‘מלמד’ הוא אינו פקיד, הוא רופא נפש – מבט לפרשה

מלמד אינו פועל או שכיר יום, הוא אינו פקיד, הוא בבחינת רופא, רופא נפש! וכשם שרופא צריך לדאוג לבריאותו של החולה, כך חובה על המלמד לדאוג שכל תלמידיו יצליחו, עם כל האכפתיות, עם תפילות ותחנונים, עם עצות, עם דפיקות לב, להשקיע את הכל!


ואלה תולדות אהרון ומשה (ג, א)


ואינו מזכיר אלא בני אהרן ונקראו תולדות משה, לפי שלמדן תורה, מלמד, שכל המלמד את בן חברו תורה, מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו (רש”י).


דאגת הרב להצלחת תלמידו צריכה להיות כמו דאגת אב להצלחת בנו, ומהי הדרך להצליח?


מבאר הגרש”ד פינקוס זצ”ל בספרו  תפארת שמשון עה”ת, שחז”ל גילו לנו את הסוד, “מה יעשה אדם ויחכם? אמר להן, ירבה בישיבה, וימעט בסחורה, אמרו, הרבה עשו כן ולא הועיל להם! אלא, יבקשו רחמים ממי שהחכמה שלו, שנאמר ‘כי ה’ יתן חכמה מפיו דעת ותבונה’, מאי קמ”ל? דהא בלא הא לא סגיא” (נדה ע ע”ב).
אדם שכל ימיו יתפלל ולא יתמיד בלימוד התורה – לא יהיה חכם, אדם שכל ימיו יתמיד בלימוד התורה ולא יתפלל – ג”כ לא יחכם, חצי צריך להגיע מהאדם עצמו, וחצי הוא יקבל בסייעתא דשמייא.


ביד המלמד הופקד ילד בן חמש, שש או שבע, כדי שילד זה ייעשה ברבות הימים תלמיד חכם, נדרשים שני החלקים, הלימוד והסייעתא דשמייא, נמצא, שמלמד הנכנס לכיתה ומלמד את הילדים עם כל המסירות ובמקצועיות שאין כמוה, אם הוא לא כיוון בתפילת שמונה עשרה להצלחת תלמידיו הוא עשה רק חצי עבודה! אף אחד לא יידע זאת, רק הקב”ה, אך חוסר ההצלחה ח”ו יתייחס אליו! 


מלמד לא תמיד חש צורך להתפלל על תלמיד חלש, משום שכשלונו של הילד לא מעיק עליו, הוא עושה את עבודתו כראוי, וזהו! אך אם הוא היה מכיר בעובדה שה’ יתברך הפקיד בידיו ילד זה, וחז”ל הקדושים אומרים שתלמידים קרויים בנים, היה יודע גם שהוא אחראי על כל מעשיהם!


מלמד אינו פועל או שכיר יום, הוא אינו פקיד, הוא בבחינת רופא, רופא נפש! וכשם שרופא צריך לדאוג לבריאותו של החולה, כך חובה על המלמד לדאוג שכל תלמידיו יצליחו, עם כל האכפתיות, עם תפילות ותחנונים, עם עצות, עם דפיקות לב, להשקיע את הכל! זו אינה ה’תפארת’ של המקצוע, זהו עצם המקצוע!

אדם יכול לעסוק במקצוע ההוראה – ה”מלמד”,  ולהישאר בגדר ‘בעל בית’, אם יחסו לענין הוא כאל ‘יום עבודה’, במצב כזה אין הבדל אם מלמדים חומש ומשניות או שנושא הלימוד טכנאות או תפירה… מאידך, אם התחושה היא שהופקדו בידיו נשמות טהורות, ועל כף המאזניים מונח עתיד תלמידי חכמים של הדור הבא, על מלמד כזה אמרו חז”ל, “כל המלמד את בן חברו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו”.


בברכת שבת שלום וחודש טוב ומבורך
צוריאל קריספל

הנצפים ביותר
צילום: עיתון הדרך

הגר”ש כהן: מי שישתף פעולה עם הממשלה לא יראה ברכה

IMG-20210615-WA0010

אשת מקצוע בישרה לכלה: החתן נהרג בתאונה קשה

20210613_220243

צפו: תמונות, סרטונים, נאומים ולחיצות ידיים

2 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר הצבעות
Inline Feedbacks
צפה בתגובות
אולי יעניין אותך
מומלץ עבורך
כתבות נוספות

סיכום היממה שחלפה בקצרה • מבזקים

שקד תעלה את חוק האזרחות, באופוזיציה יתנגדו

בשורה לתיירים: ‘פרימרק’ פתחה סניף בפראג

הקשיים של בנט: אביר קארה מסרב להתפטר, מתקשה במינוי מקורבים

התפתחות משמעותית בחקירת הרצח בלוד

הגאון רבי יעקב רבינוביץ-תאומים זצ”ל, ר”מ בישיבת ‘קול תורה’ בירושלים