ליברמן צילום: יונתן סינדל
ליברמן צילום: יונתן סינדל

האזינו: מי מנסה להפיל את הנגיד דן גרטלר?

בסיפור הזה יש הכל: נגיד חרדי ידוע, העיתונים הגדולים הארץ וגלובס, מיליוני שקלים, ותביעת ענק, אבל מי שבאמת במרכז הפרשה הוא אביגדור ליברמן וכספים שלכאורה שייכים לו בלי שמאן דהו מסכים להצהיר על כך - הפרטים

האזינו: מי מנסה להפיל את הנגיד דן גרטלר?

בסיפור הזה יש הכל: נגיד חרדי ידוע, העיתונים הגדולים הארץ וגלובס, מיליוני שקלים, ותביעת ענק, אבל מי שבאמת במרכז הפרשה הוא אביגדור ליברמן וכספים שלכאורה שייכים לו בלי שמאן דהו מסכים להצהיר על כך - הפרטים
ליברמן צילום: יונתן סינדל
ליברמן צילום: יונתן סינדל

איש העסקים דן גרטלר הגיש תביעת לשון הרע נגד הוצאת עיתון הארץ והעיתונאים גור מגידו וחיים לוינסון בסך 8 מיליון שקל כך חושף העיתונאי אבישי גרינצייג ב'גלובס'

בכתב התביעה שהוגש לביהמ"ש באמצעות עו"ד בועז בן צור, נטען כי תחקיר שפרסם מגידו בדה מרקר לפיו מקורבים של גרטלר הפקידו מזוודות מזומנים בסניף בנק בקונגו במטרה להתחמק מסנקציות שהטיל עליו משרד האוצר האמריקאי, הינו שקרי ומבוסס על מסמכים מזויפים. 

לטענת גרטלר, מדובר בבדיה מוחלטת ולעיתונאים הוצגו נתונים המוכיחים כולם, בצורה קטגורית ומוחלטת, כי מדובר בטענות שאינן אמת. "כך, למשל, הוצגו מסמכים המוכיחים, מעבר לכל צל של ספק, כי גורמים לגביהם נטען כי ביצעו את הפקדות "מזוודות המזומנים "בסניף הבנק בקונגו כלל לא שהו באותה מדינה באותם המועדים".

עוד נטען כי אין מדובר ברשלנות עיתונאית "רגילה", אלא במעשים מכוונים. הנתבעים, כך נראה, "החליטו לעשות שימוש בכוחם והשפעתם תוך פגיעה בתובע, ויהי מה. על רקע זה, הנתבעים לא רק שהתעלמו מעובדות המפריכות את הטענות שביסוד ה'תחקיר', אלא אף איימו על אחד ממושאי הכתבה, וניסו להדיח אותו לבדות ראיות בניסיון נואש לבסס עובדתית את טענותיהם". 

לדברי גרטלר, התחקיר מבוסס מתחילתו ועד סופו על מסמכים שהגיעו לנתבעים מידי שני ארגונים, כשאותם מסמכים הם בעיקרם דפי תנועות במספר חשבונות באותו סניף בנק בבירת קונגו. אולם, החלקים מהמסמכים הנוגעים להפקדות המזומן הנטענות – הם מזויפים.

בתביעה הובא תמליל שיחה בין מגידו, לוינסון לאיש העסקים צחי אבו ממנו עולה לכאורה כי לוינסון דוחק באבו לתחום על תצהיר שקרי נגד גרטלר בתמורה לאי פרסום כתבה נגד אבו. " אני רוצה שאתה תביא תצהיר, מבחינתי אתה יודע מה, תמציא, סבבה? תמציא שזה דן. תצהיר, תחתום על תצהיר, זה כסף שאתה קיבלת מגרטלר, עזוב… אנחנו ישבנו איתך בצורה הכי ברורה, היה אפשר לעשות את הכתבה הזו בשתי דקות… כן, תמציא, תמציא, אני רוצה. סבבה? אני רוצה".

אולם בהקלטה שהגיעה לידי "גלובס" עולה כי דווקא אבו הציע לחתום על תצהיר שקרי נגד גרטלר, ואילו מגידו הבהיר לאבו שאין לו כל רצון בתצהיר שאיננו אמת.


העיתונאי גור מגידו מסר בתגובה כי "איש העסקים צחי אבו הציע לי ולחיים לוינסון חומרים אודות גרטלר, ליברמן ומקורביהם בתמורה לכך שאצמצם או אסיר את חלקו בכתבת תחקיר. אבו נימק את בקשתו בחשש שאם הכתבה תפורסם הבנקים יעמידו אשראי במאות מיליונים שנטל לפירעון מיידי. הדברים מוקלטים. הוא הציע את שהציע מרצונו החופשי, אך בפועל סיפק מידע בלתי אמין ולא משמעותי ולכן בקשתו נדחתה. עוד הציע אבו לבדות עובדות בתצהיר אודות ליברמן ואני דחיתי את הצעתו על המקום במילים 'תצהיר כזה אני לא רוצה' כפי שניתן לשמוע בהקלטה שהעברתי בין היתר לידי 'גלובס'.

"לאחר שנדחתה בקשתו של אבו, הוא הקליט דברים שאמר חיים, להבנתי, בציניות ובתגובה לפרובוקציה וערך אותם כדי ליצור רושם מוטעה כאילו מישהו ניסה ללחוץ עליו לתת תצהיר שקרי – תמונה שהיא הפוכה מהעובדות.

"התביעה שהוגשה טרם הגיעה לידי אך ברור שהיא חלק מקמפיין אלים מאין כמותו שמטרתו היתה למנוע את פרסום תחקיר 'מסמכי קונגו' שעליו חתומים הגר שיזף ואני, תחקיר שחשף מסמכים המעידים פעילות פסולה של הפקדת עשרות מיליוני דולרים במזומן על ידי מקורבי איל הכרייה גרטלר בבנק בקונגו. לצערי, לא בשלה העת לחשוף את מלוא האלימות שהופעלה ועדיין מופעלת כדי למנוע את חשיפת העובדות.

"עיתוי הגשת התביעה אינו מקרי. היום היה הדדליין להגשת תגובתו של גרטלר לפרק השני של התחקיר. זה כמובן לא יעזור לגרטלר. העובדות ייחשפו במלואן".

חיים לוינסון מסר כי כיוון שהנושא הגיע להליך משפטי, אין, באפשרותו למסור תגובה.

טרם התקבלה תגובתו של מו״ל הארץ עמוס שוקן.

האזינו להקלטה שנחשפה בחדשות 0404

3.8 11 votes
דרג כתבה זו

39 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
אלברט הוקסליי
4 חודשים לפני

כשאין יראת שמים החטא היחיד הוא שלא יתפסו אותך אבל הכל מותר

ארי
4 חודשים לפני

מי שמכיר טיפה מן הים מהחסדים העצומים שעושה ר' דן גרטלר שליט"א
והחזקת התורה בדורנו שב60 אחוז תלויה בו!!! –
מבין שכל העיתונאים למיניהם שמנסים להפיל אותו ימצאו את עצמם מהר מאד מתחרטים על הרגע שהם התחילו.
אינני מקנא בעונשם – בעולם הזה!! ובעולם הבא!!!!!!
אני ממליץ לעיתונאים חסרי הרמה הללו – רדו מהענין מהר – אחרת תמצאו את עצמכם במקום שלא הייתם רוצים למצוא!

Last edited 4 חודשים לפני by ארי
איש
Reply to  ארי
4 חודשים לפני

לא יודע, לא מכיר,
אבל אם לי היה את הכסף שיש לו גם אני הייתי תורם
הוא תורם בערך אותם אחוזים כמוך…..
רק אם 10 אחוז משלך זה 800 1000 שח 10 אחוז שלו זה 1,000,000 שח……..
אל יתהלל חוגר כמפתח

יהודי אמיתי ואוהב הבריות
Reply to  איש
4 חודשים לפני

זה הרבה יותר קשה לתרום כמה מליונים מבשרו
יש ניסון גדול לגבירים וודאי שאברך שמוותר על הצרכים המינמלים שלו לצדקה זה יותר מסירות
רק הציברור הרגיל לא כזה
וודאי שהוא אוהב תורה גדול
אשריו
ורואים שאתה לא מכיר אותו

דן ידין ויזכה בדין בדין
Reply to  איש
4 חודשים לפני

אתה מגיב קטונני כנראה גם קמצן והפך החכם

אפי
Reply to  איש
4 חודשים לפני

יקירי אין לך טיפת מושג על מה אתה מדבר. הוא מחזיק מידי חודש אלפי אברכים בדרגות מילגה שונות, מידי חודש הוצאה של כה מליונים. וזה רק על הכולל לבד ממעשי החסד האחרים שהוא נותן. וגם בשנתיים האחרונות שהוא נרדף הוא לא הפסיק לתת ולתת..
וזה לא רק הנתינה אלא הדרך לתת בלי גאוה, בלי השפלת האברך, אלא אדרבה לרומם אותו. תראות איך הבית מדרש שם נראה.. כל אברך שמחתן מקבל מענק מיוחד. הכל בצורה מרוממת. די לזלזול..
מסופקני אם אתה נותן כמו שהוא נותן, לא בעין היפה ולא באחוזים של הכסף..

ארי
Reply to  איש
4 חודשים לפני

אם אתה לא יודע ולא מכיר אז למה אתה בכלל מדבר?!?!
ר' דן תורם כמעט חומש מנכסיו!! ואולי אף יותר, – ואני אומר זאת מידיעה (כל אחד שמכיר יודע)
וחוץ מזה, זה בכלל לא משנה כמה אחוזים, עצם זה שרוב מוסדות התורה בארץ מוחזקים על ידו –
תשמור עליו ששערה משערות ראשו לא תפול!!
אבל אלו שמנסים ומנסים להפילו – איני מקנא בהם

Last edited 4 חודשים לפני by ארי
ארי
Reply to  ארי
4 חודשים לפני

נכון מאד!
דוגמת ישיבת קפלן שבלעדיו לא היה יוצא ממנה כ-ל-ו-ם ובזכותו היא אחת הישיבות המובחרות!!

אנונימי
Reply to  איש
4 חודשים לפני

שטויות!! כנראה שמעולם לא היה לך נסיון העושר… אינך יודע ע דכמה הוא גדול, וגורם לאנשים עשירים לאהוב את ממונם יותר מאשר מי שאין לו כל כך. ואין מושג כמה שכר המחזיקים לומדי תורה גדול מאוד, בפרט בדורנו שבן יום ניתן לשוב עליהם הגלגל. וככל שהינם עשירים יותר, כך הנפילה יכולה להיות.חזקה יותר, ואם כזה אדם לורם הון עתק ללומדי תורה, אשריו ומה טוב חלקו!!

חרדי
Reply to  איש
4 חודשים לפני

אייש קטן ושחצן אם היה לך כל כך הרבה כסף כנראה הייתה מתנהג כמו רוב מוחלט של העשירים שצוברים עוד כסף ולא תורמים לאף אחד אלא רק מה שעושה יחצנות ומוסיף להם כבוד ה' לא נתן לך את נסיון העושר כי הוא בטוח שלא תעמוד בו כמו שלא עמדת בנסיון הכל כך קל שלא להשמיץ סתם ולהתרברב במקום שאפילו לא יודעים מי אתה אז בפעם הבאה פשוט תחשוב פעמים על התגובה שלך

קצת נייעס
Reply to  איש
4 חודשים לפני

מה קרה?
קשה לפרגן?
קל לך לדבר!!!

בנצי
Reply to  איש
4 חודשים לפני

לא אוהב להגיב בפורומים הללו.
אך אם כבר אל יתהולל חוגר כמפתח אמור זאת לעצמך אין לך שמץ כמה הוא תורם וכמה מאמצים מטורפים הואמעושה בשביל לשלם לאברכים.
לא בטוח בכלל או כמעט בטוח שאם היה לך את הכסף שלו לא היית תורם כך.
כלך לך אל ארץ לא נודעת לפני שתפתח פיך על תומך תורה עצום זה.

יהודי פשוט
Reply to  איש
4 חודשים לפני

לא היית תורם רבע ממנו, קשקשן

בידך אפקיד....
Reply to  איש
4 חודשים לפני

אל יתהלל חוגר כמפתח,אתה אומר על עצמך? אם היה לי ודאי היתי תורם כך אמרתה,אל יתהלל….כשיהיה לך נדבר ,הרבה אנשים כשלא היה להם תרמו וכשהיה היה להם שפע פחדו עליו ,וישמן ישורון ….ואיני מדבר עליך אתה ודאי תעשה רק טוב בע"ה.

מייקל
Reply to  איש
4 חודשים לפני

לאדון "איש" אם זה מה שאתה כותב אז זה עצוב לשמוע שיש חכמולוגים כמוך שחושבים שאם היה לי וכ'ו דיי כבר!!!! ולמה יש מילוני עשירים שלא נותנים אה???? מה נראה לך זה קל????התגובה שלך טיפשית מיסודה!!!!

אל תביאני לידי ניסיון ולא לידי בזיון
Reply to  איש
4 חודשים לפני

אתה כבר בטוח שאתה היית עומד בניסיון " "אשריך" "

למך
Reply to  איש
4 חודשים לפני

אולי אתה צודק מבחינת האחוזים ואולי לא אבל שני דברים ברורים:
1. ה 10 אחוז שאתה ואני תורמים לא מחזיקים את עולם הישיבות כמו ה10 אחוז שהוא נותן….
2. יותר קשה לרשום על צ'ק תרומה את הסכומים שהוא רושם מאשר את הסכומים שאתה ואני רושמים -גם אם זה אותם אחוזים…
אז בא נכבד ונעריך , ואגב גם אותך צריך להעריך על עצם ההצהרה שההיית תורם גם כן סכומים גבוהים כאלה .כל הכבוד.

שמן
Reply to  איש
4 חודשים לפני

למה ללכלך הוא יהודי טוב

יהודי פשוט
Reply to  ארי
4 חודשים לפני

אמת ויציב

חשחש
Reply to  יהודי פשוט
4 חודשים לפני

זהו משפט ילדותי, 'אם היה לי את הכסף שיש לו גם אני הייתי תורם'. טיפה לחשוב, מדוע כל העשירים בסדר גודל שלו לא נותנים עשירית ממה שהוא נותן, ידיד קרוב שלי הצביע על כף ידו ואמר לי 'כאן בכף ידי הניח גרטלר 5 מליון ש'ח למוסד תורני פלוני'. בשקט בלי פרסום בלי הנצחות ובלי מודעות. אישית ידוע לי על אלמנה שמקבלת משכורת חדשית מכובדת (אין לה ולמשפחתה שום קשר אליו). אף א' לא יודע. מה שכן ידוע (בחישוב פשוט) שהוא נותן 'מליונים' מידי חודש להחזקת אברכים. החישוב עם האחוזים אינו נכון פשוט משום שרוב הכסף שלו אינו זמין. כל מי… להמשך קריאה »

חשחש
Reply to  יהודי פשוט
4 חודשים לפני

'אילו היה לי כסף כמו שיש לו, גם אני הייתי נותן וכו" – מאיפה הבטחון הזה? הרי רוב העשירים ואולי כל העשירים בסדר גודל שלו לא נותנים עשירית ממה שהוא נותן. והכל בשקט בלי פרסום. מה שידוע שהוא מחזיק אברכים בעלות של מליונים מידי חודש למשך שנים. בסביבה הקרובה יודעים על מעשי חסד בגופו ממש (לא כסף – מאמץ עצום ותמידי) עבור אחזקת תורה. ואכ"מ. החישוב עם האחוזים אינו נכון, פשוט משום שרוב הכסף שלו אינו זמין. וגם באופן כללי הכסף של העשירים שווה להם יותר, כי הם עושים איתו הרבה כסף. בקיצור, שלא נתנסה בנסיון העושר, מעטים עמדו בזה,… להמשך קריאה »

רוני
Reply to  יהודי פשוט
4 חודשים לפני

אופייני לישראלי המצוי
הצבר צר העין
היהודי הזה נותן הרבה יותר ממליון דולר בחדש

אאא
Reply to  ארי
4 חודשים לפני

נשמע שאתה מבין היטב במשפטים…

יהודי אמיתי ואוהב הבריות
4 חודשים לפני

כל כך כואב לך על ליברמן אויב הציבור החרדי?

אפי
4 חודשים לפני

אני לא מכיר את דן אישית לצערי.. אבל הבן אדם לא רק עושה חסדים במליונים, לא רק מחזיק אלפי אברכים, ואגב הוא גם דואג למקומות שלא קשורים אליו.. המעלה הגדולה שלו שהוא נותן ברחבות, מילגה לא תהיה 2000 שקל גג אחרי דתות, אלא 4000, והמתנות לחגים יהיו גבוהים ולא רק לאברך אלא גם לאשתוצשל האברך. ולא רק מילגות אלא קרן הלוואות וסכום כסף לכל שמחה, כבר מצוה וחתונת ילד וכדומה.. והכל באדיבות וענווה גמורה, יושב כאחד האברכים בלי לנקר עיניים, כשאברכים רבים חושבים שהיושב בספסל לידם הוא אברך.. נוצר היום מצב שאוהבים לזלז בכל דבר, אנא אל תזלזלו באדם שלא… להמשך קריאה »

שמש
4 חודשים לפני

השאלה היחידה שצריכה להישאל
האם הונו שלגרטלר הוא ממשאבי טבע ששיכים לעם בקונגו
ורק על ידי שוחד וקשרים פסולים עם השילטון הוא מקבל את משאבי הטבע של קונגו
תחשבו לעצמכם שבן דוד של נתניהו היה מקבל במכרז תפור את משאבי הטבע של המדינה
כולנו היינו זועקים ובצדק

שמש
4 חודשים לפני

לכבוד המערכת
אני קורא של האתר שלכם
ושולח לפעמים תגובות
כתבתי תגובה על הכתבה
התחקיר נגד דן גרטלר
והכתבה נמחקה
ניראה לי תגובה עיניינית וביקורתית
וראויה להיכתב
אבקש שתגובתי תופיע

זלמן
4 חודשים לפני

אלו העיתונעים והכתבים!
יהפכו עולמות בשביל להוציא כתבות מפוצצות העיקר שהם מקבלים את משכורתם על פי הכתבות שהם עושים וזה בלי לשים לב שיש אנשים משפחות וכדו' שנרמסות ונהרסות בגלל השקרים והכזבים שהם משדרים וכותבים.ודי למבין.

שמש
4 חודשים לפני

דן גרטלר הוא איש ניפלא בישראל
השאלה מה חושבים עליו בקונגו ?

יגאל
4 חודשים לפני

כל מה שקשור לליברמן בהקשר השלילי בחזקת נכון ואסור ללמד עליו זכות אין לא הוגן כשמדובר באוייב שלך תשאיר לשמאלנים את הסנגוריה

ישיי
Reply to  יגאל
4 חודשים לפני

ליברמן ממש לא שמאלני

אוהבים
4 חודשים לפני

לומדי התורה בארץ ישראל מכריזים –
לא ניתן לכם לנגוע בנדיב הלב הרב דן גרטלר!!!!!!!!!!!!!!!!!! שכל העיתונאים יחפשו תעסוקה אחרת

סוף השקר קרב ובא😇
4 חודשים לפני

אין ענין לסנגר על החזיר, אף אם עשו לו עוול,וחזיר ליד לברמן שר"י ,חיית מחמד.🤮🤮🤮

נקודה למחשבה🤔
Reply to  סוף השקר קרב ובא😇
4 חודשים לפני

יש אנשים שההלכה אומרת שאסור לסנגר עליהם אף אם יש על מה(ס.המידות)מסוכן למצוא ברשע נקודה טובה ולומר אותה כי אנשים יוכולים לטעות ולהבין גם את הרע. בלב או בתפילה אפשר לבקש עליהם רחמים שיחזרו בתשובה,אך רק בינך לבין ה'(ל.מוהרן .ת .רפב)🙂(בהנחה שהוא יהודי).

Last edited 4 חודשים לפני by נקודה למחשבה🤔
גקוב
4 חודשים לפני

שליברמן יגיש תביעה נגד המחדש

חשחש
4 חודשים לפני

מי שמתנכל לגרטלר מתנכל לעולם התורה. זה המבט האמיתי. מאחוריו עומדים אלפי אברכים ומשפחותיהם שעיקר מחייתם מכיסו.

ד"ר קורדובירו
4 חודשים לפני

לא נורא ליברמן לא מקפיד על ניקיון שמם של אחרים… אין סיבה שיזהרו בכבודו

תוהה אנונימי
4 חודשים לפני

רשלנות עיתונאית הןא לשון הרע בשם רך.

אלמוני
4 חודשים לפני

דן גרטלר הוא איש צדיק שמחזיק את עולם התורה וזה ברור

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: