מדינה בקריסת מערכות מחכה לשיר את התקווה האמיתית.
מדינה בקריסת מערכות מחכה לשיר את התקווה האמיתית.

מדינה בקריסת מערכות – התמוטטות השקר בכל העולם. טור דעה מאת א. שוורץ

שנת תש"פ - 2020 תכתב בדפי ההיסטוריה כנקודת מפנה מכרעת בהתפתחות התודעה החברתית בישראל ובעולם. השקר נחשף בכל הרבדים והקומות לקראת רנסנס ותחיה מחודשת של קשר דתי בין האנושות אל הבורא. שבר חברתי כלכלי שיוביל לצמיחה רוחנית.

מדינה בקריסת מערכות – התמוטטות השקר בכל העולם. טור דעה מאת א. שוורץ

שנת תש"פ - 2020 תכתב בדפי ההיסטוריה כנקודת מפנה מכרעת בהתפתחות התודעה החברתית בישראל ובעולם. השקר נחשף בכל הרבדים והקומות לקראת רנסנס ותחיה מחודשת של קשר דתי בין האנושות אל הבורא. שבר חברתי כלכלי שיוביל לצמיחה רוחנית.
מדינה בקריסת מערכות מחכה לשיר את התקווה האמיתית.
מדינה בקריסת מערכות מחכה לשיר את התקווה האמיתית.

האמת הכואבת של אזרחי ישראל עדיין קשה מאוד לעיכול אבל צריך להביט נכוחה ולא להתעלם מהעובדות ולא להתכחש למציאות הקשה.

החכמה היא לראות את החורבן ולרצות להתחיל לבנות מחדש

מי שפותח עיניים נבהל מהמציאות סביב – מדינת ישראל על סף פיצוץ חברתי ובטחוני תוך כדי קריסת מערכות השלטון כמעט בכל הרמות.

קריסת המודל השלטוני

הטריגר המרכזי לסופת ההוריקן שכולנו נמצאים בתוכה הינו הפרת האיזון בין הרשויות וזאת בעיקר בעיקר בגלל בריונות משפטית של בג"ץ להשיג את גבולם של רשויות אחרות בעקביות ובמשך תקופה ארוכה.

בעוד בג"ץ בעודו רשות שופטת הפך להיות שחקן מרכזי בפוליטיקה ובחוקים של הרשות המחוקקת – ממילא הפך להיות משפיע בהכרח על החלטות ממשלה שלטוניות של הרשות המבצעת.

הסכם הקומבינה המפותל בין הליכוד לחצי כחול לבן מוקדש רובו ככולו להתגוננות של רשויות השלטון בתמיכת כנסת נבחרת מפני התערבות פולשנית והרסנית של בג"ץ אל מחוזות שאסור לו כלל להכנס אליהם על פי עקרון הפרדת הרשויות – הסגת הגבול החצופה והיהירה של בג"ץ התחילה סחרור במערכות השלטון.

כולנו רואים איך הדמוקרטיה נגזלת בדיון מצולם ובהרכב מורחב של שופטני בג"ץ שמינו את עצמם לשנות החלטות של כנסת נבחרת ולפרשן מחדש על פי כבוד דעתם חוקי יסוד ברורים ופשוטים לכל מתמחה בר יומא.

גם הפעילים הקנאים בשטח התחילו להתארגן – אופנה איטלקית חדשה הגיעה לתל אביב – 'החולצות השחרות' מבית היוצר מוסליני – הם מסתובבים ברחובות ומשליטים טרור מחשבתי ומאיים על כל מי שמעז לפצות פה ולמחות כנגד ההפיכה השלטונית של בג"ץ.

ברדיקליות דתית הם עומדים במסדר בככר וצועקים "גיוועלד דמוקרטיה" כדי לכסות על הפשיסטים עם הגלימות השחורות על כס השיפוט שחותכים את הדמוקרטית לרצועות קטנות ודקות ומגדירים חוקה חדשה של דיקטטורה משפטית.

איבוד היציבות (שלוש בחירות בשנה) ודריסה בוטה על עקרון הפרדת הרשויות (בג"ץ) גורמים לרעידת אדמה וקריסת המודל השלטוני אבל הפרקים המעניינים בסדרה עוד לפנינו.

קריסת מערכת החינוך

מערכת החינוך הושבתה כליל ביום 13.3.20 ושני מיליון ילדים, בני נוער, אברכים וסטודנטים נשלחו לביתם עד להודעה חדשה. כבר קרוב לחודשיים אין שום חינוך לילדי ישראל כאשר כל הניסיונות לקומם למידה מרחוק כשלו באין מוטיבציה.

אנשי המשרד הטרודים בכסאם והמחנכים הדגולים אינם מצליחים לייצר במוחם העבש שום תכנית יצירתית להכניס תכנים ומידע בילדי ישראל ומפקירים אותם אל השעמום והבטלה וצריכה נרקוטית במינון גבוה של סמי הזיה אינטרנטיים.

יש טוענים שאנשי משרד החינוך ומורי ישראל מקובעים בתפיסה חינוכית פרימיטיבית הטוענת שלימוד וקניית ידע אפשרי רק בכתות צפופות כאשר חצי מהזמן מוקדש להשלטת משמעת.

אמנם קשה לחלוק על גישה כל כך "מקצועית ונאורה" אבל האופציה החמורה השניה היא שהם התייאשו לכתחילה מלנסות לקדם חינוך וידע באמצעות תשתית טכנולוגית והעדיפו לנוח בבית ולקבל ממילא משכורת.

באופן תמוה המורים ממשיכים לקבל משכורות כרגיל וזאת בשונה מיתר עובדי המשק במגזר העסקי והעצמאי שהתפנו בטיפול נמרץ לחל"ת – אבל מה החידוש – זו שגרה חינוכית מקובלת במדינה גם לא בעיתות משבר – למרות שאין תפוקה ותוצרת המשכורת עדיין דופקת.

קריסת מערכת הבריאות

אי אפשר לפרט בטור צנוע זה את שרשרת המחדלים המבהילה שנחשפה במהלך משבר הקורונה – את זה נשאיר לועדת החקירה שתקום בחלוף המשבר.

מעבר להוראות סותרות ומבלבלות וחוסר באמצעי מיגון רפואיים, מעבר למגנון פקידותי מסורבל שקובע מדיניות ולא נמצא בשטח, מעבר למריבות של אגו ושליטה של עובדי מדינה כמו בגנון ציבורי – נחשפנו למערכת זיוף נתונים מתוחכמת והונאה של ציבור שלם.

כל המספרים ונתוני הקורונה שקריים ומסולפים – עוד לפני פורים קצב ההדבקה בישראל התפרץ בשטפון ללא כל אפשרות לשליטה על החולים והנדבקים וממילא חוסר שליטה בנתוני השטח האמיתיים.

אלפי תיירים ואזרחים שהגיעו מאירופה לאחר ששוטטו בטרמינלים נגועים ברחבי היבשת החדירו את הנגיף לישראל עוד הרבה אחרי שסגרו את הטיסות מיעדים באסיה אבל השאירו כניסות פתוחות משאר היעדים.

אנשי מקצוע בכירים בעולם הרפואה בישראל הודו בפני כותב השורות כי על כל חולה מאומת הרשום במשרד הבריאות יש לפחות עשרים !!! חולי קורונה שאינם מאומתים שנדבקו ועברו את תסמיני המחלה בצורה קלילה עד בינונית באופן פרטי בביתם ללא שום דיווח למשרד הבריאות.

לפי הערכה אופטימית מדובר בקרוב לחצי מיליון אזרחי ישראל שנדבקו בנגיף במהלך חודש מרץ השחור או אדר השמח – אבל בעוד כל כך הרבה חולים שהסתובבו בתוכנו – במשרד הבריאות עדיין לא חייבו מסכת פנים עד לאחר פסח באמצע אפריל.

בהפנוט המוני של נתוני מספרים עולים הצמידו אותנו למדד הקורונה הלאומי שטיפס ועלה רק לפי קצב הבדיקות האפשריות במשרד הבריאות ולא לפי הנתונים במציאות בשטח.

גם במשרד הבריאות ידעו את החשבון הפשוט אך הם העדיפו למכור פייק נתונים ומספרים משקרים.

ההוראות על בדיקות מוגברות במגזר החרדי נועדה לטשטש מחדלים ולהציג ריבוי מגמתי של חולים מאומתים דווקא בקרב החרדים כדי לסמן את גורמי האשמה להתפרצות התחלואה.

ריבוי נתוני התחלואה אצל החרדים, שהופקו כאמור בצורה מניפולטיבית, נועד כדי להצדיק אכיפה משטרתית ביד קשה לצורך הפנמה ציבורית אקטיבית של הוראות הריחוק החברתי בקרב אזרחי המגזר החרדי.

בכל שלטון משקרים ומשחקים במספרים כדי לשרת את קובעי המדיניות – שימוש באותם נתונים שבוימו וזויפו בצורה מחושבת ומהונדסת הפך למדיניות ממשלתית של סגר והכפשה כנגד ציבור שלם כנראה כדי להפנות את האשמה להפצת המחלה לכיוונים אחרים ולא אל המחדלים לקראת הקמת ועדת החקירה.

קשה לדון אותם במשרד הבריאות על שימוש בנתונים מסולפים – כשם שאי אפשר לשופט לומר איני צודק כך אי אפשר לרופא או מדען לומר איני יודע.

הקונספציה המרכזית של המדע בכלל ושל הרפואה בפרט טוען שמה שלא רואים בנתונים לא קיים במציאות.

