בנט ולפיד צילום פלאש 90

ההסכמות המתגבשות בין בנט ולפיד – שינוי חוק יסוד הממשלה

השניים שוחחו עוד לפני שלפיד קיבל את המנדט מהנשיא, אך כעת המשא ומתן בין השניים עולה שלב. יו”ר יש עתיד ויו”ר ימינה הסכימו כי בראש ועדת הכספים יעמוד נציג מגוש הימין – כדי לאזן את ליברמן שיקבל את תיק האוצר. ההסכם בין השניים יכלול שינוי החוק שמפיל את הממשלה במקרה שלא אושר תקציב מדינה בכנסת

יממה עברה מאז שהנשיא הטיל על יו”ר יש עתיד את משימת הרכבת הממשלה: המשא ומתן בין בנט ללפיד צובר תאוצה. השניים הצליחו בינתיים להגיע לכמה הסכמות מעניינות, ביניהן על ראשות ועדת הכספים ועל שינוי חוק היסוד שמביא להפלת הממשלה במקרה שלא אושר בכנסת תקציב המדינה – כך מפרסם הערב עמית סגל.

ההסכמה הראשונה היא בנושא ועדת הכספים. כדי לאזן את שר האוצר המיועד אביגדור ליברמן ולרכך את זעם החרדים, בנט ולפיד הסכימו כי בראש הוועדה יעמוד נציג מגוש הימין, או לכל הפחות חבר כנסת עם נטייה ימינה.

הסכמה נוספת בין השניים התקבלה בעקבות לקח מ”מורשת גנץ”. כידוע, הממשלה האחרונה התפזרה על רקע אי אישור תקציב המדינה. לכן, ההסכם המסתמן בין בנט ולפיד יקבע שחוזרים אחורה 20 שנה בחוק – גם אם תקציב המדינה לא עובר, הכנסת לא מתפזרת.

כדי לעשות זאת יצטרכו להעביר תיקונים לחוק יסוד הממשלה, ואת זה יעשו רק לאחר שהקואליציה תושבע. הסיבה: השניים לא רוצים למשוך את המשא ומתן יותר מדי זמן, כשברקע נתניהו מפעיל מכבש לחצים על חברי הכנסת מהימין להתנגד לממשלה שמאל.

בין ההסכמות, ישנן גם מחלוקות שעדיין לא נפתרו – בין השאר על תיק החינוך. במרצ מתעקשים שהתיק יהיה בידיים שלהם.

לפיד נשא מוקדם יותר הערב הצהרה ראשונה לתקשורת מאז שקיבל את המנדט מהנשיא, בה הוא הבהיר: “אם נצליח להקים ממשלה היא גם תנהג אחרת כלפי האופוזיציה. לא נשמיץ, לא נקטין, נכבד אותם, נטפל כמיטב יכולתנו גם בבעיות של אלה שלא הצביעו לנו”.

“אנחנו מנסים ליצור פה ברית ישראלית של אנשים הגונים, שהם גם פטריוטים”, ציין יו”ר יש עתיד. “אני מאמין בכוונות הטובות של שותפי העתידיים – בנפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן. הם אנשים שונים עם דיעות שונות, אבל זה שמישהו לא מסכים אתך, לא הופך אותו לאוייב. כולם אוהבים את המדינה הזו מעומק ליבם. הם רוצים לבנות, ולתקן וליצור שיתופי פעולה שלא ראינו פה כבר הרבה שנים”.

על היחסים שלו עם נפתלי בנט, אמר לפיד: “מה שהצעתי לפני קבלת המנדט תקף גם אחרי קבלת המנדט. מילה שלי ברזל וזו ההצעה היחידה שיש כרגע על השולחן. אני ונפתלי היינו יחד באופוזיציה ובקואליציה. אני בחיים לא רימיתי אותו והוא לא אותי”.

מנגד, בישיבת סיעת הליכוד רה”מ נתניהו תקף את בנט על שיתוף הפעולה שלו עם לפיד. “נפתלי בנט מנסה להסתיר את האמת”, אמר נתניהו, “זאת תהיה ממשלת שמאל, חלשה, רופסת, שתרכין את הראש מול הלחצים הבינלאומיים, תשיג לאחור את ההתקדמות האדירה שעשינו עבור המדינה בעשור האחרון. בנט מבין את זה יפה מאוד ולכן לפני הבחירות הוא התחייב בשידור חי – לא אפשר ללפיד להיות ראש ממשלה גם לא ברוטציה”.

נתניהו הוסיף: “אתמול שמעתי את בנט אומר שהממשלה שהוא מתכוון להקים תהיה ממשלת אחדות ולא תטפל בנושאים שנויים במחלוקת – אז במה היא תטפל? היא לא תילחם בהסכם הגרעין? היא לא תילחם על ההתיישבות? היא לא תפתח את המשק?”.

הנצפים ביותר
תקיעת שופר צילום נתי שוחט / פלאש 90

בשישי הקרוב: להתענות ולא לצאת מהבית שלא לצורך

צילום: עיתון הדרך

הגר”ש כהן: מי שישתף פעולה עם הממשלה לא יראה ברכה

IMG-20210615-WA0010

אשת מקצוע בישרה לכלה: החתן נהרג בתאונה קשה

26 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

בתגובה לבלוני התבערה: צה”ל תקף בצפון הרצועה

החדשות בקצרה: סיכומו של יום חמישי

מיהו משה גפני? האיש הכי קרוב אליו מדבר

ידון באתגרים הביטחוניים: הרמטכ”ל ימריא לביקור בארה”ב

ישראל לחמאס: אם הפרחת הבלונים לא תיפסק – נצא לסבב נוסף

התרומה היחודית והמשמעותית של המתנדבים החרדים למשטרת ישראל