המאחז "איתמר" // צילום: Wikipedia

רה”מ נתניהו לגנץ: אין לפנות את המאחז אביתר עד לבירור מעמד הקרקע

‏רה”מ נתניהו הורה לשר הביטחון גנץ להימנע מפינוי המאחז אביתר בשומרון, שהוקם לפני כחודש באופן לא חוקי, עד לבירור מעמד הקרקעות עליהן הוקם, וכדי לברר אם ניתן להסדירו ולהפוך אותו לחוקי. נתניהו העביר מסר באמצעות ראש לשכתו כי הצו לפינוי ניתן שלא בסמכות

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה הערב לשר הביטחון בני גנץ וביקש להימנע מפינוי המאחז אביתר שהוקם לפני כמה שבועות ליד צומת תפוח. במכתב ששלח ראש הסגל של נתניהו, אשר חיון, לראש המטה של גנץ, הוא כותב כי צו התיחום, שמונע את המשך הבנייה במאחז וקובע שהחל מהשבוע הבא המתנחלים יצטרכו להתפנות ממנו, הוצא בחוסר סמכות ולכן הוא מבקש שלא לפנותו עד לבירור מעמד הקרקע.

חיון טוען במכתבו כי “צו תיחום הוא צעד חריף שהשימוש בו נעשה במקרים חריגים ביותר וכשאין אפשרות לשימוש אמצעי האכיפה האחרים. לאור זאת, צו מסוג זה טעון את אישורו של ראש הממשלה, כפי שהיה נהוג בעבר”.

המאחז, הנמצא בלב אזור של כפרים פלסטיניים דרומית לשכם, נבנה ומתרחב במהירות בחודש האחרון ובמקום כבר נמצאים יותר מ–40 מבנים. המאחז נבנה על אדמות הכפרים ביתא, קבלאן ויתמא, ובסמוך מאוד למטעי העצים וטרסות האבן שלהם, בגבעה שבשנות השמונים היה בה מחנה צבאי. בהפגנות מחאה שקיימו תושבי הכפרים נגד המאחז נהרגו בחודש האחרון שני צעירים מהכפר ביתא מאש צה”ל ועוד כעשרים וחמישה נפצעו מאש חיה.

לפי דניאלה וייס – מנהלת תנועת ההתיישבות “נחלה” שיזמה את הקמת המאחז ומממנת את הקמתו, שטח המאחז הוא כמה עשרות דונמים נכון לעכשיו, אולם יש לו פוטנציאל התרחבות של 600 דונם. לדבריה במקום כבר מתגוררות 42 משפחות וברשימת המעוניינים להצטרף למאחז עוד 75 משפחות. בעמוד הפייסבוק שהוקם למאחז נכתב כי הוא “מונע יצירת חיבור בין הכפרים קבלאן, יתמא וביתא”, ולעומת זאת, יוצר רצף קרקעי בין ההתנחלות תפוח שממערב לצומת זעתרה, להתנחלות מגדלים שנמצאת כתשעה ק”מ דרומית־מזרחית מהצומת.

הנצפים ביותר
צילום: עיתון הדרך

הגר”ש כהן: מי שישתף פעולה עם הממשלה לא יראה ברכה

IMG-20210615-WA0010

אשת מקצוע בישרה לכלה: החתן נהרג בתאונה קשה

20210613_220243

צפו: תמונות, סרטונים, נאומים ולחיצות ידיים

4 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

סיכום היממה שחלפה בקצרה • מבזקים

שקד תעלה את חוק האזרחות, באופוזיציה יתנגדו

בשורה לתיירים: ‘פרימרק’ פתחה סניף בפראג

הקשיים של בנט: אביר קארה מסרב להתפטר, מתקשה במינוי מקורבים

התפתחות משמעותית בחקירת הרצח בלוד

הגאון רבי יעקב רבינוביץ-תאומים זצ”ל, ר”מ בישיבת ‘קול תורה’ בירושלים