בחורי ישיבות // צילום: יוסי אלוני - פלאש 90
בחורי ישיבות // צילום: יוסי אלוני - פלאש 90

"השם יתברך מדבר אלינו" – הרב גנוט במאמר נוקב

"פה ושם עושה איזה ש"ץ טובה לאנושות ומנדב מעצמו ומקהל המתפללים דקה של פרק תהילים. ואז הסובבים שואלים איש את רעהו: "קרה משהו? מי חולה?"…. • "השי"ת מדבר אלינו, מנער אותנו, ואנחנו מביטים וחושבים שזה רק אבק" • הרה"ג רבי שמואל ברוך גנוט שליט"א במאמר נוקב

"השם יתברך מדבר אלינו" – הרב גנוט במאמר נוקב

"פה ושם עושה איזה ש"ץ טובה לאנושות ומנדב מעצמו ומקהל המתפללים דקה של פרק תהילים. ואז הסובבים שואלים איש את רעהו: "קרה משהו? מי חולה?"…. • "השי"ת מדבר אלינו, מנער אותנו, ואנחנו מביטים וחושבים שזה רק אבק" • הרה"ג רבי שמואל ברוך גנוט שליט"א במאמר נוקב
בחורי ישיבות // צילום: יוסי אלוני - פלאש 90
בחורי ישיבות // צילום: יוסי אלוני - פלאש 90

מסביב יהום הסער. מדינה שלמה, בפרט להקת זאבי התקשורת החילונית, עם כתבנים ושדרנים בגרוש, מכפישים את הציבור החרדי, בועטים, חובטים, יורים במתק שפתיים מתוך דאגה, כביכול "אמיתית וכנה", לבריאותו.

ואנחנו?

אנחנו עסוקים לריב עם עצמנו.

מחולקים בתוככי עצמנו, בתוך שומרי התורה והמצוות, לכיתות כיתות, פלגים פלגים, קבוצות ותתי- קבוצות. זה אומר בכה וזה אומר בכה. אלו מנפנפים במחקרים כאלה ואלו במחקרים אחרים. העובדות מתבלבלות עם פרשנויות, רצונות וחלומות. אלו ואלו בליבוי מלבים. עסוקים ב'יכה יוסי את יוסי', כי הרי אנו כולנו רואים את גלי הים השוצפים-קוצפים מסביבנו. ומה אנו עושים? קודחים חור בספינה החרדית כולה, טרודים במריבות פנימיות סביב מגפת הקורונה.

8 חודשי קורונה בחברה החרדית לימדו אותנו דבר אחד: לא נצליח לשכנע אף אחד בצדקת הדרך שלנו.

אם היו ימים בהם סברנו שנוכל להשפיע, גילינו שלא. התברר לנו שגם בנושא כה חשוב ויסודי, של פיקוח נפש הדוחה כמעט את כל התורה, ישנם דרכים, תתי דרכים, פרשנויות ושפע הסתכלויות.

אני וחברי נעשה ככל שיורה לנו מרן שר התורה שליט"א ומרן ראש הישיבה שליט"א, חסיד בעלזא יעשה מה שיורה לו כ"ק האדמו"ר מבעלזא שליט"א, חסיד ויז'ניץ יפעל לפי הנחיותיו של כ"ק האדמו"ר מויזניץ שליט"א והסרים למרותו של הכהן הגדול חכם שלום כהן שליט"א – הרי יפעלו בשמחה לפי הוראותיו של חכם שלום. לא נצליח להזיז איש ממחנה אחד למחנה דעות שני, גם אם אנו סבורים, באלף אחוז, שהגישה של הרב או הרבי שלי – היא הצודקת…

אבל מה איתנו עצמנו? היכן הלב שלנו?

נכון לכתיבת השורות, נפטרו ממחלת הקורונה כ-2300 יהודים. מאות מונשמים. אלפי יהודים סובלים משלל תסמינים קשים. מנתונים של משרד הבריאות, שפורסמו השבוע ביום שני, עולה כי במהלך השבועיים האחרונים נפטרו בישראל 55 חולי קורונה חרדים, 11% מכלל הנפטרים מקורונה בתקופה זו. מדובר רק בערים שמזוהות כערים חרדיות. המספרים לא כוללים ריכוזים חרדים בערים מעורבות, כדוגמת אשדוד, פתח תקווה, נתניה ואופקים ועוד עשרות ערים וישובים, בהם מתגוררים אלפי יהודים חרדים. והשבוע, השבוע הגיע המוות הזה גם לאלעד. עלה המוות בחלונינו, השם ירחם וישמור.

אם כך, הרי צריך לקרוע את השמים. להרבות בתפילה ובתחנונים, להרבות בעסק התורה הקדושה, אשר היא מגינה ומצילה, במצוות ובמעשים טובים. לפשפש ולמשמש בתשובה ולזעוק אל המלך, רופא כל בשר ומפליא לעשות.

ומה איתנו? פה ושם עושה איזה ש"ץ טובה לאנושות ומנדב מעצמו ומקהל המתפללים דקה של פרק תהילים. ואז הסובבים שואלים איש את רעהו: "קרה משהו? מי חולה?"….

מי חולה???

יותר מאלפיים נפטרים נפטרו כאן בארץ בשמונת החודשים האחרונים, ועוד אלפי יהודים נפטרו בחו"ל. מאות חולים מונשמים. אלפי יהודים סובלים כאבים בגופם ורבבות יהודים סובלים מקשיי פרנסה חמורים.


עולם התורה, הישיבות והחיידרים נמצא תחת איומי פתיחה וכל קול של סירנה מרעיד את הלבבות של עמלי התורה. אלפי קשישים נמצאים ספונים בבתיהם כבר חודשים ארוכים ורבבות סבים וסבתות לא פגשו את בני משפחותיהם מפסח האחרון, כולל בפסח.

חתונות מתקיימות במרתפים וחצרות, עם כמות מוזמנים זעומה וצער עצום לכלות ולחתנים. כל מוסדות החינוך לבנות סגורים על מנעול ובריח ואין ספור צעירים וצעירות ירדו לבארות שחת, עד שהגיעו מים עד רפש. ואנו מתהלכים כאילו לא קרה כלום? כן מסכות-לא מסכות, כן בידודים-לא בידודים, כן לפתוח-לא לפתוח. וזהו?

השי"ת מדבר אלינו, מנער אותנו ואנחנו מביטים וחושבים שזה רק אבק…

"האנשים בטבעם אוהבים מה שהורגלו בו ונוטים אליו, עד שאתה תראה אנשי הכפר כפי מה שהם ממיעוט רחיצת ראשם וגופם, והעדר ההנאות וצוק הפרנסה, ימאסו המדינות ולא יהנו בהנאותם, ויבחרו העניינים הרעים המורגלים על פני העניינים הטובים שאינם מורגלים, … ולפי זאת הסבה ג"כ ימנע האדם מהשיג האמת ויטה אל מורגליו" (הרמב"ם בספרו מורה נבוכים, ח"א פל"א).

"ואמרו במוסרים: ההרגל על כל דבר שלטון" (שערי תשובה לרבנו יונה שער ב, ל).

ניתן להתרגל לכל דבר ולהופכו לחלק מאיתנו, בדרך כלל מבלי לשים לב. וכדברי הגרי"ז הורביץ שליט"א: "גם לגטאות התרגלו, והתחילו לריב בהם על הכיבודים בבתי הכנסת המאולתרים"…

התרגלנו למתים, התרגלנו לחולים. כעת יש לנו זמן לריב עם עצמנו, להתווכח עם המחנות שממולנו. שכחנו שהקב"ה הביא עלינו את המגפה הנוראה הזאת, שלקחה מאיתנו אלפי קרבנות כבדים מנשוא, ביניהם גאונים וצדיקים, ראשי אלפי ישראל.

"רגע, הוא היה ב'קבוצת סיכון? היו לו מחלות רקע?"… "בן כמה הוא היה?"… "היא נפטרה רק מקורונה או שהיו לה עוד בעיות?"… "הם הלכו עם מסכות או שהם ממכחישי הקורונה?"… "אני יצאתי מהעיר בלי שום בעיה"… "אותי עצרו בכניסה לעיר"… "המשטרה הגיעה אליכם או לא הגיעה?"… "נתנו קנס של חמשת אלפים שקל?"…

רק זה מה שמעסיק אותנו? זהו?

הרי הקב"ה רוצה שנתייחס אליו עצמו. הוא עשה ועושה ויעשה לכל המעשים. הקב"ה רוצה שנזעק, שנשתפר, שנשפר את המעשים והמידות, שנתחזק בלימוד התורה, במצוות, בתשובה, בבין אדם למקום ובין אדם לחבירו. שנזכור שכל ישראל ערבים זה לזה. לא רק בחבישת מסיכה ושמירה על מרחק, אלא בעיקר בתשובה, תפילה וצדקה, המעבירין את רוע הגזירה.

"יְהִי רָצוֹן מִלִּפְנֵי אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם לְרַחֵם עָלֵינוּ וְעַל פְּלֵיטָתֵינוּ. וְלִמְנוֹעַ מַשְׁחִית וּמַגֵּפָה מֵעָלֵינוּ וּמֵעַל כָּל עַמּוֹ בֵּית יִשְֹרָאֵל: יְהִי רָצוֹן מִלִּפְנֵי אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם לְקַיֵּים בָּנוּ חַכְמֵי יִשְֹרָאֵל. הֵם וּנְשֵׁיהֶם וּבְנֵיהֶם וּבְנוֹתֵיהֶם. וְתַלְמִידֵיהֶם וְתַלְמִידֵי תַלְמִידֵיהֶם. בְּכָל מְקוֹמוֹת מוֹשְׁבוֹתֵיהֶם: יְהִי רָצוֹן מִלִּפְנֵי אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם שֶׁנִּשְׁמַע וְנִתְבַּשֵֹר בְּשֹוֹרוֹת טוֹבוֹת. יְשׁוּעוֹת וְנֶחָמוֹת".

(פורסם ב'קוראים אלעד')

3.9 12 votes
דרג כתבה זו

מחריד: האלמנה המרוסקת בסכנת פינוי מהבית

25 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
העברין של השכונה🔫🔪🗡
29 ימים לפני

צודק בכל מילה!!!!

אנונימית
29 ימים לפני

כל מילה 👍

יהודית
29 ימים לפני

כל מילה בסלע!
יה"ר שנצליח לתקן את המידות ולעשות טוב איש לרעהו..שהשם ירפא את כל החולים ויברך את כולם בבריאות איתנה, שיכניס לכולנו שמחה אמיתית בלב ושנבטח בו בבטחון מלא והכי חשוב שנזכה בקרוב ממש לראות את משיח צדקנו!

פלוני
Reply to  יהודית
28 ימים לפני

ברור שהוא צודק וכל מילה בסלע רק שזה תקף לכל שנה ושנה גם לשנים עברו שנה שעברה מתו משפעת 2700 חולים ועל כל השנים שעברו יש להתחזק ולזעוק ולתקן על כל המחלוקות ויהי בישורון מלך בהתאסף ראשי עם יש צדיקים שבכו דמעות וקרעו את השמים בתפילות כבר שנים מאז הקמתה של ממשלת החטאת הרבים ועל נפשות מישראל שנולדו בבאר שחת ועל נ שערי טומאה שאנו ודאי נמצאים בו ועכשיו בבודאי צריך להתעורר ביותר

אפי
29 ימים לפני

במילה אחת ואוו… כל מילה במקום.
תודה למחדש על הפרסום..

יהודי פשוט
29 ימים לפני

כל מילה אמת ויציב. מאמר נוקב הלבבות. צודק בכל מילה.שכחנו את המטרה. ומי שאוחז ב"קורונה" מי הביא אותה. ומי יכול לקחת אותה.ולהעלים אותה. צריך להפנים ולזעוק לבורא העולם שירחם על עם ישראל. ויציל את כל היהדות החרדית מכל הפגעים. הרוחניים והגשמיים. אין מה להוסיף כלום אחרי דברי הרב.

מוסי קאי
29 ימים לפני

אוי כמה שזה נכון.

יהודי כואב
29 ימים לפני

הכי גרוע ומצער מהכל, שבמסווה של קרונה סגרו על סרוג ובריח כלל עולם התורה והתתי"ם הישיבות והכוללים והבתי כנסת
קטסרופה שעוד לא היייתה מאז מעמעד הר סיני

אריק
Reply to  יהודי כואב
25 ימים לפני

זאת הראייה שבידינו החרדים נמצאת התשובה והאפשרות לבטל את המגיפה

גורילה
Reply to  יהודי כואב
22 ימים לפני

במעמד הר סיני נפתחו התתים

ווינטער מיט גאזונט
29 ימים לפני

יפה מאוד
מה שנכון נכון
קצת לא נעים לקרוא את זה כי זה מראה לך אמת אמיתית ואני מתחיל להתבייש בכל הנעייעס' מהתקופה האחרונה

המציק
28 ימים לפני

תיקון קטן, 2,300 נפטרים בארץ, לאו דוקא יהודים…
הרבה מהם בכלל ערבים.
בלא להמעיט מהדברים הנוקבים והנכונים.

Last edited 28 ימים לפני by המציק
חרדי עם שכל
Reply to  המציק
28 ימים לפני

והרבה מהם לא מקורונה!!
אבל עיקר הדרשה אמת ויציב וקיים וישר

יהודי פשוט
28 ימים לפני

אולי הגיע הזמן שתיהיה דעת תורה אחת . זה יפתור הרבה בעיות

דודי
Reply to  יהודי פשוט
28 ימים לפני

בשביל זה אנחנו מבקשים משיח

אוהב את עם ישראל
28 ימים לפני

וואוו מחזק מאוד, תביאו עוד דברים מחזקים לתועלת כולנו

א.ל.
27 ימים לפני

צריך להדפיס מאמר זה במיליוני עותקים.
ולדאוג שזה יגיע לכל אדם ואדם
וכמובן בראש ובראשונה למגזר שלנו
אנחנו בה מבינים את השפה
ממש כל מילה במקום.יישר כח
ולואי ונתחזק

רוצה באמת
Reply to  א.ל.
17 ימים לפני

דבר ראשון, תחזק את עצמך וככה בטוח זה הועיל משהו.

ז'וז'ו
27 ימים לפני

..רק על שומעי ליקחו של מרן חכם שלום – הוא לא הזכיר 'ספרדים'.
כ"כ קשה להכיר בקיומו של זרם מכובד זה??!!

רוצה באמת
Reply to  ז'וז'ו
17 ימים לפני

תפסיק להיות נחיתה, הוא לא התכוון לכלום

אשר
27 ימים לפני

מה לו לכותב הנכבד להלין על המצב שבתוכינו על הסכסוכים המריבות וכל מרעין בישין שאינם חיוביים בכלל ובפרט בעידן כזה,
כאשר המנהיגות והגדולים מאז וואלזין ועד הרב שך עודדה ביקורת וויכוחים קטלניים, ואז השפה במקום שתהייה כדי לחבר בין אנשים היא הולכת רובה לשיפוט וקטילת דעות ומעשים, על ידי הביקורת והשמעת דעות הפכיות.
בציבור הסרוגים, ששם שולט האהבה ולא היראה, ממילא הביקורת היא מאוד שולית ובהתאם לזה יחסי אנוש

עייף
Reply to  אשר
23 ימים לפני

תכתבו בקצרה אין כח לקרוא כל כך הרבה

שבת אליהו
22 ימים לפני

חזק וברוך . נכון שהם זאבים ממש

רחלי צעירי
22 ימים לפני

רחמנות על הילדים

זוג יהודים
20 ימים לפני

כל מילה בסלע. זהירות ❗❗❗ שלא לדפוק על חטא על שלל לבבות עמינו. איך זה שכל אחד יודע מה השני או העם צריך לתקן. כשקוראים דברים כדורבנות נכונים עד נפש, הכי נכון לחשוק שפתיים לעצום עיניים ולחשוב במה אני צריך ויכול לשפר. לב יודע מרת נפשו. כל אחד וכל אחת יעשה חושבים לעצמו וידון לכף זכות את זולתו. נהפוך את עצמינו לחברים טובים יותר. ליהודים נאמנים יותר. נעשה כל אחד את שלו ונתחנן להשם שיאיר את עינינו להשכיל ולהבין מה לשפר. והלואי נביא בקרוב ממש גאולה שלמה לעולם. נשמח להיפגש בחצר העזרה רוקדים ביחד בלב אחד ומאושר במחול שעתיד הקב"ה… להמשך קריאה »

Last edited 20 ימים לפני by זוג יהודים

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: