מדאיג: בעקבות הקורונה, גל אנטישמיות חדש מתפשט ברחבי העולם

על פי הדוח, של אוניברסיטת ת"א, גל האנטישמיות החדש כולל מגוון עלילות ולכולן מכנה משותף: היהודים ומדינת ישראל אשמים בהפצת המגפה ומרוויחים ממנה. רוב המקרים מוצאים ביטוי ברחבי אירופה, צפון ודרום אמריקה, וכן בעולם המוסלמי. יתרה מזאת, מחקר באוניברסיטת אוקספורד העלה כי 19.1% מהציבור באנגליה מאמינים שהיהודים גרמו להתפרצות המחלה.

מדאיג: בעקבות הקורונה, גל אנטישמיות חדש מתפשט ברחבי העולם

על פי הדוח, של אוניברסיטת ת"א, גל האנטישמיות החדש כולל מגוון עלילות ולכולן מכנה משותף: היהודים ומדינת ישראל אשמים בהפצת המגפה ומרוויחים ממנה. רוב המקרים מוצאים ביטוי ברחבי אירופה, צפון ודרום אמריקה, וכן בעולם המוסלמי. יתרה מזאת, מחקר באוניברסיטת אוקספורד העלה כי 19.1% מהציבור באנגליה מאמינים שהיהודים גרמו להתפרצות המחלה.
אנטישמיות קורונה

דוח מיוחד של מרכז קנטור באוניברסיטת תל אביב, שמסתמך על מאות דיווחים ממוקדים שונים בעולם שהתקבלו בחודשים מרץ עד יוני, מעלה היום (שלישי) כי מגפת הקורונה הולידה גל חדש וייחודי של אנטישמיות ברחבי העולם.

ממצאי הדו"ח, המסתמך על מאות דיווחים ממוקדים שונים בעולם שהתקבלו בחודשים האחרונים, מעלים כי "אנטישמיות הקורונה" אינטנסיבית, רצופה ועוצמתית, ומעידה על רמה גבוהה של חרדה ופחד בקרב אוכלוסיות רבות.

עוד עולה מהדוח כי יש במקרים אלו שיבה לאנטישמיות קלאסית, שכוללת תיאוריות קונספירציה לצד עלילות דם. יש לציין כי אנטישמיות הקורונה מופצת בעיקר על ידי אנשי ימין קיצוני, נוצרים אולטרה-שמרנים ואסלמיסטים בכלי התקשורת שלהם וברשתות החברתיות. אסלמיסטים אף מתארים את מדינת ישראל כנגיף COVID-1948 – שנת הקמתה של המדינה, וקובעים שזהו הנגיף המסוכן ביותר לאנושות, ומאשימים אותה בשימוש בנגיף כתחמושת נגד הפלסטינים.

הממצאים המרכזיים בדו"ח מתארים את מדינת ישראל כנגיף COVID-1948 – שנת הקמתה של המדינה, וקובעים כי זהו הנגיף המסוכן ביותר לאנושות. עוד עולה, כי פעילי רשתות הדה-לגיטימציה של ישראל משתמשים באותו הטיעון. בנוסף, על מנת להשמיץ את ישראל, מאשימים אותה בשימוש בנגיף הקורונה כתחמושת נגד הפלסטינים.

קריקטורות אנטישמיות מופצות ברשת

מחקר באוניברסיטת אוקספורד העלה כי כחמישית מהציבור באנגליה (19.1%) מאמינים שהיהודים גרמו להתפרצות המגפה. פרופ' דינה פורת, ראש מרכז קנטור, אמרה כי המוטיבים המשותפים ל"אנטישמיות הקורונה" מהווים המשכיות להאשמות אנטישמיות מדורי-דורות ומאסונות עולמיים קודמים, ויוצרים שוב את דמות היהודי הדמוני."יחד עם זאת, האנטישמיות מתוצרת הקורונה היא אינטנסיבית יותר ועוצמתית יותר", אומרת פרופ' פורת. "היא נמשכת ברצף זה כבר כמה חודשים, ומעידה על רמה גבוהה של חרדה ופחד בקרב אוכלוסיות רבות. ולמרות זאת, יש לראות את המצב בהקשר הכללי, והוא שגם אחרים מואשמים בהפצת הנגיף: הסינים, אנטנות הדור החמישי, והרשויות שכביכול אינן עושות די. ארצות מסתגרות בגבולותיהן, כל זר חשוד, ואין יותר הגירה מבחוץ".

"גל אנטישמיות חסר תקדים"

חוקרי המרכז מציינים כי "אנטישמיות הקורונה" מתבטאת באזורים נרחבים בעולם. חלק ניכר ממנה מגיע מארצות הברית ומארצות המזרח התיכון, ובהן איראן, טורקיה והרשות הפלסטינית, אך גם מאירופה ומדרום אמריקה.

הסטריאוטיפ היהודי הקלאסי חוזר

בארצות הברית מגיעות ההכפשות בעיקר מקבוצות המטיפות לעליונות הגזע הלבן ומצד נוצרים אולטרה-שמרנים, והן מופנות כלפי יהודים בכלל ויהודים חרדים בפרט. במזרח התיכון, לעומת זאת, מופנות העלילות כלפי ישראל, הציונות והמוסד, כמי שהמציאו, יזמו והפיצו את הנגיף וירוויחו הון עתק מתרופות והחיסון שהם כבר רוקחים. בעולם המערבי, הגורם המרכזי שמקדם את השיח האנטישמי הינן קבוצות מהחברה האזרחית המתאפיינות באידיאולוגיה מגוונת, כאשר במזרח התיכון חלק מהמשטרים עצמם מקדמים את השיח האנטישמי.

קריקטורה של הצייר התורכי יוקסל ג׳נגיז שהוגשה לתחרות הבינלאומית ״אנחנו מנצחים את הקורונה״ שארגנה איראן במרץ 2020.

ד"ר ג'ובאני קאר, מנהל מרכז קנטור, אמר כי אסונות עולמיים כבר יוחסו בעבר ליהודים ולישראל, וסביבם התפתח שיח אנטישמי, כמו תיאוריות הקונספירציה ולפיהן הציונים אחראים לנפילת מגדלי התאומים, או הדיווחים הכוזבים בדבר חיילים ישראלים שקוצרים אברים מגופות של פלסטינים. עם זאת, מדגיש ד"ר קאר כי הגל האנטישמי הנוכחי הינו חסר תקדים, משום שהתפשט באמצעות הרשתות החברתיות במשך זמן קצר סביב משבר הקורונה, והתחלף במהירות לשיח אחר על פי השינויים החברתיים והפוליטיים.

"בין משבר הקורונה למשבר החברתי על רקע הגזענות בארה"ב חלפו ימים ספורים", הוא מסביר, "אבל השיח האנטישמי נוכח באותה עוצמה והגורמים האחראים להפצתו התאימו נרטיבים אנטישמיים להקשר החברתי המשתנה".

בין הדוגמאות לאנטישמיות קלאסית, מביאים בדו"ח את עלילת הרעלת הבארות בזמן המגיפה השחורה, שחוזרת כעת בדמות קריקטורה שהופצה בצרפת, ובה מוצגת שרת הבריאות לשעבר, אנייס בוזין היהודייה, כשהיא מרעילה באר בשמחה. האף הארוך מעיד על יהדותה.

אנטישמיות כלפי חרדים בארה"ב מתבטאת בתפיסתם כמפיצי הווירוס, בטענה שהם אינם שועים לתקנות, ורואים עצמם מחוץ לחוק המחייב את כולם. ואיך מתרצים את העובדה שהם עצמם נדבקים? זה משום שהם דחו את תורתו של ישו בשעתו וצלבו אותו. גרסה מודרנית של "הפרוטוקולים של זקני ציון" (היהודים השואפים תמיד להשתלט על העולם), היא האשמת היהודים בהפצה מכוונת של הנגיף כדי לערער את הכלכלה והחברה, ולרקוח חיסון או תרופה שיימכרו בעולם כולו ברווח עצום לכיסם.

דיווח: "מזימה ציונית"

באיראן וטורקיה מופצות טענות כאילו הציונים, בשיתוף עם ארה"ב, הם מקור המגיפה, וירוויחו ממנה כאשר במזרח התיכון ימותו מוסלמים באלפיהם, ואיראנים בפרט. הקריקטוריסט הטורקי, יוקסל ג'נגיז, אף הגיש את הקריקטורה האנטישמית שלו בנושא לתחרות הבינלאומית "אנחנו מנצחים את הקורונה", שארגנה איראן במרץ 2020.

תמונה שהתפרסמה ברשתות החברתיות בה מופיע הביטוי ״Holocough״ וההסתה להדביק יהודים בקורונה.

פרשנויות נוספות בשיח המוסלמי רואות בנגיף הקורונה עונש ל"אויבי האסלאם", הכוללים מגוון רחב של אומות. התעמולה האיראנית האנטי-ישראלית והאנטישמית מופצת גם לקהל דרום אמריקאי דרך ערוצי טלוויזיה בספרדית. כך, באתר של ערוץ התעמולה האיראנית Hispan TV בשפה הספרדית, פורסם "דיווח: וירוס הקורונה החדש הינו תוצאה של מזימה ציונית".האשמה חוזרת של ישראל וצה"ל בהפצה בכוח של הנגיף בקרב הפלסטינים, ובמיוחד בקרב האסירים בבתי הכלא הישראליים – איננה מתייחסת לעובדות בשטח: עד כה נפטר רק אדם אחד מקורונה ברשות הפלסטינית ובעזה.

שער הכניסה לאושוויץ ועליו המלים "החיסון משחרר", במקום "העבודה משחררת"

"בתי הכנסת סגורים – תאי הגזים פתוחים"

בכל אלה משתלבת כמובן גם הכחשת שואה ועיוות השואה בשלל דרכים: הגבלות הקשורות למדיניות בלימת הקורונה מושוות למדיניות של המשטר הנאצי; הסגר נמשל לסגר בגטאות, והשחרור ממנו נקשר לסיסמה "העבודה משחררת".

״האסירים ממשיכים לסבול מניסויי החיסון והתרופות הציוניים״. הקריקטורה הינה התאמה של קריקטורה ללא כתוביות שהתפרסמה בשנת 2013 בהקשר לדרישה לשחרור האסירים הפלסטינים החולים

הביטוי "לא מחוסן" מופיע במקום המילה "יהודי" באמצעות הטלאי הצהוב שעונדים המפגינים נגד מדיניות החיסון, כדי לרמוז שמי שאיננו מחוסן גורלו דומה לזה של יהודי נרדף בגרמניה הנאצית, ומי שכועס על מתנגדי החיסונים רואה אותם כמפיצי מחלות כמו היהודים. התופעה התרחבה עד כדי כך, שבמינכן אסרו על טלאי צהוב בהפגנות.הביטוי HOLOCOUGH – שילוב של המילים "שואה" (Holocaust) עם "שיעול" (Cough) – נפוץ ברשתות החברתיות במיוחד בקרב הנאו-נאצים ופעילי העליונות הלבנה. לפי פרשנות מסוימת, השיעול הוא אמצעי שנוקטים היהודים כדי להזיק לגזע הלבן. בנוסף, הספקנים טוענים כי אין כלל מגפה והמתרחש הוא חלק ממזימה יהודית-ציונית לשלוט על העולם.

מפגין בגרמניה עם הטלאי הצהוב בו מופיעה המילה ״לא מחוסן״ במקום המילה  ״יהודי"

ישנן גם קריאות ישירות לפגוע ביהודים על ידי הפצת הנגיף בקרבם (לדוגמה: החרוזים ״ "If you have the bug, give a hug. Spread the flu to every Jew). השיא הוא שלט בהפגנה בארה"ב: "בתי הכנסת סגורים – תאי הגזים פתוחים".רצח ג'ורג' פלויד בארה"ב עודד אף הוא התגברות של השיח האנטישמי, ומוטיבים אנטישמיים נוספים תפסו את מרכז הבמה, בהם האשמה שסוחרי העבדים ששלחו את השחורים לאמריקה היו יהודים; שמשטרת ישראל מאמנת את משטרת ארה"ב ולכן היא אכזרית וגזענית, וכן שהשחורים והפלסטינים חולקים גורל קשה דומה.

3.7 6 votes
דרג כתבה זו

11 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
אשר
14 ימים לפני

זה מזכיר תקופות אפילות בהיסטוריה כי את מי הם יאשימו אם לא היהודים

ישראל
14 ימים לפני

מה אם דו"ח על גל הסתה
כשבאים יהודים ומתנערים מן השומרי תורה ומצוות
באים אומת העולם ומתנערים מן היהודים

אבי.ש
14 ימים לפני

מצער מאד,
כשפה בארץ עושים עלילות נגד החרדים בעולם נגד היהודים…

ישראל
14 ימים לפני

שימו לב למציאות מדהימה- כל פעם שבישראל יש התפרצות של שנאה והכפשות נגד החרדים, יש במקביל התפרצות של אנטישמיות נגד יהודים! בדוק.

אפרים לוי
14 ימים לפני

הכל מתחיל בזה שהמדינה שלנו אמרה בגל הקודם שהחרדים (בבני ברק) הם מפיצי המחלה עכשיו כל העולם אומר שישראל היא מפיצת המחלות
בפעם הבאה (שלא תבא) שיזהרו ממה שהם אומרים

Last edited 14 ימים לפני by אפרים לוי
שיני
14 ימים לפני

חחחח ישן זה היה פעם

אני מאשים
14 ימים לפני

אבסורדי!!! שימו לב!!! בעולם מאשימים את היהודים, בישראל מאשימים את החרדים, החרדים מאשימים את ה"עצניקים" מה שקוירין הפלג,, את מי הם יאשימו???

אתי
Reply to  אני מאשים
9 ימים לפני

העצניקים לא מחפשים אשמים
הם פשוט בוטחים בהשם!!

יהודי
13 ימים לפני

רבותי !
אנחנו בגלות אשר לנו לשכוח לאף רגע…

שאול
13 ימים לפני

אם אפשר לעשות כתבות יותר קצרות אין לנו כוח לקרוא את זה
אני התיאשתי מראש

אני
1 יום לפני

מה?!?
Come on…
לקח לי זמן להבין אם זה רציני ואני עדיין לא מבינה…
הרי יודעים שזה הופץ מסין…
למרות ש… מי יודע

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il

המיוחד
חדש באתר
חדש במוזיקה
עדכוני קורונה

מפת התפשטות הקורונה Online

לחץ כאן
המיוחד
חדש באתר
חדש במוזיקה
עדכוני קורונה

מפת התפשטות הקורונה Online

לחץ כאן

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

news@hm-news.co.il