ליברמן צילום: יונתן סינדל

האזינו: מי מנסה להפיל את הנגיד דן גרטלר?

בסיפור הזה יש הכל: נגיד חרדי ידוע, העיתונים הגדולים הארץ וגלובס, מיליוני שקלים, ותביעת ענק, אבל מי שבאמת במרכז הפרשה הוא אביגדור ליברמן וכספים שלכאורה שייכים לו בלי שמאן דהו מסכים להצהיר על כך – הפרטים

איש העסקים דן גרטלר הגיש תביעת לשון הרע נגד הוצאת עיתון הארץ והעיתונאים גור מגידו וחיים לוינסון בסך 8 מיליון שקל כך חושף העיתונאי אבישי גרינצייג ב’גלובס’

בכתב התביעה שהוגש לביהמ”ש באמצעות עו”ד בועז בן צור, נטען כי תחקיר שפרסם מגידו בדה מרקר לפיו מקורבים של גרטלר הפקידו מזוודות מזומנים בסניף בנק בקונגו במטרה להתחמק מסנקציות שהטיל עליו משרד האוצר האמריקאי, הינו שקרי ומבוסס על מסמכים מזויפים. 

לטענת גרטלר, מדובר בבדיה מוחלטת ולעיתונאים הוצגו נתונים המוכיחים כולם, בצורה קטגורית ומוחלטת, כי מדובר בטענות שאינן אמת. “כך, למשל, הוצגו מסמכים המוכיחים, מעבר לכל צל של ספק, כי גורמים לגביהם נטען כי ביצעו את הפקדות “מזוודות המזומנים “בסניף הבנק בקונגו כלל לא שהו באותה מדינה באותם המועדים”.

עוד נטען כי אין מדובר ברשלנות עיתונאית “רגילה”, אלא במעשים מכוונים. הנתבעים, כך נראה, “החליטו לעשות שימוש בכוחם והשפעתם תוך פגיעה בתובע, ויהי מה. על רקע זה, הנתבעים לא רק שהתעלמו מעובדות המפריכות את הטענות שביסוד ה’תחקיר’, אלא אף איימו על אחד ממושאי הכתבה, וניסו להדיח אותו לבדות ראיות בניסיון נואש לבסס עובדתית את טענותיהם”. 

לדברי גרטלר, התחקיר מבוסס מתחילתו ועד סופו על מסמכים שהגיעו לנתבעים מידי שני ארגונים, כשאותם מסמכים הם בעיקרם דפי תנועות במספר חשבונות באותו סניף בנק בבירת קונגו. אולם, החלקים מהמסמכים הנוגעים להפקדות המזומן הנטענות – הם מזויפים.

בתביעה הובא תמליל שיחה בין מגידו, לוינסון לאיש העסקים צחי אבו ממנו עולה לכאורה כי לוינסון דוחק באבו לתחום על תצהיר שקרי נגד גרטלר בתמורה לאי פרסום כתבה נגד אבו. ” אני רוצה שאתה תביא תצהיר, מבחינתי אתה יודע מה, תמציא, סבבה? תמציא שזה דן. תצהיר, תחתום על תצהיר, זה כסף שאתה קיבלת מגרטלר, עזוב… אנחנו ישבנו איתך בצורה הכי ברורה, היה אפשר לעשות את הכתבה הזו בשתי דקות… כן, תמציא, תמציא, אני רוצה. סבבה? אני רוצה”.

אולם בהקלטה שהגיעה לידי “גלובס” עולה כי דווקא אבו הציע לחתום על תצהיר שקרי נגד גרטלר, ואילו מגידו הבהיר לאבו שאין לו כל רצון בתצהיר שאיננו אמת.

העיתונאי גור מגידו מסר בתגובה כי “איש העסקים צחי אבו הציע לי ולחיים לוינסון חומרים אודות גרטלר, ליברמן ומקורביהם בתמורה לכך שאצמצם או אסיר את חלקו בכתבת תחקיר. אבו נימק את בקשתו בחשש שאם הכתבה תפורסם הבנקים יעמידו אשראי במאות מיליונים שנטל לפירעון מיידי. הדברים מוקלטים. הוא הציע את שהציע מרצונו החופשי, אך בפועל סיפק מידע בלתי אמין ולא משמעותי ולכן בקשתו נדחתה. עוד הציע אבו לבדות עובדות בתצהיר אודות ליברמן ואני דחיתי את הצעתו על המקום במילים ‘תצהיר כזה אני לא רוצה’ כפי שניתן לשמוע בהקלטה שהעברתי בין היתר לידי ‘גלובס’.

“לאחר שנדחתה בקשתו של אבו, הוא הקליט דברים שאמר חיים, להבנתי, בציניות ובתגובה לפרובוקציה וערך אותם כדי ליצור רושם מוטעה כאילו מישהו ניסה ללחוץ עליו לתת תצהיר שקרי – תמונה שהיא הפוכה מהעובדות.

“התביעה שהוגשה טרם הגיעה לידי אך ברור שהיא חלק מקמפיין אלים מאין כמותו שמטרתו היתה למנוע את פרסום תחקיר ‘מסמכי קונגו’ שעליו חתומים הגר שיזף ואני, תחקיר שחשף מסמכים המעידים פעילות פסולה של הפקדת עשרות מיליוני דולרים במזומן על ידי מקורבי איל הכרייה גרטלר בבנק בקונגו. לצערי, לא בשלה העת לחשוף את מלוא האלימות שהופעלה ועדיין מופעלת כדי למנוע את חשיפת העובדות.

“עיתוי הגשת התביעה אינו מקרי. היום היה הדדליין להגשת תגובתו של גרטלר לפרק השני של התחקיר. זה כמובן לא יעזור לגרטלר. העובדות ייחשפו במלואן”.

חיים לוינסון מסר כי כיוון שהנושא הגיע להליך משפטי, אין, באפשרותו למסור תגובה.

טרם התקבלה תגובתו של מו״ל הארץ עמוס שוקן.

האזינו להקלטה שנחשפה בחדשות 0404

הנצפים ביותר
הראשון לציון רבי יצחק יוסף  צילום: דוד כהן/פלאש90

איים על הראשון לציון הגר”י יוסף ונעצר

דרעי בישיבת הסיעה השבוע צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

מנדלבליט בדרך ל’דיל מקל’ עם דרעי

אדם רוכב על אופניו צילום: יוסי זמיר/פלאש90

בדרך להביא את הרך הנולד מבית החולים האבא נפצע קשה

39 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

שוקי סלומון מארח את ניסים בלאק – שיר החתונות

האדמו”ר רבי יאשיהו פינטו מגיע לארה”ב

אֵליקָם בוּטָה חוזר עם להיט אחדות חדש – חביבי

סיכומו של מוצ”ש: החדשות בקצרה

ישראל תזרוק 80,000 חיסונים בעלות 6 מיליון ₪

צלבי קרס רוססו על בית כנסת בבני ברק

החיזוק היומי – “מזל טוב” • צפו:

א שבת מיט גרשי אורי, מקהלת נגינה ובני ברנדסדורפר!

בגלל המתיחות: חרדים הותקפו בדרכם לשמעון הצדיק

אחמד טיבי ומיכל רוזין הגיבו בחריפות להתקפה על החרדים

שר הבריאות עדכן את ראה”מ על פיצוץ במגעים עם האוצר

בנט החליט להתעלם ממספר החולים במצב קשה