בָּעוֹלָם הַיְּהוּדִי | צילום: יצחק הררי / נועם רבקין פנטון - Flash 90 • עריכה: אבי וולפסון - המחדש

יהודי שובת רעב כדי לשמור שבת • מבזקי העולם היהודי

אספנו לכם את הכותרות שהעסיקו את היהודים בכל רחבי הגלובוס: יהודי בין ההרוגים מפגיעת טיל סקאד ששיגרה ארמניה • דף בכתב ידו של רבי חיים ויטאל זיע”א מוצע למכירה • הנער שתקף את הרב בסן דייגו נעצר • לפי סקרים אחרונים בקרב יהודי ארה”ב ביידן זוכה לרוב גדול עוד יותר מאשר קודמין אובמה וקלינטון •

אזרבייג’ן: יהודי בין ההרוגים מפגיעת טיל סקאד ששיגרה ארמניה על שכונת מגורים בעיר אזרית. מפגיעת הטיל קרס בנין על יושביו ונמנו 13 הרוגים.

חדש באזרבייג’ן: מוזיאון “היהודים ההרריים”. בעיר קרסניה סלובודה רוב התושבים 3500 הם יהודים, עם 2 בתי כנסת פעילים. כעת נפתח בה מוזיאון שאיש אינו יכול לבקר בו. ‘הארץ’ מדווח כי המוזיאון היה אמור להיחנך מוקדם יותר השנה במעמד הנשיא ושלושה אוליגרכים יהודים רוסים שמימנו את בנייתו. אורחים מישראל ומרחבי העולם הוזמנו ועמדו להגיע אף הם. אולם הכול בוטל לאחר פרוץ הקורונה. הכינוי ‘יהודים הרריים’ ליהודים המתגוררים באיזור משום שבעבר גרו ליד אחת הפסגות הגבוהות בקווקז. הם אינם נחשבים אשכנזים ולא ספרדים, במוזיאון מוצגים רבים מן המאפיינים הייחודיים של היהודים ההרריים, ובהם תלבושות ותכשיטים מסורתיים, וכן חפצים טקסיים, כתבי יד וכתוּבּוֹת. אחד האוצרות הגדולים ביותר של המוזיאון הוא “הסידור המשוסף”, סידור שהשתמש בו רב מקומי לפני מאות שנים כדי להתגונן מפני חרבו של גנרל מוסלמי שצבאו הגיע לתקוף את היהודים החיים באזור.

יהודי שובת רעב כדי לשמור שבת • מבזקי העולם היהודי
אזרבייג’ן צילום: נתי שוחט/FLASH90

דף בכתב ידו של רבי חיים ויטאל זיע”א מוצע למכירה בבית המכירות “אוצרות”. הקונה צפוי לשלם עליו עשרות אלפי שקלים. במסמך, בן למעלה מ 400 שנה, נכתבו סגולות רפואה כנגד חוליים.

יהודי שובת רעב כדי לשמור שבת • מבזקי העולם היהודי
צילום בית המכירות אוצרות

סנט פטרסבורג: דיירי בית עקרו שלטי זכרון המנציחות שמות קורבנות שנרצחו בידי סטאלין. על הבית ברחוב רובינשטיין בעיר בו התגורר סופר מקומי ידוע נתלו בעבר לוחיות זכרון לקורבנות הדיכוי של סטלין מתוכם לא מעט יהודים.

הנער שתקף את הרב בסן דייגו נעצר. החשוד נער כבן 15 נעצר בגין פשעי שנאה וחשוד שתקף את הרב יונתן הלוי בשבת האחרונה.

אוניברסיטת תל אביב פתחה תכנית לימוד לשימור כתבי הקודש והמסורת היהודית האתיופית. בבית הספר למקרא באוניברסיטה שמורים כתבים רבים שהעלו עולי אתיופיה איתם.

בעקבות הקורונה – בוטל כנס שלוחי חב”ד השנתי. השנה לא נזכה לראות את התמונה המסורתית של מאות שליחי חב”ד בעולם מצטלמים בצוותא על רקע בניין ה-770 בשכונת קראון הייטס. מאז נוסד הכינוס בשנת תשמ”ח זו הפעם הראשונה שהאירוע בוטל.

הבחירות בארה”ב: הקול היהודי. לפי סקרים אחרונים בקרב יהודי ארה”ב ביידן זוכה לרוב גדול עוד יותר מאשר קודמין אובמה וקלינטון. בקרב יהודי ארה”ב התמיכה בדרך כלל במועמדי המפלגה הדמוקרטית. בקרב היהודים האורתודוקסים רוב המצביעים הם לטראמפ.

ארה”ב: ממשל טראמפ צפוי להכריז על אמנסטי ועל ארגוני זכויות אדם נוספים כאנטישמיים.

תגלית ארכיאולוגית: כלי חרס וצנצנות מתקופת בית שני נחשפו בבית אל. התגלית נחשפה בבור מים באתר ארכיאולוגי ליד בית אל. החוקרים אומרים כי המקום שימש כישוב יהודי לפני כ -2,000 שנה.

משרד החוץ האמריקני מקיים כנס לענקיות הטכנולוגיה כנגד האנטישמיות. גוגל וטוויטר מחרימות. פייסבוק וטיק טוק הודיעו שישלחו נציגים לכינוס.

יהודי שובת רעב כדי לשמור שבת • מבזקי העולם היהודי
כלא צילום: חסן ג’דיי/פלאש90

אסיר יהודי ברוסיה שובת רעב בכדי שיאפשרו לו לשמור שבת. האסיר דניאל בגלטס אמר כי הרשויות מענישות אותו על סירובו לעבוד בשבת ולא מספקות לו אוכל כשר. האסיר נדון לשנתיים מאסר כשהשתתף בהפגנות במוסקבה כנגד פוטין לפני כשנתיים. ומרצה את עונשו במתקן ענישה בו האסירים עובדים ביום על פרוייקטים ציבוריים. ביקשתי לשנות את משמרת העבודה שלי לימים אחרים כך שיתאפשר לי לשמור את יום השבת. בתגובה, הרשויות קיצצו לו במנות המזון שלו ואיימו להגביל עוד יותר את חירותו, אמר. הוא פנה לעזרת הרב הראשי ברוסיה הרב לזר.

הנצפים ביותר
הראשון לציון רבי יצחק יוסף  צילום: דוד כהן/פלאש90

איים על הראשון לציון הגר”י יוסף ונעצר

דרעי בישיבת הסיעה השבוע צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

מנדלבליט בדרך ל’דיל מקל’ עם דרעי

אדם רוכב על אופניו צילום: יוסי זמיר/פלאש90

בדרך להביא את הרך הנולד מבית החולים האבא נפצע קשה

3 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

רב בית הכנסת שחולל: מתפללים אצלינו ניצולי שואה

הממשלה תדון היום על התקציב: גל התייקרויות בדרך

פייזר: חיסון שלישי מגדיל את הנוגדנים פי 5־10

ישראל מכריזה מלחמה מדינית נגד נשיא איראן החדש

שוקי סלומון מארח את ניסים בלאק – שיר החתונות

האדמו”ר רבי יאשיהו פינטו מגיע לארה”ב

אֵליקָם בוּטָה חוזר עם להיט אחדות חדש – חביבי

סיכומו של מוצ”ש: החדשות בקצרה

ישראל תזרוק 80,000 חיסונים בעלות 6 מיליון ₪

צלבי קרס רוססו על בית כנסת בבני ברק

החיזוק היומי – “מזל טוב” • צפו:

א שבת מיט גרשי אורי, מקהלת נגינה ובני ברנדסדורפר!