השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, ושר הנגב הגליל והחוסן הלאומי יצחק וסרלאוף עלו להר הבית והתפללו להחזרת החטופים, שלום החיילים וניצחון במלחמה. עשרות תועדו מתפללים ומשתחווים במתחם לעיני השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר.
השר בן גביר שהיה בהר הבית מסר: ״אנחנו בתשעה באב, הר הבית, באים לציין כאן את חורבן בית המקדש. אבל צריך גם להגיד ביושר: יש התקדמות מאוד גדולה כאן במשילות, בריבונות. תמונות של יהודים שמתפללים כאן. כמו שאמרתי: המדיניות שלנו היא לאפשר תפילה. אני אומר דבר נוסף: אנחנו חייבים לנצח במלחמה הזאת. חייבים לנצח ולא ללכת לועידות בדוחא או בקהיר, אלא לנצח אותם, להוריד אותם על הברכיים – זה המסר. אנחנו יכולים לנצח את החמאס, להוריד אותו על הברכיים״.
לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה על האירוע: "קביעת המדיניות בהר הבית כפופה ישירות לממשלה ולעומד בראשה. אין מדיניות פרטית של שר כלשהו בהר הבית – לא של השר לביטחון לאומי ולא של שום שר אחר. כך היה תמיד בכל ממשלות ישראל. האירוע הבוקר בהר הבית הוא חריגה מהסטטוס-קוו. המדיניות של ישראל בהר הבית לא השתנתה – כך היה וכך יהיה".
בן גביר מסר בתגובה לדברי נתניהו: "הר הבית הוא שטח ריבוני בבירתה של ישראל. אין חוק המתיר לנהוג באפלייה גזענית נגד יהודים בהר הבית, או בכל מקום אחר בישראל".
משרד החוץ הירדני מסר כי: "פלישתם של שני שרים קיצוניים למסגד אל-אקצא, תוך הפרה בוטה של החוק הבין-לאומי – משקפת את התעקשות הממשלה וחבריה הקיצוניים להתעלם מהחוקים הבין-לאומיים"
הכתב לירן תמרי ציין כי "האירועים בהר הבית הם לא פחות מנפץ שיכולים להצית את ירושלים אחרי חודשים ארוכים של שקט. שאלתי את המשטרה כמה מתפללים נעצרו בחשד להפרת כללי התפילה במקום, כרגע לא השיבו".