יו"ר רע"מ מנסור עבאס וזקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן // צילום: פלאש 90

הרב דרוקמן מאשר: נפגשתי עם מנסור עבאס

המגעים הקשים: נתניהו מסרב לתת לבנט את המנדט. עבאס נפגש היום בחשאי עם סגן השר יואב קיש מהליכוד. בליכוד רוצים להביא מחר להצבעה הצעה לממשלה צרה בהימנעות רע”ם. בגוש מתנגדי נתניהו נערכים למקרה שהליכוד יעלה מחר את החוק לבחירה ישירה. כמו”כ עבאס נפגש עם הרב דרוקמן – הרב הכחיש, ולאחר מכן אישר

יממה לסיום המנדט של נתניה: בכיר רבני הציונות הדתית, הרב חיים דרוקמן, נפגש בשבוע האחרון עם יו”ר רע”ם, מנסור עבאס, כך פורסם הערב ב’כאן 11′. את דבר הפגישה אישרו שני מקורות. השניים נועדו במשך יותר משעה בביתו של הרב דרוקמן במרכז שפירא. הפגישה התקיימה בלחץ סביבת ראש הממשלה. למרות הלחץ הרב דרוקמן הכריע היום וקבע כי הציונות הדתית תתנגד לכל ממשלה שנשענת על רע”ם.

הרב דרוקמן אמר בתגובה לדיווח ב’כאן 11′: “לא היה ולא נברא. לא נפגשתי עם מנסור עבאס ואני איתן בדעתי שאין להקים ממשלה איתו”.

לאחר מכן חזר בו הרב ואמר כעת: “לפני כשבועיים פנו אליי בבקשה לבוא ולהיפגש איתי. הסכמתי, כמו לכל בקשה של כל אדם להיפגש איתי. הפגישה נערכה לפני קצת יותר משבוע”.

בגזרה אחרת במשא ומתן הקואליציוני הציב היום יו”ר ימינה, נפתלי בנט, אולטימטום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וקרא לו להעביר אליו את המנדט להרכבת ממשלה מחר. “אם לא אקבל את המנדט, תוקם ממשלה עם יאיר לפיד”, אמר בנט. בימינה הכחישו את הפרטים. בנט נועד הערב עם מנסור עבאס בפעם השנייה בשבוע האחרון.

נתניהו מסרב לפי שעה לתת לבנט את המנדט. נתניהו סבור שהמנדט הוא פיקדון יקר מדי מכדי להפקידו בידי בנט, אולם גורמים בליכוד ובגוש נתניהו מבקשים ממנו להסכים בטענה כי הדבר עדיף על העברת המנדט ללפיד. נתניהו נפגש הערב עם ח״כים בליכוד והביע תמיכה בהקמת ממשלה עם רע״ם. 

יו”ר רע”ם, מנסור עבאס, נועד היום בלשכתו בחשאי עם סגן השר יואב קיש מהליכוד, אחד מהמקורבים לנתניהו. בימים האחרונים העבירו בליכוד מסרים לרע”ם כי הם מעוניינים להביא מחר להצבעה ממשלת ימין צרה, שתקום בהימנעות רע”ם. במפלגתו של עבאס אומרים כי שאלת ההשתתפות האקטיבית או הימנעות אינה רלוונטית כרגע. בד בבד, ברגע האחרון, מתכנן יו”ר הוועדה המסדרת, מיקי זוהר, להביא מחר לדיון את חוק ההתיישבות הצעירה והחוק לבחירה ישירה. 

במהלך פגישה שקיימו היום נפתלי בנט וגדעון סער בכנסת, ולמרות כל ההצהרות, שאל בנט את סער אם יש תנאים שבהם יסכים לממשלה שבה נתניהו שני ברוטציה – כך לדברי מעורבים במגעים. סער שלל את האפשרות.

בינתיים בגוש מתנגדי נתניהו נערכים למה שהם חוששים שיהיה התרגיל הבא של נתניהו ומחר יהיו בכוננות ח”כים באזור המשכן, למקרה שהליכוד יעלה בוועדה המסדרת את החוק לבחירה ישירה של ראש ממשלה. לפי התרחיש שממנו חוששים בגוש המתנגדים הליכוד יצליח להעביר מחר פטור מחובת הנחה לחוק, בתמיכת רע”ם וימינה, ויביא אותו למליאה כבר מחר אחר הצהריים. אז ינסו לעכב את הנשיא בהטלת המנדט וברביעי בבוקר יעבירו את החוק לבחירה ישירה בקריאה השניה והשלישית וישראל תצא לבחירות לראשות הממשלה.

הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הציונות הדתית שתמך היום בהתנגדות סמוטריץ’ להצטרפות לממשלה בתמיכת רע”ם אומר היום ל’כאן חדשות’ כי הערבים אזרחים אך אינם יכולים לשלוט במדינה. “מי ממנה ממשלה בישראל ומי מפרק אותה? מי מרכיב ממשלה בישראל? בכוח מי שולטת מדינת ישראל? בכוח העם היהודי. היה פשוט במדינת ישראל מאז שקמה, ערבים הם אזרחים של מדינת ישראל הם צריכים לקבל את כל מה שמדינת ישראל נותנת, אבל לא הם שולטים במדינת ישראל בממשלה. הם חברי כנסת, בחברי כנסת יש נציגות מכל הציבורים, אבל הממשלה היא ממשלה של עם ישראל”.

מוקדם יותר הערב פנה יו”ר הוועדה המסדרת, חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד לאנשי מפלגת הציונות הדתית לתמוך בהקמת ממשלה בתמיכת מפלגת רע”ם. בסיום פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו כתב זוהר כי רע״ם נוקטת גישה שונה לחלוטין מעודה, כסיף, טיבי ובל״ד מהרשימה המשותפת ושעוד לא מאוחר להקים ממשלת ימין.

“יום אחד בלבד לפני פקיעת המנדט, אני מרגיש שחלה עליי החובה לקרוא לכם בקריאה אחרונה וחשובה זו: אל תפקירו את ארץ ישראל”, כותב זוהר. “ההחלטה שלכם שלא לשבת בממשלת מיעוט ימנית יחד עם הליכוד, המפלגות החרדיות וימינה בהמנעות רע״ם, אינה מסייעת לארץ ישראל ולמדינת ישראל כלל וכלל, היא בעצם עושה בדיוק את ההיפך. על אף הכוונות הטובות שלכם, הגיע הזמן שתפנימו: העמדה שלכם המבוססת על עיקרון שאין לתת לגיטימציה להקמת ממשלת ימין בסיוע מפלגה ערבית, היא עמדה שגויה שלא מועילה למטרות הימין בשום פרמטר”.

זוהר תקף את סער וסירובו להיכנס לממשלת נתניהו וכינה אותו חסר אחריות. “השמאל מוכן ומזומן להקים ממשלה מסוכנת עם הרשימה המשותפת הכוללת את איימן עודה, אחמד טיבי ובל״ד. לצערנו, נוצר מכך המצב שבו הלכה למעשה, ההתעקשות שלכם מובילה את ישראל לממשלה הזויה ומסוכנת שתהיה תלויה באנשים שחרטו על דגלם להרוס לנו את המדינה. אתם יודעים היטב שרע״ם נוקטת גישה שונה לחלוטין מאיימן עודה, עופר כסיף, אחמד טיבי ובל״ד בכך שהגדירה את עצמה כמפלגה ערבית הנוקטת בגישה פרגמטית שבוחרת להתמקד אך ורק בצרכי החברה הערבית בישראל (נושא חשוב ומבורך גם לפי דעתכם). אתם גם יודעים שהיא הסירה לחלוטין מסדר יומה את העניינים הלאומיים. אז למה אתם גורמים לכל מצביעי הימין להפסיד פעמיים?”.

הנצפים ביותר
WhatsApp Image 2021-09-14 at 19.03.38

דרמה בבית ישראל: עימותים בניסיון להרוס סוכה מסוכנת

הרב אלכסנדר שטרנבוך | צילום: קול הלשון

הסתפק אם לומר קדיש על הנפטר עד שהציפור באה להודיע

שר התורה: האם בעל תשובה יכול ללמד כיתה בחיידר?

13 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

מרן שר התורה החזיק את ספר התורה והעתיר לישועתם של תורמי ‘קופת העיר’

מאות ליוו למנוחות את החסיד שהיה משמשם של אדמור”י ביאלא

מחר יוארך מעצר ארבעת המחבלים שנמלטו ונתפסו

פעילי שמאל הטרידו חיילים ונדחפו, צה”ל התנצל

ברקת נגד נתניהו: אסור לתת לגנץ את ראשות הממשלה

עלייה במספר החולים קשה, רובם – לא מחוסנים

ליצמן ל’המודיע’: בנט שיקר לי ולכולם, אין לנו בעיה עם ממשלה בראשות גנץ

עם מכונת ירייה בעלת בינה מלאכותית: נחשפו פרטים מחיסול פח’ריזאדה

נתניהו נפגש עם גנץ: “תתמנה מיד לראשות הממשלה”

דרמה: מומחי ה-FDA לא אישרו את החיסון השלישי לכלל האוכלוסייה

בן 30 נעדר בחוף לא מוכרז בכינרת

ישראָלי’ק בש עם מחרוזת ניגונים סוערים: “ליובאוויטש טאנץ”