המפה: צילום: יהודה רוזן

תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?

לאחר שמיעה של מאות עדויות, ובדיקה מקיפה, נראה כי מה שגרם לאסון מירון הם מחסומים שהוצבו בשם הגבלת קורונה, שחסמו את כל שאר הדרכים לתולדות אהרון, וכתוצאה מכך נוצר עומס חריג בדרך היחידה שנותרה.

מרגע האסון הנורא שאירע בליל ל”ג בעומר בשבוע שעבר (חמישי) ועד לרגע זה, כולם עוסקים רק בדבר אחד שגרם לאסון, הוראות בטיחות שלא קויימו כנדרש. ומכאן האשמות רבות הופנו כלפי המשטרה, ההקדשות, הפוליטיקאים, החצרות וכו’.

אך מתחקיר מעמיק שעשינו, הכולל מאות עדויות מאנשים ששהו השנה במירון, וכן בשנים קודמות. מבדיקת פרוטוקלים של הישיבות שקדמו לאירוע עולה, כי אין כל קשר בין האסון הנורא שבו 45 אנשים איבדו את חייהם לבין מצב הבטיחות בשטח ההר, גם אם אכן מצב הבטיחות היה לא טוב או גרוע.

מתברר כי מה שגרם לאסון הנורא לכאורה, הוא הצבתם של מחסומים רבים בין כל מתחמי ההדלקות ומתחם הציון. מחסומים שהוצבו בכלל, בכדי לתחם את האזורים, ובכך להגביל את מספר המשתתפים במקום אחד בזמן אמת, בכדי למנוע הדבקה של תחלואה מנגיף הקורונה, ללא שום קשר לבטיחות הציבור בהקשר לצפיפות או עומס יתר, אלא מגבלות קורונה גרידא.

בכל השנים שעברו, לפני עידן הקורונה, מלבד בכניסות והיציאות המרכזיות, לא הוצבו מחסומים בתוך המתחם, והאירועים עברו בשלום, על אף שככל הנראה גם אז מצב הבטיחות מבחינת העומס, היה בכי רע.

כאמור השנה, בגלל דרישת משרד הבריאות, הוצבו מספר מחסומים, מה שגרם לעומס אדיר במעבר המדרגות בו התרחש האסון.

בכל שנה בזמן ההדלקה הגדולה של חסידות תולדות אהרון, ישנה אפשרות לציבור הגדול, להגיע למתחם , במספר דרכים – מתחם תולדות אהרון נמצא מאחורה ומהגב של ציון הרשב”י, והמבקשים להגיע לאותה הדלקה עושים זאת במספר דרכים, הראשונה: דרך הציון עצמו ביציאה האחורית שלו, שם יש שני פתחים אחד לנשים ואחד לגברים, ומשם יש גרם מדרגות המובילות למתחם תולדות אהרון, אך השנה ככל הנראה בגלל מגבלות הקורונה, הוצב במקום מחסום.

דרך נוספת: מהקומה העליונה של הציון, ישנו מעבר כעין מרפסת, מעבר שבו יש את חדרי ההקדשות הידועים, מעבר זה מסתיים ביציאה מאוד גדולה ומרכזית, שם רבים מהחוגגים היו יוצאים לעבר מתחם באייאן, ומשם יורדים במדרגות לעבר מתחם תולדות אהרון, השנה גם מעבר זה נחסם, גם ככל הנראה בעקבות הקורונה כאמור.

דרך שלישית: ברחבת חסידות באייאן, היכן שמוצבות הטריבונות של אותה חסידות, ישנו גרם מדרגות רחב, שבדרך כלל מאוייש עלי ידי נשים, אך רבים מאוד השתמשו במעבר זה בכדי להגיע להדלקה של תולדות אהרון, שאותן מדרגות מובילות לאותו מתחם הנמצא למטה יותר. גם מעבר זה נחסם השנה גם, וגם ככל הנראה בעקבות מגבלות הקורונה.

לפיכך, הדרך היחידה שנותרה לכניסה למתחם תולדות אהרון, (מלבד הדרכים הארוכות מסביב) הוא אותו מסדרון, הידוע שבו התרחש האסון, ושמסתיים בגרם מדרגות. מה שהוביל את הציבור הענק להשתמש ברובו במעבר זה, מה שגרם לצפיפות הנוראה שלבסוף הסתיימה באסון הנורא.

לגבי אותו מסדרון והמדרגות שבאות אחריו, ששם התרחש האסון, העדויות חלוקות אם הוצב שם מחסום, או שלא, ישנן עדויות רבות המצביעות על כך, שבתחילת אותן מדרגות הוצבו שני מחסומים שאף היו אובטחו ע”י שוטרים. לבסוף המחסום נפרץ כתוצאה מהדוחק ומאנשים שכבר איבדו את חייהם, ואז ההמון נזרק ונפל בשטח המדרגות, שבסופן (לקראת המדרגה האחרונה) נוצר מחסום אנושי נוסף, בגלל ריבוי הפצועים וההרוגים, שם באמת לא היה מחסום, אלא מחסום אנושי.


עדויות אלו מגובות בתמונות מתוך הסרטונים שהופצו ברשת.

תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?

מאידך ישנן עדויות אחרות שסותרת טענה זו, ואומרות כי כלל לא היה במקום מחסום. מלבד אותו מחסום אנושי שנוצר מהאנשים שכבר נפלו או שרח”ל נהרגו, ולפי אותה גרסה, המחסומים שנראים בתמונות, הן בכלל היו מוסתים לצד ולא שימשו כחסימה.

כך או כך, אם היה מחסום או לא, במקום האסון, הוא כלל לא רלוונטי לנושא התחקיר, שהרי הוכחנו לדעת שמה שגרם לאותו עומס חריג באותו מסדרון, הוא החסימות הרבות בשאר הדרכים, מה שריכז את כל העומס הגדול לאותו מסדרון ומעבר.

ברשתות התפרסמו סרטונים, בו נראה סגן ראש עיריית ירושלים הרב יוסי דייטש, נדחק ונרמס בין ההמון וממש ניצל בנס.

מוקדם יותר ישבנו עם סגן ראש העיר ירושלים יוסי דייטש לראיון מיוחד, בו הוא אכן אישר את כל אותן עדויות שהיו מחסומים בכל הדרכים. (במתחמי באיאן, ביציאה האחורית של הציון ובקומה השניה של הציון) דייטש מספר כי שהה במתחם הקרוב למתחם באיאן, (לא באיזור האסון) שם נוצר עומס חריג במיוחד ואנשים צרחו לשוטרים, אנחנו נחנקים ועלולים למות פה, גם דייטש צעק והתחנן לשוטרים להסיר את המחסום בפני ההמון הדחוס, שהרי מעבר למחסום המקום היה ריק ודליל, בתגובה השוטר הוציא מכיסו מיכל של גז מדמיע ואיים על דייטש שירסס אותו, בסופו של דבר דייטש ובנו הקטן ניצלו בנס, כשהציבור ממש הרימו אותו לגובה והוציאוהו מההמון.

בחזרה למחסומים: שבועות קודם לל”ג בעומר, בישיבת זום שהתקיימה ב07.04.2021 בהשתתפותם של הממונה על המגזר החרדי במשרד הבריאות אל”מ רוני נומה, ממונה הקורונה נחמן אש נציגי המשרד לשירותי דת, והנציגים החרדים. אנשי משרד הבריאות התעקשו להטיל הגבלות קורונה על אירועי ל”ג בעומר במירון, לאחר דין ודברים עם נציגי הציבור החרדי שטענו כי הנגיף מאחורינו, ושאין סיבה להגביל כל עוד שאר אירועי התרבות בארץ מתקיימים כרגיל, הוחלט (לא דווקא באותה ישיבה אלא בהמשך הדיינות שבאה ימים לאחר מכן) שלא להגביל את מספר העולים למירון, אלא להגביל את מספר משתתפי ההדלקות, (ואיך עושים זאת, לפי מה שראינו בשטח, על ידי מחסומים) דהיינו בכדי שלא יהיה ערבוב בין מתחמי ההדלקות השונים, המעברים והציון,ולכן יתחמו כל איזור במחסום.

כשמצד אחד אין הגבלת העולים למירון במספר אך כן תוחמים אותם במחסומים, זה מה שהביא לנו מתכון מושלם לאסון, ואם לפשט זאת: יש לנו חדר קטן שבו דרים מספר גדול של אנשים, מה שעשו למנוע אסון באותו חדר, הציבו מספר גדול של מתקני עזרה ראשונה, אך אותם מתקנים מחצו את השוהים בחדר למוות לכאורה.

בסופו של דבר, הצבתם של אותם מחסומים בין כל המתחמים, שבעצם באו להגן מקורונה גרמו לכל האסון הקשה הזה.

•במפה המצורפת סימנו בנקודות אדומות את כל הפתחים והדרכים שבכל שנה הובילו למתחם תולדות אהרון והשנה הוצבו שם מחסומים.

תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
המפה
תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
הנצפים ביותר
20210924_003923

ח”כ גפני: חשבו שנכנס לממשלה הזו אבל זה לא יקרה

גדול הדור הרב קניבסקי באמירת תהילים

תיאור חי מרגעי פטירת הרבנית קניבסקי ע”ה | מאת אחד הנכדים

קורונה זריקה חיסון תרופה

פרופ’ ברבש: סרבני החיסון הם הקהל שהכי יהנה מהתרופה

79 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
יצחק
4 חודשים לפני

לא רואים שם כלום
וחבל שאלה הראיות שלנו
וככלל תחשבו מה הענין של המשטרה לחסום את המעבר מה הם אנשים מטומטמים
ואם הם עד כדי כך רשעים למה לא ראינו מישהו מההרוגים מנסה להתעמת איתם
מסקנא כשל אנושי על טבעי גרם לזה
נורא נוראות!!!!!!!!!!!!

לירז
עונה ל  יצחק
4 חודשים לפני

יש המון סרטונים שאנשים מנסים לברוח והשוטרים דוחפים אותם בכח אל העומס כדי שלא יברחו ופשוט ימותו! למרות שאנשים צעקו לשוטרים שהם לא נושמים ושהם מתים! השוטרים לא פתחו להם את המחסום כי ‘קיבלו פקודה’ (גם הנאצים סהכ פעלו לפי פקודות) ואז אחכ עושים טובה כאילו הם מחלצים משם אנשים… עאלק גיבורים. זה כמו לדקור בן אדם ואז לתת לו עזרה ראשונה.
הענין שלהם הוא לגרום למוות. נקודה.
אין מה להיות בהלם כאילו לא קרו דברים בעבר ושאפעם ממשלות ושלטונות לא רצחו אזרחים וכל העולם הוא ורוד.

יוסי
עונה ל  לירז
4 חודשים לפני

לא יפה להאשים את המשטרה שעשו כאילו בכוונה.
זה ממש לא נכון.
יש כאן התרשלות של המשטרה, אבל ברור שהמשטרה לא רצתה שמישהו ימות.
זאת הסתה מיותרת ושקרית.
ולא אני ממש לא חסיד של המשטרה.

כיף
4 חודשים לפני

מחסומים לקורונה??????
כשיש 100,000 איש?????

יעקב
4 חודשים לפני

חראטא מארץ החראטות!

אני כבר זוכר שלפני 11 שנים שביל ר דב המכונה מדרגות המוות היה עמוס ודחוס עד כדי סכנת מוות, אריה ארליך התריע על זה לפני 3 שנים, יש סרטונים משנים עברו שמעידים על העומס הרב שיש בשביל!

טוב שמצאתם מי אשם, המשטרה! פשוט שקר!

כל אזור הציון זה מלכודת מוות, בלי קשר למחסום כזה או אחר.

תפסיקו לנקות מאשמה את כל אותם אנשים הקשורים למתחם הציון!

חותם בכאב..

אזרח דואג.

אלי
עונה ל  יעקב
4 חודשים לפני

אתה צודק שיש כמה אנשים שצריך לנשל אותם מסמכויות כלשהם שלקחו לעצמם,
אבל זה עדיין לא אומר שבגלל זה המשטרה צריכה להתנהג בצורה משוגעת ולחסום את כל המעברים, גם אם בשביל ר’ דוב לא היה מחסום ברור לכל בר דעת שבאירוע כ”כ גדול חייבים שיהיו לכה”פ מספר כניסות ויציאות,
ובא לא נדבר על ההתנהגות המחפירה של המשטרה בכך שלא נתנו לאמבולנסים להיכנס לתוך מירון וגם לכיוון צפת שלחו אותם דרך צומת חנניה שזה מאריך את הדרך בכמעט 45 דקות קריטיות

Fameaanoor@gmail.com
4 חודשים לפני

פשוט מזעזע!, רישעות שאין כדוגמתה.
תמשיכו לחקור ולגבות עדויות ולפרסם את האמת בכל דרך שהיא.
שמעתי אגב שהסיבה שהגיעו לשם שוטרים אוקריאינים זה כדי לנסות לגרום לאסון דומה באומן רח”ל.. אין לי מקור מבוסס , רק הנחה..

איתמר קירשבוים
4 חודשים לפני

מי שאהב את התחקיר שיתן בבקשה לייק תודה!

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

בִּזְכוּת הַתּוֹרָה וְלוֹמְדֶיהָ: שמחת בית השואבה בסלבודקה

מרן ראש הישיבה פרץ בבכי מול מקום המקדש

לכבוד שמחת תורה – עשרות אלפי שקיות ‘פאקלך’ חולקו למשפחות אברכים

שיחת החג של הגרד”י שפירא

המוואל השבועי לכבוד השבת והחג

התחזית: עד לשעות הערב יתכנו טפטופים עד גשם מקומי

זכר לשמחת בית השואבה במיר

היסטוריה בויז’ניץ: אלפים בשיחתו של מרן ראש הישיבה

תלש את הנברשת במהלך שמחת בית השואבה

בכירים בקבינט הקורונה: משרד הבריאות לא נלחם על הגבלות התקהלות

שיא בגל הרביעי: 41 חולי קורונה מחוברים למכשירי אקמו

עשרות אלפי ילדים יחזרו למסגרות יום לפני – ללא בדיקות