ארגון 'אמת ליעקב' שעתר לבג"ץ בשעתו לאחר ששר האוצר ליברמן הורה לשלול תמיכות מחרדים, משגר כעת מכתב למ"מ היועצת המשפטית גיל לימון בעקבות החלטתו לשלול תמיכה וסבסוד ממלש"בים חרדים בגין תשלום שכר לימוד במעון או במשפחתון.
במכתב נכתב בין היתר כי "הייעוץ המשפטי לממשלה קובע כי יש להפסיק באופן מיידי את תמיכות משרד העבודה במלש"בים חרדים בגין תשלום שכר לימוד במעון או במשפחתון. במכתב נכתב כי עם כל הכבוד הראוי, המכתב שבסימוכין שגוי ואין לו כל בסיס משפטי, כך הוא שגוי הן בנוגע למסקנה כי יש לעצור את הסבסוד והן בנוגע לתקופת המעבר שלדעת היועמ"ש אין מקום לתת, בניגוד לתפקידו הטבעי, היועמ"ש מבקש להפלות באופן קיצוני ילדים ופעוטות מהמגזר החרדי.
במכתב מנמקים עוד שלל טיעונים בהם כי ההחלטה "ממדרת את האימהות משוק העבודה, ועומדת בניגוד למטרה התקציבית שנקבעה,
שעה שאין בעובדה כי הבעל מקיים את החוק או מפר אותו, כדי להוות סיבה להדיר את האם משוק העבודה, ובעצם ההחלטה קובעת כי כתנאי לכך שהאם תוכל לצאת לעבוד, על הבעל לשמור על החוק, ואם לא יעשה כן – גם אם הדבר אינו באשמתו, היא לא תוכל לעבוד".
הווי אומר, ההחלטה מנציחה את האפליה כלפי ציבור הנשים בישראל, שעה שההחלטה דא פקטו קובעת: שתנאי ליציאת אישה לשוק העבודה הוא שגבר אחר יצא לשוק העבודה, ואם הגבר אינו עובד, אזי נפגע באישה לא ניתן לה לצאת לשוק העבודה – כזאת טרם נשמע. אימהות שכבר כרתו הסכמי עבודה, ייאלצו להתפטר ממקום עבודתן, שעה שאין להן כדאיות לעבוד בעבודה שהשכר בה נמוך מהוצאות המעונות, והנשים ייאלצו להישאר בבתיהן, תוך
שמירה על הילדים".
במכתב נטען עוד כי "סגירת המעונות הרשמיים, תגרום כי "כפטריות לאחר הגשם", יצוצו מעונות פירטיים, שלא יעמדו בבטיחות הנדרשת, ולא יהיה עליהם כל פיקוח. כך, ההחלטה תגרום באופן ישיר לסיכון משמעותי לגיל הרך, ותגרור את מצב הבטיחות בענף המעונות, עשרות שנים לאחור".
לסיכום נכתב כי "למשפחות האברכים אין זכות קנויה לקבל סבסוד למעונות היום. עם זאת, משפחות האברכים זכאיות לכך שהרשות השלטונית לא תנקוט בפעולה אשר יש בה כדי לשבש באופן קשה את אורחות חייהן – מבלי שיינתן להן זמן מספק להיערכות. בנסיבות העניין, זמן מספק להיערכות הינו עד לסוף שנת הלימודים הנוכחית".
עוד נכתב כי "מצויים אנו מספר ימים טרם תחילת שנת הלימודים, לאחר שהורים רשמו את ילדיהם במעונות, ולאחר שהילדים שובצו, האימהות מתכוונות להתחיל את עבודתן במהלך השבועות הקרובים, ולפתע כרעם ביום בהיר בוחר היועמ"ש לנתקם ממקום לימודיהם? הייתכן?!"..העובדה, כי הענישה הקולקטיבית כוללת בחובה פגיעה בבטיחות הילדים שייפגעו, אינה נותנת לקורא מנוח".