המפה: צילום: יהודה רוזן

תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?

לאחר שמיעה של מאות עדויות, ובדיקה מקיפה, נראה כי מה שגרם לאסון מירון הם מחסומים שהוצבו בשם הגבלת קורונה, שחסמו את כל שאר הדרכים לתולדות אהרון, וכתוצאה מכך נוצר עומס חריג בדרך היחידה שנותרה.

מרגע האסון הנורא שאירע בליל ל”ג בעומר בשבוע שעבר (חמישי) ועד לרגע זה, כולם עוסקים רק בדבר אחד שגרם לאסון, הוראות בטיחות שלא קויימו כנדרש. ומכאן האשמות רבות הופנו כלפי המשטרה, ההקדשות, הפוליטיקאים, החצרות וכו’.

אך מתחקיר מעמיק שעשינו, הכולל מאות עדויות מאנשים ששהו השנה במירון, וכן בשנים קודמות. מבדיקת פרוטוקלים של הישיבות שקדמו לאירוע עולה, כי אין כל קשר בין האסון הנורא שבו 45 אנשים איבדו את חייהם לבין מצב הבטיחות בשטח ההר, גם אם אכן מצב הבטיחות היה לא טוב או גרוע.

מתברר כי מה שגרם לאסון הנורא לכאורה, הוא הצבתם של מחסומים רבים בין כל מתחמי ההדלקות ומתחם הציון. מחסומים שהוצבו בכלל, בכדי לתחם את האזורים, ובכך להגביל את מספר המשתתפים במקום אחד בזמן אמת, בכדי למנוע הדבקה של תחלואה מנגיף הקורונה, ללא שום קשר לבטיחות הציבור בהקשר לצפיפות או עומס יתר, אלא מגבלות קורונה גרידא.

בכל השנים שעברו, לפני עידן הקורונה, מלבד בכניסות והיציאות המרכזיות, לא הוצבו מחסומים בתוך המתחם, והאירועים עברו בשלום, על אף שככל הנראה גם אז מצב הבטיחות מבחינת העומס, היה בכי רע.

כאמור השנה, בגלל דרישת משרד הבריאות, הוצבו מספר מחסומים, מה שגרם לעומס אדיר במעבר המדרגות בו התרחש האסון.

בכל שנה בזמן ההדלקה הגדולה של חסידות תולדות אהרון, ישנה אפשרות לציבור הגדול, להגיע למתחם , במספר דרכים – מתחם תולדות אהרון נמצא מאחורה ומהגב של ציון הרשב”י, והמבקשים להגיע לאותה הדלקה עושים זאת במספר דרכים, הראשונה: דרך הציון עצמו ביציאה האחורית שלו, שם יש שני פתחים אחד לנשים ואחד לגברים, ומשם יש גרם מדרגות המובילות למתחם תולדות אהרון, אך השנה ככל הנראה בגלל מגבלות הקורונה, הוצב במקום מחסום.

דרך נוספת: מהקומה העליונה של הציון, ישנו מעבר כעין מרפסת, מעבר שבו יש את חדרי ההקדשות הידועים, מעבר זה מסתיים ביציאה מאוד גדולה ומרכזית, שם רבים מהחוגגים היו יוצאים לעבר מתחם באייאן, ומשם יורדים במדרגות לעבר מתחם תולדות אהרון, השנה גם מעבר זה נחסם, גם ככל הנראה בעקבות הקורונה כאמור.

דרך שלישית: ברחבת חסידות באייאן, היכן שמוצבות הטריבונות של אותה חסידות, ישנו גרם מדרגות רחב, שבדרך כלל מאוייש עלי ידי נשים, אך רבים מאוד השתמשו במעבר זה בכדי להגיע להדלקה של תולדות אהרון, שאותן מדרגות מובילות לאותו מתחם הנמצא למטה יותר. גם מעבר זה נחסם השנה גם, וגם ככל הנראה בעקבות מגבלות הקורונה.

לפיכך, הדרך היחידה שנותרה לכניסה למתחם תולדות אהרון, (מלבד הדרכים הארוכות מסביב) הוא אותו מסדרון, הידוע שבו התרחש האסון, ושמסתיים בגרם מדרגות. מה שהוביל את הציבור הענק להשתמש ברובו במעבר זה, מה שגרם לצפיפות הנוראה שלבסוף הסתיימה באסון הנורא.

לגבי אותו מסדרון והמדרגות שבאות אחריו, ששם התרחש האסון, העדויות חלוקות אם הוצב שם מחסום, או שלא, ישנן עדויות רבות המצביעות על כך, שבתחילת אותן מדרגות הוצבו שני מחסומים שאף היו אובטחו ע”י שוטרים. לבסוף המחסום נפרץ כתוצאה מהדוחק ומאנשים שכבר איבדו את חייהם, ואז ההמון נזרק ונפל בשטח המדרגות, שבסופן (לקראת המדרגה האחרונה) נוצר מחסום אנושי נוסף, בגלל ריבוי הפצועים וההרוגים, שם באמת לא היה מחסום, אלא מחסום אנושי.


