| פלאש90
| פלאש90

תכנית טראמפ והציבור החרדי

המפלגות החרדיות באופן מסורתי אינן מתערבות בהוראת גדולי ישראל בענינים מדיניים, ובתוכנית טראפ הן צפויות ליישר קו עם מהלכיו של נתניהו אך מה חושב הציבור החרדי בכללותו?

תכנית טראמפ והציבור החרדי

המפלגות החרדיות באופן מסורתי אינן מתערבות בהוראת גדולי ישראל בענינים מדיניים, ובתוכנית טראפ הן צפויות ליישר קו עם מהלכיו של נתניהו אך מה חושב הציבור החרדי בכללותו?
| פלאש90
| פלאש90

החודשים הספורים שנותרו עד הבחירות בארה"ב ומצבו הקשה של דונלד טראמפ בסקרים הופכים את סוגיית תוכנית טראמפ לבוערת מתמיד. עיקר הויכוח נטוש בקרב מחנה הימין. ישנם כאלו הרואים במצב הנוכחי הזדמנות חד-פעמית לספח חלקים מיהודה ושומרון ובכך להבטיח את קיומם של הישובים, אשר עד לא מזמן עמד גורלם בסימן שאלה. מאידך, רבים רואים את הסכנות הטמונות בתכנית ומציינים בדאגה את העובדה, שהתכנית חוזרת שוב ושוב על הכוונה להקמת מדינה פלשתינאית בלבה של הארץ. התומכים טוענים, לעומתם, כי הקמת מדינה זו תלויה בתנאים בלתי-אפשריים עבור הפלשתינים, בעוד המתנגדים מצביעים על חורים שונים שמאפשרים נסיגות וויתורים גם בלא תמורה, וזאת מלבד עצם ההסכמה הישראלית למהלך, הסכמה שעלולה להיות לנו לרועץ ברבות הימים.

הציבור החרדי באופן מסורתי אינו רואה בסוגיות הללו של שלמות הארץ והסכמים מדיניים כנושאים העומדים בראש סדר יומו. ידועה אמרתו של הגראי"ל שטיינמן זצ"ל – "זו לא המדינה שלנו". במשך השנים, השתדלו הח"כים החרדים ללכת בקו של הממשלה בנידונים הללו, ובלבד שצרכי הציבור החרדי והצביון היהודי של המדינה ישמרו. יוצאת דופן הייתה התנגדותה הנחרצת של ש"ס (אז בהנהגת אלי ישי) לתכנית ההתנתקות. באותם ימים, על-אף הסימפטיה הטבעית שעוררה מצוקתם של יושבי גוש קטיף בקרב כלל ציבור היראים – כאשר הונחה על שולחנם של גדולי התורה האשכנזים הצעה להכנס לממשלה בתמורה לביטול גזרות לפיד האב – הם עשו זאת, אף שבכך סללו לשרון את הדרך לביצוע ההתנתקות.

כיום נראה, שהציבור החרדי מבחינה פוליטית כרך את גורלו עם בנימין נתניהו לכל מקום אשר יפנה, ולכן מובטחת תמיכת המפלגות החרדיות בתכנית טראמפ. העובדה שהן ש"ס והן יהדות התורה נקטו קו ימני בבחירות האחרונות אינה אמורה לשנות זאת. מלבד העובדה שרבים בימין, ואף בקרב המתישבים, תומכים בתכנית, הרי שהתמיכה האישית בנתניהו עולה בהרבה מבחינה פוליטית על הקשר עם הימין. ח"כ יצחק פינדרוס, אשר הוביל את הקו הימני בבחירות האחרונות, אינו צפוי לפעול בניגוד להחלטת מועצת גדולי התורה, וכך גם ח"כ מאיר פרוש, על-אף הקשר ההדוק שלו עם המתישבים. בש"ס, כידוע, אלי ישי כבר מזמן אינו נמצא, ואריה דרעי בוודאי לא יאגף את נתניהו מימין.


המערכת הפוליטית החרדית, אם כן, אינה צפויה להערים קשיים על נתניהו ביחס לתכנית טראמפ. אולם מה שמעניין הוא יחסו של הרחוב החרדי. סקרים רבים הראו, כי החרדי הממוצע אוחז בדעות ימניות אף יותר מאלו המקובלות בציבור הדתי-לאומי. ב

מקודם

החלומות השחורים מכל: היא נשארה לבד, אלמנה וחסרת כל, ומי יעזור לה?

מקודם

מצמרר: "נשארנו שבעה יתומים בלי אבא שיכניס אותנו לחופה

מקודם

תבלין החובה לכל מי שנשוי שבוזק אושר, הבנה הדדית, שמחה וכיף בחיי הנישואין • צפו:

מקודם

מתחילים את החורף עם בר מים קלאסי

יו"ר אגודת קדושת ציון הרב יהודה אפשטיין מוביל קו נגד תכנית טראמפ וטוען, כי תכנית טראמפ היא הרבה יותר מאשר סכנה בטחונית. לדבריו, מדובר בחילול ה' שאין לנו רשות לשתוק כנגדו. עצם ההסכמה למושג של מדינה פלשתינאית בכל קונסטלציה שלא תהא – בין אם זה יתקיים במציאות ובין אם לאו – כמוה ככפירה באלוקי ישראל והיא חותרת תחת הברית שכרתנו עם בורא עולם. האגודה מתכוונת לצאת במסע ציבורי בקרב קהל יראי ה' בכל בתי המדרשות כנגד התכנית, ואילולא משבר הקורונה היה כבר מתקיים כנס מיוחד בהשתתפות רבני האגודה.

האם תצליח האגודה לרתום את הציבור החרדי למאבק, והאם השפעתו תגיע אף לדרגים הפוליטיים – לא ברור

3.2 18 votes
דרג כתבה זו

"איבדתי את הכל, תעזרו לי לבנות מחדש" נערה צעירה מבקשת עזרה.

8 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
ככל אשר יורוך!
6 חודשים לפני

כל מהלך שעוקף את גדולי ישראל הוא בבחינת בל יראה ובל ימצא. בתורת ישראל אין דמוקרטיה אין סקרים ואין דעת קהל. למי שיש מה להציע בבקשה שיציג הדברים בפני גדולי ישראל רק להם יש סמכות לומר מהי סכנה ביטחונית מהו חילול ה' ומהי כפירה באלוקי ישראל. אמנם כל אדם הוא בעל בחירה אבל אם בוחר הוא ברצון ה' עליו להתבטל לגדולי ישראל אשר ציוונו לשמוע להם. אין הבדל בין סוגיות באורח חיים חושן משפט וכו' לכל סוגיא אחרת. לאחר החלטתם תוכל לצאת ל"מסע ציבורי" שישמיע את דעת גדולי ישראל. ודי בזה למבין. ומי שלא מבין… שלא יבין לא הכל צריך… להמשך קריאה »

משה
Reply to  ככל אשר יורוך!
6 חודשים לפני

ולמה גדולי ישראל לא מביעים את דעתם בנושא? או שגפני עדיין לא החליט מה לומר.

לוי
Reply to  משה
6 חודשים לפני

אשקרה

עולם הפוך ראיתי
Reply to  ככל אשר יורוך!
6 חודשים לפני

תגיד את זה לגפני וחבריו, שעקפו ושיקרו את הגרי"ש אלישיב זצ"ל בזמן ההתנתקות, אחרי ששמע מהגר"ש קוק שליט"א הגרי"ש אוירבך זצ"ל והאדמו"ר מבוסטון את האמת על ההתנתקות, הוא התנגד לכניסת ג' לקואליציה, אך בדרך פלא הם נכנסו (ע"פ עדות הגרי"ש קוק שליט"א)

משה
Reply to  ככל אשר יורוך!
6 חודשים לפני

חזק וברוך!!!!
אנחנו נשארים אחרי ולפני כל הדמוקרטיה כפופים להוראות גדולי ישראל

ישראל
6 חודשים לפני

יישר כוח!

קצת זיכרון
6 חודשים לפני

ציטוט מהכתבה:
"כאשר הונחה על שולחנם של גדולי התורה האשכנזים הצעה להכנס לממשלה בתמורה לביטול גזרות לפיד האב – הם עשו זאת, אף שבכך סללו לשרון את הדרך לביצוע ההתנתקות."
אם חוזרים על שקר הרבה פעמים, עדיין נשאר שקר!
החרדים נכנסו אחרי אישור חוק ההתנתקות! שעבר בחסות זה שהמפד"ל נשארו בממשלה כדי לנסות "להשפיע מבפנים"

חרדי שיודע
6 חודשים לפני

1) הערה נחוצה: למי שלא מכיר "קדושת ציון" זאת קבוצה משיחית ציונית שאין לה שום קשר לחרדים בכללותם וקל וחומר לא לגדולי התורה 2) לגופו של עניין: באמת יש צורך להזכיר לדור הצעיר שהרב שך וגדולי הדורות החרדים רובם ככולם (למעט אולי משפחת רבני קוק. או מיעוט חסידי) היו אנטי ציוניים בלבם ובדעתם. ומכיוון שהימין יותר דתי ומאמין התחברו אליהם איכשהו. כדי שיהיה קצת לבסס את הנקודה אני יזכיר שהרב שך התנגד נחרצות לבניה של קרית ספר או לכל פעולה התיישבותית לאומנית שיכולה רק לגרום סיכון ליהודים בארץ ישראל. ההתנגדות של הציבור לתוכנית היא לא בגלל הקמת מדינה פלסטינית אלא… להמשך קריאה »

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: