שלום וברכה מורי ורבותי!
ובערב שבת בראשית דיברנו על כך שדברי הגמרא במסכת בבא מציעא דף נ"ט ע"א אומרים לכל אדם לכבד את אשתו, ומעידים על כך שאין ברכה מצויה בתוך ביתו של אדם אלא בשביל אשתו, ושדברים אלו נגזרו מדברי החומש בפרשתנו.
ועל כך הסברנו, שכאשר הקדוש ברוך הוא קילל את האדם "בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם" (בראשית ג, יט), וקילל את רעייתו "וְהוּא יִמְשָׁל בָּךְ" (שם שם, טז) – שהגבר ימשול על האשה, אמר הקדוש ברוך הוא כביכול לאדם: "אם אתה מחמיר בקללה של חווה, ואתה הולך להשתלט עליה בכל כוחותיך, אזי גם אני אחמיר בקללה שלך 'בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם'. אבל אם אתה נותן לה הקלה, מעניק לה את הבמה שלך ונותן ומתחשב גם בדעתה, הרי שגם אנחנו נתחשב בדעתך ונקל מעליך את הקללה של 'בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם'".
אבל יש כאן משהו עמוק יותר.
יודע הקדוש ברוך הוא על כל אחד מאיתנו, שגם אם הוא ממש ממש אוהב את רעייתו ועושה ככל יכולתו למענה, כאשר הוא עובר יום קשה, יום גרוע, משהו בעבודה, בלימודים או בכל מקום אחר שמפריע לו, הוא מגיע איתו לבית וכבר הוא לא אותו בעל נחמד וטוב.
והיום, יום חמישי, היום של שלום הבית שלנו.
ביום הזה אנחנו צריכים להבין שהקדוש ברוך הוא דאג לאשה הרבה הרבה יותר ממה שאנחנו חשבנו לדאוג לה, ואמר הקדוש ברוך הוא: "גם כאשר אתה עצבני, גם כאשר אתה כועס, גם כאשר ממש רע לך. אם אני אשחרר את רעייתך להיות טרף לפיך, הרי שתחזור להיות כמו אותם שדיברנו עליהם ביום חמישי שעבר שמתעללים בנשותיהן, והפתרון היחיד לברוח מהם הוא גט".
הדבר היחיד שיהפוך אותך לבן אדם גם בתקופות קשות שכאלו, אם תרים דגל ותאמר לעצמך "אני ממש כועס, אני ממש עצבני. אבל אני יודע שאם אני פוגע באשתי, זה פוגע לי בארנק, זה פוגע לי בתלוש המשכורת, זה פוגע לי בפרנסה". גם אדם עצבני מאוד מאוד יודע לחוס על כספו ועל פרנסתו, מתעשת, ופותח בדף חדש.
אומר הקדוש ברוך הוא לכל אחד מאיתנו: "האשה, שלום הבית, הם בראש סולם העדיפויות. שים את הפרנסה שחשובה לך כנגדה ותבין, אם אשתך מרוצה – הפרנסה תרצה גם אותך. אבל אם אשתך לא תהיה מרוצה, גם אתה לא תהיה מרוצה מהפרנסה".
ברכת שלום בית, אהבה ואחווה שלום ורעות לכל אחד מעם ישראל ובראשם לצופינו היקרים,
וברוכים תהיו!
יפה מאוד!
"אמר רבא אוקירו לנשייכו כי היכי דתתעתרו" .תרגום ייקרו וכבדו את האשה ובכך תתעשרו