"האיש, הרדיו והמוזיקה" – דוד קליגר בראיון מרתק לרגל עשור ברדיו

הוא מוכר לנו בעיקר מרדיו קול חי בו הוא כיהן במגוון תפקידים, מעורך ומפיק ועד מגיש תוכניות. אבל הוא גם מזיקאי מחונן, מנגן על קלרינט, שיחק בכמה תפקידים בקליפים מוזיקליים ועוד. וכעת הוא בא אלינו לראיון מרתק לרגל מלאות לו עשור בקול חי.
הוא מוכר לנו בעיקר מרדיו קול חי בו הוא כיהן במגוון תפקידים, מעורך ומפיק ועד מגיש תוכניות. אבל הוא גם מזיקאי מחונן, מנגן על קלרינט, שיחק בכמה תפקידים בקליפים מוזיקליים ועוד. וכעת הוא בא אלינו לראיון מרתק לרגל מלאות לו עשור בקול חי.

קריאה מהנה:

מה היה החלום הראשון שלך מוזיקה או רדיו?

מוזיקה לא הייתה חלום היא הייתה תמיד, אני כבר בגיל צעיר מאוד מאוד הלכתי לחוגי נגינה כאלה ואחרים, הרדיו נהיה חלום בערך מגיל 13…

משמח באירועים כבר מגיל צעיר

מה מושך אותך לעבוד בתחום הזה?

הכל.

איפה אתה מתחיל את העבודה שלך בתקשורת?

הקשר הראשוני היה כשהתחברתי למצלמה בערך בשנת תשס"ח, גרתי אז בעמנואל ובשיאה של הפרשה תיעדתי כל מה שזז ושלחתי החוצה לאתר חדשות 24 בזמנו תחת שם העט תם גאנץ, שלאחר מכן שימש אותי גם ברדיו כשלושה חודשים עד שהתברגתי היטב.

מי היה ההשראה שלך בתקשורת?

שאבתי המון מיוסי אייזנטל.

באילו תפקידים הספקת לכהן בעשור האחרון?

עורך, מפיק, מנהל מחלקת פרסים, ניהלתי את 'קול חי מיוזיק' במשך 3 שנים עד שהיא החלה לשדר גם ברדיו, וכיום עורך באתר 'קול חי'.

מה הוא התפקיד שהכי אהבת לעשות במהלך שידור?

שאלה קשה מידי למישהו שהוא 'חולה' רדיו.

עם אברהם פריד – צילום מנדי אור

ספר לי על רגע ברדיו שלא תשכח.

היו המון רגעים הבולט שבהם, הרגע הזה שאייזיג האניג נכנס לאולפן לראיון אחד ויחיד ברדיו אצל מנחם טוקר ב'מוצ"ש חי' אחרי עשרות שיחות של שכנועים, רגע נוסף זה אותו לילה מר ונמהר בו עלה בסערה השמימה רבי אלעזר אבוחצירא זצוק"ל איך בשלוש בלילה פתחנו שידור חירום יחד עם מני גירא.

מה קורה מאחורי הזכוכית בזמן שידור?

התרחשות רבה, המון לחץ, המון ריכוז.

ספר לי קצת על עבודה של מפיק.

המפיק הוא למעשה הנהג של התוכנית, החל מהתוכן ועד סגירה עם מרואיינים או העלאת מאזינים, קשת רחבה מאוד של פעילות, בתחילת התדרך כמנחם טוקר רצה להסביר למב"ד מה תפקיד בתוכנית הוא אמר לו "קליגר הוא נהג המונית ואני רק הנוסע, הכל מוכן לי", סיפרתי את הסיפור הזה כבר הרבה פעמים לכל מיני חברים, וזה היה נורא מצחיק שפעם אחת חיפשתי נהג מונית ולא מצאתי, וכך תוך כדי לחץ אז הבת הקטנה שלי אמרה "תתקשרו לטוקר"…

מרדכי בן דוד - צילום מנדי אור
עם מרדכי בן דוד – צילום מנדי אור

מתוקף תפקידך ברדיו יצא לך בטח להפיק גם כמה וכמה אירועים ספר לי קצת על תחום האירועים.

תחום שלא קל להתעסק איתו מלא אגו מחד אבל כשאתה מצליח בסוף לתפור הכל האירוע בסופו של דבר בדרך כלל מלא חן.

מה האירוע המשמעותי ביותר שיצא לך להפיק?

היו כמה וכמה, אם זה אירועי בין הזמנים שונים וכן אירועי גמר מורכבים של תחרויות שונות ביניהם גמר 'קול הנערים' וגמר 'המלחינים' וכל מיני שידורי חוץ מורכבים.


תן לי סיפור מעניין מאחורי הקלעים ברדיו.

אחד הסיפורים המעניינים הוא איך שחיים ולדר הגיע לרדיו, היתה לי תוכנית שהגה מנכ"ל 'קול חי' ר' אבי רוזן שנקראה בשם 'השירים שאהבנו', שהיתה משודרת מידי יום ע"י אדם אחר שהיה משמיע את השירים אותם הוא אוהב לצד אנקדוטות שלו, זו היתה תוכנית שכבשה שיא בפני עצמה אני לא חושב שהיה דבר כזה אי פעם ברדיו הגישו אותה קרוב ל-600 אנשים שונים ביניהם ולדר שמיד אחרי שהגיש אותה נחתם עימו חוזה.

מי לדעתך השדרן הטוב ביותר במגזר כיום?

כולם אהובים כולם ברורים, באופן אישי מבחינה קולית אני הכי נהנה להקשיב למימרן.

כמה אתה מחובר לתחום האקטואליה ברדיו?

האמת שבתור מפיק הייתי פחות מחובר, היום מתוקף תפקידי כעורך האתר אני הרבה יותר מחובר.

משמח באירוע - צילום אריאל רבינסקי
משמח באירוע – צילום אריאל רבינסקי

בוא נעבור לדבר קצת על עולם הנגינה שלך, באיזה שלב בחיים אתה מגלה את החיבור שלך למוזיקה?

כפי שסיפרתי המוזיקה היתה תמיד אבל על אש נמוכה, בגיל 12 קניתי לראשונה אורגנית בחנות 'הצליל' בירושלים לאלו שזוכרים, אבל מה שתפס את ההורים שלי זה שכל הזמן תופפתי עם הידיים על השולחן והם הציעו לי ללכת ללמוד תופים, תופים אגב אני נזכר תוך כדי תמיד היו התחביב שלי אפילו בגיל צעיר ממש הייתי מקים כל מיני מערכות תופים מכל מיני סירים וכדו', לצד כל מיני מצילות ישנות שההורים שלי הביאו לי מכל מיני מקומות, בקיצור בגיל 13 לקחתי את שיעור התופים הראשון והיחיד שלי אצל המתופף הידוע הונא פרידלנדר, כשישבתי על המערכת ראיתי שזה שונה מאוד מאשר לתופף ביד, צריך הרבה קואורדינציה שלא הייתי בנוי לה, בגיל 17 וחצי גיליתי לראשונה את הקלרינט מקרוב, אני לא אשכח את אותו יום – למדתי בישיבת פינסק קארלין והיתה חתונה של אחד מנכדיו של הרבי הקודם זצ"ל, ידידי ורעי ר' יצחק רכטשכפר החזיק אצלו קלרינט רוסי וביקשתי ממנו שיתן לי לנסות כמה צלילים והופ אני רואה שאני מצליח בצ'יק צ'ק להוציא צלילים, מפה לשם הקלרינט נשאר אצלי כמה ימים, ומשראיתי שאני מצליח כבר לנגן ניגונים פשוטים שלמים, הלכתי ללמוד אצל מורי ורבי חיליק פראנק למשך שנה, באותה שנה אבי מורי שליט"א השיג לי קלרינט מאחד מחבריו שלמד איתו בהיותו צעיר, והקלרינט שלו שכב בבוידעם עד שגאלתי אותו למשך שנה, כשלאחמ"כ רכשתי קלרינט מקצועי משלי והוא משמש אותי עד היום.

על איזו מוזיקה גדלת?

מוסיקה יהודית מגוונת מאוד, אני אוהב ניתן לומר הכל, כשברור הוא שמהרגע שהתחברתי לקלרינט התנגנו באוזניי רק ניגוני הכלייזמר למיניהם.

אתה מנגן רק על קלרינט?

בעיקר על הקלרינט אם כי יש לי כלים נוספים כמו חלילים שונים וסקסופון, בזמנו ניסיתי לשבת ללמוד על חליל צד למשך כחודשיים אבל באיזה שהוא שלב הרגשתי שיצאו לי קרניים והתייאשתי.

מנגן באומן – צילום דוד דנברג

ספר לי קצת על הקלרינט.

כלי מיוחד שיש בו הרבה נישות – בכי, שמחה, צחוק, רגש. אגב אני נזכר שהיתה לי תקופה שהייתי מלמד תלמידים אחד מהם היה ממש צעיר שבתחילה ולא הבין למה הקלרינט שלו רטוב אחרי שמנגנים בו, וביום הראשון אחרי השיעור הוא בא הביתה ופשוט תפס את אחד החלקים ונענע אותו בחזקה עד שזה עף לו מהיד ונשבר…

כמו כל נגן קלרינט נחשב, גם אתה זוכה לנגן כמידי שנה בשנה בל"ג בעומר במירון, ספר לי על התחושות שעוברות ביום הקדוש הזה.

בלתי ניתן להעביר את התחושות של היום המיוחד הזה, צריך לבוא להרגיש ולחוות אני מקדיש את עצמי ביום הזה כל כולי לשמחה לשמוח עם הצדיק אם זה בריקודים אם זה בנגינה לצד כמובן תפילות מעומק הלב, השנה לצערי לא זכיתי להיות שם בגלל הקורונה וה'חור שיש לי בנשמה' בגלל שנתיים שפספסתי בצעירותי לצערי הרב והגדול מאוד גדל, ואם כבר הזכרת את מירון ואנחנו מדברים על קלרינט ומוזיקה וכדו' אני חייב להכניס סיפור קטן בהקשר הזה: כשהייתי בן שמונה, עברו הוריי מעמנואל לצפת, שם גרנו שלוש שנים, אבא שלי למד בכולל של הרב שטרן, ובמירון הם עשו דוכן התרמה לכולל, שם מכרו שם שמן זית, נרות וכל מיני עניינים, על הדרך החתימו הוראת קבע לכולל. בין השאר הביאו ילד שהיה מאוד מאוד נמוך הוא היה נראה קטן מאוד אבל היה לו קול יפה והוא ידע לשיר. הצמידו לו אורגניסט והילד הזה שר משמונה בערב עד השעה שתיים בלילה ברצף, כשאנשי הכולל כל הזמן אומרים ילד הפלא בן השלוש… הייתי אמנם בן שמונה אבל נמוך הייתי ונראיתי ממש כבן שלוש… לא אשכח איך באו כל מיני אמריקאים וכל מיני סבתות זקנות שזרקו עלי מטבעות של כסף מרוב התלהבות. מרוב ביישנותי שרתי עם הגב לקהל… כן התביישתי. (אגב, אם אתם קוראים את הטור הזה ויש בידכם תמונות או סרטונים וידאו בין השנים תשמ"ח – תשנ"ב, אנא שתפו אותי ואני יודע שיש, אני זוכר גם שצילמו אותי.)

ואם כבר הזכרנו את נושא השירה, אז ב"ה חנן אותי ה' בקול חזק ואני משתדל כמה שאני יכול ליהנות אותו מגרוני, אם הוא גם יפה או לא זה כבר צריך לשאול את השומעים….

במהלך צילומים – צילום שלום גילברט

יצא לך לשחק בכמה קליפים, כמה אתה מחובר לתחום המשחק?

במעבר חד כמו שאומרים, כן נושא המשחק זה גם משהו שהיה איתי מקטנותי או אז זה התבטא יותר בריקוד אותו הנחילה דווקא אימי תליט"א שהיא מורה לתנועה, בתקופת היותי מלמד בחיידר זה לידי ביטוי בכל מיני הצגות אותם הייתי עושה לתלמידים, כשבעשור האחרון זה בא לידי ביטוי בצורה מקצועית יותר כשבין השאר שיחקתי בכל מיני מצגות או קליפים כאלה ואחרים כשהמפורסם שבהם זה הקליפ שהוציא מאיר גרין 'כי אני יהודי' שכבר עבר את המיליון צפיות, והכל ב"ה בא לי בטבעיות ללא שלמדתי את זה כלל.

זה תחום שתרצה להתקדם בו בחיים?

בהחלט מאוד מאוד מאוד, אני מאוד אוהב את זה.

איפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

אם הייתי שואל אותך למשל בחנוכה האחרון איפה תהיה בפסח, לא אני ולא אתה היינו חולמים שנהיה נעולים בבית תחת סגר איום של הקורונה, יש מנהיג לבירה שמנהל את העולם ורק הוא יודע מה יהיה, השאיפה היא להמשיך ולשמח את עם ישראל בכל הכשרונות שחנן אותי ה', מאחר ואני כהן הרציונל אומר שאני אשמח לפגוש אותך בבית המקדש ואם ח"ו לא אז ניפגש לעוד ראיון על 20 שנה ב'קול חי' כי 'קול חי' תמיד איתי וזה הבית שלי.

משחק בעוד תפקיד

לסיום, ספר לי על רגע הזוי שקרה לך באמצע שידור.(נרדמת/נפל המחשב/השארת בטעות מיקרופון פתוח וכו')

היו הרבה ויש כל מיני וחלקם גם שמורים בארכיון ההקלטות, יש קטע חמוד שמזכירים לי אותו כל הזמן ברדיו, איך ממש בתחילת הדרך נאלצתי להחליף את אחד השדרנים באחד מהקד"מים ומאחר ואני תלוי בתחבורה ציבורית הגעתי למקום ברגע האחרון מתנשף כולי ובקושי מצליח להוציא מפי את המחירים והמוצרים, זה היה מצחיק נורא!  

video
4.1 25 votes
דרג כתבה זו

22 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
יוני
2 חודשים לפני

דוד איש מתוק

Big bos
2 חודשים לפני

איש יקר

בן משה
2 חודשים לפני

דוד אני זוכר אותך מהישיבה קטנה נשארת אותו דבר מתגעגע לזמנים האלה

שונא גזענים
2 חודשים לפני

באמת אין על מימרן

יוסי
2 חודשים לפני

מאחלים הצלחה בהמשך הדרך בניין זבוטניסקי 71

יוסי
2 חודשים לפני

מאחלים המשך הדרך וברכת הצלחה שכנים ודייירים זבוטינסקי 71

יוסי
2 חודשים לפני

הוא גם היה רבה של הבן שלי הוא היה רבה מיוחד במינו הוא גם היה משלב להם מוזיקה והביא אותם למצב של שימחה תמיד

יהודית
2 חודשים לפני

יש גם טוקר שהוא תותח לא רק אבי מימרן

רפול
2 חודשים לפני

ּהפשטות שלו יותר מהכל להתחיל מלמטה ולהגיע ככ גבוה ולהישאר כך זו הגדולה

מוזיקלית
2 חודשים לפני

באמת מוכשר . גם אשתו שולי אלופה. היא שף קונדיטור. צדיקה מבשלת לחולים ולאבלים. מאכלי גורמה. מעצבת ארועים וברים ברמה עולמית עם לב זהב .
משפחה לתפארת .
קול חי יודעים להעריך את האוצר שלהם ?

ארגון סיוע למשפחות באבל
2 חודשים לפני

גם אשתו שולי אלופה . עושה חסדים מבשלת ליתומים
שף קונדיטור מעצבת ארועים אלופה עם לב זהב
משפחה מיוחדת

שלומי מנת
2 חודשים לפני

שיעבור דחוף לקול פליי

ישראל
Reply to  שלומי מנת
2 חודשים לפני

ח"ו
הוא סתם יתבזבז ברדיו התינוקי הזה שכל השדרנים שם הם חובבנים שחושבים שכל זמר הוא גם שדרן ומשמיעים שם שירים תת רמה.
ת'כלס אין על' קול חי' קול פליי מגיעים להם לציפורניים של הרגל בקושי.

חיים
2 חודשים לפני

הוא פשוט מלך

עגדנן
Reply to  חיים
2 חודשים לפני

השם הוא המלך

יוסי
2 חודשים לפני

בלי קליגר קול חי מיוזיק *לא שווה כלום*

צ'ונטיית אבו דאבי
2 חודשים לפני

הכירו: קו המכלול💫
הומור. ידע. פנאי. מוזיקה
079-65-65-447
קו הנוער של הציבור החרדי.
הקו עם תכנים ראויים לבני תורה,
אגב, בכניסה תשמעו את שוקרון (מקול חי) מחכה את ביבי שאומר שגם כשלפיד מתקשר הוא לא עונה כי הוא מקשיב למכלול.

חיים
Reply to  צ'ונטיית אבו דאבי
2 חודשים לפני

קו פצצתי!!

משועמם טוטלי
Reply to  צ'ונטיית אבו דאבי
1 חודש לפני

מה זה הקו הזה מתי זה התחיל?
התקשרתי לשם שמעתי איזה אחד חיים מנהל שם מי זה החיים הזה?

אליהו
2 חודשים לפני

קלרינט זה נשמה מיוחדת

אחד שמכיר
2 חודשים לפני

באמת איש מתוק ניגנתי איתו בארוע פעם אחת

הערשי
26 ימים לפני

אני ממש מתפעל ממנו! ממצא את הכשרונות שה' נתן לו ושומר על ערלעכקייט חסידית מתוקה ירבו כמותך בישראל

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

המיוחד
חדש באתר
חדש במוזיקה
עדכוני קורונה

מפת התפשטות הקורונה Online

לחץ כאן

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: