אש, ירי, ביזה, אנרכיה, וגזענות, מה הפך את ארה"ב לזירת קרב מזעזעת – 'המחדש' עושה סדר

אדם שחור נחשד בשימוש בכסף מזויף ונחנק בידי שוטר, הסרטון מופץ וארה"ב מזדעזעת, ההפגנות הופכות לאלימות, עוצר מוחלט בלילות, טראמפ מאשים את "השמאל הקיצוני", 'המחדש' עושה סדר בתפוח הגדול

אש, ירי, ביזה, אנרכיה, וגזענות, מה הפך את ארה"ב לזירת קרב מזעזעת – 'המחדש' עושה סדר

אדם שחור נחשד בשימוש בכסף מזויף ונחנק בידי שוטר, הסרטון מופץ וארה"ב מזדעזעת, ההפגנות הופכות לאלימות, עוצר מוחלט בלילות, טראמפ מאשים את "השמאל הקיצוני", 'המחדש' עושה סדר בתפוח הגדול
מהומות ארהב

נחשד בשימוש בכסף מזויף ונחנק בידי שוטר

ב-25 במאי נעצר ג'ורג' פלויד, גבר שחור בן 46 ממיניאפוליס, אחרי שמוכר במעדניה התקשר למוקד החירום והתלונן שפלויד השתמש בשטר מזויף של 20 דולר כדי לרכוש סיגריות. 17 דקות מרגע שניידת המשטרה הראשונה הגיעה למקום, שכב פלויד נטול הכרה ברחוב, מרותק לקרקע על ידי שלושה שוטרים, ללא סימני חיים. כעבור זמן קצר נקבע מותו בבית החולים

למחרת פוטרו ארבעת השוטרים המעורבים באירוע ממשטרת מיניאפוליס. ביום שישי הודיע תובע המחוז המקומי, מייק פרימן, על הגשת כתב אישום בגין רצח והריגה נגד דרק שובין, השוטר שריתק את פלויד לקרקע – כפי שנראה בבירור בסרטון. שובין הלבן הצמיד את ברכו לגרונו של פלויד במשך שמונה דקות ו-46 שניות. בסרטון שלנו ניתן לראות ששובין לא הסיר את הברך שלו גם אחרי שפלויד איבד את הכרתו, והמשיך להפעיל לחץ על גרונו במשך דקה שלמה אחרי הגעת הצוות הרפואי למקום.

שלושת השוטרים האחרים, תומס ליין, אלכסנדר קואנג וטו תאו – שכולם נטלו חלק במעצרו של פלויד, כפי שניתן לראות בסרטון – עדיין נמצאים בחקירה.

הסרטון מופץ וארה"ב מזדעזעת

סרטון מעצרו של פלויד, שצולם במכשיר סלולרי של עד לאירוע ובו הוא נראה זועק בכאב "בבקשה, אני לא יכול לנשום", עורר זעם ציבורי רחב, שלדברי ארגוני זכויות אדם במיניאפוליס היה קיים מזה זמן רב בשל האפליה הגזעית ברשויות אכיפת החוק בארצות הברית. עם זאת, התפשטותן המהירה של ההפגנות הגיעה במקביל לתסכול הנרחב מצעדי הסגר והנזק הכלכלי שהביאה מגיפת הקורונה.

מותו של פלויד הושווה למותו של אריק גארנר בשנת 2014, שהיה גם הוא אפרו-אמריקאי לא חמוש ורותק לרצפה בידי מספר שוטרים אף על פי שחזר על המשפט "אני לא יכול לנשום" 11 פעמים לאחר שנעשה נגדו שימוש בחניקה בידי שוטר משטרת ניו יורק

אחרי מותו של פלויד פרצו ב-26 במאי הפגנות ומחאות באזור מיניאפוליס-סיינט פול. תחילה ההפגנות היו לא-אלימות, משפחתו של ההרוג, ג'ורג' פלויד, הודיעה כי היא מעוניינת בהעמדתם לדין של יתר שלושת השוטרים שנכחו בתקרית בה נהרג. אחיו של ההרוג, פילוניס פלויד, פנה למפקד משטרת מיניאפוליס, מדריה אדונדו, ואמר: "אני רוצה לדעת אם הוא יביא לצדק עבור אח שלי, האם הוא יעצור את יתר השוטרים ויביא אותם לדין?". 

בוושינגטון הבירה התאספו מאות מפגינים ליד מטה משרד המשפטים, ואז צעדו לעבר בניין הקפיטול, תוך שהם קוראים "חיי השחורים חשובים", "אני לא יכול לנשום" (ממילותיו האחרונות של פלויד). לאחר מכן הגיעו רבים סמוך לבית הלבן, שם פגשו בשוטרים נושאי מגנים, חלקם רכובים על סוסים.

אחד המרכזים היהודיים שעמד בלב הסערה היתה ישיבת שובה ישראל בראשות האדמו"ר רבי יאשיהו יוסף פינטו שליט"א, שנמצאת בליבה של מנהטן.

במהלך הלילה שעבר נשלחה הודעה מאנשי הישיבה הנצורים בבנין, ההודעה שנשלחה לעשרות סניפי הישיבה ברחבי העולם, פונה בלשון הבאה " אנא העתירו בתפילות על שובה ישראל מנהטן ששורה ברגעים אלה ממש בלב המהומות הקשות של ניו יורק, תחת התקפה של פורעים ובוזזים רח״ל, עומד בפנינו לילה קשה וארוך, שומרים על הדלתות ועל קדושתה של הישיבה, אין לנו על מי להשען אלא על אבינו שבשמים"

אף על פי שההפגנה נותרה לא אלימה, על פי דיווחים, אנשי השירות החשאי הובילו את הנשיא טראמפ למתקן תת-קרקעי כדי לשמור על ביטחונו. 

ההפגנות הופכות לאלימות

בהמשך אותו יום (ה26.05.2020) התפתחו ההפגנות למהומות אלימות והפרות-סדר שהתבטאו בניפוץ חלונות של תחנת משטרה, הצתת שתי חנויות, ומעשי ביזה ופוגרומים בחנויות אקראיות. מפגינים אחדים אף התכתשו עם שוטרים שריססו גז מדמיע לעברם וירו כדורי גומי. בחלק מההפגנות נורו מפגינים ושוטרים, ונרשמו מקרי מוות בשני הצדדים ומהומות התפשטו ברחבי ארצות הברית.

בשיקגו יידו מפגינים אבנים על כוחות המשטרה לפיזור הפגנות, שהגיבו בירי רימוני גז מדמיע. כמה אנשים נעצרו במהלך הלילה. בלוס אנג'לס מפגינים אלימים הציתו רכבי משטרה באמצעות בקבוקי תבערה. בתגובה ירו השוטרים כדורי גומי לעבר הפורעים. בוושינגטון התאסף זה היום השני קהל רב של מפגינים מול הבית הלבן. באטלנטה, ג'ורג'יה, שם הושחתו בניינים ביום שישי, הוכרז מצב חירום באזורים מסוימים.

מעשי ביזה, אלימות כלפי כוחות הביטחון ואזרחים וכן השחתת רכוש נמשכו במשך הלילות בערים מרכזיות, כמו לוס אנג'לס, מיאמי שיקגו וסיאטל. כוחות המשמר הלאומי במינסוטה נפרסו במלואם, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה. יחידות של המשמר הלאומי גויסו גם על ידי מושלי אוהיו, מיזורי, ויסקונסין וטנסי. בצעד יוצא דופן אמר הפנטגון כי העלה את כוננותן של יחידות צבאיות אם יתבקשו לסייע בשמירת השלום הציבורי.

באינדיאנפוליס, אדם אחד נהרג מירי בזמן ההפגנות במרכז העיר במהלך הלילה. עוד שניים נוספים נפצעו, והמשטרה אמרה כי היא עדיין חוקרת את הרקע לתקרית. שוטר אחד נפצע קל.

מחשש לביזת חנויות: עוצר מוחלט בלילות

מתחילת השבוע עוצר הוטל ב-25 ערים ב-16 מדינות ברחבי ארצות הברית בניסיון למגר את המחאות האלימות, שנמשכו למרות זאת, וכ-1,400 איש נעצרו ב-17 ערים שונות מאז יום חמישי.

מושל מיניאפוליס, טים וואלס, אמר כי פריסת הכוחות הייתה הכרחית בשל הכאוס שזרעו מסיתים במהלך ההפגנות. "אנחנו תחת מתקפה", אמר אתמול וואלס. "צריך להחזיר את הסדר. אנו נשתמש במלוא כוח הטוב והצדק כדי להבטיח שזה ייגמר". לדבריו, קבוצת מסיתים הנשלטת מבחוץ, בהם ארגוני "עליונות לבנה" וקרטלי סמים, מפעילה חלק מהאלימות במינסוטה, אך לא מסר עדות ספציפית לכך.

עוד אמר כי 80% מהעצורים אינם אזרחי מינסוטה. ואולם, מרישומי המעצר עולה כי רק שמונה מהם הובאו למעצר בבית הכלא המחוזי מאז יום שלישי, ולא ברור אם כולם נעצרו במהלך ההפגנות

"אנחנו כבר לא מפנים את הלחי השנייה, חייה שחורים חשובים ותמיד יהיו חשובים. אנחנו כאן היום כדי להראות את זה", אמרה מליסה מוק, מפגינה שהצטרפה לאלפי הצועדים במחאה שנערכה היום במיאמי.

לדברי התובע הכללי, וויליאם בר, "במקומות רבים נראה כי האלימות מתוכננת, מאורגנת ומונעת על ידי קבוצות אנרכיסטיות וקיצוניות משמאל – רבים מהם נוסעים מחוץ למדינה כדי לקדם אלימות". פעילים וגורמים אחרים אמרו שגם ארגוני ימין קיצוני מנסים ללבות את המצב הנפיץ.

טראמפ מאשים את "השמאל הקיצוני" בליבוי ההפגנות

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כשהתייחס הלילה לראשונה למותו של ג'ורג' פלויד – נמנע מלגנות את התקרית או להאשים את השוטרים שמעורבים בה. פלויד, נזכיר, הוא העצור השחור שתועד שרוע על הקרקע לפני מותו, כששוטר לבן כורע ברך על צווארו במשך כשמונה דקות. גם הלילה התעמתו מאות בני אדם במיניאפוליס עם כוחות המשטרה במחאה על התקרית, וחלקם אף תועדו בוזזים חנויות. עימותים נרשמו גם בלוס אנג'לס, שם תועדו עשרות מפגינים מקיפים ניידת ועולים עליה – עד שהיא נוסעת ומפילה אותם.

בהתייחסות הראשונה לתקרית אמר טראמפ כי מדובר ב"אירוע עצוב מאוד", והוסיף כי הוא וסגנו מייק פנס יקבלו ביום חמישי סקירה מלאה על התקרית. כשנשאל אם הוא חושב שיש להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים באירוע ופוטרו בעקבותיו, נמנע טראמפ מלנקוט עמדה ורק השיב: "אבחן את זה".

בסדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו, ליבה טראמפ את המהומות. הוא צייץ מחדש סרטון שהעלתה אזרחית בו נראו המונים צובאים על בניין רשת CNN, תוך שהם משחיתים את הכניסה ופועלים באלימות.

טראמפ אמר כי הוא ביקש ממשרד המשפטים לזרז חקירה שהשיקה אתמול, שתבחן אם במהלך מותו של פלויד הופרו זכויות אזרח. הנשיא אף הוסיף כי "אסור לבוזזים למנוע מהמפגינים השקטים להשמיע את קולם". לפני כן, כינה טראמפ את הפורעים "בריונים" שאינם מכבדים את זכרו של פלויד. טוויטר האשימה את הנשיא בהאדרת אלימות בציוץ בו כתב: "כשהפורעים מתחילים, הירי מתחיל".

הנשיא אמר כי הוא לא רוצה שהמהומות במיניאפוליס "ישתיקו את קולם" של המוחים. "יש מפגינים רגועים, ואנחנו תומכים בזכותם להפגין. אנחנו לא יכולים להרשות לאירועים כמו זה שהתרחש במיניאפוליס להתדרדר לאנרכיה חסרת חוקים ולכאוס", אמר בעת שנאם בבית הלבן.

בתגובה, אמר מועמד המועמד הדמוקרטי המוביל ג'ו ביידן כי הנשיא חוצה את הגבול שוב ושוב. "הוא לחלוטין טועה בדרך בה הוא מנהל את המצב. זו היא לא התנהלות נשיאותית. זה לא הולך עם הערכים שלנו, עם מי שאנחנו".

במהלך מסיבת עיתונאים שכינס הנשיא לרגל שיגור חללית Space-X, אמר טראמפ כי "תמיד נתנגד לאלימות, מהומה ואי סדר. אנו עומדים לצד משפחתו של ג'ורג' פלויד, עם המפגינים השלווים, ועם כל אזרח שומר חוק שרוצה הגינות, ביטחון ובטיחות". לדבריו, הוא תומך בזכותם של המפגינים למחאות שלוות, "אך מה שאנחנו רואים ברחובות הערים שלנו לא קשור לצדק או לשלום".

אתמול אמר טראמפ כי אילו המפגינים שהתאספו סביב הבית הלבן היו פורצים את הגדר, "הם היו מתקבלים בברכה עם הכלבים האכזריים ביותר ועם הנשק המאיים ביותר שאי פעם ראיתי".

המהומות מתרחשות פחות מחצי שנה לפני הבחירות לנשיאות, והמועמד הצפוי של הדמוקרטים ג'ו ביידן אמר הלילה כי הוא תומך במפגינים נגד "אכזריות" כמו זו שהופגנה ביחס לפלויד, אולם הוא גינה את מעשי האלימות.

"מבזים את מותו של ג'ורג'"

בדטרויט שבמישיגן טען מפקד המשטרה המקומית כי מתוך 60 המפגינים שנעצרו ביום שישי, 37 הם כלל לא תושבי העיר. "אנחנו תומכים בחופש הביטוי", אמר. "אנחנו תומכים בהפגנות שלוות. אם אתם רוצים לזרוע הרס, תישארו בבית ותעשה את זה באזור שלכם". טענות דומות נשמעו גם בערים נוספות, בהן בלוס אנג'לס, שהפכה לאחד ממוקדי המהומות המרכזיים והלילה נרשמו בה עימותים קשים. כמה ניידות משטרה אף הושחתו והוצתו ברחובות העיר.

דובר משטרת אטלנטה, קרלוס קמפוס אמר כי לפחות שלושה שוטרים נפצעו הלילה ומפגינים רבים נעצרו. לדבריו, המוחים ירו לעבר שוטרים, השליכו לבנים, בקבוקים וסכינים. תושבים צפו במתרחש מגגות הבתים, חלקם צחקו למראה העימותים.

"מה שאני רואה ברחובות אטלנטה הוא לא אטלנטה. זו לא מחאה, זו לא רוחו של מרטין לותר קינג, זה כאוס", זעמה ראשת העיר קישה לאנס בוטומס. היא הוסיפה כי "למחאה יש מטרה. אם אתה רוצה לשנות משהו באמריקה, תלך ותצביע. זה השינוי שאנחנו צריכים במדינה".

"אתם מבזים את העיר שלנו", הוסיפה. "אתם מבזים את חייו של ג'ורג' פלויד ושל כל אדם שנהרג במדינה הזאת. אנחנו טובים יותר מכך. אנחנו יותר טובים מכך כעיר, וכמדינה. לכו הביתה".

הזמרים T.I וקילר מייק, יחד עם בקינג, ברניס, חיזקו את דבריה של ראשת העיר. "אנחנו צריכים להיות טובים יותר ברגע הזה", אמר קילר מייק בדמעות. עלינו להיות טובים יותר מאשר להבעיר את בתינו, בגלל שאם נאבד את אטלנטה מה יישאר לנו?".

האירועים האחרונים הכניסו את אמריקה לסיחרור חברתי ושאין לו צפי לסיום באופק הנראה לעין, ימים יגידו האם ארה"ב תחזור לעצמה לימים שלפני המהומות.

5 1 vote
דרג כתבה זו

10 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
מזועזע
1 חודש לפני

למה מפרסמים באתר חרדי כזאת תמונה מזעזעת של רצח מתועב. פשוט השחת המידות.

משה
Reply to  מזועזע
1 חודש לפני

בבבבבב

למזועזע....🥺🥺
Reply to  מזועזע
1 חודש לפני

לא ראיתי שום תמונה מזעזעת, נתנו את הנתונים של מה שהולך עכשיו הארה"ב זה מציאות וחוץ מזה זה אתר של חדשות לא גלריה….

אבי
Reply to  למזועזע....🥺🥺
1 חודש לפני

הייתה תמונה והסירו אותה

אבי
1 חודש לפני

אני מסכים עם ה'מזועזע'
אמנם אני לא מזועזע אך אני מסכים עם רוח הדברים שבעתונות החרדית לא מקובל להביא תמונות כאלה
וכל הכבוד 👏 למערכת 'המחדש' שהסירה את התמונה בכדי לא לפגוע ברגשות הציבור (גם אם הם לא מסכימים עם הביקורת)
כל הכבוד!!!!👍👍👍
זה מראה שאתם קשובים לנו, והדעה שלנו חשובה לכם!!!

טאט
Reply to  אבי
1 חודש לפני

אני לא חושב שתמונה של אדם עם ברך על מישהו זה תמונה כזאת מזעזעת שבגינה מורידים אותה מי שלא רוצה לא חייב לראות

אבי
Reply to  טאט
1 חודש לפני

תמונה של אדם עם ברך על משהו אכן לא כל כך מזעזעת אלא סתם תמונת אלימות
אבל אם אתה יןדע שמדובר ברוצח ונרצח התמונה מקבלת משמעות אחרת ואה יודע שאתה צופה ברצח
וכנראה שבמערכת חושבים אחרת ממך

די לאלימות
1 חודש לפני

גם לכם רוב הסרטונים אותו דבר עם הדלת הזאת ואני גם לא רואה את התמונה המזעזעת😭😭😄שדיברו אליה

המזועזע והמעריך!
1 חודש לפני

המזועזע והמעריך! תודה שכיבדתם את רגשותינו!

דוד
1 חודש לפני

מדוע לא הזכיר את אנטיפה שהרבה יהודים איתם שמלבים את האש. ואת השחרור העסירים המסוכנים?

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il

המיוחד
חדש באתר
חדש במוזיקה
עדכוני קורונה

מפת התפשטות הקורונה Online

לחץ כאן
המיוחד
חדש באתר
חדש במוזיקה
עדכוני קורונה

מפת התפשטות הקורונה Online

לחץ כאן

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il