האם פסח יעבור ללא הגבלות – ואף עם הקלות?

אם נתוני התחלואה יישארו כפי שהם היום ואף יירדו בעשרת הימים הקרובים - במשרד הבריאות שוקלים לאפשר הקלות נוספות בליל הסדר ובחג הפסח המתקרב. מספר המתחסנים הגבוה למדי ככל הנראה יאפשר הרחבה של השוהים בחלל סגור
פסח, בשנה שעברה
פסח, בשנה שעברה "ליל הסגר" // צילום: פלאש 90

מדינת ישראל מצויה בימים אלה בניסוי גדול של חזרה משמעותית לשגרה – כזו שמתאפשרת בגלל מספר מתחסנים גבוה מאוד. אף אחד לא יכול להגיד בשלב הזה אם המהלך הזה יצליח או לא ואם ישראל תצליח להביס את הנגיף, אך מה שברור הוא שעשרת הימים הבאים יהיו משמעותיים מאוד לקראת שני אירועים גדולים שצפויים בסוף החודש: הבחירות לכנסת וחג הפסח. ובינתיים – יש סיבה לאופטימיות.

נכון להיום, נתוני התחלואה יאפשרו לחגוג את ליל הסדר ללא הגבלות נוספות – ולא רק זה, בימים אלה מתחילים לדון במשרד הבריאות על הגדלת מספר האנשים שיוכלו להתכנס במקום סגור, מ-20 כיום ל-30. טווח הזמן של עשרת הימים הקרובים יקבע האם ניתן יהיה לאפשר זאת ולהקל עוד על הישראלים בחג – כך פורסם ב'חדשות 12'.

מוקדם יותר היום, אמר ראש הממשלה נתניהו במסיבת עיתונאים עם המחוסנת ה-5 מיליון, שישראל תצא מהקורונה עד סוף החודש הבא: "נשארו לנו כמיליון בוגרים מעל גיל 16 לחסן וההערכה שלנו היא שעד סוף אפריל גמרנו לחסן את כולם ויצאנו מהקורונה. עד אז צריך לשמור על המסכות והריחוק החברתי אבל אנחנו ביציאה ברורה מהקורונה".

אלא שבכירים במשרד הבריאות יש מי שמצנן את ההתלהבות של נתניהו. בכירים במשרד אומרים שאי אפשר להגיד ש"הקורונה מאחורינו" עקב כך שאוכלוסיית הילדים עוד לא התחסנה – ומדובר באוכלוסיה גדולה מאוד שעדיין לא יכולה להתחסן. עד שהילדים לא יהיו מחוסנים, אי אפשר יהיה באמת להגיד שהבסנו את הנגיף.   


היום, כאמורף ישראל עברה את רף 5 מיליון המתחסנים במנה אחת לפחות. מתוכם, כ-3.8 מיליון כבר קיבלו שתי מנות חיסון. 3.5 מיליון ישראלים הם כבר שבוע אחרי המנה השנייה. יחד עם 760 אלף מחלימים ועוד 40 אלף חולים פעילים, שבתקווה יחלימו בקרוב, כ-4.3 מיליון ישראלים כבר זכאים לתו הירוק. כשבוחנים את כלל האוכלוסייה בישראל, שיעור ההתחסנות עומד נכון להיום על 53% במנה ראשונה, ו-40% במנה השנייה.

בקרב האוכלוסייה שבסיכון – לפי משרד הבריאות, 89% מבני 50 ומעלה כבר התחסנו או החלימו. נותר לחסן עוד 281 אלף איש בקבוצת הגיל הזו, ובסך הכל נותר לחסן מבני ה-16 ומעלה, עוד כמיליון ו300- אלף איש. עדיין יש כ-3 מיליון ילדים בני 16 ומטה שטרם התחסנו, ועדיין לא ברור מתי מבצע החיסון שלהם יתחיל.

היעילות של החיסונים נראית מצוינת, גם במניעת הדבקה וגם בהגנה מפני תחלואה קשה. על פי מחקר חדש של קופת חולים מאוחדת שיצא היום, היעילות הגבוהה ביותר של החיסון היא רק שבועיים אחרי המנה השנייה – בשבוע הראשון שאחרי החיסון השני, היעילות מפני הדבקה עדיין גבוהה –  89%, אבל שבועיים אחרי החיסון, ההגנה כבר מגיעה ל-96%. ונתון חשוב נוסף: ירידה עקבית חלה במספר החולים הקשים בישראל מאז החל מבצע החיסונים.

3 2 votes
דרג כתבה זו

מקודם

איך תשימו סוף לתחושת ההחמצה

מקודם

התרגשות מהולה בעצב: חודש לאחר פטירת האברך – רעייתו חבקה בן זכר

מקודם

לעבור את ערב פסח בשלום: כללים והנחיות למניעת אסונות

מקודם

מֵאִיגָּרָא רָמָא לְבֵירָא עַמִּיקְתָא: אנשי עסקים התורמים – הפכו לפתע להיות מהמקבלים 

הנצפים ביותר
6 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
שלמה זלמן
1 חודש לפני

חחחחחחחחחחל

חכם
1 חודש לפני

בואו נראה אותם גברים ומשאירים הקלות לפסח!!!
כמעט בטוח שלא!!!

Air
1 חודש לפני

הם עסוקים עכשיו בכסאות שלהם ממש כרגע אכפת להם מהקורונה😉

קורוניסטית
1 חודש לפני

וואו!
איזה תשדיר בחירות מוצלח!!!

צפתי
1 חודש לפני

רוצים רק להראות לנו שההקלות שיעשו לא קשור לבחירות!!!! אם לא היה בחירות היו מדברים רק על סגר בפסח ועוצר וכ'ו…….!!!!!!!!

גמזו
1 חודש לפני

הכל דיבורים עד מוצאי הבחירות בשעה 10 אח’כ התחלואה פתאום תעלה
לא פלא שהחוזרים מחו’ל עושים בידוד ביתי ללא צמיד ובדיקת קורונה על הלשון ומכניסים סנטימטר בנחיר כך שכל הבדיקות שלילי ויפתחו הכל לפני הבחירות. ה’ ישמור וירחם עלינו

כתבות נוספות

צפו: צעקות לעבר נתניהו בזמן נאומו בהר הרצל

הפרקליטות לבג"ץ: "אין סיבה שלא להטיל את המנדט על נתניהו"

תושב מאה שערים מסרב לעטות מסכה וישאר במעצר

השרים החרדים דרעי וליצמן השתתפו בטקסי יום הזיכרון

בני ברק: פעוט בן 4 חודשים נחנק בביתו – מצבו בינוני

בנט: "גודל השעה מחייב וויתורים גדולים" • האזינו

המונים רכשו את התמונה של ר' ישעיה וזכו בסגולה הנוראית

המיוחד
חדש בפוליטיקה