פלאש 90

עתירה לבג”ץ נגד חוק מסירת מידע על מי שלא התחסן

ביקורת רבה נשמעת היום (רביעי) על החוק מפי עמותות וארגונים רבים. המבקרים טוענים שהחוק קיצוני ומסוכן וכי הוא פוגע באמון הציבור בקופות החולים ובזכות לפרטיות. במכון הישראלי לדמוקרטיה טוענים, שהמאגר יכלול מידע גם על מי שכבר התחסן 

שעות לאחר שאושר בכנסת החוק שיאפשר לרשויות לקבל מידע על מי שלא התחסנו, ביקורת רבה נשמעת היום (רביעי) על החוק מפי עמותות וארגונים רבים. המבקרים טוענים שהחוק קיצוני ומסוכן וכי הוא פוגע באמון הציבור בקופות החולים ובזכות לפרטיות. במכון הישראלי לדמוקרטיה טוענים, שהמאגר יכלול מידע גם על מי שכבר התחסן. האגודה לזכויות האזרח וארגון רופאים לזכויות אדם צפויים לעתור לבג”ץ כנגד החוק.

החוק שאושר יאפשר העברת פרטי קשר של מבוטחים מהקופות לרשויות, ובכך יתאפשר ליצור קשר באופן אישי עם אנשים שלא התחסנו, ובכך להרחיב את ההסברה בנושא חשיבות החיסון. הדס זיו, סמנכ”לית אתיקה בעמותת רופאים לזכויות אדם, אמרה כי “הכנסת ביצעה היום מחטף מסוכן, והעבירה חוק דרקוני הרומס את האתיקה הרפואית ואת חוק זכויות החולה, ואשר שהשלכותיו עלולות להיות הרות אסון”.

“העברת מידע רפואי לרשויות מקומיות ולמשרד החינוך תפגע באמון הרב שיש לאזרחים בקופות החולים, עד כדי הימנעות ממסירת מידע חיוני לטיפול”, הוסיפה זיו. “בידי הרשויות המקומיות יש את הכוח להגיע לציבור על ידי הסברה יעילה ותמריצים חיוביים מבלי לחשוף מידע רפואי. אנו מצפים מקהילת הבריאות לסרב לציית לחוק ולהגן על מטופליהם”.

לפי הפרסום של ענבר טויזר ב’חדשות 12′, במכון הישראלי לדמוקרטיה יצאו נגד החוק. חוקרות המכון, ד”ר תהילה שוורץ אלטשולר ועו”ד רחל ארידור הרשקוביץ’, העבירו למשנה ליועמ”ש רז נזרי ולראש הרשות לפרטיות חוות דעת, שלפיה “התזכיר מהווה פגיעה קשה בליבת הזכות לפרטיות, באופן לא מידתי החורג מכל תפיסה רפואית מקובלת. במידה רבה, רשויות ציבוריות ומשרדי ממשלה שונים מבקשים להפוך את המאגר למטבע סחיר”.

האגודה לזכויות האזרח, מסרה בתגובה לאישור הצעת החוק להעברת מידע על מתחסנים לרשויות המקומיות, כי ההצעה חמורה, ומהווה פגיעה בפרטיות האזרחים. “מדובר בתקדים מסוכן של פגיעה בחיסיון הרפואי שבין החולה לקופת החולים”, נמסר מטעמם. “בסבירות גבוהה היא תוביל לשימוש לרעה במידע על ידי הרשויות המקומיות. עידוד התחסנות היא מטרה חשובה ויש להמשיך במאמץ, אך חבל להיגרר לצעד קיצוני של העברת רשימות על מי שלא התחסן לרשויות המקומיות ולמשרד החינוך. בימים הקרובים נעתור לבג”ץ”.


מוקדם יותר היום, החוק אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. הח”כים אישרו את הצעת החוק חרף האזהרות של איגוד רופאי בריאות הציבור ששיגר מכתב התנגדות חריף למהלך. 30 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, 13 התנגדו

הנצפים ביותר
עיריית בני ברק // צילום: אבי וולפסון

צפו בישיבת המועצה בבני ברק, התושבים יזכו לקבורה חינם?

התשובה של סאטמר לגזירת החד פעמי של ליברמן

צילום מסך 2021-10-21 181435

הרבי מחב”ד, הגר”ח גרינמן, ומרן הגרא”מ שך זצ”ל התבטאויות וסיפורים

3 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
סתם משהו מציאותי
7 חודשים לפני

מעניין לדעת כמה זמן יקח למשיגינערס לצעוק גיוועלד. אבל איך אומרים הכלבים נובחים והשיירה עוברת.

אנו
עונה ל  סתם משהו מציאותי
7 חודשים לפני

אתה קורא לאנשים שמנסים להגן על זכויותיך- “משיגינערס”??
מי שמשוגע זה כנראה אתה…

לייב טורוצקי
7 חודשים לפני

איני מאמין בקונספירציות
אבל לצערי כל תחזיות של המשוגעים מתקיימים
יש כאן הפרה בוטה של זכויות הפרט וכיצד אתחסן עם המערכת אינה הוגנת בלשון המעטה

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

פרשה ושירה עם שימעלה והגיטרה

בן 72 נמצא מוטל בביתו ללא רוח חיים במצב ריקבון

פייזר: החיסון לבני 11-5 יעיל ב-90.7%

המשטרה מבקשת את עזרת הציבור באיתור נעדר חרדי

שר הביטחון הכריז על שישה ארגונים ערבים ביו”ש כארגוני טרור

הפגישה התארכה: ראה”מ בנט ישאר לשבת ברוסיה

המוואל השבועי לפרשת וירא עם פרלמנט הפייטנים הירושלמי

בני ברק: ילד רץ לכביש ונפגע מרכב חולף

בחסדי שמים: הגרב”מ אזרחי שוחרר לביתו

משתתפי ההלוויה פרצו בריקודים בהוראת הנפטר

בן גביר: “נשאר רק להכריז על היום כיום אבל לאומי”

עקדת יצחק – אצל כל אחד מאיתנו • צפו