זירת החיסול של מוחסן פח'ריזאדה

תחקיר ניו יורק טיימס

עם מכונת ירייה בעלת בינה מלאכותית: נחשפו פרטים מחיסול פח’ריזאדה

החיסול בוצע באמצעות טנדר ניסאן שהוצב בצד הדרך ועליו מכונת ירייה שנשלטה מרחוק בידי צוות המתנקשים

הניו יורק טיימס פרסם היום (מוצאי שבת) פרטים חדשים על מבצע החיסול של ראש תוכנית הגרעין האירנית מוחסן פח’ריזאדה. על פי הפרסום, שמייחס את הפעולה למוסד הישראלי, סוכנים אירניים סייעו לאנשי המוסד להציב מכונת ירייה על טנדר שעמד בצד הדרך שבה נסע פח’ריזאדה – ושממנו נורו היריות הקטלניות שהובילו למותו. מי שלחץ על ההדק, עשה זאת באמצעות מחשב שהיה ממוקם קילומטרים רבים מחוץ לאירן.

בעיתון דווח כי פח’ריזאדה היה על הכוונת של ישראל במשך 14 שנה וכבר בשנת 2009 ניסו לחסלו. אז, קבוצת מתנקשים המתינה לו בטהרן וברגע האחרון המבצע בוטל מחשש שהוא נחשף ושסוכנים אירניים טומנים פח למוסד. בעקבות אותו כישלון, כך טוענים בניו יורק טיימס, בישראל החליטו לפעול בדרך שונה לגמרי.

ביום שבו חוסל, 27 בנובמבר 2020, ראש תוכנית הגרעין האירנית התעורר כשעה לפני הזריחה, כפי שהיה רגיל לעשות בכל יום, כדי ללמוד פילוסופיה של האסלאם. בשעות הצוהריים, פח’ריזאדה ואשתו עזבו את בית הנופש שלהם שממוקם באבסרד, מזרחית לטהרן הבירה – שם הם תכננו להעביר את סוף השבוע.

המודיעין האירני הזהיר את פח’ריזאדה מפני האפשרות שייתנקשו בו, אך הוא לא שעה לאזהרות. למרות מעמדו הבכיר בהנהגה הצבאית האירנית, פח’ריזאדה רצה לחיות חיים רגילים ככל האפשר ותחביביו היו בין השאר קריאת שירה פרסית, לנפוש עם משפחתו בחום הים ולטייל באזור הכפרי.

תוך שהוא מתעלם מהאזהרות של צוות המאבטחים שלו, הוא נסע לעיתים קרובות במכוניתו הפרטית לעיר הנופש אבסרד, ללא שומרי ראש או מכונית משוריינת. זו אמנם הייתה הפרה חמורה של פרוטוקול האבטחה סביבו, אך הוא התעקש על כך.

באותו יום גורלי, המדען הבכיר ואשתו נכנסו למכוניתם, ניסאן מדגם טינה בצבע שחור. אשתו התיישבה במושב הנוסע שלצד הנהג – והשניים יצאו לדרך. קודם לכן, כך על פי הדיווח בניו יורק טיימס, סוכנים אירניים שעובדים עבור המוסד החנו טנדר ניסאן בצבע כחול בצד הכביש שמחבר בין אבסרד לכביש הראשי.

המקום שבו חנה הטנדר היה מוגבה מעט וממנו ניתן היה לראות בבירור את כלי הרכב המתקדמים לכיוונו. מתחת לברזנט ומוסווה באמצעות חומרי בנייה, על הטנדר הונחה מכונת ירייה בעלת בינה מלאכותית עם קליעים בקוטר 7.62 מ”מ.

בסביבות השעה 13:00 בצוהריים, יחידת המחסלים קיבלה איתות שפח’ריזאדה, אשתו ויחידת שומרי ראש מתכוננים לעזוב את אבסרד. המתנקש התמקם בעמדה שלו, כיוון את הנשק ולחץ על ההדק. אך הוא היה רחוק מאוד מאירן. למעשה הוא רכן מעל מסך מחשב שנמצא במיקום לא ידוע במרחק קילומטרים מהמקום, זאת לאחר שכל יחידת החיסול כבר עזבה את המדינה.

הנצפים ביותר
עיריית בני ברק // צילום: אבי וולפסון

צפו בישיבת המועצה בבני ברק, התושבים יזכו לקבורה חינם?

התשובה של סאטמר לגזירת החד פעמי של ליברמן

צילום מסך 2021-10-21 181435

הרבי מחב”ד, הגר”ח גרינמן, ומרן הגרא”מ שך זצ”ל התבטאויות וסיפורים

1 תגובה
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
יקותיאל
1 חודש לפני

ישן
כבר לפני כמה חודשים דיברו על זה

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

פרשה ושירה עם שימעלה והגיטרה

בן 72 נמצא מוטל בביתו ללא רוח חיים במצב ריקבון

פייזר: החיסון לבני 11-5 יעיל ב-90.7%

המשטרה מבקשת את עזרת הציבור באיתור נעדר חרדי

שר הביטחון הכריז על שישה ארגונים ערבים ביו”ש כארגוני טרור

הפגישה התארכה: ראה”מ בנט ישאר לשבת ברוסיה

המוואל השבועי לפרשת וירא עם פרלמנט הפייטנים הירושלמי

בני ברק: ילד רץ לכביש ונפגע מרכב חולף

בחסדי שמים: הגרב”מ אזרחי שוחרר לביתו

משתתפי ההלוויה פרצו בריקודים בהוראת הנפטר

בן גביר: “נשאר רק להכריז על היום כיום אבל לאומי”

עקדת יצחק – אצל כל אחד מאיתנו • צפו