האדמו״ר הקדוש רבי קלונימוס קלמיש שפירא זצ"ל הי"ד מפיאסצנה

האזינו: סיפור ר’ שלמה קרליבך ז”ל ומנקה הרחובות

“ילדים, קינדערלאך, תזכרו, הדבר הגדול ביותר בעולם הוא לעשות טוב למישהו, הדבר הגדול ביותר בעולם הוא לעשות טוב למישהו.” לרגל היארצייט של האדמו”ר הקדוש מפיאסצ’נה זצוק”ל שנרצח במחנה ההשמדה טרבלינקה יחד עם רבים מיהודי וורשא ביום המר ה’ מר חשוון.

הגיבן הקדוש

סיפור מפורסם שסיפר ר’ שלמה קרליבך ז”ל על פגישה עם מנקה רחובות גיבן ברחובות העיר תל אביב שזכה להיות תלמיד בתלמוד תורה שיסד הקים וניהל הקדוש הרבי קלונימוס קלמן שפירא האדמו”ר מפיאסצ’נה הי”ד. מחבר הספרים ‘חובת התלמידים ואש קודש’

הרבי היה מורה גדול, שנרצח בגטו ורשה. הוא אמר שילדים בני חמש ככר זקוקים למורה; הם זקוקים למישהו שילמדם קדושה ויחבר את נשמתם לשמים. על כן הוא הקים ממלכת ילדים. היה לו בית ספר שלמדו בו אלפי ילדים, והוא היה אביהם, הוא נלכד בידי הנאצים הגרמנים בגטו ורשה בשנת 1940. שם הוא כתב ספר מופלא בשם “אש קודש”, השיעורים והשיחות שהעביר בחשכת הגטו. הוא נרצח במחנה המוות טרבלינקה.

כשיצא ספרו לאור אחרי המלחמה, הוא חדר עמוק ללבי. שאלתי בכל מקום אפשרי: “איפה הילדים האלה? אותם ילדים יקרים ששמעו את השיעורים האלה מדי שבוע? הייתי רוצה מאוד לדבר איתם” נאמר לי שלא שרד מהם איש, אף לא אחד.

אבל יום אחד, לפני כמה שנים, הלכתי לאורך רחוב הירקון בתל-אביב, ומולי ראיתי איש גיבן. כל כך כפוף. כל כך שבור. פניו היו יפיפיות, אבל כל צורת גופו הייתה מעוותת. הוא טאטא את הרחובות. היתה לי הרגשה שזהו איש מיוחד, ולכן אמרתי: “שלום עליכם.”

הוא ענה לי בפולנית כבדה. שאלתי אם הוא מפולין. והוא אמר: “כן, אני מפיאסצ’נה.” לא האמנתי למשמע אוזני – פיאסצ’נה! שאלתי אם ראה אי פעם את רבי קלונימוס קלמן הקדוש, האדמו”ר מפיאסצ’נה. והוא אמר לי: “מה זאת אומרת ראיתי אותו? הייתי תלמיד בבית הספר שלו מגיל חמש עד גיל אחת-עשרה. כשהייתי בן אחת-עשרה נלקחתי לאושוויץ. הייתי כל כך חזק, שהם חשבו שאני בן שבע-עשרה. הצליפו בי והכו אותי ובעטו בי, ומעולם לא שבתי לאיתני; לכן אני נראה כך. אין לי אף איש בעולם. אני לגמרי לבד.”

הוא המשיך לטאטא את הרחוב.

אמרתי “ידידי המתוק, אתה יודע, כל חיי חיכיתי לראות אותך, אדם שראה את הרבי מפיאסצ’נה, אדם שהיה אחד מילדיו. ספר לי בבקשה אחת מתורותיו.”

הגיבן הביט בי בזעם: “אתה חושב שאתה יכול להיות באושוויץ חמש שנים ועדיין לזכור את התורות שלו?”

“כן אני בטוח בכך,” אמרתי, “התורות של הרבי – איך אפשר לשכוח אותן?”

ואז הוא אמר: “בסדר, חכה.” הוא הלך אל הברזייה  לרחוץ את ידיו. הוא סידר את עניבתו, לבש את מקטורנו ואז אמר לי שוב: “אתה באמת רוצה לשמוע את זה?”

“אני מבטיח לך שכן. אני אספר את התורה שלך בכל העולם.”

אז הוא התחיל: “אני רוצה שתדע שמעולם לא היתה שבת כמו אותה שבת. רקדנו מאות ואולי אלפי ילדים, והרבי שר ברכה למלאכים הקדושים, ובזמן הסעודה הוא אמר דברי תורה – בין המנות. ואחרי כל דבר תורה הוא היה אומר: “ילדים, קינדערלאך, תזכרו, הדבר הגדול ביותר בעולם הוא לעשות טוב למישהו, הדבר הגדול ביותר בעולם הוא לעשות טוב למישהו.”

נאנח הגיבן: “אתה יודע, הורי אינם, כל משפחתי, כולם מתו. וככה הייתי באושוויץ – לבדי, ורציתי למות. וברגע האחרון יכולת לשמוע את המורה שלי אומר: “ילדים, תזכרו, עשו משהו טוב למישהו אחר. ילדים, עשו משהו טוב למישהו אחר.”

הוא הסתכל בעיני במבט ישיר: “אתה יודע כמה טובות אתה יכול לעשות באושוויץ בלילה? אנשים שוכבים על הרצפה בוכים, ולאף אחד כבר אין כח להקשיב יותר לסיפורים שלהם. הייתי הולך מאיש אחד לשני ושואל: “למה אתה בוכה?” והם היו מספרים לי על ילדיהם, על נשותיהם, אנשים שלא יזכו לראות יותר בחיים האלה. הייתי אוחז בידיהם ובוכה איתם. וכך הייתי עובר מאדם לאדם. זה היה נותן לי כח ליום הבא.

“כשהגעתי שוב לקצה גבול היכולת שלי, שמעתי את קולו של הרבי שלי. אני רוצה שתדע שאני כאן בתל-אביב, ואין לי איש בעולם. ירדתי לחוף, חלצתי את נעלי, ועמדתי ליכנס אל תוך הים ולהטביע את עצמי, ולא יכולתי שלא לשמוע את קולו של הרבי שלי אומר: ‘ילדים, קינדערלאך, תזכרו, הדבר הגדול ביותר בעולם הוא לעשות טוב למישהו.'”

הוא התבונן בי שוב זמן ארוך ואמר: “אתה יודע כמה טובות אתה יכול לעשות ברחובות העולם?”

והוא המשיך לטאטא את הרחוב.

היה זה סוף הקיץ, והייתי צריך לחזור לארצות הברית למשך הסתיו. אבל כשחזרתי לתל-אביב והלכתי לרחוב הירקון לחפש את הגיבן הקדוש. לא יכולתי למצוא אותו. שאלתי כמה אנשים והם אמרו לי: “מה, אתה לא יודע? הוא הלך לעולמו בתחילת הסתיו.”

הגיבן הקדוש: הסיפור המרתק מפיו של ר’ שלמה קרליבך ז”ל

הנצפים ביותר
20210924_003923

ח”כ גפני: חשבו שנכנס לממשלה הזו אבל זה לא יקרה

גדול הדור הרב קניבסקי באמירת תהילים

תיאור חי מרגעי פטירת הרבנית קניבסקי ע”ה | מאת אחד הנכדים

קורונה זריקה חיסון תרופה

פרופ’ ברבש: סרבני החיסון הם הקהל שהכי יהנה מהתרופה

17 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
סנוב
11 חודשים לפני

למה לא ניתן להוריד?

דביר
עונה ל  סנוב
11 חודשים לפני

למה סנוב?

סנוב אחד
עונה ל  דביר
11 חודשים לפני

אני תמיד יגיב בסנוביות

חזי גלסנר
11 חודשים לפני

לזכור תמיד שגם הדבר הכי קטן בעולם שעוזר ליהודי אפילו אחד נחשב בשמים לדבר גדול מאד
נא עזרו לכל יהודי באשר הוא שם אפילו אדם שלא שומר תורה מצוות , מי יודע אולי בזכות החסד שתעשה עמו יחזור בתשובה, ויזקף לזכותך עוד אלפי זכויות שלא תדע מהם עד שתגיע לעולם האמת.
לזכור, הדבר הכי גדול הוא לעזור אפילו פעם אחת ליהודי.

צבי
11 חודשים לפני

געועגים ליהודי עם לב של זהב מהסוג שאתה פוגש פעם בחיים
חבל על דאבדין

אחת מעמ"י
11 חודשים לפני

ממש יפה!!
יש לזה גם שיר חמודון של אהרון רזאל😀🎶🎵
כשראיתי את הכותרת נזכרתי בו..

Last edited 11 חודשים לפני by אחת מעמ"י
דביר
11 חודשים לפני

ר’ שלמה היה נשמה גבוהה מעולם האצילות כמה יהודים הוא החזיר בתשובה ע”ה

מוטי
עונה ל  דביר
11 חודשים לפני

נכון היום כולם מתגעגעים

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

בִּזְכוּת הַתּוֹרָה וְלוֹמְדֶיהָ: שמחת בית השואבה בסלבודקה

מרן ראש הישיבה פרץ בבכי מול מקום המקדש

לכבוד שמחת תורה – עשרות אלפי שקיות ‘פאקלך’ חולקו למשפחות אברכים

שיחת החג של הגרד”י שפירא

המוואל השבועי לכבוד השבת והחג

התחזית: עד לשעות הערב יתכנו טפטופים עד גשם מקומי

זכר לשמחת בית השואבה במיר

היסטוריה בויז’ניץ: אלפים בשיחתו של מרן ראש הישיבה

תלש את הנברשת במהלך שמחת בית השואבה

בכירים בקבינט הקורונה: משרד הבריאות לא נלחם על הגבלות התקהלות

שיא בגל הרביעי: 41 חולי קורונה מחוברים למכשירי אקמו

עשרות אלפי ילדים יחזרו למסגרות יום לפני – ללא בדיקות