המציאות אינה צריכה להצדיק את קיומה אבל המדע חייב להצדיק את קיומו – אפילו בפרסום נתוני שקר וזיוף.

קריסת מערכת הכלכלה

אין צורך להכביר במילים על כך כי כל אחד מאיתנו מרגיש את הכאב בכיס ואת הצער בחשבון הבנק.

הערכות מבית חשבי האוצר מדברות על נזק של 137 מיליארד שקל נכון לכתיבת המילים בעקבות משבר הקורונה.

הקריסה בתחום הכלכלי מושפעת ממספר גורמים:

1. אובדן הכנסות מזומן – קריסת מערך התיירות הבין לאומית שהובילה לסגירת אלפי בתי מלון וביטול אלפי טיסות. קריסת מערך תיירות הפנים שהעסיקו מגזר עסקי שלם של נופש, צימרים, אטרקציות וחוויות שטח. קריסת עולם האומנות והספורט ושאר תרבות שעשועים ופנאי. קריסת הצרכנות בתחומי הלבשה וחשמל וכל המוצרים שאינם על בסיס אוכל והשרדות.

הקופון שגוזרת המדינה מכל עסקה קטנה שנקרא מע"מ משמש צינור חמצן של מזומן לכל זרועות השלטון – באין עסקאות אין מזומן ותקציב הוצאות השלטון המתבסס גם על נתוני הכנסות מע"מ נכנס למצוקה נשימתית.

קו אספקת החמצן המרכזי שמניע את המשק נחנק פתאום למוות ללא מכונת הנשמה מתאימה ולמעלה ממיליון מועסקים נשלחו לביתם לשבת באבל על מיתה חטופה בטרם עת של מקום עבודתם.

2. דמי אבטלה – רבע מהעובדים במשק יצאו לאבטלה שעדיין לא יודעים מתי תסתיים. מדובר במספר עצום של קרוב למיליון ורבע מובטלים.

משכורת ממוצעת בישראל בערך 10,000 ש"ח לחודש.

בחשבון גס בו משולמים דמי אבטלה בשיעור 70% מהמשכורת הרי שבכל חודש המדינה צריכה לשלם בלי שום תמורה ותוצרת סכום אסטרונומי של קרוב לתשע מיליארד ש"ח כל חודש !!!

כלל לא בטוח שהכסף אכן נמצא בקופות הביטוח הלאומי לאחר שנשדד חוקית על ידי משרד האוצר לכיסוי הגרעון הכלכלי בעשור האחרון.

3. מענקים ושאר ממתקים – כדי לקנות שקט מקבוצות לחץ וסחיטה במשק פיזרה הממשלה מענקים ביד נדיבה אפילו במקום שלא היה נחוץ רק בגלל שהאיומים השפיעו על מקבלי ההחלטות. לא מדובר בסכומים זניחים – מדובר במיליארדים שחולקו כמו מכירת חיסול בסוף עונה.

סכומים עצומים חולקו ללא בקרה ושליטה גם כתוספת חירום למשרדי ממשלה רלוונטיים במשבר הנוכחי וזאת מעבר לאחזקה השוטפת של כלל משרדי השלטון ותשלום משכורות סדירות לכל עובדי המגזר הציבורי וכל זאת למרות שהפעילות בשירות הציבורי משותקת כבר קרוב לחודשיים.

4. ירידת ערך הכסף – אחרי הכרות לא נעימה עם קורונה כולנו עתידים להפגש עם אחותה הגדולה – אינפלציה. התחזיות אומרות שהיא ממש לא סימפטית כמו אחותה הצעירה – היא הרבה יותר מפחידה.

זה אומר שאת מה שהשאירה הקורונה בכיס או בחשבון הבנק – האינפלציה תכווץ עוד יותר והערך של הכסף ירד וממילא המחירים יעלו. כיוון שאנחנו עדיין בעיצומו של המשבר אין עדיין הערכות לאחוזי הסחרור האינפלציוני אבל סביר להניח שערך הכסף יצנח משמעותית ובמקביל עלייה של מחירים חדה במהלך השנה הקרובה.

קריסת מערכת המשפט

מעבר להזיה המגלומנית של בג"ץ שסחפה את כולנו למדע בדיוני מסוכן ושברירי – גם בתוך מערכת המשפט החגיגה עדיין לא נגמרת.

קרבות רחוב מתוקשרים בין בכירי הפרקליטות, מבצעי טיוח תיקים לצרכי השתקה או תפירת תיקים לצרכי חיסול, מנגנון של ציטוטים והדלפות מתוך המערכת המשפטית כלפי כל מי שלא מיישר קו עם עקרונות הכת המשפטית – הם רק חלק מהנורמות הרקובות במערכת המשפט אבל המחלה הסופנית כבר התפשטה בכל.

זיהום רב מערכתי שהתפשט יצר משולש נגוע ומדבק של רשע ושחיתות ושל קשרים פסולים ושת"פ מסוכן בין אגף חקירות במשטרה (כולל להב 433) לבין בכירים בפרקליטות לבין התקשורת כולל טובות הנאה של סקופים תמורת סיקור אוהד ואפילו חסינות בפני העמדה לדין על עבירות חמורות (הדס שטייף בפרשיית אפי נווה).

המצב המופקר הוביל לכך שבמערכת המשפט מודים בגלוי שהם חסינים מביקורת ואינם חייבים לספק שום דין וחשבון לשום גורם מקצועי שיעיז לבקר את התנהלותם – תשאלו את השופטים הילה גרסטל ודוד רוזן.

עם פרישתו של פרקליט המדינה שי ניצן ניסה שר המשפטים הזמני להריץ שני מינויים זמניים (אורלי בן ארי ודן אלדד) שכולם נחסמו ע"י השופט העליון מני מזוז (יועמ"ש ההתנתקות תמורת סגירת התיקים לאריאל שרון).

הפתרון המסתמן של חכמי חלם במדינה היא מינוי עצמי של היועמ"ש הנוכחי גם לפרקליט המדינה וזאת רק שבוע לאחר שמ"מ פרקליט המדינה החל לבדוק מדוע נסגרו תיקי השחיתות של אותו יועמ"ש הנוכחי – לתת לחתול לשמור על השמנת זה קומיקס לעומת הבדיחה האבסורדית בממלכת חלם הישראלית.

וכאן הצביעות צועקת לשמיים – אם את שני הבכירים הקודמים מתוך מערך התביעה פסל בג"ץ מדוע שיכשיר אדם שמינה את עצמו כדי שאף אחד לא יעיז לנבור במחדלי השחיתות שלו עצמו ובנוסף כשהוא עדיין משמש בתפקיד לעומתי מחוץ למערכת התביעה ?

היועמ"ש אמור לייצג את הממשלה ועמדותיה בבית המשפט ולא לנהל תיקים פליליים כנגד אנשים שאותם אמור לייצג במהלך עבודתו – אין ניגוד אינטרסים חריף מזה – שחיתות וטפשות בהתגלמותה.

המערכת מבינה שהסוף קרוב ושינוי משמעותי חייב לנפץ את בניין השחיתות ולנקות את האורווה המצחינה אך נראה שהמערכת איננה קשובה למצוא צדק ומשפט לאזרחי ישראל – היא נמצאת בקרב ג'יהאד והשרדות של חייה וכולה מגוייסת למטרה אחת ויחידה שהיא רק להפיל את שלטון נתניהו והימין ושותפיו החרדים.

וכל הקריסה הזו לעינינו ועוד לא הזכרנו את המציאות הבטחונית הקשה על סף פיצוץ וקריסה.

משל הרכב

פעם הרכב עוד נסע אבל עכשיו כבר שנה וחצי הוא תקוע והחילוץ ממאן להגיע.

בכל ניתוח הגיוני ניתן לומר כי גלגלי המדינה תקועים בלי ממשלה ובלי בריאות, בלי חינוך ובלי תקציב, בלי מערכת משפטית מאוזנת ובלי גבולות לשופטים מגלומניים.

בנוסף לבעיית ההתקדמות האפסית מחמת גלגלי השלטון המפונצ'רים – גם כיוון הנסיעה עדיין לא ידוע עם הגה שלטוני אחד חלוק לשני ראשים של נהגים מתחלפים – אחוזים ודבוקים בהסכם משפטי מתוחכם כמו תאומים סיאמיים שקוראים להם ביחד בנימין גנצניהו.

כלל לא בטוח שההכלאה הפוליטית בהנדסה משפטית תצליח לקרום עור וגידים ולהפוך לגוף חי, נושם ומהלך.

אדרבה – ממשלת החילופים נראית כנפל שלא עתיד להיוולד ולהוביל את כולנו לבחירות רביעיות.

מבחינה כלכלית התנועה קדימה נעצרה לחלוטין בגלל עומס יתר של משקל כלכלי עודף – החל מתא מטען מלא מובטלים ופנסיונרים תקציביים ועד גגון עמוס עובדי מדינה בשפע תקנים עם הסכמי שכר מבהילים.

המנוע כבר מזמן מקרטע, מוצף וחנוק משמן שחור של ועדי עובדים גדולים והסתדרות מועצת המושחתים שמוכרים לכולנו עבודה זולה ביוקר מאמיר ועוד גורמים לנו להרגיש בושה אם מבקשים נתונים של מדדים ותפוקה.

אם מסתכלים על מדרון הגרעון הכלכלי קדימה – השחור בעיניים כל כך מסנוור שכבר רוצים לצעוק רוורס ולנסוע אחורה לנסות להציל – אבל אין תזוזה גם אחורה – המדרון עמוק קדימה.

מילא אם הרכב תקוע בדרך אביבית ושקטה עם נוף כפרי מלבלב אז ניחא ועוד אפשר לשרוד ולהסתדר בחיק הטבע.

אבל המציאות הכואבת היא שהרכב תקוע בלב איזור עויין ושורץ מחבלים הממתינים לשעת הכושר לתקיעת סכין בגב, הטמנת פצצות במרכזי ציבור או שיגור טיל בבטן הרכה אל תוך מרכזי אוכלוסין.

כל הגבעות מסביב מלאות בתעלות תקיפה וחיילים דרוכים במדים שונים – כולם מתצפתים ומחכים לסימן פעולה.

גם ברכב פנימה יושבים סייענים של צבאות אויב ומשתפי"ם של ארגוני טרור – מנסים לחרחר מלחמה מבפנים ולהסית אוכלוסיה ערבית שלמה ולשמר את גחלת השנאה.

ואם עד עכשיו עוד חשבנו שאפשר לנשום – הרי שהאגזוז המעשן כתבי אישום בענן זיהום שלטוני לכל בכירי השלטון במדינה מחניק את הגרון של כולנו – רוה"מ ותיקי האלפים לסוגיהם, שר בטחון בקומבינת המימד חמישי, שר חוץ ויועמ"ש במסמכים שזויפו והקלטות שנגנזו עמוק בארכיון תחת שלל גירסאות סותרות בפרשת הרפז הם רק קצה השחיתות הציבורית עוד לפני שחזרנו קצת אחורה אל ימי שי ניצן העליזים.

אמנם עכשיו הרכב תקוע אבל הענן השחור והמושחת השאיר שובל של אדים רעילים ומצחינים בכל אזור הכביש באורך קילומטרים של זיהום סביבתי מוסרי.

הרכב תקוע והערב יורד – נראה שהאופק שחור וקודר והמתח איום ומחשב להתפקע – אבל עדיין אנחנו רבים בינינו מי אשם במצב הנורא, מי העצלן שנרדם בשמירה או מי ידליק בל"ג בעומר את המדורה – ממש כמו גן ילדים על שפת המדרון של תהום פעורה.

משל הספינה

בלב ים אכזרי שטה לה ספינה רעועה ומפוררת מסיאוב ושחיתות שלטונית מנסה בקושי להגיע אל רצועת חוף הבטחון והמנוחה – אל השקט וחלומות של הנאה.

מבחוץ תשכל חרב של ספינות מלחמה וטרור ומחדרי הספינה צעקות אימה, שבר וקטטה בין מערכת משפטית מסובכת בשגעון גדלות לבין רב החובל ורוב נוסעי הספינה.

בתוך הספינה – בין תאים מפוזרים ורחוקים – קיצונים תמוהים קודחים חורים ומסיתים בין קבוצות של אנשים.

שואפי משטמה ומכורי בגצי"ם כמו מסוממים משפטיים מתחננים לעצב את הפסיקה הפלורליסטית וממציאים תואנות משפטיות להצדיק את קיומם ולשרת את אדונם.

הם יוזמים לכתחילה רעש מבוים ומקשקשים בתוך קופסה ריקה וכך מנסים לקבוע את סדר היום.

חבורות משוגעים שלא עמדו בלחץ ואיבדו את האיזון הנפשי חברתי החליטו לקדוח חורים של שנאה בתוך הספינה. מתקוטטים על פסיק או מילה או גישה משפטית בזמן רוח סערה ובאמצע מלחמה.

מכובדים בחליפות או בובות של משטרה מדקדקים בפרוטוקולים מבוימים ובתצהירים משוננים להוציא מתוכם רק רע והכפשה – אין לימוד זכות בשלטון החוק והפשע – נלחמים רק על הרשעה.

בנוסף לשיגעון המשפטי ולסכנת ההשמדה – מגיפה מדבקת פרצה בין נוסעי הספינה – תקשורת חולה ורעה, דיבורים של ביקורת ועין צרה.

שיח ציבורי אלים ורוצח נמרח בכותרת על כותלי הספינה עד הרצח הבא.

בית דין שדה של דמגוגיה זולה פוסק הרשעות בלי משפט ומחליט על הוצאות להורג פומביות מעל דפי המדיה.

המסחר העיתונאי פורח כמו שוק בעלי החיים בווהאן – קונים הכל ואוכלים הכל – מול מאות כתבות תדמית חיוביות במחיר מחירון – אלפים קונים לכבוד המתחרים שקרים ועלילות מזויפות במחיר עלות של רייטינג.

גלי הדף של קרע חברתי חריף ואמוציונלי על רקע דתי מאיימים לנפץ את הספינה לרסיסים בעוד קבוצות סחיטה ממינים ושונים מאיימים לחורר את לב הספינה בכלי הרס ושנאה לקדושת החיים.

בין כרישים וטרור ושנאה חברתית מתנודדת ספינה חרוכה ושבורה ממלחמות אחים ועין רעה.

תהליך גלובלי כלל עולמי

בכל העולם עוברים תהליכים של קריסת מערכות שלטוניות בעוצמה כזו או אחרת.

גם מבחינה בטחונית העולם נמצא בנקודת רתיחה מסוכנת כאשר השקר של ציר הרשע נחשף.

סין, צפון קוריאה, איראן ורוסיה לא יעמדו לאורך ימים מול דיכוי חברתי קשה ומתמשך בעידן של מדיה חברתית – הם ישתנו רק השאלה מהו מחיר הדמים שהעולם ישלם על כך.

בתהליך חברתי בריא העולם יצעד חזרה אל חיק השמרנות הדתית תוך פיתוח מודלים שלטוניים של שקיפות וזכויות אזרח, חופש דת ואימוץ עקרונות מוסר ואמת.

השלטונות יאלצו להבין שהעולם מתקדם ומתפתח לכיוון יותר פנימי, דתי ורוחני – כל התנגדות למהלך תוביל למכה וקריסה קשה במנגנון השלטון – בין תיקון ותשובה או קריסה שלטונית ברור מה העדיפות הנכונה.

בחירה זו נכונה גם כלפי השלטון במדינת ישראל.

תגובות
avatar
21 Comment threads
6 Thread replies
1 עוקבים
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
זוכריוסף חייםיהודי שחושב אחרתחיפגוע Recent comment authors
חדש ביותר ישן ביותר הצבעות
אריק
אריק

סליחה אבל אתה כותב שטיות במיץ עגבניות לא דובים ולא יער סתם כתיבה לשם הפחדה על כלום

אריק
אריק

סורי על הסגנון של התגובה הקודמת מה שרציתי להגיד שאין קריסה אנחנו לא בקריסה קריסה זה משהו שכבר אי אפשר לצאת מזה אנחנו במשבר ואנחנו נצא מזה בעזרת השם

דורי
דורי

חזק וברוך
ניתוח כואב ברם, מאוד אמיתי

נתן
נתן

לא אמין 1) נניח ואתה צודק ואכן נדבקו קרוב לחצי מליון ישראלים (מוגזם) בהשוואה לעולם נפטרו פחות מ300 איש (או שגם את זה מסתירים…) זה אומר שהטיפול היה מצוין. במקום זה אתה נטפל לכמה תיירים שהסתובבו והנחיות שיצאו לעיתים לא ברורות איך ניתן לומר קריסה כאשר אנחנו מסתכלים על העולם ורואים איך אצלנו מצוין? 2) אם הייתה מגמה להאשים את המגזר החרדי מי האשם? השר בעומד בראש המערך? האם נתוני המוות במגזר שלנו לא מעידים על ההפקרות אשר הייתה בתחילת הדרך? 3) המדינה מזרימה כסף בשלב ראשון בכדי למנוע קריסה (בניגוד לדבריך שהקריסה כבר כאן) בשלב שני המדינה תגבה את… להמשך קריאה »

ראובן
ראובן

אתה מעורר כל מיני קונספירציות בקשר למערך הקורונה כמה צריך להיות נחות בשביל לחשוב שתמיד דופקים רק את החרדים ורק להם עשו הרבה בדיקות וכו
אולי הם יותר מחוברים ולכן נדבקו יותר
רק חסר שתכתוב שיש יותר מתים מבני ברק כי משרד הבריאות …………

אנונימי
אנונימי

החזון איש כבר אמר את זה לפני קום המדינה במשפט קצר ביותר
המדינה לא תהיה יותר מ70 שנה
הוכחות בשטח…לקראת בחירות בפעם הרביעית…

בני
בני

ניתוח יפה ומעניין אך יש דברים שלא שייך להאשים-כגון את משרד הבריאות, 1-אין להם אפשרות לבדוק את כולם , בפרט שהנגיף יכול להיות בלי סימפטומים, 2-שסגרו את השמיים כולם היו בהלם ואמרו שזה הגזמה.. או לצרכים פוליטיים, אם היו עושים מהתחלה את כל הצעדים האזרחים לא היו מקבלים את זה היו עושים מרד.
אני מסכים איתך לגבי הצרה הכי גדולה, וההזויה, זה בג"ץ ההזויים שצריך להעיף אותם בכח לקיבינמט.

יציק יהודה
יציק יהודה

מה המטרה של כותב המאמר לייאש ? אם כן , אז המאמר הזה מושלם. אבל , דחילאק הכל באמת כל כך שחור ? שום נקודת אור ? שום תקוה ? זה כבר לא מאמר , זה כבר ניסיון להיות נביא זעם שצועק.בכיכר המרכזית בקולי קולות ולא ברור מה הוא רוצה. חוץ מזה תן כמה הצעות טובות ואמיתיות לייעול ושיפור, ספר לנו איך היית עושה זאת יותר טוב. וקצת אמונה להחדיר במאמר לא יזיק….

יצחק יהודה
יצחק יהודה

מה המטרה של כותב המאמר לייאש ? אם כן , אז המאמר הזה מושלם. אבל , דחילאק הכל באמת כל כך שחור ? שום נקודת אור ? שום תקוה ? זה כבר לא מאמר , זה כבר ניסיון להיות נביא זעם שצועק.בכיכר המרכזית בקולי קולות ולא ברור מה הוא רוצה. חוץ מזה תן כמה הצעות טובות ואמיתיות לייעול ושיפור, ספר לנו איך היית עושה זאת יותר טוב. וקצת אמונה להחדיר במאמר לא יזיק….

מוישה
מוישה

כותב המאמר גיבב מילים כדי לכתוב מאמר, המאמר מגזים הרבה יותר מהטעם הטוב הראוי, דווקא כשלפי הנראה מצליחים לצאת מהמשבר. ומישהו פה כתב משהו על החזו"א אודות כך שהמדינה לא תעבור את שנתה השבעים, נו, נראה שהחזו"א טעה… אם הוא אמר את זה בכלל.

ריקי
ריקי

מוישה איך אתה לא מתבייש לכתוב החזון איש טעה??? מזה ההפקרות הזאת איך לא איכפת לך לפתוח את הפה ככה על רבנים תזהר ….בשבילך!!!!

מוישה
מוישה

הוא כותב שהחזו"א אומר 70 שנה… נדמה לי המדינה קיימת 72 שנים, נו… כל מי שיודע חשבון מסיק שהחזו"א טעה. אגב, זה לא בושה לטעות, יש פרשה שלמה בתורה על בי"ד שלם שטועים בהוראה…

זוכר
זוכר

לפני 20 שנה אמרו 50 שנה…

שלמה
שלמה

צודק במאה אחוז
צריך להוציא את הראש מהחול מה שהוא אומר אמרו חזל בדיוק רב בגמרא על התקופה פני הדור.. מלכות למינות..
וסיימו 'באין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים'

חזק וברוך על אמירת האמת גם אם היא לא נעימה לכולם

סבתא
סבתא

לגבי בגץ והשלטון הדברים נכוחים.
70 שנה לשלטון ישראל אכן מובא בזוהר כמדומני.70 שנה מלאו כשהתפרקה הממשלה האחרונה בשל פרישת ליברמן והוקדמו הבחירות.וממשלה שאין לה כח תפקוד איננה ממשלה.
לגבי הפרטים.
אכן מס החולים החרדים רב משמעותית.אא לטייח את זה.פה ובכל העולם.
מש הבריאות הפתיע לטובה במסירות והשתדלות למרות האילוצים השונים.אך הם לא רופא כל בשר……
לגבי החינוך.
הלימודים הממלכתיים מתפקדים יפים ומתקדמים בחומר הלימודים יפה.
הלימודים במחוזותנו לבנות מאד משתדלים בסמינרים.מובן שטכנולוגית מאד מוגבלים.ב"ה.
בבנות ביסודי אכן יותר ברמת סיפורים ושוב מאותה סיבה.
בת"ת דירבנו לימוד מהבית במסירות מיוחדת.
מבינה את תחושת הכותב.
אבל בואו נהיה מכבדים זה לזה
מלבד את הלוחמים כנגד בורא עולם ותורתו.שאינם ככ רבים אלא מאד קולניים.

יאיר חיים
יאיר חיים

אהרון שוורץ.
חבל שקוראים לטור שלך "טור דעה"
הז'אנר אליו אתה משתייך הוא מדע בדיוני אפוקליפטי.
אתה משתלח בכל מי שזז, אבל הציבור החרדי בסדר גמור,
ראיה מעוותת. איננו מבינים מדוע עשה זאת ה' לנו והביא עלינו את הנגף הזה. אבל רובם ככולם עשו כמיטב יכולתם
בכדי לשמור על בריאות הציבור והמשך התפקוד ככל שניתן. הלוואי ותתפכח

אלחנן
אלחנן

וואי וואי איזה לחץ!! תנשום עמוק!! המצב יותר טוב מהמאמר הזה.. יש שני ציבורים שיש להם נטיה לומר שכל המדינה קורסת וזה רק עניין של זמן, הממסד החרדי (יתד נאמן וכדו'), ועיתון הארץ… מעניין שזה משותף בדיוק לשניהם, אבל הסיבה היא מכיון ששניהם צריכים להוכיח כל הזמן שהם לא חלק מהמדינה, ולכן זה גורם לטורים פופוליסטיים מוגזמים לצאת מפרי עטם, וחבל. ביקורת על המדינה היא לגיטימית ובמיוחד במצבי חירום, אבל צריך פרופורציה! אני לא חושב שיש אדם אחד שיכול לומר בכנות שהביקורת שלו היא לא חכמת הבדיעבד, אלא שבאמת הוא היה יכול לנהל יותר טוב את המשבר. המציאות מוכיחה שב"ה… להמשך קריאה »

.... חסוי.....
.... חסוי.....

אי אפשר לדעת כל דבר אבל מה זו הפסימיות הזו? למה לראות הכל שחור? צריך רק להאמין במאה אחוז בקדוש ברוך הוא שהוא יצילנו וכמובן לעשות את ההשתדלות

ויאמינו בד' ובמשה עבדו
ויאמינו בד' ובמשה עבדו

שורץ, אני לא יודע מה כתבו כל אלו המבקרים שלפני. אתה כותב דברי אמת. האמת קשה. לכן התגובות קשות. אתה כותב נפלא. תמשיך לרתק אותנו.

א
א

אנונימי,
הרבה אנשים אומרים בשם הרבה רבנים הרבה דברים.
אני לא אומר שזה לא נכון אלא רק נותן לשמועה את משקלה הראוי.

הכל טוב
הכל טוב

כתיבה יפה מאוד המסר מועבר חד וברור כיף לקרוא ברצף מההתחלה עד הסוף.
לגבי הטענות על הגזמה ועל ראיית שחורות אני חושב שזו בדיוק כוונת הכותב אין כאן ניסיון להציג פתרנות אלא להציף בעיות והם אכן קיימות -זה בסיגנון של קריקטורה שבה המסר מועבר על ידי חידוד והקצנת פרטים מסוימים וגם אם איננו מסכימים על כל מילה אין ספק שרוב ככל הבעיות אכן קימות ואת הפתרונות נשאיר למומחים למצוא ולנו יהיה מותר גם אז לבקר אותם כי זה בדיוק התפקיד של כותבי טור דעה.

פגוע
פגוע

בס"ד

מר שוורץ היקר

המאמר שלך כתוב יפה, אבל במחילה הגזמת !!

לדעתי יש כאן כפיות טובה גדולה להקב"ה שנתן לנו כ"כ הרבה דברים טובים כאן בא"י

ואנחנו רק מתלוננים כל הזמן…

רגע, ומה עם דיבת הארץ ? כל עוד הביקורת היא נקודתית ועניינית, זה בסדר, אבל כאשר אתה שופך קיתונות של ביקורת על הכל, זה כבר דיבת הארץ…

סליחה, באלפיים שנות גלות, היו לסבים שלך מקום יותר טוב ?!

איפה חלמנו לפני מאה שנה, שנגור בא"י, ויהיה לנו בתים ומכוניות בתי מדרש וישיבות כלכלה וכו וכו' ?

מאיפה המרירות הזאת שאתה בא לבטא כאן ?

מה רע לך בחיים כאן בא"י ?!

חי
חי

כתבה מאד יפה נכון שהמדינה הזו קורסת ומי והחצוף שאומר שהחזון איש טעה כנראה לא מבין שלא צריך מבול בשביל שהיא תחשב לקורסת מספיק לראות ילד אומלל בן 6 שתוצאות החינוך החילוני הקריסו את עתידו לגמרי מספיק לראות ילד בן 9 ממאה שערים שמותקף באכזריות נאצית ויהודי מבוגר שנדחף ונרמס כמו בגטו על ערכי מדינת ישראל הקדושים כמו חתיכת בד בצבעי כחולבן שחשובה יותר מילד(אגב. אני לא ממאה שערים אני מהתיישבות בבנימין) כל אלה נחשבים למדינה בקריסה!!! וכמובן שהבג"ץ זה המכה הקשה ביותר. אבל בנוגע להתנהלות עם המשבר זה קצת חוסר אמונה להתלונן כלפי המדינה. מעולם לא נשאנו אליה עינים… להמשך קריאה »

יוסף חיים
יוסף חיים

בזכות המדינה והצבא אתה גר בשלום ללא הפרעות ,קצת הכרת הטוב לא תזיק

אנונימי
אנונימי

קשה להאמין .מסתבר שזאת המציאות .אבל השם יתגלה ויהפוך הכל לטובה. אין עוד מלבדו!!!!

יהודי שחושב אחרת
יהודי שחושב אחרת

משועממים מיואשים וחסרי כל טעם ,אתם המגיבים,כל דבר צובעים בשחור,כל מה שיעשו לכם תתלוננו,אני חרדי ממאה שערים,ויש לי כבר הרגשה לא טובה אליכם אתם השחורים בשכל.אני מיצטער שהבתם אותי לכך.כניראה שצריך יותר לחבק את הבריאה,ולא להיתנגד לה בלי שום טעם,אני בטוח שהרב לוי יצחק מברדישוב לא היה חושב כמוכם

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il