שוטרים בזירת המהומות בשער שכם // צילום: פלאש 90

תיעודים מהשטח

קצין בכיר: שער שכם לא פחות מ’חבית חומר נפץ’

עימותים ליליים בשער שכם בירושלים הפכו לאירוע שגרתי מידי לילה מאז מבצע שומר החומות והתחדשו עם תפיסת המחבלים שנמלטו מהכלא, השוטרים נתקלים באלימות של צעירים ערבים שמנסים להבעיר את השטח וגם מהצד היהודי ישנם נערים שמנצלים אל ליל שישי להצתת המהומה, אז מה יש בשער שכם שגורר מהומות, סיקור ותיעוד מהשטח הבוער

מידי לילה מתפתח עימות בשער שכם בירושלים, במשטרה מוטרדים מכך ומחפשים איך להרגיע את הרוחות.

בשיחה אמש עם קצין משטרה בכיר מתחנת שלם של מחוז ירושלים, הוא מגדיר לנו את איזור שער שכם כלא פחות מ’חבית נפץ’ העלולה להתפוצץ בכל רגע, עם השלכות איזוריות רוחביות.

שער שכם מהווה שער הכניסה המרכזי לעיר העתיקה בירושלים, ממנו משתרך שוק ארוך ומרכזי המסתיים בכותל המערבי, כשמתוך אותו שוק ישנן שלוש כניסות להר הבית, מה שגורם ליהודים רבים בעיקר בימי שבת, לעשות את דרכם דרך אותו שוק לכותל המערבי, כך למוסלמים מהשכונות הצפוניות שעושים את דרכם דרך אותו השוק לתפילה בהר הבית.

בחזית השער ניצב גרם מדרגות גדול ורחב, מה שמשמש לרוכלים להציב שם את מרכולתם, כבמשך היום מבוגרים יושובים על המדרגות, שותים קפה ומעשנים נרגילה ובשעות הערב המקום מתמלא בצעירים ונערים פלסטינים המבלים שם את זמנם.

המראה הפסטורלי של שער שכם מטעה במיוחד, במקום התבצעו מאות פיגועים עם עשרות יהודים שנרצחו עוד משנת 1967.

בימים שלפני מבצע ‘שומר חומות’ שבחמאס (שאף מחזיק בתאים בירושלים המזרחית) הוחלט להבעיר את עזה, את הגדה ואת הערים המעורבות בישראל כולל ירושלים, בגלל הזעם שהיה להם על אי קיום בחירות ברשות הפלסטינית, הם ידעו כי חבית חומר הנפץ מונחת בשער שכם ואותה צריך להצית. פעילי החמאס דרך הרשתות החברתיות קראו לצעירים פלסטינים שבמזרח ירושלים ‘השבאב’ להגיע לשער שכם ולהיאבק שם בכוחות הביטחון ובכדי לשלהב את ההמון, הם היו חייבים לחבר למאבק קונטציות דתיות, שהיהודים מחללים את הר הבית ומסגד אל אקצא ושאר עלילות דם, ומה יותר סמלי משער שכם המוביל כאמור לשערי הר הבית, כמקום מתאים להילחם על חילול הקודש.

חמאס אכן נחל הצלחה, כשהצליח לארגן מהומות יומיות בשער שכם, מה שגלש אח”כ לירי הטילים מעזה לירושלים בזמן צעדת הדגלים ביום ירושלים ומה שהוביל למבצע שומר חומות, כשבמגביל המהומות גלשו לשאר ערי ישראל המעורבות, אך בגדה חמאס, נחל כשלון כששם השקט נשמר יחסית.

עם שוך מבצע שומר חומות, אט אט השקט חזר גם לשער שכם מלבד אירועי השלכת אבנים אל עבר יהודים העושים דרכם לכותל בימי שבת, אלא שבשבועות האחרונים שוב חזרו המהומות מידי לילה באיזור השער.

הכל החל כשבשבועות האחרונים בחמאס זעמו על תפיסתם של ששת המחבלים שברחו מכלא גלבוע, על עיכוב הכנסת הכסף הקטארי לפקידי הארגון וכן על פעולת צה”ל בג’נין שהסתיימו בחמשת פעילי ג’יאהד הרוגים, בחמאס ביקשו להגיב בירי טילים מעזה, אלא שהמיצרים שלהם אינטרס מול ישראל שתפעל לטובתה בוושינגטון, הזהירו את החמאס שלא יעז להגיב.

משכך, בחמאס ביקשו להבעיר את הגדה ולהוציא משם פיגועים, אלא שגם זה בחסדי שמים לא צלח להם, בעקבות פעילות צה”ל ושב”כ שהצליחו לסכל כל יוזמה כזאת.

לפיכך בחמאס חזרו לרעיון המקורי להבעיר את שער שכם בירושלים ודרך תעמולה ברשתות החברתיות הירושלמיות ביקשו מהצעירים להתחיל שוב במהומות וכרגיל הטריגר הוא חילול אל אקצא.

הצעירים אכן נענו לקריאה, ומזה כשלושה שבועות, שצעירים מתאספים מדי ערב סביב שער שכם, פוגעים בשוטרים ומשליכים אבנים אל עבר כוחות הביטחון.

משטרת ירושלים ומפקד מג”ב בעיר שמבינים את הרגישות והמורכבות של המקום, עושים ככול יכולתם להנמיך את גובה הלהבות כשהם משתדלים להגיב באיפוק.

במגביל לכך, ישנה גם תופעה של נערים יהודים, בעיקר בלילות חמישי, שמגיעים באופן יזום לשער שכם כשדגלי ישראל בידיהם. יש מי שיצאו בביקורת מול תופעה זו שלטענתם מגבירה את המתיחות באיזור, מנגד יש מי שמגן על מנהג זה, בטענה שזה בא להוכיח ריבונות יהודית במקום וכתגובה לאלימות הפלסטינית באיזור.

בנתיים, כאמור מדי לילה מתרחשות מהומות במקום, בעיקר על ידי נערים צעירים מאוד ואף ילדים, כך גם היה אמש, כשעשרות צעירים התאספו סביב השער והשליכו אבנים על השוטרים, שהגיבו ברימוני הלם, פרשים והפעלת מכתזית הבואש, האירועים אמש הסתיימו במעצרם של ארבעה מתפרעים ושני פצועים. כששיא המתח הוא לקראת סוף השבוע שאז בד”כ ישנה עליית מדרגה.

חבר מועצת העיר יהונתן יוסף אומר ל’המחדש’ כי הוא “מחזק את ידי המשטרה ואומר שהוא חש בשינוי ביחס התקיף של המשטרה מול המתפרעים בשער שכם. אין ספק שרק מדיניות של אפס סובלנות והכלה עובדת מול מתפרעים אנטישמים שונאי יהודים”.

צילום: יאיר לוי המחדש

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

1 תגובה
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אין אמונה בגויים
6 ימים לפני

להציב מגנומטרים בלי פחד, אין פתרון אחר.

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

לפנות בוקר: הילדה אלטע פיקסלר ז”ל הובאה למנוחות בירושלים

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו: