הפרס היקרתי בעולם התורה

הוכרזו הזוכים בפרס בני ברק לספרות תורנית לשנת התשפ”ב

13 מגדולי תלמידי החכמים שיצירתם התורנית נבחרה על ידי וועדת הפרס הנושא את זכרו של מייסד העיר וראש העירייה הראשון רבי יצחק גרשטנקורן זצ”ל. 247 יצירות תורניות הוגשו לוועדה. ביוזמת ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין – הוקדש עיקר הפרס למחברים עמלי התורה תושבי העיר. המעמד הגדול אי”ה ביום א’ יא חשוון

לכבוד התורה ולכבודם של עמליה: לאחר חודשי עיון בטובי היצירות התורניות שהגישו לא פחות מ-247 תלמידי חכמים לוועדת הפרס, הוכרזו הזוכים ב’פרס בני ברק לספרות תורנית’ לשנת התשפ”ב, הפרס היוקרתי בהיכלי התורה כמעט 40 שנה ברציפות, הנושא את שמו וזכרו של מייסד העיר על אדני התורה והיראה וראש העירייה הראשון רבי יצחק גרשטנקורן זצ”ל עם מלאת 60 שנה לפטירתו.

השנה, ביוזמת ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין העדיפו חברי ועדת הפרס להקדיש את עיקר הדגש על יצירות שלובנו, חוברו ונהגו בבתי המדרשות של עיר התורה, על ידי תלמידי החכמים תושבי העיר – הודה והדרה של עיר התורה והחסידות. תהליך הגשת הפרס לשנת תשפ”ב, עמדה תחת הכותרת ‘המחבר’ – פעילות רחבה לעידוד כותבים תורניים להעלות על מכבש הדפוס את פירות עמלם, פעילות שלוותה על ידי מחלקת קהילות וצעירים.

גדולי התורה חברי וועדת הפרס, מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי ברוך דב פוברסקי שליט”א ר”י פוניבז’, הגאון הגדול רבי מנחם מנדל הכהן שפרן שליט”א ר”י נועם התורה ומחשובי הדיינים בעירנו, והגאון הגדול רבי שלמה בן שמעון שליט”א מלפנים חבר בית הדין הרבני הגדול. לאחר חודשי עיון בין המוני היצירות שהגיעו השנה לשיא מבורך ונרגש של עיטורי תורה בכל חלקי התורה וההלכה, הכריעו גדולי התורה חברי הוועדה על י”ג הזוכים:

הגאון רבי ישועה אלקריף, על חיבורו החשוב “שערי הישועה” – עיון הלכה מוסר ואגדה, הגאון רבי אברהם שלמה ויינברג, על חיבורו החשוב “משנת נפש החיים”, הגאון רבי אליהו צבי יעקובוביץ, על חיבורו החשוב “אהלי קדשים – על הל’ פסולי המוקדשין להרמב”ם. הגאון רבי מאיר ירחי, על חיבורו החשוב “ריח הבושם” – שו”ת חקרי הלכה ובירורי דינים בחו”מ, הגאון רבי אברהם יצחק ליפקוביץ, על חיבורו החשוב “משכנות יהודה” – הערות וביאורים במסכת נדרים. הגאון רבי צבי הירש ליפקוביץ, על חיבורו החשוב “ברכת צבי” –על מסכתות חלה ערלה ועוד. הגאון רבי מרדכי אליהו סלושץ, על חיבורו החשוב – “זרע הארץ” על הלכות דמאי. הגאון רבי יוסף פליישמן, על חיבורו החשוב “משפטי יושר” – הלכות משא ומתן, הגאון רבי יחיאל פלק, על חיבורו החשוב “ליקוטי אורה” עמ”ס עירובין. הגאון רבי שרגא פייבל שטרנפלד, על חיבורו החשוב “פרשת סוטה” על רמב”ם הל’ סוטה. הגאון רבי טוביה שפירא, על חיבורו החשוב “תורת הקדשים” – עניינים בסדר קדשים. הגאון רבי שילה שפירא, על חיבורו החשוב “אורחות דעת” על הל’ תערובת והגאון רבי יצחק שפרונג, על חיבורו החשוב “שערי הזבח” – ביאורי סוגיות עמ”ס זבחים.

טקס הענקת הפרס יתקיים ביום ראשון הקרוב, י”א חשוון במרכז הכינוסים העירוני – אולם הפיס רחוב ירושלים 1 בהשתתפות הגאונים חברי וועדת הפרס שליט”א, גדולי תורה, ראש העיר וסגניו, בני משפחת גרשטנקורן, משפחות זוכי הפרס, בכירי עיריית בני ברק ואורחיה.
במהלך הערב שיתקיים בהתאם לכללי התו הירוק, יושמעו דברי ברכה, פרקי זיכרון ואזכרה לדמותו של מייסד העיר, ורון שיר ושבח לכבוד התורה ולומדיה בליווי תזמורת ופרקי חזנות.

לקראת המעמד הגדול, תצא לאור עולם חוברת ‘המחבר’ – חוברת מרתקת עשירה ורחבת היקף הכוללת אסופה נדירה, שיחות וסודות מחדרי משכיתם של ארזי הלבנון אדירי התורה ובראשם רשכבה”ג מרן שר התורה רבי חיים קנייבסקי שליט”א, על מעלת כתיבת חידו”ת במשנתו של מרנא החזון איש זיע”א והנהגות נדירות מעמלו בקודש. חוברת היוצאת לאור על ידי ‘המחבר’ – מחלקת קהילות וצעירים.

ראש העיר הרב אברהם רובינשטיין ציין את מהותו של הפרס ככבוד והדר לעיר התורה: “הפרס העירוני הניתן זה העשור הרביעי, מעיד ומדגיש את נשמת חייה של עיר התורה והחסידות –לרומם ולייקר את לומדי התורה. רשימת תלמידי החכמים מהיכלי התורה בעירנו שנבחרו על ידי גדולי התורה שליט”א לזכייה על חיבורם שנהגה ונכתב בעמל בבתי המדרשות ובתי הכנסיות של עיר התורה, הינה כבוד ותפארת לעירנו הזוכה להרבות תורה ולנשא את עמליה”.

יצויין כי על שורת הזוכים בפרס היוקרתי לאורך השנים מאז ייסודו ע”י ראש העיר דאז, ר’ שמואל וינברג ז”ל נמנים גדולי תורה, ראשי ישיבות ורבנים ידועי-שם, בהם רבי יצחק קוליץ, זצ”ל, רבה של ירושלים; רבי שמחה זיסל ברוידא זצ”ל, ראש ישיבת חברון; רבי אברהם דוד רוזנטל זצ”ל, ראב”ד בירושלים; רבי אליהו בקשי-דורון זצ”ל, הרב הראשי והראשון-לציון; רבי יצחק פלקסר זצ”ל, מראשי ישיבת “שפת אמת” שבירושלים; רבי ברוך רקובר זצ”ל, אב”ד בחיפה; רבי שמואל יעקב בורנשטיין זצ”ל, ראש-ישיבת “קריית-מלך”; רבי משה שמעון דיסקין זצ”ל ורבי אברהם ארלנגר זצ”ל, מראשי ישיבת “קול תורה” ירושלים; ויבדלחט”א הגאונים רבי דוד כהן, ראש ישיבת חברון כנסת ישראל; רבי חיים ואלקין, מנהלה הרוחני של ישיבת “עטרת ישראל”; רבי משה שאול קליין, רב שכונת “אור החיים” ומראשי בית ההוראה ז”מ; רבי מרדכי שטרן, מראשי ישיבת חכמי לובלין בני-ברק; רבי נתן זוכובסקי, מראשי ישיבת “גאון-יעקב”; רבי שלמה משה עמאר, הרה”ר לירושלים; רבי מרדכי מלכה, רב העיר אלעד; רבי אברהם יצחק ליפקוביץ, מראשי ישיבת בית מדרש עליון; רבי יעקב מאיר שטרן, מראשי בית ההוראה ז”מ; רבי יצחק פנחס גלדווסר, מנהלה הרוחני של ישיבת “אור- ישראל”; רבי יונתן שרגא דומב, מנהלה הרוחני של ישיבת “בית מאיר”; רבי רפאל פרצוביץ, מראשי ישיבת מיר; רבי אליעזר רוט, ראש כולל “נתיבות משפט”, בני ברק ועוד.

הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

0 תגובות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו:

“יש לנו אלטרנטיבות” – ברע”מ תוקפים את איילת שקד