המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

מכל העולם

נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם

לכל פיל בסרי לנקה תונפק תעודת זהות ביומטרית כולל תמונה ☆ בתאילנד מוניות נטושות משמשות כגינה לגידול ירקות ☆ מדענים מפתחים פתרונות ליצירת קרחונים מלאכותיים לפתרון משבר המים ☆ הצעירים ההולנדים נמוכים מהוריהם?

תעלומה: מדוע הצעירים ההולנדים נמוכים מהוריהם ? הוושינגטון פוסט מביא  נתונים חדשים מהמשרד הלאומי לסטטיסטיקה בהולנד המעידים שההולנדי הממוצע מתכווץ. במשך שנים התפארה הולנד שאזרחיה הם הגבוהים ביותר בעולם. זה עדיין נכון, אבל נתונים חדשים מעידים שההולנדי הממוצע מתכווץ. המדענים טרם גילו מדוע. בגיל 19, ההולנדי הממוצע הוא בגובה של קצת יותר מ־182 ס”מ – וההולנדית בגובה של כ־167 ס”מ. זהו נתון גבוה ביחס לממוצע העולמי, אבל פחות גבוה מהממוצע בעבר הלא רחוק. “במאה הקודמת נעשינו גבוהים יותר, אך מאז 1980 הצמיחה נעצרה”, מדווחים סטטיסטיקאים ממשלתיים. נערות הולנדיות שנולדו ב־2001 נמוכות בממוצע בכסנטימטר וחצי מילידות 1980 כשהיו בנות 19; וגברים בני 19 נמוכים בסנטימטר שלם לעומת ילידי 1980 כשהיו בגילם.

הנתונים מבוססים על סקרי בריאות הציבור שנערכו בקרב 719 אלף אזרחים ילידי הולנד בני 19 עד 60, שמדדו את גובהם בעצמם לאורך השנים. מדענים העלו כמה השערות אפשריות, בלי הוכחה בינתיים, ובהן ההשלכות הכלכליות האפשריות של המשבר הפיננסי ב־2007, צריכה מוגברת של מזון לא בריא ואפילו מעבר מבשר לתזונה צמחית. מחקרי הגובה חשובים, לפי מדענים, כי אנשים גבוהים יותר בדרך כלל חיים יותר זמן; יש להם סיכון מופחת להיריון קשה או לפיתוח מחלות לב ונשימה; והם גם עשויים להרוויח יותר כסף ולהצליח יותר בלימודים.

קסדה שהתגלתה לאחרונה זוהתה לפי בדיקת די אן אי כשייכת לנפוליאון. הקסדה מוצגת כעת בתצוגה מקדימה במוזיאון בהונג קונג לפני הוצאתה למכירה פומבית. הקסדה הוצעה למכירה לפני כמה שנים. הקונה רכש אותה כקסדת חייל אלמוני בשדה הקרב. לפני מס’ חודשים הקונה התסקרן לבדוק יותר לעומק לאחר שגילה על הקסדה כיתובים וסימנים שיכולים לשייך אותה לנפוליאון. מומחים שבדקו אותה בתחילה גילו כי היא מתאימה בגודלה ובתצורתה לראשו של הקיסר. בבדיקת מעבדה מעמיקה גילו עקבות של 5 שערות שנמצאו תואמות DNA לקיסר המפורסם. מחירו של הכובע עשוי להגיע ל2.5 מיליון דולר.

נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם
יכולה להניב לבעליה 2.5 מיליון דולר. קסדת נפוליאון 

כבוד הפיל וחירותו: מבחר סעיפים מתוך חוק הפילים החדש בסרי לנקה: א. לכל פיל תונפק תעודת זהות ביומטרית כולל תמונה. ב. אם שותים לא רוכבים. נאסר על אדם שתוי לרכב על פיל. ג. חובת אמבטיה יומית של שעתיים וחצי לכל פיל. ד. פילים תינוקות לא ישמשו לעבודה ולא יופרדו מאימם משל כמה חודשים. ה. פילים לצרכי תיירות מעתה, עד ארבעה אנשים יכולים לרכב על פיל בבת אחת, והם גם מחוייבים לשבת על אוכף מרופד היטב. ו. הבעלים חייבים לשלוח את בעלי החיים לבדיקה רפואית אחת לחצי שנה. עבירה על חוק הפילים עונשה הוא החרמת הפיל ועונש של עד שלוש שנות מאסר. ציד פילים בר בסרי לנקה היא עבירה פלילית שעונשה מוות. בסרי לנקה עשירים רבים מחזיקים בפילים כחיות מחמד כדי להפגין את עושרם. תלונות על יחס רע הובילו את הממשלה לחוקק את החוקים חדשים לרווחת הפילים.

נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם
פילים בסרי לנקה

הלוויין שיאסוף מיליוני חלקי מתכות בחלל. הלוויין EKSA-D ימגנט אליו אלפי חלקי ‘זבל חללי’ מתכתי הנעים במהירות 30,000 קמ”ש בחלל ומאיימים בנזקים קשים ללוויינים. חברת אסטרוסקייל קיימה באחרונה ניסוי בלוויין פרי תוצרתה שייעודו הוא לכידה מגנטית של אובייקטים מתכתיים שמסתובבים בחלל כזבל חללי. בעשרות השנים האחרונות “החלל מתמלא בכמות עצומה של חלקי מתכת. חלקים שניתן לעקוב אחריהם הם מגודל של עשרה ס”מ והלאה ויש מאות אלפים כאלה, ויש כמות כמעט אין סופית של חלקים קטנים מכך. כל חלק כזה, בגלל האנרגיה הקינטית הגבוהה מאוד שלהם, שלהם נע במהירות עצומה ויכולה להיות התנגשות של 30,000 ק”מ בשעה. בהתנגשות כזו גם חלקיק של מילימטר יוצר נזק משמעותי כי האנרגיה היא אדירה”.

תאילנד: מוניות נטושות משמשות כגינה לגידול ירקות. המקומיים משתמשים בגג המונית כגינת ירק, הקונה מתרשם מקרוב מהירקות אותם הוא מבקש לרכוש.

נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם
מוניות נטושות משמשות כגינה 

מדענים מפתחים פתרונות ליצירת קרחונים מלאכותיים לפתרון משבר המים בהרי ההימלאיה. הקרחונים הומצאו לראשונה בשנת 2013 בצפון הודו, שהוא אחד המקומות הצחיחים ביותר בעולם.

הקרחון נוצר באופן מלאכותי והוא משמש לאחסון המים המגיעים במהלך חודשי החורף ולאגור אותם בצורת קרחונים. הצינורות נקברים בתחילה מתחת לאדמה, מתחת לקו הכפור, לפני שהקטע האחרון של הצינור יעלה אנכית. בשל ההבדל בגובה, בטמפרטורה ובכוח הכבידה, הלחץ מצטבר בצינור. מי הנחל זורמים בסופו של דבר מעלה ויוצא מהקצה המוגבה של הצינור כמו מזרקה. האוויר החורפי מתחת לאפס מקפיא את המים ליצירת בהדרגה מבנה דמוי פירמידה.

נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם
הפתרון: קרחונים מלאכותיים בהרי ההימלאיה 
נמצאה הקסדה של נפוליאון • חדשות ותמונות מהעולם
הנצפים ביותר

המצלמות והמיקרופונים נשארו פתוחים והחיכוכים במרצ נחשפו

המחדש בעולם // צילומים: פלאש 90 • עיבוד: אבי וולפסון - המחדש

הקדשה של טראמפ נמכרה בסכום עתק, ספינה נמצאה מתחת האדמה • חדשות מהעולם

מכונת אקמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שערי צדק /// צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בבית החולים: שירי השבת הפריעו והערבים זרקו כסאות

1 תגובה
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
חסיד
23 ימים לפני

אם הרכבים היו עולים פה כמו בתאילנד- הייתי גם הופך אותם לגינה…

אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

לפנות בוקר: הילדה אלטע פיקסלר ז”ל הובאה למנוחות בירושלים

שמחת הבר מצוה ב’באר חיים’

לאחר שהותקף ח”כ בן גביר הגיש תלונה במשטרה

עצר לגעור בנהג ‘הממהר’ להפתעתו היה זה שר החוץ

“מועצת החכמים” של רע”מ מטילה וטו על חוק הקנאביס

על אף הפגיעה בנשות הציונות הדתית חוק המעונות צפוי לעבור

מתוך האלבום החדש נפתלי קמפה בקליפ בכורה – ‘חושב על ירושלים’

הרמטכ”ל אביב כוכבי ביקש לפרסם ספר שכתב בימי כהונתו

הקלטה מתוך ישיבת סיעת הליכוד חושפת מרמור, בקרב הח”כים

מרן ראש הישיבה בפתח שיעורו: להתפלל על ר’ ברוך מרדכי

שער שכם: שוטרים הותקפו באבנים, אוטובוס נרגם • שוטר ביצע ירי • צפו:

שדרן הרדיו תקף בבוטות את ח”כ פינטו -“טוב שאת חירשת” • צפו: