חיסונים של מודרנה מגיעים לישראל // צילום: מסוף המטענים ממן בנתב"ג

חיסון של מודרנה?

לקראת חיסון שלישי: מלאי החיסונים של ישראל

בישראל נערכים לקליטת עוד חיסונים – חלקם כבר מחר. לרשות ישראל יעמדו יותר ממיליון מנות חיסון בסוף אוגוסט, חלקן של פייזר וחלקן של מודרנה. נבדקת האפשרות “לערבב: בין חיסונים, ולהשתמש במנות של חברת מודרנה כ”בוסטר” לקבוצות סיכון

לקראת המנה השלישית של החיסון – בחדשות 12 פורסמו היום כמה חיסונים יש בישראל, גם עבור אלו שלא התחסנו. מלאי החיסונים של פייזר ומודרנה בישראל באוגוסט יהיה 1.2 מיליון מנות חיסון – כך על פי הנתון המעודכן ביותר. עוד אנו מפורסמים כי לא נפסלת האפשרות שהמנה השלישית תהיה של מודרנה.

רגע לפני שככל הנראה מאשרים מנה שלישית של חיסון בישראל לקבוצות סיכון ומבוגרים, וגם לילדים בני 11-5 במקרים חריגים, נשאלות כמה שאלות חשובות: כמה חיסונים צריך? מה המלאי כרגע? האם המנה השלישית תוכל להיות של מודרנה, נוכח הפרסומים שלפיהם ערבוב סוגים דווקא מועיל?

משלוח של 200 אלף חיסונים של פייזר נוחת מחר בנתב”ג, עם תוקף של חצי שנה קדימה.

כ-200 אלף חיסונים של פייזר יגיעו בסוף אוגוסט ו-500 אלף חיסונים נוספים של מודרנה. סך הכול מדובר ב-1.2 מיליון חיסונים זמינים באוגוסט, ולא בטוח שזה מספיק: בישראל יש 1.5 מיליון בני אדם מעל גיל 60, וזה עוד לפני קבוצות סיכון. השאלה המתבקשת היא: האם יתנו בישראל מנה שלישית גם של מודרנה, למרות שהאוכלוסייה כאן חוסנה בפייזר?

גורמי מקצוע בצוות לטיפול במגפות, וגם גורמים שמעורבים במו”מ עם מודרנה ופייזר, טוענים שאם לא יהיו חיסונים של פייזר – אז זאת בהחלט אפשרות. במשרד הבריאות אומרים שיהיו מספיק חיסונים של פייזר, ואם יהיה צורך, יגיעו נוספים. לשאלתנו הנוספת אם הם פוסלים בעתיד אפשרות שמודרנה תשמש כמנה שלישית, הם לא הגיבו

מספר המאומתים היומי לקורונה כבר חצה את רף 2,000 הנדבקים, מספר החולים הקשים הכפיל את עצמו בתוך שבוע וצפוי להמשיך ולהכפיל את עצמו בשבועות הקרובים – וכתוצאה מכך ועקב הרצון לעצור את התפשטות התחלואה המהירה, בימים הקרובים צפויה להתקבל ההחלטה על מתן מנת חיסון שלישית לבני 60 ומעלה.

האסטרטגיה המרכזית של הממשלה במאבק בקורונה היא לנסות ולהמשיך את החיים כרגיל לצד התו הירוק – למרות שברור שזה לא מה שיסייע להפחית באופן משמעותי את התחלואה כפי שהודה בעצמו גם מנכ”ל משרד הבריאות – ולהתרכז במתן מנת החיסון השלישית, בתקווה שזה יהיה ה”גיים צ’יינג’ר” מול שולי הביטחון שהולכים וקטנים.

מחר צפוי להתקיים דיון מכריע בקרב חברי הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות, שם יכריעו סופית בסוגיית מתן המנה השלישית של החיסון עוד בטרם ניתן לכך אישור מה-FDA, אם כי כבר די ברור שיוחלט ליישם זאת בתוך ימים. במקביל לכך, כבר מתקיימים דיונים בין ישראל לחברת “פייזר” על הקדמה של הגעת משלוחי חיסונים נוספים.

האסטרטגיה aבה נוקטת הממשלה, של חיים לצד הנגיף, היא שונה מזו שבה ממליצים לנקוט בכירי משרד הבריאות. מספר החולים הקשים ממשיך לעלות בשיעור חד – והם סבורים שיש לנקוט עוד הגבלות על התקהלויות ולהטיל תו ירוק מחמיר שלא יכלול כניסה של ילדים לאירועים המוניים שונים.

במהלך הדיון, ביקשו נציגי משרד הבריאות מבתי החולים להסב מחלקות פנימיות למחלקות קורונה – ובבתי החולים הבהירו שהדבר עלול להוביל למספר גדול של נפטרים עקב כך שכבר כעת לחולים רבים שאינם חולי קורונה ונזקקים לטיפול רפואי אין מיטה.

“אנחנו מתחילים עם התו הירוק ביום חמישי, אבל ההערכה שלנו שזה לא יעשה איזה שינוי דרמטי”, אמר, “זה אולי יוריד קצת את מקדם ההדבקה אבל לא בצורה משמעותית. אנחנו בוחנים צעדים נוספים שנעלה לממשלה, אבל אני לא יודע מתי ואם הם יתקבלו”.

“דבר נוסף שאנחנו עושים זה עניין חיסון הדחף (החיסון השלישי), ההחלטה תתקבל בימים הקרובים ואנחנו נצא לדרך, ככל שיוחלט, במהירות לחסן את האוכלוסייה המבוגרת בעדיפות ראשונה”, אמר פרופ’ אש, “שוב, ככל שזה יוחלט. מחר מתכנסת ועדת החיסונים ושם זה יידון שוב”.

בדיון הוצגו גם נתונים חדשים על יעילות החיסון, שם נמסר שחלה ירידה ל-80% יעילות במניעת תחלואה קשה. בנוסף, דיווחנו הערב שבמשרד הבריאות שוקלים לחסן גם צוותים רפואיים במנה שלישית של החיסון – זאת גם כן ללא אישור של ה-FDA. רבים מבין אותם חברי צוותים רפואיים הם צעירים – כך שהדילמה אם לחסנם הופכת סבוכה אפילו יותר.

הנצפים ביותר
פינוי הסוכה הלילה//צילום: שמחה כהן,המחדש

מהומה לילית ב’בית ישראל’: סוכת המריבה פונתה בכוח

Screenshot_20210919-062944_Twitter

לאחר חילופי אש: שני המחבלים האחרונים נתפסו בג’נין

IMG-20210917-WA0056

בניינים בבני ברק מפונים עקב חשש קריסה

4 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

ללא יד ורגליים: סיפורו הנדיר ומעורר ההשראה של החתן

זמני מעמד ברכת הכהנים בכותל המערבי: הכניסה ללא תו ירוק

איבדתם שליטה בהוצאות בעקבות הקורונה? עזריאל מנס – מנהל פיתוח במסילה בשיחה מאירת עיניים

אין חזרה לבתי ספר אחרי סוכות ללא בדיקה שלילית

הצצה אל תוככי ‘סיעור מוחות’ – בית הספר הותיק שמצמיח את הבוגרות המבוקשות ביותר בתחומי העיצוב, המדיה והפרסום

כל מה שרציתם לדעת על ניתוח בריאטרי

הוארך מעצר המחבלים: גילויים חדשים בפרשה

יום נוסף של עלייה בחולים קשה

שמחת בית השואבה בירושלים לפני יובל שנים

עופות ופליימוביל: הכולל שלא שכח גם הילדים

התלוננה על הסוכה ואיבדה את הבית הפרטי שלה

ממצא מפתיע בשומרון: מטבעות וכלי חרס מתקופת בית המקדש השני