנדטים יוכלו להתפטר רק שני שרים או סגני שרים, וממפלגה עם יותר מנדטים שלושה בלבד.

המפלגות גיבשו עד כה את קווי היסוד עם התייחסות לנושאים הבוערים כמו הבריאות, הקורונה, הכלכלה ועוד אך בשלב זה לא התייחסו לנושאים בוערים כמו דת ומדינה, ולפי ההסכם עם יהדות התורה עולה כי לאחר השבעת הממשלה יוקם צוות בראשות נציג מכל גוש (כחול-לבן והליכוד) עם נציגות לשאר הסיעות לצורך גיבוש הסכמות עקרוניות בנוסף על קווי היסוד של הממשלה וסיכומים נוספים ככל שיידרשו ביחס לאופן עבודת הממשלה בתקופת האחדות.

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ עודד פורר, הגיב בזעם ברשתות החברתיות על ההסכם המתגבש
נתניהו וגנץ ערכו מכירת חיסול למפלגות החרדיות.
‏במסגרת ההסכם נתניהו יקבל חסינות, גנץ כיסאות + סידורי דיור והמפלגות החרדיות יקבלו שליטה מוחלטת על התקציב, על הדיור ועל הקרקעות באמצעות משרד הפנים ובתמורה הציבור הכללי ישרת בצה"ל, יעשה מילואים ויישלם יותר מיסים. "חסל סדר שיוויון בנטל"

0 0 vote
דרג כתבה זו

מחריד: האלמנה המרוסקת בסכנת פינוי מהבית

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: