יו"ר מפלגת הדמוקרטים, יאיר גולן, חולל סערה נוספת בדבריו האחרונים. בריאיון לאתר detaly.co.il, המיועד לקהל דוברי רוסית בישראל, קרא גולן למדינה לנקוט צעדים דרסטיים מול החברה החרדית, לרבות עידוד פעיל של יציאה בשאלה.
גולן טען כי המדינה צריכה להפעיל לחץ כבד על מוסדות החינוך החרדיים, בכדי לשלב בהם לימודי ליבה ומדעי הרוח, לצד חינוך לדמוקרטיה וסובלנות. בנוסף, הציע גולן להטיל סנקציות כלכליות על חרדים המסרבים להתגייס לצה"ל, תוך שהוא מדגיש כי "מי שבוחר שלא לתרום למדינה, לא יקבל ממנה דבר".
בעבר הוא הרחיב את ביקורתו גם על הציונות הדתית, אותה הוא מאשים בהפצת "חינוך לאומני-קיצוני". גולן קרא לצה"ל לבצע "מסע תיקון" ולשלב חינוך לדמוקרטיה וליברליות בשורותיו, במטרה לנטרל את ההשפעה השלילית של המוסדות החינוכיים הדתיים.
העיתונאי ינון מגל שיתף בחשבונו דברים שכתב לו חרדי לשעבר בעקבות דבריו של גולן: "אני הייתי חרדי עד גיל 20, יצאתי בשאלה (ללא סיוע מהמדינה, נטו תהליך אישי שלי) והיום 17 שנה אחרי עושה את הדרך חזרה עם חזרה לשמירת שבת, תפילין כשרות דף יומי ועוד עשרות מוטיבים של יהדות מאהבה.
יאיר גולן לא מכיר את החברה החרדית, רובם יותר אינטלקטואלים ממנו מבחינת יכולת חשיבתית יכולות הבנת דבר מתוך דבר וחידוד המוח. הוא התקדם בצבא כנראה רק בזכות הדעות שלו – פחות בזכות היכולות האישיות כנראה.
עם ישראל עבר 3,000 שנה מאז מתן תורה, ואין ספור יאיר גולנ'ים לא הזיזו אותו מהיהדות… הוא באמת חושב שהוא יצליח איפה ש-3,000 שנות היסטוריה נכשלו?"