עדויות אלו מגובות בתמונות מתוך הסרטונים שהופצו ברשת.

תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?

מאידך ישנן עדויות אחרות שסותרת טענה זו, ואומרות כי כלל לא היה במקום מחסום. מלבד אותו מחסום אנושי שנוצר מהאנשים שכבר נפלו או שרח”ל נהרגו, ולפי אותה גרסה, המחסומים שנראים בתמונות, הן בכלל היו מוסתים לצד ולא שימשו כחסימה.

כך או כך, אם היה מחסום או לא, במקום האסון, הוא כלל לא רלוונטי לנושא התחקיר, שהרי הוכחנו לדעת שמה שגרם לאותו עומס חריג באותו מסדרון, הוא החסימות הרבות בשאר הדרכים, מה שריכז את כל העומס הגדול לאותו מסדרון ומעבר.

ברשתות התפרסמו סרטונים, בו נראה סגן ראש עיריית ירושלים הרב יוסי דייטש, נדחק ונרמס בין ההמון וממש ניצל בנס.

מוקדם יותר ישבנו עם סגן ראש העיר ירושלים יוסי דייטש לראיון מיוחד, בו הוא אכן אישר את כל אותן עדויות שהיו מחסומים בכל הדרכים. (במתחמי באיאן, ביציאה האחורית של הציון ובקומה השניה של הציון) דייטש מספר כי שהה במתחם הקרוב למתחם באיאן, (לא באיזור האסון) שם נוצר עומס חריג במיוחד ואנשים צרחו לשוטרים, אנחנו נחנקים ועלולים למות פה, גם דייטש צעק והתחנן לשוטרים להסיר את המחסום בפני ההמון הדחוס, שהרי מעבר למחסום המקום היה ריק ודליל, בתגובה השוטר הוציא מכיסו מיכל של גז מדמיע ואיים על דייטש שירסס אותו, בסופו של דבר דייטש ובנו הקטן ניצלו בנס, כשהציבור ממש הרימו אותו לגובה והוציאוהו מההמון.

בחזרה למחסומים: שבועות קודם לל”ג בעומר, בישיבת זום שהתקיימה ב07.04.2021 בהשתתפותם של הממונה על המגזר החרדי במשרד הבריאות אל”מ רוני נומה, ממונה הקורונה נחמן אש נציגי המשרד לשירותי דת, והנציגים החרדים. אנשי משרד הבריאות התעקשו להטיל הגבלות קורונה על אירועי ל”ג בעומר במירון, לאחר דין ודברים עם נציגי הציבור החרדי שטענו כי הנגיף מאחורינו, ושאין סיבה להגביל כל עוד שאר אירועי התרבות בארץ מתקיימים כרגיל, הוחלט (לא דווקא באותה ישיבה אלא בהמשך הדיינות שבאה ימים לאחר מכן) שלא להגביל את מספר העולים למירון, אלא להגביל את מספר משתתפי ההדלקות, (ואיך עושים זאת, לפי מה שראינו בשטח, על ידי מחסומים) דהיינו בכדי שלא יהיה ערבוב בין מתחמי ההדלקות השונים, המעברים והציון,ולכן יתחמו כל איזור במחסום.

כשמצד אחד אין הגבלת העולים למירון במספר אך כן תוחמים אותם במחסומים, זה מה שהביא לנו מתכון מושלם לאסון, ואם לפשט זאת: יש לנו חדר קטן שבו דרים מספר גדול של אנשים, מה שעשו למנוע אסון באותו חדר, הציבו מספר גדול של מתקני עזרה ראשונה, אך אותם מתקנים מחצו את השוהים בחדר למוות לכאורה.

בסופו של דבר, הצבתם של אותם מחסומים בין כל המתחמים, שבעצם באו להגן מקורונה גרמו לכל האסון הקשה הזה.

•במפה המצורפת סימנו בנקודות אדומות את כל הפתחים והדרכים שבכל שנה הובילו למתחם תולדות אהרון והשנה הוצבו שם מחסומים.

תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
המפה
תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
תחקיר מטלטל: אסון מירון בגלל מחסומים?
הנצפים ביותר
צילום: עיתון הדרך

הגר”ש כהן: מי שישתף פעולה עם הממשלה לא יראה ברכה

IMG-20210615-WA0010

אשת מקצוע בישרה לכלה: החתן נהרג בתאונה קשה

20210613_220243

צפו: תמונות, סרטונים, נאומים ולחיצות ידיים

79 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

סיכום היממה שחלפה בקצרה • מבזקים

שקד תעלה את חוק האזרחות, באופוזיציה יתנגדו

בשורה לתיירים: ‘פרימרק’ פתחה סניף בפראג

הקשיים של בנט: אביר קארה מסרב להתפטר, מתקשה במינוי מקורבים

התפתחות משמעותית בחקירת הרצח בלוד

הגאון רבי יעקב רבינוביץ-תאומים זצ”ל, ר”מ בישיבת ‘קול תורה’ בירושלים