דרעי ונתניהו צילום: הדס פרוש / פלאש 90
דרעי ונתניהו צילום: הדס פרוש / פלאש 90

דרעי זעם על משרד הבריאות בדיון הקבינט: אנחנו כמו גפרורים פה

קבינט הקורונה הסתיים ללא הכרעה, נתניהו יציע להביא מתווה מצומצם ליציאה מהסגר. דרעי זעם על התנגדות משרד הבריאות להאצת היציאה מהסגר. האוצר בקבינט הקורונה: הצעת משרד הבריאות לפתיחת כיתות א'-ב' לא ישימה. דרישות משרד הבריאות לפתיחת בתי הספר: הפרדה לקפסולות וחובת מסכות. אדלשטיין: אין למשרד הבריאות שום כוונה להביא הקלות ב-27 בחודש. נבקש להאריך את התקנות הנוכחיות

דרעי זעם על משרד הבריאות בדיון הקבינט: אנחנו כמו גפרורים פה

קבינט הקורונה הסתיים ללא הכרעה, נתניהו יציע להביא מתווה מצומצם ליציאה מהסגר. דרעי זעם על התנגדות משרד הבריאות להאצת היציאה מהסגר. האוצר בקבינט הקורונה: הצעת משרד הבריאות לפתיחת כיתות א'-ב' לא ישימה. דרישות משרד הבריאות לפתיחת בתי הספר: הפרדה לקפסולות וחובת מסכות. אדלשטיין: אין למשרד הבריאות שום כוונה להביא הקלות ב-27 בחודש. נבקש להאריך את התקנות הנוכחיות
דרעי ונתניהו צילום: הדס פרוש / פלאש 90
דרעי ונתניהו צילום: הדס פרוש / פלאש 90

דיון קבינט הקורונה הסתיים היום ללא הכרעה. ראש הממשלה נתניהו צפוי להציע להביא מתווה מצומצם ליציאה מהסגר. בעוד השרים דוחפים ליציאה מהסגר, ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו מתנגד לכך.

נתניהו פנה בדיון לד"ר שרון אלרעי פרייס ושאל אם היא סבורה שתוכנית בחמישה שלבים תהיה מצומצת מדי או שהייתה רוצה להוסיף שלבים? ד"ר אלרעי פרייס השיבה: "בנתוני התחלואה האלו אני לא רואה איך אנחנו מתכננים תכנית של חמישה שלבים. אני מציעה לעבור ארבעה שלבים ראשונים ואז לקצר". ממונה הקורונה פרופ' גמזו השיב כי הקטנת השלבים היא סיכון גבוה לחזור אחורה. נתניהו השיב: התוכנית והשלבים כרגע 'קשים לעיכול'. 

שר הפנים דרעי זעם על אמירה של היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, שאמר כי צריך פשוט להקשיב למשרד הבריאות. "אנחנו מיותרים פה?", אמר השר "אם אי אפשר להכניס גפרור למה שמשרד הבריאות מביא אז תצביעו על מה שאתם רוצים וזהו". דרעי המשיך: "אני רוצה להציע הצעה לסדר. ראש הממשלה אמר שאנחנו לא פותחים שום דבר בשבוע הבא. יהיה דיון בראשון או שני. צריך לעשות הכול כדי שיהיה בראשון, כדי שנקבל החלטות. אני לא חושב שכדאי ברגע האחרון להגיד שאנחנו מאשרים. אני מציע להביא הכול ביום ראשון". בסיום הדברים התנצל בן שבת אם הובן לא נכון: " מבלי לגרוע מכבודם של השרים, אני מציע לאשר את המתווה הכללי. הערכת מצב לפני כל שלב ושלב, שבועיים בין השלבים, אנחנו צריכים להצמד לתכולה שלפנינו ולאשר את מה שמותאם ולהטיל על שר החינוך למצוא מתווה אופטימלי של משרד החינוך. אני מתנצל אם לא הובנתי כראוי, אסור לנו לעשות מהלכים שיפגעו בהישג".

בפתח הישיבה בצוהריים אמר נתניהו: "יש פה הישג בזכות שיתוף הפעולה של אזרחי ישראל. צריך לעבור משלב לשלב לפי מדדים – אם המצב ידרדר לא תהיה לנו ברירה אלא להטיל מגבלות נוספות". שר החוץ, גבי אשכנזי, הציע לקראת סיום הדיון להחליט ביום ראשון ולתת עצמאות לראשי ערים לפעול, לקבוע להם את הכללים ולתת להם את הכלים לכך.

היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, ציין שאת השפעת פתיחת הסגר נראה רק בעוד 12 ימים. שר הבריאות אדלשטיין טען: "אין למשרד הבריאות שום כוונה להביא הקלות ב-27 בחודש, זה חוסר אחריות משווע. אנחנו נבקש להאריך את התקנות הנוכחיות".

שרי הבריאות והפנים התווכחו בדיון בנושא אופן קיום החתונות. השר אריה דרעי אמר ליולי אדלשטיין: "הבטחתם בשבוע שעבר, על אף שהייתם נגד חופה של 200 איש, להביא מתווה אחר. זה מראש להפוך את כולם לעברנים בגלל הגבלת חתונות של 20 איש – כי אף אחד לא יכול לעמוד בזה". על כך השיב לו אדלשטיין: "אתה יודע בדיוק כמוני שלכל העניין יש השלכות רוחב. ברגע שיהיו חתונות, הן יהיו בממדים גדולים".

שר הבריאות אדלשטיין הוסיף כי הוא "חרד בנוגע לנתונים שנקבל בעוד שבוע מעכשיו. יש כאן סיבה להיות מאוד זהיר. נדון אם זה שווה ערך ויש לזה אותו היגיון אפידמיולוגי. אנחנו לא בדיון פופוליסטי אלא דיון מקצועי בקבינט הקורונה".

בפתח הישיבה בצוהריים אמר נתניהו: "יש פה הישג בזכות שיתוף הפעולה של אזרחי ישראל. צריך לעבור משלב לשלב לפי מדדים – אם המצב ידרדר לא תהיה לנו ברירה אלא להטיל מגבלות נוספות". שר החוץ, גבי אשכנזי, הציע לקראת סיום הדיון להחליט ביום ראשון ולתת עצמאות לראשי ערים לפעול, לקבוע להם את הכללים ולתת להם את הכלים לכך.

היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, ציין שאת השפעת פתיחת הסגר נראה רק בעוד 12 ימים. שר הבריאות אדלשטיין טען: "אין למשרד הבריאות שום כוונה להביא הקלות ב-27 בחודש, זה חוסר אחריות משווע. אנחנו נבקש להאריך את התקנות הנוכחיות".

שרי הבריאות והפנים התווכחו בדיון בנושא אופן קיום החתונות. השר אריה דרעי אמר ליולי אדלשטיין: "הבטחתם בשבוע שעבר, על אף שהייתם נגד חופה של 200 איש, להביא מתווה אחר. זה מראש להפוך את כולם לעברנים בגלל הגבלת חתונות של 20 איש – כי אף אחד לא יכול לעמוד בזה". על כך השיב לו אדלשטיין: "אתה יודע בדיוק כמוני שלכל העניין יש השלכות רוחב. ברגע שיהיו חתונות, הן יהיו בממדים גדולים".

שר הבריאות אדלשטיין הוסיף כי הוא "חרד בנוגע לנתונים שנקבל בעוד שבוע מעכשיו. יש כאן סיבה להיות מאוד זהיר. נדון אם זה שווה ערך ויש לזה אותו היגיון אפידמיולוגי. אנחנו לא בדיון פופוליסטי אלא דיון מקצועי בקבינט הקורונה".

שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע כי הצעת משרד הבריאות לכיתות א' וב' לא ישימה ודורשת עוד שישה מיליארד שקלים, ושיידרוש לפתוח מחדש את חנויות הרחוב, המספרות, ומכוני היופי והקוסמטיקה כבר מיום הראשון הקרוב. את כלל המסחר – כולל השווקים, מרכזי הקניות והקניונים, וכיתות א'-ד' – יידרוש האוצר להחזיר לפעילות שבוע אחר כך, ב-1 בנובמבר.

כ"ץ הזהיר מהפגנות העצמאים: "מחר תהיה הפגנה של עצמאים בעיקר בגלל מניעת פתיחת העסקים. אמרתם שלא נכנעים להפגנות אבל זה לא אומר שצריך להתעלם מהמצב. גם הספרים, גם מכוני היופי וגם חנויות הבגדים. למרות שזה לא פופולרי, אנחנו צריכים לשקול ולאפשר לעסקים האלה לפתוח בראשון".


אי אפשר להתעלם מהפגנת העצמאים || שר האוצר ישראל כ"ץ \\ צילום: דוברות הכנסת

לשכת שר הבריאות פרסמה הודעה ובה קריאה לשרי הממשלה: "לנהוג באחריות ובממלכתיות, ובוודאי לא בפופוליזם. מצופה מכולם להפיק לקחים מהיציאה המהירה מהסגר הראשון – בין השאר כדי שלא להגיע לסגר שלישי שיגרום נזק עצום לכלכלה. במקום הצהרות, חובת משרד האוצר להעניק פיצוי הולם לכל הנפגעים מהסגר ולא להסתפק בדמי כיס".

בקבינט עלתה סוגיית קיצור ימי הבידוד של מי שנחשפו לחולה מאומת. ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אישר שישנה אפשרות לקצר מ-14 ל-12 ימים את תקופת הבידוד כיוון שיש כמות בדיקות פנויה. לאור זאת השרה מירי רגב שאלה מדוע לא לקצר יותר? וגמזו השיב כי "כדי לקצר יותר אני צריך לעשות שתי בדיקות גם ביום החמישי וגם בעשירי – יש קרוב ל-100 אלף מבודדים במדינה, אני לא רוצה לסכן את זמינות הבדיקות לאיתור המאומתים".

רגב אמרה כי צריך לדבר על צמצום ימי הבידוד: "חצי מהמבודדים מפתחים סימפטומים בחמשת הימים הראשונים. מדוע אנחנו לא הולכים בעניין הזה ומקצרים את ימי הבידוד לשישה-שבעה ימים? האוכלוסייה תשתף אותנו יותר פעולה".

שר החינוך יואב גלנט דרש בדיון הקבינט גיוס של אלפי מורים ואמר: "גיוס תוספת אלפי עובדי חינוך אורכת חמישה שבועות. משרד ממשלתי לא יכול לגייס עובדים לפני קבלת סעיף תקציבי". עוד הוסיף גלנט כי החלוקה לקפסולות תופסת יותר כיתות, מה שיוצר מחסור במבנים ללימוד לשאר התלמידים, שאמורים לחזור למוסדות בהמשך.

גיוס אלפי עובדי חינוך|| שר החינוך יואב גלנט \\ צילום Olivier Fitoussi/Flash90

משרד הבריאות הציג בדיון את דרישותיו לפתיחת מערכת החינוך בכיתות א'-ד', והן הפרדה לקפסולות החל מכיתות א', קיום הפרדה קבועה ומניעת ערבוב מסגרות בצהרונים ובהסעות, חובת עטיית מסכות לכל התלמידים וצוות ההוראה וקיום בדיקות סקר למורים. השלב הבא יתממש בתנאי שמספר הנדבקים ירד מתחת לאלף, ומקדם ההדבקה יהיה פחות מ-0.8. לפי מקורות המעורים בנושא, משרדי החינוך והבריאות טרם הגיעו להבנות בנוגע לאופן פתיחת הכיתות הנמוכות.

אחת הסוגיות המרכזיות שהקבינט יידרש לה זה איך להגביר את היקף הבדיקות. פרופסור גמזו אמר בקבינט: "רוצים להגיע ל-60-50 אלף בדיקות בימים הקרובים – אנחנו מרכזים מאמץ בערים הכתומות". ממונה הקורונה מציע מלבד הבדיקות לכל המורים, גם לערוך בדיקה עבור כל מי שהיה במגע עם חולה קורונה, ולהוסיף מרכזי בדיקה בערים אדומות ובערים כתומות, בהן היקף התחלואה גבוה.

בין הנתונים שהוצגו בדיון: זינוק של כמעט 400% בקרב בני 11-9, בשבועיים שחלפו מ-1 בספטמבר ועד לסגירת מוסדות החינוך ב-17 בספטמבר, בעוד שבקרב בני 8-6 חלה עליה של פי שלושה באותה תקופת זמן. נוסף לכך, פרופסור רוני גמזו יבקש מהשרים לקבל החלטה, ולקדם חקיקה כבר ביום ראשון הקרוב על העלאת קנסות ואכיפה על קיום אירועים אסורים ופתיחת מוסדות חינוך בניגוד לתקנות.

בדיון הציג משרד הבריאות נתונים לפיהם, שיעור התחלואה בקרב ילדים (8%) גבוה יותר מבקרב מבוגרים (6%). עוד עולה מהנתונים כי 51% עד 70% מכלל הילדים המאומתים הם חסרי תסמינים ולכן לא מזהים אותם – מה שהופך אותם לגורם הדבקה משמעותי.

מנגד, איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית טוען כי לפי עדויות אפידמיולוגיות מהארץ ומהעולם – ילדים מתחת לגיל 10 שלומדים במוסדות החינוך אינם המנוע העיקרי להעברת קורונה בקהילה. עוד הוסיפו באיגוד: "סגירת מערכת החינוך לילדים עד גיל 10 גורמת נזק חמור לבריאות הציבור. יש לפתוח בהקדם האפשרי לימודים א'-ד', בקפסולות".

בהתייחס למגזר החרדי, אמר פרופסור גמזו: "כל צעד נוסף של פתיחת המשק ומערכות חינוך, בשיעור תחלואה פר נפש כזה הוא עדיין מסוכן". דרעי השיב לו: "צריך לדבר גם על הדברים החיוביים". ועל כך אמר גמזו: "צודק. יש ירידה משמעותית, כן נבדקים גם בבני ברק וגם בערים החרדיות – יש הישגים שאנחנו רוצים להמשיך לעבוד עליהם".

בד בבד, נמשכת מגמת הירידה בתחלואה בקורונה. מחצות ועד שש הבוקר ירד מספרם של החולים הפעילים ביותר מ-500, לכ-21 אלף. 591  חולים במצב קשה, מהם 229 מונשמים. מניין המתים עומד על 2,278. אתמול אובחנו 1,165 נדבקים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3%.

שיעור המתים מקורונה בציבור החרדי בתחילת השבוע היה גבוה בחמישית משיעורם בשבוע שעבר. זאת, לעומת ירידה של כ-4% בשיעור המתים בכלל האוכלוסייה, וירידה של שליש בחברה הערבית. מנתוני משרד הבריאות עולה כי מספר הנדבקים באוכלוסייה הכללית ירד בכמחצית ובחברה הערבית בכשליש.

הפרופסור ערן סגל ממכון ויצמן אמר לכאן חדשות כי ניתן לראות המשך של ירידה חדה במגמת התחלואה עם מקדם הדבקה של 0.65. לדבריו, בקצב הזה אנו צפויים להגיע בעוד ארבעה עד חמישה ימים לאלף מאומתים ביום, ובשבוע שלאחר מכן ל-500.

2.7 3 votes
דרג כתבה זו

27 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
View all comments
גדול
1 חודש לפני

בית משוגעים !
ואנחנו רוקדים לפי החליל של המשוגעים האלו
ומי שלא רוקד מקבל קנס..
הזוי !

אתם תמשיכו לקשקש בקומקום
ואנחנו נמשיך בדרכנו
בציבור שלנו :
90% מהבתי כנסת פתוחים
90% מהתת"ים פתוחים
הישיבות הקטנות והגדולות פתוחות
הכוללים פועלים כמעט באופן מלא

תמשיכו להשתגע בכנסת

עילום שם
1 חודש לפני

ברור שיש ירידה אנשים פשוט לא הולכים להבדק אומר שעדיף שלא כדי שלא יסגרו אותנו עוד פעם בכלובים

אנו
1 חודש לפני

שקרנים נוכלים ורמאים.
הכל הצגות.

יחזקאל
1 חודש לפני

לדון על העלאת הקנסות ידונו כבר ביום ראשון, אבל לתת פתרונות לחתונות, ללימודים ולפתיחת העסקים זה יידחה לפעם אחרת לא

בית המקדש השלישי
Reply to  יחזקאל
1 חודש לפני

נו ברור, הרי אם אין עסקים שישלמו את הכסאות שלהם ..אז האזרח הקטן ישלם . בקרוב מאוד משיח ..יעשה פה סדר אמן 😇

משה
Reply to  בית המקדש השלישי
1 חודש לפני

אמן

ביבס
1 חודש לפני

חבורת אפסים#%#÷%$:"'
מחפשים מה ואיך להציק לציבור
אין פה שום שיקול אמיתי

קדוש
Reply to  ביבס
1 חודש לפני

יפה מאוד

יהודית
1 חודש לפני

מה יהיה? אני מנסה לראות אור בקצה המנהרה…יש כאן מישהו שרואה??

שתים וחצי קוגל תפו"א
Reply to  יהודית
1 חודש לפני

כן אני רואה תסתכלי בפינה למעלה רואים שם אור בצבע ירקרק

קדוש
Reply to  שתים וחצי קוגל תפו"א
1 חודש לפני

רמה בים

שתים וחצי קוגל תפו"א
Reply to  יהודית
1 חודש לפני

תסתכלי טוב תיראי

משה
Reply to  יהודית
1 חודש לפני

אמת לא

חיים
1 חודש לפני

למה אין להם מסכות?

גם אני ראיתי...
Reply to  חיים
1 חודש לפני

חחחח
אתה לא מבין שזה תמונה ישנה??

ליאני
Reply to  חיים
1 חודש לפני

התמונה ישנה

דובי
1 חודש לפני

דרעי!
גפרורים זה תחליף לשקופים?????

קדוש
Reply to  דובי
1 חודש לפני

רמת גן

אריאל
1 חודש לפני

גפרורים כי עוד מעט שורפים אותם…

אוהב שלום
1 חודש לפני

משהו יודע אם מותר חוגי ספורט עם עד 10 אנשים

אברהם
1 חודש לפני

תרחמו על החתנים והכלות .

ניסים
1 חודש לפני

יש משהו במה שכותב קודמי
במקום לעשות הצגות
שבו כל היועצים המקצועיים או מי שצריך
תקבעו נהלים שמקובלים על כולם ואח"כ תעשו ישיבות
די עם ההצגות
כלכם צודקים בריאות אוצר חינוך
אז תשלבו ידיים ותעגלו אגו וכבוד

קדוש
Reply to  ניסים
1 חודש לפני

מה הקשר בין הירח למאדים

לעולם לא תעלו עלי
Reply to  קדוש
1 חודש לפני

שניהם כוכבים במערכת השמש שביל החלב

קדוש
1 חודש לפני

אם המדינה כל כך דואגת לנו ושולחת שוטרים וכח לתת מכות וקנסות לחרדים למה אנחנו לא רואים את זה בתקציבים?????
הם רוצים לחסל אותנו זה הכל …
כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ תתפוצצו

דוד
1 חודש לפני

גמזו לא היה צריך לפרוש כבר???

😉אא
1 חודש לפני

על איזה סגר הם מדברים ברחוב הכל רגיל

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל:

אתר המחדש מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: